pomocy!!

Maszyny, urządzenia, narzędzia leśne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
MW
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2008, 10:27
Lokalizacja: google

pomocy!!

Post autor: MW »

Witam!! Musze zrobić projekt dotyczący pozyskiwania drewna harvesterem. Z leśnictwem spotkałam się dopiero na studiach i niestety nie bardzo jestem w temacie. Mam takie pytanie - co sie wymienia w harvesterze,jak często i ile to mniej więcej kosztuje?? Jest mi to potrzebne do policzenia kosztów pracy harvestera. Bardzo proszę o pomoc!
Awatar użytkownika
Śmietan
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22661
Rejestracja: czwartek 11 maja 2006, 09:17
Lokalizacja: Floryda

Post autor: Śmietan »

Polecałbym odwiedzenie strony któregoś z producentów, tam na pewno znajdziesz odpowedź na to pytanie.
Jedyne co mogę Ci podpowiedzieć, to wymiany oleju (w silniku i układzie hydraulicznym), takie same drobnostki jak i w przypadku samochodu (filtry różnorakie). Po za tym, na pewno dużym prawdopodobieństwem wymiany są narażone elementy głowicy ścinającej.
Awatar użytkownika
OjciecMocyMroku
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1774
Rejestracja: niedziela 26 mar 2006, 12:48
Lokalizacja: DGL

Post autor: OjciecMocyMroku »

MW pisze:do policzenia kosztów pracy harvestera
Koszty stałe-posiadania, utrzymania

Ks = Kam + Kub + Kpg + Kkr

Kam – amortyzacja maszyny (zł/h)
Kub – koszty ubezpieczenia (zł/h)
Kpg – koszty przechowywania, garażowania (zł/h)
Kkr – koszt obsługi zaciągniętego kredytu (zł/h)

Koszty zmienne-użytkowania

Kz = Kps + Kpl + Kez + Knp

Kps – koszt paliw i smarów (zł/h)
Kpl – koszt płac obsługi maszyny (z opłatami z tym związanymi) (zł/h)
Kez – koszt elementów wyposażenia naturalnie zużywających się
w trakcie użytkowania maszyny (zł/h)
Knp – koszt napraw i obsług technicznych (zł/h)

Czasami może wystąpić konieczność dodania innych kosztów realizacji konkretnego zadania do przedstawionych powyżej kosztów eksploatacji maszyn. Będą to koszty decydujące o możliwości wykorzystania maszyny.

W przypadku prac leśnych są to najczęściej:

- koszty przygotowania powierzchni i infrastruktury leśnej
- koszty dowozu (dojazdu) maszyn i pracowników
- koszty dodatkowego zabezpieczenia lub ochrony na powierzchni lub w jej pobliżu (poza stałym miejscem przechowywania)
MW pisze:co sie wymienia w harvesterze,jak często i ile to mniej więcej kosztuje??
Polecam: Więsik J., Rosa A., 2000: Analiza kosztów obsługi i napraw harwesterów w pierwszych latach ich użytkowania w Polsce; Przegląd Techniki Rolniczej i Leśnej nr 4, str. 10-12 - gdzieś w piwnicy pewnie mam :( w materiałach ze studiów
Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden,
który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.
:510:
(Albert Einstein)
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77797
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

MW pisze:Mam takie pytanie - co sie wymienia w harvesterze,jak często i ile to mniej więcej kosztuje?? Jest mi to potrzebne do policzenia kosztów pracy harvestera.
... zadajesz bardzo specjalistyczne pytanie, ale mam nadzieję, że znajdzie się ktoś, kto pracuje na co dzień na tym sprzęcie i potrafi odpowiedzieć na to pytanie ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
OjciecMocyMroku
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1774
Rejestracja: niedziela 26 mar 2006, 12:48
Lokalizacja: DGL

Post autor: OjciecMocyMroku »

Śmietan pisze:edyne co mogę Ci podpowiedzieć, to wymiany oleju (w silniku i układzie hydraulicznym), takie same drobnostki jak i w przypadku samochodu (filtry różnorakie). Po za tym, na pewno dużym prawdopodobieństwem wymiany są narażone elementy głowicy ścinającej.
Naprawa główna po 4-5 latach jest ogromnym kosztem. Same prowadnice i piły łańcuchowe zużywające sie podczas eksploatacji to też wielki koszt biorąc pod uwagę wielkośc pozyskania i częstość ich wymiany. Wskaźnik kosztów napraw na poziomie 135-165% ceny maszyny to norma dla liczenia kosztów pracy harwestera.
Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden,
który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.
:510:
(Albert Einstein)
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Do kosztów pracy harvestera dochodzi wysoka amortyzacja, ubezpieczenia.
Wymiana płynów, olejów, czasem po zużyciu poszczególnych części głowicy, ale i samą głowicę. Opony z biegiem czasu niszczą się i wycierają klocki.
Koło 2 lat temu widziałem głowicę do Valmeta za 300tys. złotych. (dziś może tańsza)
Często zmieniamy jest łańcuch na prowadnicy i sama prowadnica.
Czasem wymienia się nowe oprogramowanie w komputerze.
No i oczywistą sprawą jest- koszty paliwa.
Awatar użytkownika
OjciecMocyMroku
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1774
Rejestracja: niedziela 26 mar 2006, 12:48
Lokalizacja: DGL

Post autor: OjciecMocyMroku »

Szczegóły metodyki znajdziesz tutaj: Zychowicz W., 1998: Metoda obliczania kosztów eksploatacji maszyn leśnych; materiały Krajowego Seminarium Naukowego pt. Efekty stosowania maszyn o dużej wydajności, przyjaznych dla środowiska w lasach polskich; Wydawnictwo SGGW, Warszawa

Proponuję jakieś założenia do liczenia przyjąć i opisać. Najważniejsze będą te -
Koszt elementów wyposażenia naturalnie zużywających się trakcie użytkowania maszyny

Kez = Czi/h * nz

Czi – cena i-tego wymienianego elementu wyposażenia (zł)
h – okres użytkowania i-tego wymienianego elementu wyposażenia (h)
nz – liczba elementów wyposażenia wymienianych w okresie użytkowania
maszyny

Te elementy wymienialne to: opony, prowadnice i łańcuchy i pewnie jakieś tam jeszcze się znajdą. Do pozostałych składowych wzorów są już ogólnie stosowane wskaźniki - trzeba tylko podstawowe informacje eksploatacyjne znać dla konkretnej maszyny (cena maszyny, okres eksploatacji, czas użytkowania w roku, zużycie paliwa, płace operatora). Znając tych kilka podstawowych danych można wykonać uproszczona kalkulację. Trzeba dowiedzieć się tylko jak to jest z tymi prowadnicami i oponami :wink:

Wzory i wskaźniki mogę Ci podać albo przesłać prezentację na ten temat
Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden,
który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.
:510:
(Albert Einstein)
MW
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2008, 10:27
Lokalizacja: google

Post autor: MW »

Dziekuję bardzo za pomoc, projekt mam wlaściwie zrobiony,stanęłam tylko na kosztach elementów wyposażenia (jak pisałam,nie wiedziałam co się w takim harvesterze wymienia). Nie jestem na lesnictwie, tylko na inżynierii produkcji, więc nie muszę wypisywać każdej wymienianej śrubki,ale ogólnie, podstawowe elementy. Bardzo mi pomogliście! DZIĘKUJĘ!! :D

[ Dodano: 2008-05-05, 12:05 ]
OjciecMocyMroku pisze: Wzory i wskaźniki mogę Ci podać albo przesłać prezentację na ten temat
Bardzo proszę o taką prezentację, może się przydać do kolejnego projektu. Mój mail to: monia.26@wp.pl
broda
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: sobota 03 maja 2008, 21:33
Lokalizacja: PL,D,A

Post autor: broda »

witam

na co dzień,w harwestwrze potrzebne jest:

-prowadnica zależy od długości kosztuje od 44 do 70 euro

z prowadnicami jest różnie czasami zużywa się nie jedną na dzień

łańcuchy na wymianę potrzeba z pięć na dzień, koszt jednego to od 15do 20 euro
zębatka jeszcze to ok.55euro
do tego dochodzi olej do smarowania łańcucha 25l kosztuje ok.55euro powinno starczyć na ok.tydzień zależy od ilości pozyskania
to chyba wszystko co trzeba mieć na co dzień do pracy jeszcze jakieś węże do hydrauliki czasami pękają

tyle mogę pomóc i powodzenia życzę :spoko:
o tempora! o mores!
"sapere aude"-(Horacy)
ODPOWIEDZ