Kolejny rezerwat zniszczony przez leśników

Zagadnienia z szeroko pojętej ekologii, przyrody, środowiska i biologii...

Moderator: Moderatorzy

Michalllo
leśniczy
leśniczy
Posty: 711
Rejestracja: piątek 21 mar 2008, 00:21
Lokalizacja: Małopolska

Kolejny rezerwat zniszczony przez leśników

Post autor: Michalllo »

murzasihle
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 486
Rejestracja: niedziela 25 lis 2007, 10:37
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: murzasihle »

Michalllo pisze:http://www.pracownia.org....=447&m=4&r=2008
"Zdaniem Nadleśniczego drzewa musiały być wycięte, ponieważ były zasiedlone chrząszczem - opiętkiem, który jego zdaniem zagraża rezerwatowi.
Jednak jak twierdzi prof. Jerzy Gutowski z Instytutu Badania Leśnictwa"

IBL nas zdradził. A my im tak dobrze płacimy.
Obrazek
robal
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 263
Rejestracja: niedziela 24 cze 2007, 20:10
Lokalizacja: zza morza

Post autor: robal »

Michallo nie dziw się....W tej chwili przychodzą mi na myśl bardzo brzydkie epitety, ale powstrzymam się...

W takim wypadku potrzebne są gruntowne zmiany w prawie aby odciąć ochronę przyrody od : (tu wymieniam):

1. RAKA samorządu terytorialnego i zachłannej , pazernej ludności o zerowej świadomości nie tyle ekologicznej i estetycznej co jakiejkolwiek nie licząc rzecz jasna takich wyroczni jak: ksiądz proboszcz, nadleśniczy i ojciec rydzyk. http://www.tygodnik.siedlecki.pl/t3470- ... lopoty.htm

2. GANGRENY lobby leśno - drzewnego.

3. SEPSY myśliwsko - łowieckiej

To tyle...


PS. Pkt. 2 dotyczy nadl. bez certyfkatów FSC rzecz jasna...
robal
Awatar użytkownika
magda55
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 16544
Rejestracja: środa 22 mar 2006, 16:24
Lokalizacja: krakow

Post autor: magda55 »

robal pisze:W takim wypadku potrzebne są gruntowne zmiany w prawie aby odciąć ochronę przyrody od : (tu wymieniam):

1. RAKA samorządu terytorialnego i zachłannej , pazernej ludności o zerowej świadomości nie tyle ekologicznej i estetycznej co jakiejkolwiek nie licząc rzecz jasna takich wyroczni jak: ksiądz proboszcz, nadleśniczy i ojciec rydzyk. http://www.tygodnik.siedlecki.pl/t3470- ... lopoty.htm

2. GANGRENY lobby leśno - drzewnego.

3. SEPSY myśliwsko - łowieckiej

To tyle...

PS. Pkt. 2 dotyczy nadl. bez certyfikatów FSC rzecz jasna...
tyle? dla równowagi
4. DŻUMY pyskatych pseudoekologów ( w odróżnieniu od merytorycznych, nawet bez certyfikatów )
Dobry humor nie załatwi wszystkiego ale wkurzy tyle osób, że warto go mieć :)
robal
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 263
Rejestracja: niedziela 24 cze 2007, 20:10
Lokalizacja: zza morza

Post autor: robal »

Merytorycznych lesników i ekologów wymieniono w artykule Pracowni. Ci naukowcy posiadaja duży dorobek naukowy.
Minister wydał postanowienie o zakazie wycinki.

Widać "ogon macha psem"...

Już niedługo tym "ogonem" zamacha Unia Europejska. Oby!
robal
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105128
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Jak takie mądre ekologi z Pracowni to niech mnie rozwiążą zadanie z dwiema niewiadomymi: w przypadku niszczenia zabytkowego drzewostanu dębowego przez chronionego prawnie owada co należy ratować - dęby czy owada?

A już zupełnie na marginesie - fajna nazwa "Pracownia na rzecz Wszystkich Istot"... Powinni jednak dopisać pod spodem "zgadzających się z naszym zdaniem bezkrytycznie" :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
magda55
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 16544
Rejestracja: środa 22 mar 2006, 16:24
Lokalizacja: krakow

Post autor: magda55 »

robal pisze:W takim wypadku potrzebne są gruntowne zmiany w prawie aby odciąć ochronę przyrody od : (tu wymieniam):
Rozumiem, że gruntowne zmiany w prawie nie dotyczą tego jednego przypadku.
Dlatego pkt 4 uważam za równie istotny.
Dobry humor nie załatwi wszystkiego ale wkurzy tyle osób, że warto go mieć :)
robal
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 263
Rejestracja: niedziela 24 cze 2007, 20:10
Lokalizacja: zza morza

Post autor: robal »

piotrk pisze:Jak takie mądre ekologi z Pracowni to niech mnie rozwiążą zadanie z dwiema niewiadomymi: w przypadku niszczenia zabytkowego drzewostanu dębowego przez chronionego prawnie owada co należy ratować - dęby czy owada?
Chronić dęby przed wycinką , gdyż są siedliskiem chronionego owada. Proste?
robal
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105128
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

robal pisze:Chronić dęby przed wycinką , gdyż są siedliskiem chronionego owada. Proste?
A nie zauważyłeś, że wówczas zginą chronione prawem dęby? Chyba przeceniłem znów zdolności analityczne ekologów...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
bromarek
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6102
Rejestracja: poniedziałek 24 mar 2008, 23:58
Lokalizacja: Las Palmas

Post autor: bromarek »

robal pisze:Chronić dęby przed wycinką , gdyż są siedliskiem chronionego owada. Proste?
Od kiedy opiętek jest owadem chronionym? Chyba że "robal" jest pod ochroną :lol:
Michalllo
leśniczy
leśniczy
Posty: 711
Rejestracja: piątek 21 mar 2008, 00:21
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Michalllo »

Panowie leśnicy, wasze wypowiedzi usprawiedliwiające takie działanie w rezerwatach, dają świadectwo całej Waszej społeczności. Ludzie nie interesują się ochroną środowiska, ale 90% społeczeństwa, po zapoznaniu się z faktami, obrzuciła by Was kamieniami.
Na stronie głównej portalu pełno odnośników do ochrony środowiska, straszna to obłuda, jak sie obserwuje takie działania jak ten o którym mówimy.

Mam nadzieję, ze minister zrobi z Wami porządek, ta wycinka podchodzi nawet pod prokuraturę. Wiecie, ze naruszyliście dyrektywę ptasią ? To już nie durni eko-oszołomy, ale cała UE, takie kraje jak Niemcy, Francja, Hiszpania, troszkę bardziej od nas rozwinięte.

Myślę, ze po piłce nożnej, czas zrobić porządek z lobby leśników, sądzę, że jeszcze ciekawsze rzeczy się tam dzieją.
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Michalllo pisze:wasze wypowiedzi (...) dają świadectwo całej Waszej społeczności (...)minister zrobi z Wami porządek (...) sądzę, że jeszcze ciekawsze rzeczy się tam dzieją.
Pozwoliłem sobie brutalnie streścić Twoją wypowiedź, aby odnieść sie nie tylko do treści, ale też i formy.

Moim subiektywnyem zdaniem, te 9 postów w temacie napisanych w ciagu doby zaledwie, z czego mniej jak połowa jest na temat :wink: nie jest stanowiskiem wszystkich leśników.

Więc poczekaj z wnioskami, nie gorączkuj się tak, może warto jeszcze jakieś pytania postawić, bo znając relację tylko jednej strony łatwo coś pominąć :roll:

Pozdrawiam, leśnik i przyrodnik odrobinę też ( mam nadzieję)...
rurag8
początkujący
początkujący
Posty: 67
Rejestracja: czwartek 13 wrz 2007, 21:38

Post autor: rurag8 »

Jako mgr inż. leśnik wykształcony nie tylko w naszym kraju, włączę się w dyskusję.
Jeśli chodzi o rezerwaty to w ich przypadku wszystko, tak jak w całym LP, zależy od lokalnych warunków (n-czy, jego podejście, wiedza, kompetencje, układy). Z obserwacji moich i zasłyszanych od innych osób relacji winika, że często rezerwaty służą n-ctwom za rezerwuar dobrego surowca do pozyskania w formie cięć pielęgnacyjnych. Z wiedzy mej zaś wynika, że pewien poziom drzew martwych, gnijących i sypiących się, jest w rezerwatach pożądany, ba, rezerwaty ścisłe właśnie po to powstały, żeby te drzewa tam były. Należy znaleźć we wszystkim równowagę, a co do przypadku dyskutowanego w tym wątku ciężko mi powiedzieć. A skoro osoby z uznanym dorobkiem naukowym mtwierdzą, ze wycięcie dębów nie jest to nieodzowne, należałoby sie nad tym zastanowić. :mg: :mg:

p.s. Las wielofunkcyjny jest nieosiągalną utopią. Tam gdzie ma byc pełna ochrona przyrody nie może być dochodowe wykorzystania do produkcji i vice-versa!!
Awatar użytkownika
bromarek
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6102
Rejestracja: poniedziałek 24 mar 2008, 23:58
Lokalizacja: Las Palmas

Post autor: bromarek »

Michalllo pisze:To już nie durni eko-oszołomy, ale cała UE, takie kraje jak Niemcy, Francja, Hiszpania, troszkę bardziej od nas rozwinięte.
Takie rozwinięte kraje jak Ty dajesz za przykład zdążyły w ramach swojego rozwoju zdewastować własną przyrodę (np. wycinając lasy pod autostrady) teraz u nas najchętniej widziałyby skansen przyrodniczy gdzie można byłoby podziwiać nienaruszone środowisko.Wszystko można pogodzić ale z głową. Niestety większość ekologów neguje wszelkie działania.Gdyby takie lobby istniało w XIX wieku na pewno nie byłoby wielu kanałów i zbiorników wodnych gdzie teraz przyrodnicy zachwycają się unikatowymi gatunkami tam bytującymi.Większość działań"ekologów" nastawionych jest na szum medialny. Jak się obsmaruje leśników będzie głośno to media się zainteresują ale gdyby np poruszył sprawę zaśmiecania lasów temat mało medialny więc "ekolodzy" są mało zainteresowani.
rurag8
początkujący
początkujący
Posty: 67
Rejestracja: czwartek 13 wrz 2007, 21:38

Post autor: rurag8 »

Przyznać trzeba, że kraje Zachodu większosc swej przyrodu przerobily na pieniadze iszczac prawie dokumentnie wszystko. Akurat uczyniono to w czasach, gdy świadomosc byla mniejsza, a zwłaszcza swiadomoc zagrozen wynikajacych ze zniszczenia srodowiska. POza tym te zagrozenia nie byly tak wyraznie widoczne jak w dzisiejszych czasach.
Smutne jest to, ze w XXI wieku w Polsce powtarzamy droge zachodnich panstw, tak jakbysmy byli idiotami nie potrafiacymi wyciagnac wnioskow z cudzych pomylek, a co gorsza, decydenci zdają się nie dostrzegać problemu i wszystkich tych, co podnosza głowy traktuja jak "wrogów ludu".
Ot, Polska... :mg:
Maruda714
początkujący
początkujący
Posty: 38
Rejestracja: czwartek 10 kwie 2008, 11:21
Lokalizacja: LUBIN

Post autor: Maruda714 »

Micalllo napisał, że autorytetem dla nas powinny być dobrze rozwinięte kraje UE.
Pomijam fakt, dotyczący wcześniejszej ochrony przyrody w tych państwach, jakie jest jej obecne bogactwo i dążenia do naprawy własnych błędów kosztem innych państw. Ograniczę się tylko do przeanalizowania prawdziwego podejścia UE do ochrony przyrody. Z jednej strony utrudnia się państwom członkowskim podejmowanie decyzji dotyczących lokalnych spraw, a z drugiej istnieje obłuda, która popiera dążenia do uruchomienia rurociągu pod Bałtykiem. Polska jest jednym, z kilku państw (pomijam powody polityczne), skutecznie blokujących taką inicjatywę. Sama słyszałam wypwiedź jednego z przedstawicieli UE, który wypowiedział się, że przypuszczalnie UE ją poprze w przyszłym głosowaniu, bez względu na zagrożenie przyrodnicze (przecież chodzi tu o duży ekosystem, a nie lokalne dęby), projekt bo są wyższe raje. Wynika z tego, że przyroda tak naprawdę jest na marginsie, a chroni się ją tylko wtedy, jeżeli nie wchodzą w grę inne profity ekonomiczne. Prawdą jest również fakt, że gdyby nie leśnicy, nie byłoby dziś czego chronIć. Sama przyroda w drodze rozwoju wyeliminowałaby wiele ze swoich ciekawych elementów. Również leśnicy w przeszłości przyczynili się do powstawania wielu rezerwatów, chroniąc przyrodę. Oni, mając ogólne pojęcie jej funkcjoowania, mają odwagę podejmować decyzje, często krytykowane, ale w dłuższym okresie czasu pozytywnie na jej różorodność i zdrowotność. Często trzeba poświęcić część drzew. Nie wiem jak było w tym wypadku, dlatego proszę o wstrzemięźliwość w krytyce.
robal
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 263
Rejestracja: niedziela 24 cze 2007, 20:10
Lokalizacja: zza morza

Post autor: robal »

bromarek pisze:Od kiedy opiętek jest owadem chronionym? Chyba że "robal" jest pod ochroną :lol:
Jestes niewidomy. A spójrz kilka postów wstecz na post piotrk

Piotrk napisał tak:

"Jak takie mądre ekologi z Pracowni to niech mnie rozwiążą zadanie z dwiema niewiadomymi: w przypadku niszczenia zabytkowego drzewostanu dębowego przez chronionego prawnie owada co należy ratować - dęby czy owada?"

Powoływałem sie na ta wypowiedź...
Tak więc szanowny bromarku zastanów sie nad własna percepcją... :twisted:

[ Dodano: 2008-04-24, 10:18 ]
piotrk pisze:robal napisał/a:
Chronić dęby przed wycinką , gdyż są siedliskiem chronionego owada. Proste?
A nie zauważyłeś, że wówczas zginą chronione prawem dęby? Chyba przeceniłem znów zdolności analityczne ekologów...
To zginą, rezerwat jest polem dla obserwacji procesów przyrodniczych...I same dęby nuie są chronione w rezerwacie. Chroniony jest całokształt środowiska przyrodniczego. Wraz z tymi wycietymi drzewami następuje ubytek części bioróżnorodności. To dla was aż tak trudne....
A dęby i tak zginą, dla 200.000 zł.

[ Dodano: 2008-04-24, 10:21 ]
Michalllo pisze:Myślę, ze po piłce nożnej, czas zrobić porządek z lobby leśników, sądzę, że jeszcze ciekawsze rzeczy się tam dzieją.
Ja też tak uważam. Fryzjer to przy tym małe piwo :wink:
A już na poważnie - miarka Panowie Lesnicy się przebrała. Sami sobie tworzycie zaciekłych przeciwników. Przykre to, ale prawdziwe...
robal
Awatar użytkownika
Gorajczyk66
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1093
Rejestracja: czwartek 24 maja 2007, 17:32
Lokalizacja: z Kaszub.

Post autor: Gorajczyk66 »

Trudno się już połapać komu o co chodzi!
Moim zdaniem treść artykułu inicjującego wątek nadaje sie do prokuratury( oczywiście zdarzenia w nim opisane).

Jeśli do GOOGLE wstawimy "opiętek" mamy ponad 7000 wyników. Licząc na niektóre zdublowane to i tak jest sporo materiału.

Co do
Pracowni na rzecz....
nie wynika kim są i jakimi kwalifikacjami oraz dorobkiem naukowym mogą się pochwalić wymienione tam osoby.
A nie mając wiedzy na ten temat trudno przyjąć wszelkie ich wypowiedzi za wiarygodne i autorytatywne.
Bo chyba nie kierują się tylko chęciami wywołania kolejnej medialnej wrzawy.
Co być może - jak tego forum wynika - chyba się już udało.

Z wyszukanych prze GOOGLE owych ponad 7000 wyników dla "opiętek" wybrałem przypadkowo taki:
Opiętek

Oczywiście nie jest on jedyny i reprezentatywny, w podobnym stylu zapewne będzie wiele .
Sprawa zaczyna wyglądać interesująco - czyżby kolejna krucjata ekologów?

Tak przy okazji: do Michalllo
Wytaczając tak poważne zarzuty zacząłbym od siebie, czyli od przedstawienia się.
Dziwaczne informacje wynikające z Twojego profilu nic nie mówią. Wprawdzie forum ma to do siebie że każdy może pisać co chce, ale nie każdy musi wszystko czytać. To forum ma opcję tworzenia listy "ignorowanych" - ja taką utworzyłem już dosyć dawno. Sam tez może jestem na podobnej liście u innego forowicza, ale każdy może sobie dobierać dyskutantów.
Będąc w Twoim profilu przejrzałem wszystkie Twoje 18 wpisów - bez komentarza.
Jeśli jednak min. Nowickiego - absolwenta Wydz. Inżynierii Sanitarnej i Wodnej
przedstawiasz jako wybitnego ministra, to w tym momencie -delikatnie mówiąc - trochę się zdziwiłem :?: :shock:
Nie moją rzeczą jest ocena członków rządu i to forum nie jest miejscem do tego, ale uważam że będąc ministrem można być dobrym administratorem, ale miernym posiadaczem wiedzy teoretycznej i praktycznej, w tym przypadku o leśnictwie i tematach z leśnictwem związanych.
Mimo wszystko - akurat dla mnie min. Nowicki nie jest "wybitnym fachowcem"...
Mam prawo tak uważać.
Bogusław.

„Nadchodza znowu epoki, w których przeżyje tylko to, co umie pełzać”. Mikołaj Gomez Davilla

_______________________________________
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

piotrk pisze:Jak takie mądre ekologi z Pracowni to niech mnie rozwiążą zadanie z dwiema niewiadomymi: w przypadku niszczenia zabytkowego drzewostanu dębowego przez chronionego prawnie owada co należy ratować - dęby czy owada?
Masz na myśli pewnie kozioroga dębosza ?? Trzeba chronić tego owada, w końcu coś za coś. Dębów w Polsce jest sporo,a tego owada za dużo nie ma.

Skoro konserwator przyrody się zgodził, to wina idzie wyżej...
Awatar użytkownika
bromarek
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6102
Rejestracja: poniedziałek 24 mar 2008, 23:58
Lokalizacja: Las Palmas

Post autor: bromarek »

http://pl.wikipedia.org/wiki/Owady_chronione
To link dla "robala" może znajdzie opiętka dwuplamkowego bo o takim była mowa. Ja osobiście nie znalazłem w spisie takowego.Być może jestem niewidomy.
ODPOWIEDZ