Trąba powietrzna w kujawsko - pomorskim

Szkodniki, pożyteczna fauna, profilaktyka i zwalczanie...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170036
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Trąba powietrzna w kujawsko - pomorskim

Post autor: Sten »

Mam pytanie, czy trąba powietrzna, która przeszła nad Kujawami (Świecko - Grudziądz) wyrządziła jakieś szkody w lasach?
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
JĘDREK
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6951
Rejestracja: środa 16 sty 2008, 18:16
Lokalizacja: z siebie samego

Post autor: JĘDREK »

Oprócz takiej, obszerniejszej, informacji nic jeszcze na interesujący Ciebie (i nas ) temat nie znalazłem:

Trąba powietrzna pojawiła się około godziny 16:30 nad zachodnim przedmieściem Grudziądza, leżącego na północnych krańcach województwa kujawsko-pomorskiego. W ciągu kilku minut słup wirującego powietrza przemieścił się około 10 kilometrów na zachód z miejscowości Dolna Grupa do Ciemnika. Po drodze tornado widzieli mieszkańcy Sarnowa, Huty, Grupy, Łazów i Węglarki. Górna część trąby powietrznej była bardzo gruba, dlatego wizualnie wydawało się, że zjawisko jest potężne. Lej jednak okazał się bardzo cienki. Mimo to zniszczenia poczynione przez niecodzienne zjawisko są bardzo duże. Tornado osiągnęło co najmniej pierwszą kategorię w skali siły tego typu zjawisk, a więc F1, co oznacza prędkość wiatru od 115 do 180 km/h. Strażacy informują o zerwanych dachach na co najmniej trzech domach w miejscowości Ciemniki. Z zagrożonych budynków ewakuowano 22 osoby. Jedna osoba została lekko ranna. Spustoszenia notowane są również w miejscu, gdzie tornado po raz pierwszy dotknęło powierzchni ziemi, czyli w Dolnej Grupie. Zanim pojawiło się tornado nad regionem szalała gwałtowna burza, która dotarła w okolice Grudziądza od wschodu. Komin chmurowy, czyli pierwszy etap powstawania tornada, pojawił się ponad ulicami Grudziądza, ale jeszcze nie dotknął ziemi. Dopiero po upływie kilku minut, nad Wisłą lej tornada obniżył się tak znacząco iż dotknął gruntu w miejscowości Dolna Grupa. W rejonie Grudziądza podczas burzy padał ulewny deszcz, który doprowadził do miejscowych podtopień. Wraz z deszczem spadł grad o średnicy około 1 centymetra. Na drogach leżą połamane przez wiatr drzewa, które paraliżują ruch. Strażacy zajmują się uprzątywaniem konarów oraz wypompowywaniem wody z zatopionych gospodarstw. Trąba powietrzna powstała na rozbudowanej chmurze burzowej, która po godzinie 15:00 narodziła się w rejonie Brodnicy na wschodnich krańcach województwa kujawsko-pomorskiego. Następnie po pokonaniu około 40 kilometrów w kierunku północno-zachodnim dotarła nad okolice Grudziądza i Świecia. W Polsce sezon na trąby powietrzne dopiero się rozpoczyna. Najwięcej tego typu zjawisk notuje się w lipcu.
(16.04/19:07www.twojapogoda.pl)

Wiatr o prędkości do 180 km/godz. w terenie zalesionym musiał trochę narozrabiać ... ;/
"Nie popędzaj mnie. Nie dalejwięcuj mnie"
Awatar użytkownika
RR
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 9039
Rejestracja: niedziela 14 maja 2006, 21:27
Kontakt:

Post autor: RR »

Mogę tylko potwierdzić, że takiej burzy w tym mieście jeszcze nie widziałem.
Przyrodniczy serwis informacyjny
Dziennik Leśny
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170036
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Widziałem filmik nakręcony komórką, TVN 24 pokazło, wyglądało to niczym trąby w Stanach.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Sylvia
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1181
Rejestracja: środa 21 lis 2007, 09:41
Lokalizacja: Que?

Post autor: Sylvia »

RR pisze:Mogę tylko potwierdzić, że takiej burzy w tym mieście jeszcze nie widziałem.
A czym się jeszcze wyróżniła, oprócz trąby? :D
Zdrowy rozsądek i do przodu.
Związki na Powązki.
Awatar użytkownika
RR
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 9039
Rejestracja: niedziela 14 maja 2006, 21:27
Kontakt:

Post autor: RR »

Sybil Fawlty pisze:A czym się jeszcze wyróżniła, oprócz trąby? :D
Wiatr bardzo silny ale przede wszystkim grzmoty niesamowite i niespotykane, grad do tego.
To była naprawdę silna burza.
Przyrodniczy serwis informacyjny
Dziennik Leśny
Awatar użytkownika
Sylvia
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1181
Rejestracja: środa 21 lis 2007, 09:41
Lokalizacja: Que?

Post autor: Sylvia »

Widziałam filmiki na www.twojapogoda.pl. Rzeczywiście - groźnie to wyglądało.
Zdrowy rozsądek i do przodu.
Związki na Powązki.
Awatar użytkownika
RR
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 9039
Rejestracja: niedziela 14 maja 2006, 21:27
Kontakt:

Post autor: RR »

Jednak nie ma to jak na własnej skórze taki żywioł odczuć; piękne i zabójcze zarazem...
Przyrodniczy serwis informacyjny
Dziennik Leśny
Awatar użytkownika
Ptasiek76
leśniczy
leśniczy
Posty: 603
Rejestracja: wtorek 11 wrz 2007, 16:04

Post autor: Ptasiek76 »

Mówimy o tym czymś w środę :shock: ? To było koszmarne!! Po pierwsze zrobiło się czarno na dworzu, deszcz leciał z nieba strugami tak mocno iż obawiałam się o nasz dach z pleksi, potem ten grad :help: i znowu ulewa, hałas potworny, wiatr tak silnie gnał, że aż huczało i te wyładowania atmosferyczne - totalny koszmar (a nie było się do kogo przytulić ze strachu :wink: ).
Rzuć cegłą i podziwiaj dzieło!
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Jeśli chodzi o Kujawsko-Pomorskie (jego południowo-wschodnia cześć) to nigdy nie widziałem i nie widzieli mieszkańcy takiej burzy jaka była dwudziestego, któregoś lipca zeszłego roku. Z opisu była podobna. Nigdy nie zapomnę.
ODPOWIEDZ