Dalmierz

SILP, BIP, ACER, GIS, Raporty, mapy numeryczne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
isopyrum
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek 26 mar 2007, 18:03
Lokalizacja: dokąd

Dalmierz

Post autor: isopyrum »

więc tak:
jako, że gdzie indziej rozgorzała dyskusja polityczna
a nie oszukujmy się, co by się wyżej i jeszcze wyżej nie działo
my tu na dole musimy pracować
kieruję się z pytaniem do kolegów i koleżanek (jak najbardziej)

czy ktoś mógłby polecić mi dobry dalmierz
dla leśniczego
nie tam żadne, cuda niewidy
interesuje mnie w miarę dobra dokładność
cyfrowy mini wyświetlacz, na którym wyświetli się delikwentowi odległość
takie patrzę, celuję, naciskam przycisk
mam odległość, koniec kropka
oczywiście w rozsądnej, niskiej cenie

może ktoś używa i mógłby się podzielić wrażeniami
sama nie mam doświadczenia z tym sprzętem
(poza zabawą jednym modelem podczas wizyty urządzeniowców)
a chcę przekonać szefostwo, że leśniczemu się nada
jeżeli macie ochotę możemy też podyskutować
czy na pewno leśniczemu się nada
bo pewnie i takie głosy się podniosą, że po co mu 8)
Awatar użytkownika
Agnieszka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 12973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2007, 17:54

Post autor: Agnieszka »

Ja korzystałam z dalmierza Disto Clasic. Łatwy w obsłudze, dość poręczny, ale minusem było to, że przy zbyt silnym słońcu ciężko było dojrzeć czerwony punkcik i "się odnaleźć". Druga osoba zacieniała sobą pień i trzymała na nim ciemną podkładkę, dawało to jakieś ułatwienie, ale czasem trzeba było łazić w tę i z powrotem by złapać cel.

[ Dodano: 2008-04-10, 17:05 ]
A wg mnie leśniczemu "się nada", bo ni będzie musiał tak często z taśmą po lesie gonić. Ttylko dobrze by było, gdyby las był bez podszytu, bez krzaków ( a z tym może być w lesie ciężko),bo każda gałązka, źdźbło rozprasza laser i pomiar diabli biorą.
Czarodziejka zawsze działa. Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.(A. Sapkowski)
murzasihle
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 486
Rejestracja: niedziela 25 lis 2007, 10:37
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: murzasihle »

isopyrum pisze:czy ktoś mógłby polecić mi dobry dalmierz
Przy zakupie zwróć uwagę, że są takie modele z określoną minimalną odległością pomiaru.
Tzn. że odcinka krótszego niż 20 m nie da się zmierzyć.
Obrazek
Mietol
początkujący
początkujący
Posty: 238
Rejestracja: niedziela 30 lip 2006, 21:08
Lokalizacja: dziki zachód

Post autor: Mietol »

Wiem że można kupić tańsze dalmierze ale ja poleciłbym Ci dalmierz TruPulse 200! Co prawda jest drogi no ale to mercedes wśród dalmierzy :D

http://www.apogeo.pl/ulotki/TRUPULSE-200.pdf

Tu możesz sobie o nim poczytać. Jak nie ten to przy zakupie zwróc uwage na to żeby dalmierz miał bluetooth bo niewątpliwie jest to bardzo przydatne!

ja namawiam właśnie szefa na zakup tego konkretnego modelu. Może sie uda :)
Awatar użytkownika
isopyrum
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek 26 mar 2007, 18:03
Lokalizacja: dokąd

Post autor: isopyrum »

dziękuję Mitol ale cena jest ciut poza możliwościami podejrzewam
choć o sprzęcie poczytałam i rzeczywiście godny uwagi

a czy ktoś może używa któregoś z dalmierzy Bushnella
akurat takie ma do sprzedaży lokalna zup`a

tylu leśników, urządzeniowców może na forum i tak niewielu używa tego sprzętu? 8)
SaintSaimon
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 14 kwie 2008, 15:30

Post autor: SaintSaimon »

witam wszystkich, przez pewien czas miałem do czynienia z dalmierzami i nadal z nich chętnie korzystam myślę że na początku warto sobie zadać pytanie do czego ma mi dalmierz służyć czy tylko jako dodatek by pomierzyć sobie pokój w domu czy przyda sie na budowie czy myślę o pracy w terenie w różnych warunkach. Jeśli mowa o wykorzystaniu dalmierza do drobnych prac pomiarowych typu pomiar wysokości budynku czy długości ściany albo jakiejś małej działki to faktycznie Leica Disto jest bardzo dobra dokładność 1 mm zasięg do 200 m wiec wszystko super ale kto z 200 m jest w stanie dojrzeć czerwony punkt lasera?? myślę ze nikt a wyższe modele jedynie posiadają wbudowane kamery cyfrowe do powiększania celu lub mikro lunetki. Jeśli urządzenie ma służyć w terenie i sprawdzać sie w konkretnych pomiarach to zdecydowanie Trupulse Laserliner 360 B dlaczego? odpowiedz krótka bo oprócz zwykłych funkcji pomiaru odległości mierzy też azymuty spadki nachylenia i odległości niedostępne i ma możliwość połączenia go z komputerem polowym lub odbiornikiem GPS i wykonywać pomiary powierzchni metodą biegunową jak przy użyciu tachimetru geodezyjnego tyle ze z mniejsza dokładnością:) i już nie trzeba latać w koło powierzchni obchodzić jej czy martwic sie że sygnał zanika przy południowej ścianie drzewostanu bo stoimy na srodku powierzchni np zrębowej i i mierzymy kąt (azymut) i odległość do załamań a dalmierz sam po przez bluetooth przekazuje informacje do programu w jakim pracujemy . najprostszy sposób pomiaru szybki i b dokładny bo każdy z punktów załamań ma taką samą dokładność jak punkt na środku powierzchni:) trochę sie rozpisałem ale lubie ten temat:) jak by ktoś chciał porozmawiać albo zapytać o coś to chętnie odpowiem albo doradzę co nieco:) :) cena wysoka za dalmierz ale jakie możliwości:D
SaintSaimon
Awatar użytkownika
isopyrum
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek 26 mar 2007, 18:03
Lokalizacja: dokąd

Post autor: isopyrum »

dzięki SaintSaimon (swoją drogą - miły nick)
już jestem na etapie wstępnego rozeznania
i widzę, że mój pomysł "dalmierz dla leśniczego" :wink:
trochę upadnie - właśnie ze względów finansowych
(oscylują około 1,5 tyś za sztukę)
drogie te sprzęty, które spełniałyby moje wymagania

200m zasięgu to jednak trochę mało
a pomiar i szukanie czerwonej kropki
można zastąpić jakimś kolegą bądź urodziwą koleżanką :wink:

zobaczymy
mam nadzieję, że może ktoś jeszcze podzieli się wrażeniami
SaintSaimon
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 14 kwie 2008, 15:30

Post autor: SaintSaimon »

jeśli tylko tyle chcesz wydać to zdecydowanie najlepszy jest DISTO D3 ale tak jak mowie w lesie najlepszy by był TruPulse. Moje zdanie jest takie że lepiej wydać raz trochę więcej i mieć spokój na kilka lat:) wyżej widziałem link do sklepu www.apogeo.pl pooglądałem i nawet ciekawe urządzenia tam są, kilka znam. A mam pytanie do was panowie odnośnie GPSów co sądzicie o ich wykorzystywaniu w leśnictwie?
SaintSaimon
ODPOWIEDZ