Jak założyć mini lasek

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

Loopezik
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 07 kwie 2008, 15:02
Lokalizacja: Gostomia/Wałcz

Jak założyć mini lasek

Post autor: Loopezik »

Witam, posiadam kawałek ziemi porolnej (nieuprawiana 2 sezony) i część (0,09 ha) chcę przeznaczyć na lasek. 0,09 ha, żeby nie był to las w rozumieniu przepisów (chcę tam robić co mi się podoba), ale chcę też, żeby ten "lasek" miał ręce i nogi, ma być to lasek rekreacyjny (spacerki itp.), liczę, że z czasem zalęgną się tam jakieś ptaszki, wiewiórki czy coś takiego.

1. Jakie posadzić drzewka?
2. W jakich odstępach od siebie?
3. Jakie drzewa mogą z jakimi sąsiadować?
4. Na co uważać, żeby nie zmarnować sadzonek?
5. Ile czasu rosną poszczególne gatunki drzew?

Proszę o porady, bo nie bardzo mam o tym pojęcie.
Z góry dziękuję za wszelką pomoc, zdjęcia mile widziane ;)
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Jak założyć mini lasek

Post autor: Glaca »

Loopezik pisze:1. Jakie posadzić drzewka?
Gatunki warto dostosować do warunków glebowych.
To ważna część projektu.
Loopezik pisze:2. W jakich odstępach od siebie?
3. Jakie drzewa mogą z jakimi sąsiadować?
Jak już zawęzimy listę gatunków to będzie łatwiej - każdy gatunek ( odmianę) sadzimy w innym rozstawie, dostosowanym do wzrostu i pokroju rośliny...

Loopezik pisze:4. Na co uważać, żeby nie zmarnować sadzonek?
Nie sadzić świerków rzędowo przy granicy działki :mg:

Żartowałem :wink:

Zrobić projekt przed sadzeniem ( zakupem)...

Loopezik pisze:5. Ile czasu rosną poszczególne gatunki drzew?
Zbyt ogólne pytanie...


Ps. My, leśnicy sadzimy LAS bardzo gęsto - po kilku latach wzrostu trudno w takiej uprawie leśnej spacerować :roll:

To co planujesz to bardziej ogród z parkiem :|

( polecam zakup katalogu roślin - jest to dla wielu ogrodników postawowa lektura przy projektowaniu ogrodów: :!: http://merlin.pl/Katalog-roslin-polecan ... 78680.html :!: )

Przykładowa strona z katalogu:

Obrazek
Loopezik
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 07 kwie 2008, 15:02
Lokalizacja: Gostomia/Wałcz

Post autor: Loopezik »

Co do warunków glebowych, to będzie problem. Klasy gleby nie znam, ale do uprawy roli na pewno się nadaje, więc chyba niezła.
Tak jak pisałeś, ma być to "lasek", ale bardziej park niż las.
Czekam teraz na propozycję jakichś gatunków drzew i krzewów do posadzenia, i na podanie jakiejś kolejności czy odległości między nimi ;)
Jak uda mi się ustalić klasę gleby, to dopiszę.
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

Loopezik pisze:Czekam teraz na propozycję jakichś gatunków drzew i krzewów do posadzenia, i na podanie jakiejś kolejności czy odległości między nim
Posadź co Ci się najbardziej podoba. Doradzanie w takich sprawach na odległość jest prawie niemożliwe. Podziwiam Glacę. Ja Ci mogę doradzić, ale Twój park będzie się podobał mnie, a nie koniecznie Tobie. Najprościej poprosić miejscowego specjalistę od urządzania ogrodów.
On, zobaczy, porozmawia o Twoich preferencjach przeanalizuje możliwości i przedstawi projekt biorąc wszystko pod uwagę.
Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Post autor: niziołek »

:D W kwestii tego bezsensownego pomysłu rzuconego na forum. 9 arów to nawet nie będzie mini park, a tylko zwykły mały ogród i to nie zadanie dla leśników. Chciałem Ci zwrócić uwagę że w Polsce zadrzewienia są bardziej chronione niż lasy i nawet jak doczekasz swojego "mini lasku", to żeby wyciąć jakieś drzewo (poza owocowym), które np.Cię wkurza albo robi nadmierny cień, będzisz musiał się o zgodę na wycięcie zwracać do miejscowego organu samorządowego. Kary za wycięcie bez odpowiedniej zgody są astronomiczne.Hej!
"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

A ja lubię wyzwania, piszę tak, aby nie zaszkodzić, mimo że za mało danych zdecydowanie :roll:

Problemy do wyjaśnienia:

1. Siedlisko (gleba, woda).

2. Otoczenie :?:
Bo skoro ma to być raczej tzw. "ogród krajobrazowy" to nie można robić tak do końca czegoś podobnego do oazy na pustyni :wink:

I tak dalej....63 pytania :wink:
qazzaq
początkujący
początkujący
Posty: 53
Rejestracja: wtorek 10 lip 2007, 12:57
Lokalizacja: puszcza

Post autor: qazzaq »

Moim zdaniem na pewno idealnym rozwiązaniem będzie plantacja topolowa. Żadnych kar w przypadku wyrębu- bo to plantacja na opał, rośnie szybko, pod osiką można pielęgnować ładny trawnik oraz w lecie daje sporo cienia. Tak dla świętego spokoju kilka świerków bym wsadził na choinki.
pozdrawiam
Loopezik
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 07 kwie 2008, 15:02
Lokalizacja: Gostomia/Wałcz

Post autor: Loopezik »

Dzięki wszystkim, nawet niziołkowi, choć, jak widać, pomagier z niego jak z koziej ... ;)
Posadzę oczywiście te drzewa, które mi się będą podobały, ale chciałem usłyszeć radę, jakie drzewka, z najpopularniejszych drzewek parkowych, mogą sąsiadować z innymi i w jakiej odległości, a jakie nie, jakie drzewko zacieni inne, a jakiemu cień nie będzie przeszkadzał. Wszelkie sugestie gotowych rozwiązań mile widziane :help:
A wracając do wytycznych, to chciałbym żeby to był jednak lasek a nie park, tzn. żeby rosły w nim raczej drzewa a nie krzewy. Co do warunków glebowych, to tak jak pisałem, gleba niezłej jakości, żadnej wody (cieki czy podmokły teren), otoczenie - pola uprawne.
A jak jest faktycznie z tymi ewentualnymi prawami i obowiązkami w przypadku "lasu" i "zalesienia", czy faktycznie łatwiej coś wyciąć w lesie niż w zalesieniu?
Z góry dzięki za odpowiedzi :D
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

Loopezik pisze:Dzięki wszystkim, nawet niziołkowi, choć, jak widać, pomagier z niego jak z koziej ...
Wybacz, ale niziołek ma rację. Mógł Ci napisać: posadź 6 sosen czarnych co 3 m i resztę obsadź bukami co 1 m. Może byłbyś zadowolony. Żadna sztuka "wcisnąć kit". Nie o to chodzi. A Ty zaczynasz od obrażania. A ja tak lubię Wałcz, Szwecję, Lubno, Zdbice .... :)
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Loopezik pisze: A jak jest faktycznie z tymi ewentualnymi prawami i obowiązkami w przypadku "lasu" i ...
..."zadrzewienia"...

Trochę trzeba się wczytać, ale wszysto tu jest :roll:

http://www.forum.lasypolskie.pl/viewtop ... sc&start=0
Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Post autor: niziołek »

:) Nie obraziłem się, ale życzliwie chciałem Ci pokazać,że nikt na tym forum nie zaspokoi Twoich potrzeb, bo to po prostu niemożliwe- "takie rzeczy to tylko w erze". Co do tego czy jakiś gatunek który ew. Ci odpowiada jest śwatło czy cieniolubny info znajdzesz wszędzie, również w internecie. Odnośnie wycięcia np. jodły, modrzewia, świerka we własnym ogródku na moim terenie były już kary po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Sam w moim prywatnym ogrodzie żeby wyciąć sosny i modrzewie które własnoręcznie kilkanaście lat temu sadziłem musiałem się zwrócić do U.Gminy,bo dopiero byłaby afera - leśnik a wyciął nielegalnie.Hej! :
"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
Loopezik
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 07 kwie 2008, 15:02
Lokalizacja: Gostomia/Wałcz

Post autor: Loopezik »

Hej, spokojnie, się nie obraziłem, ale nie jest chyba całkiem w porządku, jak ktoś twój pomysł nazywa "bezsensownym". Poza tym oczywiście nie chodzi mi o to, żeby ktoś wcisnął mi kit, faktycznie jak nie ma pomysłu, to niech nie pisze, ale może ktoś ma jakieś sprawdzone schematy ;)
Odnośnie postu niziołka - fajnie, że się nie obraziłeś. Piszesz o internecie, i ja właśnie w internecie na forum leśnym szukam, złe miejsce?? Jeszcze poczytam gdzieś na temat wycinki drzew, ale czy to naprawdę łatwiej jest utrzymywać "las" zgodnie z definicją powyżej 10 ar, bo coś też słyszałem o jakichś obowiązkach posiadacza lasu.

Dowiedziałem się jaką mam glebę: klasa IV ps - pastwiska jak się nie mylę :)
Ps. Czy ktoś może zna jakieś pewne miejsca w internecie, gdzie można kupować sadzonki i gdzie mnie nie orżną :)
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

Doradził bym kontakt z miejscowym szkółkarzem:
Gospodarstwo szkółkarskie Nadleśnictwa Wałcz
Janusz Łaziński
067 2581726
Awatar użytkownika
koda
początkujący
początkujący
Posty: 133
Rejestracja: wtorek 04 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Dół

Post autor: koda »

Jeżeli chodzi o park z ozdobnymi drzewkami i ich odmianami to leśnicy nie są w tej dziedzinie specjalistami, może za wyjątkiem pojedynczych hobbystów.
Proponuje wskoczyć na http://forumogrodnicze.info/ tam znajdziesz więcej informacji. Jak sam widzisz, dotąd nie otrzymałeś żadnej odpowiedzi, która mogłaby cię zadowolić.
Mam nadzieję, że uda ci się zaprojektować i wykonać park, w którym na 9 arowym łonie natury będą mogły wypocząć dzieci twoich wnuków i nie będą musiały przeskakiwać przez płot czy kupować biletów do lasu, który był niegdyś państwowy.
Pozdrawiam.
Loopezik
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 07 kwie 2008, 15:02
Lokalizacja: Gostomia/Wałcz

Post autor: Loopezik »

Dzięki wszystkim za pomoc. Poszukałem trochę na forum ogrodów, na razie też niewiele znalazłem, ale jeszcze poszukam.
3majcie się :)
Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Post autor: niziołek »

:) Nawet wiem dlaczego w temacie urządzanie lasu napisaleś i pewnie jesteś rozczarowany? Ja też do początku lat 70-tych, nie mając leśnych tradycji rodzinnych,niewiele wiedziałem o lesie a przedmiot urządzanie lasu kojarzył mi się z tym co teraz Tobie. Niestety to jest całkiem inna dziedzina wiedzy leśnej i bardziej w skali makro niż mikro i można by o niej pewno latami,ale nie dotyczy ta dziedzina wiedzy 9 arów ogrodu.Dlatego przepraszamy za Twoje rozczarowanie tym że niewiele mogliśmy Ci pomóc.Hej!
"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
Loopezik
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 07 kwie 2008, 15:02
Lokalizacja: Gostomia/Wałcz

Post autor: Loopezik »

Poradziłem sobie z rozczarowaniem :wink: Może i faktycznie źle zrozumiałem dział forum, ale coś jednak się dowiedziałem.
Jeżeli jeszcze ktoś może mi pomóc, to napiszcie, gdzie w okolicach Wałcza można dostać dobre sadzonki iglaków i w jakiej minimalnej odległości od siebie sadzić świerki, modrzewie, sosny itp. tak, żebym przez najbliższe 10 lat mógł pomiędzy nimi chodzić, a później to sobie mogę zrobić przecinkę.
Dzięki i pozdro.
Awatar użytkownika
koda
początkujący
początkujący
Posty: 133
Rejestracja: wtorek 04 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Dół

Post autor: koda »

Loopezik pisze:w jakiej minimalnej odległości od siebie sadzić świerki, modrzewie, sosny itp. tak, żebym przez najbliższe 10 lat mógł pomiędzy nimi chodzić, a później to sobie mogę zrobić przecinkę.
Może tak na wpół po leśnemu. Wytycz na gruncie ścieżki, po których chcesz spacerować przez najbliższe 10 lat (szerokość ścieżek wedle wyboru) i obsadź pozostałą powierzchnię wybranymi gatunkami. Tylko nie mieszaj jednostkowo gatunków. Wprowadzaj każdy gatunek w grupach jednogatunkowych (tak im się lepiej rośnie). Po kilku-kilkunastu latach będziesz mógł przystąpić do pierwszego usuwania najsłabszych drzewek promując najdorodniesze i tak aż do pozostawienia kilku drzew każdego gatunku. Co do więźby, to u nas stosuje się:
Sosna 80-100 szt/ar (polecałbym 100)
Modrzew 15-20 szt/ar
Świerk 30-50 szt/ar
Jodła 60-80 szt/ar
Dąb 60-100 szt/ar (polecałbym 70)
Buk 60-80 szt/ar (polecałbym 80)
pozostale lisciaste 50-60 szt/ar
W twoim lasku jest jeszcze wiele niewiadomych. Nie wiem jak zamierzasz przygotować glebę pod zalesienie, czy masz dostęp do pługów, czy chcesz ręcznie zdzierać darń (wykonanie talerzy o śr. 40-60 cm). Od tego zależy więźba sadzenia. Nie wiadomo czy gleba jest zapędraczona, czy nie trzeba będzie użyć pogłębiacza w przypadku orki, czy rosły na tym pastwisku jakieś drzewa, czy nie będziesz miał hodowli opieńki, czy na tym pastwisku jest trzcinnik i jakieś obniżenia , itd itd.
Gdybyś mieszkał bliżej to na gruncie coś byśmy uradzili. A tak.... nie wielę możemy ci pomóc.
Wymieniłeś: So, Św i Md. Z tego co podałeś we wcześnejszych postach masz dobrą glebę, więc nie bój się gatunków liściastych, wszak to one czynią park najpiękniejszym.
Jeżeli twój grunt jest tak zlokalizowany (lub ogrodzony), że nie ma zagrożenia ze strony zwierzyny leśnej lub hodowlanej możesz to możesz dalej nie czytać. Jeżeli jednak nie to:
Najlepszym zabezpieczeniem przed zgryzaniem, czemchaniem a później spałowaniem (cokolwiek to znaczy :wink: ) czyli przed zwierzyną jest ogrodzenie calej powierzchni.
Jeżeli nie chcesz grodzć parku, to daj znać to podeślę ci inne sposoby stosowane w lasach po za elektrycznym pastuchem :D

Zakładanie upraw jest tak obszernym tematem, że musialoby powstać osobne forum, a i tak bez wglądu na powierzchnię do odnowienia trudno byłoby się dogadać.
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

qazzaq pisze:Moim zdaniem na pewno idealnym rozwiązaniem będzie plantacja topolowa. Żadnych kar w przypadku wyrębu- bo to plantacja na opał
Nie trzeba pozwolenia ?? Skoro na drzewko ozdobne powyżej 7miu lat trzeba juz ??
Loopezik
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 07 kwie 2008, 15:02
Lokalizacja: Gostomia/Wałcz

Post autor: Loopezik »

Dzięki koda, zawsze coś się dowiedziałem. Jak jeszcze mógłbyś mi pomóc, to wal ;) Co do przygotowania gleby pod zalesienie, to szczerze mówiąc nie myślałem o jakimś przygotowywaniu, powierzchnia to ściernisko (skoszone w 2005 lub 06 roku i od tamtej pory nie ruszane) więc nie ma żadnej darni (to "pastwisko" to tylko z klasy gleby IV Ps :) ). Nie wiem, czy jest zapędraczona, nie rosły tam żadne drzewa, krzewy czy inne takie, po prostu ściernisko po uprawie zboża (będzie San Francisco :D) Trzcinnika tam nie znalazłem, na pewno jest perz.
Drzewka liściaste też chcę sadzić, przy okazji możecie coś polecić :), teren nie jest ogrodzony, ale w okolicy nie ma żadnych lasów, więc raczej nie ma ryzyka zżerania mi sadzonek przez jakieś zwierzęta, sarny, dzika czy nawet zająca już dawno nie widziałem.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ