jak obliczyć metry sześcienne rosnącego drzewa wraz z kor

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
amator
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 18 mar 2008, 19:18
Lokalizacja: kuj-pom

jak obliczyć metry sześcienne rosnącego drzewa wraz z kor

Post autor: amator »

jak obliczyć metry sześcienne rosnącego drzewa wraz z koroną
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170100
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

a to się da wogóle obliczyć??? Przewrertowałem nieco literatury i nie znalazłem niczego.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
kater
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4494
Rejestracja: piątek 03 lut 2006, 16:54

Post autor: kater »

Miąższość drzewa (V) można przedstawić iloczynem wysokości drzewa (h), powierzchni przekroju poprzecznego leżącej na dowolnej wysokości (g) i współczynnikiem redukcyjnym noszącym nazwę liczby kształtu (f):

V = g x h x f

Pierśnicowa liczba kształtu (f1,3) jest stosunkiem miąższości drzewa (V) do objętości walca, którego wysokość jest równa wysokości drzewa (h) i którego pole przekroju poprzecznego jest równe pierśnicowemu polu przekroju drzewa na wysokości 1,3 m od podstawy (g1,3):

f1,3 = V/g1,3 x h

W zależności od tego, jakiej części drzewa miąższość figuruje w liczniku wzoru, mamy różne rodzaje pierśnicowych liczb kształtu. W mianowniku natomiast występuje zawsze wysokość drzewa i pierśnicowe pole przekroju drzewa.
Pierśnicowa liczba kształtu całego drzewa - występuje miąższość całego drzewa, to jest miąższość całej strzały w korze razem z miąższością gałęzi. W liczniku wzoru można również uwzględniać miąższości dowolnej części strzały, a także miąższość gałęzi.
Nikita
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 24 kwie 2008, 14:05

Post autor: Nikita »

Nie posiadam tablic M.Czuraja do obliczenia miąższości pojedynczego drzewa stojącego, czy ktoś dobry poda mi te wartości. Dodam, że obliczyłam sobie z takiego wzoru Denzina, ale chciałabym to sprawdzić a tymi tablicami.
Tak prawdę mówiąc to nigdy ich nie widziałam jak wyglądają. Tylko czytałam o nich, że są Czuraja i Radwańskiego i jakiegoś tam jeszcze.
Proszę o pomoc, a oto dane:
- jesion 40 lat o pierśnicach: 64cm. 54cm i 67cm
- klon 15-20 lat o pierśnicy 29cm
- głóg 20 lat o pierśnicy 29cm
Dodam, że pierśnicę pomierzyłam poprzez pomiar obwodu drzewa na wys. 1,3m ale dla moich potrzeb to chyba będzie dobrze.
Z góry dzięki
Bill
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 05 sty 2009, 14:48
Lokalizacja: Lbn

Post autor: Bill »

Mam podobny problem. Potrzebuję ok 20m3 drewna - głównie na więźbę dachowa budowanego domu. Mam też kilka arów lasu gdzie rośnie kilka dorodnych sosenek o obwodach 2,20-2,60 m. Chciałbym sie dowiedzieć ile takich sosenek muszę wyciąć by uzyskać porządaną ilość drewna. Jeśli istnieją jakies wzory lub tablice, to proszę o wskazanie. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Nikita pisze: - jesion 40 lat o pierśnicach: 64cm. 54cm i 67cm
- klon 15-20 lat o pierśnicy 29cm
- głóg 20 lat o pierśnicy 29cm
Chciałem teraz obliczyć, ale bez wysokości "se ne da".



Aby obliczyć g:

g=(3,14*d^2)/40 000

d-pierśnica do kwadratu
ODPOWIEDZ