Urządzenie lasu który jest parkiem krajobrazowym

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jackp
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: sobota 15 mar 2008, 01:42
Lokalizacja: Radom

Urządzenie lasu który jest parkiem krajobrazowym

Post autor: jackp »

Proszę o komentarz w sprawie obszaru działki leśnej - kiedyś drogi leśne na działce leśnej (prywatnej) stanowiącego około 20% powierzchni ww, działki który nie jest ujęty w planie urządzenia lasu . Faktycznie na tym obszarze nie ma drzewostanu- podbnie jak na piaszczystej drodze dojazdowej

Czy w tej sytuacji może być naliczony podatek leśny ?

Dodam że aktualnie w wypisie z rejestru gruntów są zapisy że jest to cały obszar leśny, kiedy jeszcze 10-20 lat temu zapisy w księdze z rejestru gruntów zawierały podział lasu (80%) + drogi leśne 20%.
Teren ten dodatkowo należy do Parku Krajobrazowego. Czy nie powinno być tak że urzędnik naliczający podatek leśny w oparciu o wypis z rejestru gruntów z gminy w przypadku przedstawienia uproszczonego planu urządzenia lasu (taki sam od 30 lat) obejmującego tylko 80 % powierzcni działki przekazuje sprawę do wyjaśnienia w gminie ?
St. taksator
początkujący
początkujący
Posty: 55
Rejestracja: wtorek 09 wrz 2008, 21:04
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: St. taksator »

Uproszczony plan urzadzenia lasu sporządza się na okres 10-lat, dla kompleksu leśnego powyżej 10 ha. Dla mniejszych działek można sporządzić opis taksacyjny lasy, w którym również będą zawarte wskazówki gospodarcze.
W w/w wymienionej sytuacji jeżeli w wypisie z rejestru gruntów na powierzchni całej działki figuruje rodzaj powierzchni Ls, to można opisać las na faktycznej powierzchni, natomiast na pozostałej drogę na lesie (grunt związany z gospodarką leśną). Taki stan będzie zgodny ze stanem w ewidencji. Również od tego bedzie można naliczać podatek leśny (niestety, nie wiem w jakiej wysokości - to raczej pytanie do urzędnika w gminie).
Dodam, że opis taksacyjny można sporządzić na wniosek właściciela działki lub na wniosek gminy.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105139
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

jackp pisze:Czy w tej sytuacji może być naliczony podatek leśny ?
Źle interpretujesz podatek leśny i ustawowy zapis Art. 1:
Art. 1. 1. Opodatkowaniu podatkiem leśnym podlegają określone w ustawie lasy, z wyjątkiem lasów zajętych na wykonywanie innej działalności gospodarczej niż działalność leśna.
2. Lasem w rozumieniu ustawy są grunty leśne sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako lasy.
3. Za działalność leśną, w rozumieniu ustawy, uważa się działalność właścicieli, posiadaczy lub zarządców lasów w zakresie urządzania, ochrony i zagospodarowania lasu, utrzymywania i powiększania zasobów i upraw leśnych, gospodarowania zwierzyną, pozyskiwania - z wyjątkiem skupu - drewna, żywicy, choinek, karpiny, kory, igliwia, zwierzyny oraz płodów runa leśnego, a także sprzedaż tych produktów w stanie nieprzerobionym.
Otóż drogi na działce leśnej też są lasem. I to czy proporcja drzewostanu do dróg wynosi 4:1 czy 1:4 nie ma znaczenia. Drogi leśne zalicza się do powierzchni leśnej związanej z gospodarka leśna. Dopóki działka w całości figuruje w ewidencji jako Ls - od całej powierzchni trzeba płacić podatek leśny. Z pewnymi wyjątkami ale takowe tu nie zachodzą chyba?
Przedmiotem opodatkowania podatkiem leśnym są lasy, z wyjątkiem lasów zajętych na wykonywanie innej działalności gospodarczej niż działalność leśna. Obecnie z podatku leśnego zwolnione są: lasy z drzewostanem w wieku do 40 lat, lasy wpisane indywidualnie do rejestru zabytków, użytki ekologiczne, szkoły (w tym wyższe), placówki naukowe, jednostki badawczo-rozwojowe oraz zakłady pracy chronionej lub aktywności zawodowej. W podatku leśnym brak jest jakichkolwiek ulg podatkowych.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

murzasihle
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 486
Rejestracja: niedziela 25 lis 2007, 10:37
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: murzasihle »

St. taksator pisze:Dla mniejszych działek można sporządzić opis taksacyjny lasy, w którym również będą zawarte wskazówki gospodarcze.
- a nazywa się to poprawnie Inwentaryzacja Stanu Lasu (wg ustawy o lasach)
Obrazek
Awatar użytkownika
das0
leśniczy
leśniczy
Posty: 867
Rejestracja: niedziela 29 kwie 2007, 22:50
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: das0 »

Pojęcie LAS w myśl ustawy jest szerokie 8)
Nie bój się cieni, one świadczą o tym, że gdzieś znajduje się światło.
[Oscar Widle]
St. taksator
początkujący
początkujący
Posty: 55
Rejestracja: wtorek 09 wrz 2008, 21:04
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: St. taksator »

Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach
Art. 3. Lasem w rozumieniu ustawy jest grunt:
1) o zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha, pokryty roślinnością leśną (uprawami leśnymi) - drzewami i krzewami oraz runem leśnym - lub przejściowo jej pozbawiony:
a) przeznaczony do produkcji leśnej lub
b) stanowiący rezerwat przyrody lub wchodzący w skład parku narodowego albo
c) wpisany do rejestru zabytków;
2) związany z gospodarką leśną, zajęty pod wykorzystywane dla potrzeb gospodarki leśnej: budynki i budowle, urządzenia melioracji wodnych, linie podziału przestrzennego lasu, drogi leśne, tereny pod liniami energetycznymi, szkółki leśne, miejsca składowania drewna, a także wykorzystywany na parkingi leśne i urządzenia turystyczne.

W/w cytat wyjasnia sprawę. Wszystkie wymienione w art. 3 grunty figurują w wypisie z rejestru gruntów jako rodzaj powierzchni Ls (LAS).
ODPOWIEDZ