Ile czasu suszyć ?

Przetwórstwo i handel drewnem...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
zmarekz
początkujący
początkujący
Posty: 44
Rejestracja: czwartek 02 lis 2006, 14:35

Ile czasu suszyć ?

Post autor: zmarekz »

Witam
Mam pytanie, ile czasu trzeba suszyć deski ze świeżo ściętego dęba tak aby nadawał sie do użycia do wykonania podłogi.
Pozdrawiam i proszę o odpowiedz
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77791
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... w zależności od warunków i technologii od kilku miesięcy do kilku lat ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
statystyk1
początkujący
początkujący
Posty: 76
Rejestracja: czwartek 31 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Polska

Post autor: statystyk1 »

Suszenie desek dębowych na wolnym powietrzu to około 5 lat oczywiście pod przykryciem i na odpowiedniej grubości przekładkach.
Dosuszając deski w suszarni okres leżakowania na wolnym powietrzu można skrócić do 2/3 lat.
Osobiście nie polecam w przypadku dęba świeżo ściętego oddania desek bezpośrednio do suszarni.W proceśie odparowywania suszenia i dosuszania deski mogą pękać przez co tracimy materiał.
Podczas suszenia na wolnym powietrzu warto choć raz w roku przełożyć cały sztapel desek układając deski w odwrotnej kolejności te z dołu dajemy na górę.
zmarekz
początkujący
początkujący
Posty: 44
Rejestracja: czwartek 02 lis 2006, 14:35

Post autor: zmarekz »

To kiepsko jak dla mnie.
A jak to jest w przypadku jesiona ? Mam od około roku jesiona pociętego w deski prosto z tartaku. Czy on musi sie suszyć w podobnym okresie jak dąb ?
Driada
leśniczy
leśniczy
Posty: 794
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2007, 20:41
Lokalizacja: Puszcza Drawska

Post autor: Driada »

Bardzo ciekawy temat :)

To moz enapiszcie mniej więcej czas suszenia dla najwaznijeszych gatunkow??
- Co ci się stało?! - zawołał z przestrachem Puchatek, patrząc na zesztywniałego Kłapouchego.
- Ciii... - szepnął Kłapouchy -
zachciało mi się skakać. Czekam aż mi przejdzie...
statystyk1
początkujący
początkujący
Posty: 76
Rejestracja: czwartek 31 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Polska

Post autor: statystyk1 »

Katarzyna pisze:To moz enapiszcie mniej więcej czas suszenia dla najwaznijeszych gatunkow??
Nie ma rozgraniczenia na poszczególne gatunki tylko na liściaste i iglaste.
Suszenie drewna gatunków iglastych na wolnym powietrzu trwa zależnie od grubości od kilku miesięcy do 2 lat, a drewna liściastego może byc znacznie dłuższe i przebiegać nawet 6 lat.
1m3 świeżo ściętego drewna ma około 70 litrów wody.
Wnaszych warunkach klimatycznych suszac drewno na wolnym powietrzu można je wysuszyć do poziomu wilgotności około 15-20%,dlatego musimy je dosuszyć w suszarni.
Wilgotność na wyroby stolarskie musi być znacznie niższa.
W przypadku podłogi z jesiona deski wyjęte z suszarni powinny miec około 8-10% wilgotności.
ODPOWIEDZ