W całej Polsce zacznie się gwałtownie nasilać zachodni w

Szkodniki, pożyteczna fauna, profilaktyka i zwalczanie...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pprzybyl
początkujący
początkujący
Posty: 141
Rejestracja: poniedziałek 17 gru 2007, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: pprzybyl »

Szanowni Państwo

pomyślałem, że to może Państwa zainteresować:

Od nocy z piątku na sobotę (29.02/1.03) w całej Polsce zacznie się gwałtownie nasilać zachodni wiatr, co będzie miało związek z orkanem Emma przechodzącym nad Bałtykiem.

Oznacza to, że w sobotę (1.03) od godzin porannych we wszystkich regionach naszego kraju porywy wiatru będą przekraczać 90 km/h. Najgorzej będzie późnym popołudniem, wieczorem oraz w nocy z soboty na niedzielę (1/2.03), kiedy wszędzie możliwe są porywy do 100-120 km/h.

W górach wiatr będzie wiał z prędkością ponad 150 km/h, a na Bałtyku będziemy mieli maksymalny w skali Beauforta sztorm z falami o wysokości ponad 2 metrów. Wiatr będzie zrywał dachy, łamał drzewa i uszkadzał linie energetyczne.

Sytuacja jest bardzo podobna do tej z przejścia pamiętnego orkanu o imieniu Cyryl, który w styczniu ubiegłego roku poczynił w całej Polsce gigantyczne zniszczenia, pozbawiając przy tym życia 6 osób.

Nadchodzącym wichurom będą towarzyszyć bardzo intensywne opady deszczu oraz burze, podczas których zjawiska będą jeszcze gwałtowniejsze. Musimy więc spodziewać się opadów gradu, a na północnym wschodzie również deszczu ze śniegiem.

Kolejnym elementem zbliżania się wichur będzie oczywiście potężny spadek ciśnienia. Od poranka w piątek (29.02) do godzin porannych w sobotę (1.03), czyli w ciągu jednej doby, ciśnienie obniży się o 30-40 hPa, z poziomu 1015 hPa do zaledwie 975 hPa.

W sobotę padać będzie głównie deszcz i to obficie, natomiast od nocy z soboty na niedzielę (1/2.03) pojawiać się będą również deszcze ze śniegiem lub sam śnieg, zwłaszcza na terenach podgórskich i górskich.

Warto już teraz zacząć przygotowywać się na weekendowe wichury, usuwając z balkonów i sprzed domów wszystkie rzeczy leżącej luzem, trzeba też przeparkować samochody spod drzew i słupów energetycznych, pozamykać okna i drzwi, przygotować świeczki, latarki i baterie do radia.

Podczas wichur ograniczyć wychodzenie z domów, unikać przebywania w pobliżu drzew, tablic reklamowych i linii energetycznych. Kierowcy w miarę możliwości powinni zrezygnować z przemieszczania się po drogach, zwłaszcza w pobliżu obszarów leśnych.

Pozdrawiam
Przemysław Przybylski
Awatar użytkownika
tomcat411
leśniczy
leśniczy
Posty: 953
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 23:12
Lokalizacja: Forstservice

Post autor: tomcat411 »

No to szykują się u mnie kolejne wywroty - ok. 1000 m3 już mam - i cały misterny plan szacunków i planów na b.rok ,spięty cudownym portalem drzewnym poszedł się ....
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

"Orkan Emma, który w nocy z soboty na niedzielę przeszedł przez Polskę nie tylko uszkadzał dachy - o wiele częściej wiatr powalał drzewa bądź wyrywał je z korzeniami..."
http://wiadomosci.onet.pl/3260536,relacjetv.html
Awatar użytkownika
Domator
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3011
Rejestracja: wtorek 23 maja 2006, 18:15
Lokalizacja: nie wiem

Post autor: Domator »

Jarek pisze:Orkan Emma, który w nocy z soboty na niedzielę przeszedł przez Polskę nie tylko uszkadzał dachy - o wiele częściej wiatr powalał drzewa bądź wyrywał je z korzeniami..."
Mniej szkód niż poprzednio (przynajmniej u mnie). Oby tak pozostało :wink:
Obrazek
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Kilka zdjęć w górach po Emmie: http://www.dendropol.pl/3/emma.html
Borsuk
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5015
Rejestracja: czwartek 06 sty 2005, 00:00
Lokalizacja: tubylec

Post autor: Borsuk »

...u mnie posiali cykorię, a cisza i spokój, szkody niewspółmiernie małe do oczekiwanych - odpukać :) ...

8)
... chcesz pokoju - szykuj się na wojnę ...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105119
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Eee. Taki "orkan" to my tu mamy co miesiąc :) I to po kilka dni w miesiącu. Jakoś bokiem przeszła ta Emma i wywrotów w moim lesie narobiła tyle co kot napłakał. Odetchnęliśmy z ulgą.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

JĘDREK
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6951
Rejestracja: środa 16 sty 2008, 18:16
Lokalizacja: z siebie samego

Post autor: JĘDREK »

Faktycznie, postraszyła, przeleciała i ... bardzo minimalne straty. :)
"Nie popędzaj mnie. Nie dalejwięcuj mnie"
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

piotrk pisze:Eee. Taki "orkan" to my tu mamy co miesiąc :) I to po kilka dni w miesiącu. Jakoś bokiem przeszła ta Emma i wywrotów w moim lesie narobiła tyle co kot napłakał. Odetchnęliśmy z ulgą.
Po Cyrylu zmieniliśmy całkowicie "optykę", przy "jego" 200 tys., marne 15 - 20 Emmy to pryszcz. I jeszcze garść zdjęć: http://www.dendropol.pl/6/E&C.html Spostrzeżenie: nie widziałem zdjęć na których udało się odzwierciedlić rzeczywistą skalę zniszczeń i całą grozę sytuacji.

Pozdrawiam

zul

[ Dodano: 2008-03-12, 22:57 ]
http://www.lasypolskie.pl/news-3886.html
RDLP we Wrocławiu oszacowała swoje straty na 150 tys. m³ drewna. Wystąpiły one głównie w nadleśnictwach górskich: Świdnica, Jugów, Wałbrzych (średnio około 10 000 m³) oraz Kamienna Góra. W tym ostatnim rozmiar szkód jest największy i wynosi ok. 16 000 m³.

Cichutko, bez rozgłosu leśnicy w Kamiennej Górze usuwają skutki kataklizmu którym można by obdzielić kilka RDLP. Cyryl ok 220 000 - 250 000 m3 + Emma 16 000 m3.

Pozdrawiam

zul

[ Dodano: 2008-03-14, 07:47 ]
Straty u sąsiadów:
Niemcy 4.5 mln m3
Austria 2.5 mln m3
Czechy 1.7 mln m3
Słowacja 0.07 mln m3

(Polska 0.3 mln m3)
ODPOWIEDZ