Wzrost cen surowca grozi zapaścią na rynku drzewnym

Przetwórstwo i handel drewnem...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tomcat411
leśniczy
leśniczy
Posty: 953
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 23:12
Lokalizacja: Forstservice

Post autor: tomcat411 »

Tak czy inaczej naszego drewna w większości nie sprzedamy do Chin czy Kanady ,więc sorry El,ale muszą je kupić -jak ich nazywasz nasi rodzimi ,,ćwierćbiznesmeni" czy ,,wsiowi biznesmeni".

To oni tworzą ten bliski rynek drzewny i albo dojdziemy z nimi do porozumienia albo się wyłożymy.
Takie gadanie -wolny rynek - niech je kupi kto chce - jest fajne ,ale naprawdę jakoś nie widzę tych tłumów chętnych na zakup.

Do tej pory ,,czapkowali" przed LP drzewiarze , widzę ,że jak się role odwróciły to kark sztywny i do tego boli - ale będzie czas przywyknąć do tej gimnastyki.

Co do emigracji ,czy pracy na zachodzie EL - z Twoim podejściem i specyficznym szacunkiem do KLIENTA nie powojował byś tam za długo.
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77889
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... jak lasy nadal nie będą szanowały partnerów w kraju, to niech się nie dziwią, że partnerzy nie będą szanowały lasów ... a kiedy nadejdzie zagrożenie prywatyzacją - radźcie sobie sami ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
metatron
początkujący
początkujący
Posty: 20
Rejestracja: czwartek 17 lip 2008, 19:29
Lokalizacja: z całego świata

Post autor: metatron »

No i wywołałam fajną dyskusję, dobrze znać zdanie i argumenty drugiej strony. :P
Z wieloma pewnie argumentami się zgadzam, ale na pewno nikt nie wytłumaczy mi, że LP działają na zasadach wolnorynkowych.
Z jednej strony nie wiadomo czego od nich wymagać, bo to zadziwiający twór.
Niby zarządzają majątkiem narodowym i reprezentują skarb państwa - dlatego pewnie nasze zwrócone w wasza stronę oczy - dlatego powinniście w jakiś sposób nam pomóc dbając o polski przemysł drzewny, ale na zasadzie współpracy i wspólnego znalezienia wyjścia z sytuacji, na zasadzie partnerstwa.
Z drugiej strony to jednak zwykła działalność gospodarcza - tyle że totalny monopolista, który dyktuje nierówne warunki. Prawda jest taka , że jest to nie wiadomo co.
Ani jedno, ani drugie tak naprawdę.
A najprawdziwsza prawda jest taka, że niestety niewiele możemy zrobić.
Całe te umowy i jej zapisy nadają się do UOKIK, to samo z umowami dzierżawy np. nieruchomości zawierającymi zapisy sprzeczne z KC, sposobami załatwiania reklamacji i różnych innych rzeczy o których wszyscy wiedzą. Cóż , zaczynając działalność w branży nawet nie spodziewałam się z jakim to partnerem przyjdzie i współpracować. Wszystko jest OK dopóki działamy na waszych zasadach, chodzimy na palcach i na wszystko się zgadzamy. Może gdybym miała większą firmę i duże zaplecze finansowe naraziłabym się próbując walczyć z waszymi ,,zasadami,,. Chociaż wy macie jedną odpowiedz na wszystko : stoimy na straży majątku narodowego, bogactwa przyrody mającego służyć pokoleniom. Wszystko fajnie, tyle że to przykrywka do robienia tego co się chce.
Nich szanowny EL nie pisze mi o pseudobiznesmenach, wsiowych i innych.
Nie masz pojęcia jaka złość człowieka ogarnia, kiedy wie że coś jest do du....y a nie ma na to wpływu. To nie jest tak, że wszyscy z nas siedzą z założonymi rękami i czekają na waszą łaskę. I nie potrafią się odnalezc w rzeczywistości. Zastanawia mnie fakt jak wy zaczęlibyście działać gdyby prawdziwe prawa rynku dotyczyły was tak samo jak i nas. :evil:
EL ciągle traktuje nas , drzewiarzy jak wrogów : jak nie wy nas, to my was. Nie tędy droga. Jedziemy na jednym wózku, jeśli tego nie widzicie.
Awatar użytkownika
darkside
początkujący
początkujący
Posty: 197
Rejestracja: czwartek 03 lip 2008, 10:26
Lokalizacja: z daleka

Post autor: darkside »

metatron pisze:No i wywołałam fajną dyskusję,
Nie wydaje mi się. Ta dyskusja toczyła się wcześniej ale niemrawo. Fakt wywołałaś przyśpieszenie ale nie zapominaj o jakże ważnej roli EL. Zgadzam się z Tobą, w tym swoistym trójkącie - ZUL- LP- PD powinna przeważać poważna współpraca by wszystkim się to opłacało. Niestety w tym przypadku jeden z boków trójkąta chce dyktować warunki dwóm pozostałym, a żaden (nawet wszechmocne LP) nie mogą istnieć bez dwóch pozostałych. :)
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

El pisze:zul napisał/a:
Jak zmienisz ustawę o lasach i przeczytam, że LP są nastawione tylko na zysk i wcale nie służą całemu społeczeństwu to stulę pysk.

Co ma piernik do wiatraka?
Wyjątek z Ustawy o Lasach:
Art. 7. 1. Trwale zrównoważoną gospodarkę leśną prowadzi się według planu urządzenia lasu lub uproszczonego planu urządzenia lasu, z uwzględnieniem w szczególności następujących celów:
1) zachowania lasów i korzystnego ich wpływu na klimat, powietrze, wodę, glebę, warunki życia i zdrowia człowieka oraz na równowagę przyrodniczą;
2) ochrony lasów, zwłaszcza lasów i ekosystemów leśnych stanowiących naturalne fragmenty rodzimej przyrody lub lasów szczególnie cennych ze względu na:
a) zachowanie różnorodności przyrodniczej,
b) zachowanie leśnych zasobów genetycznych,
c) walory krajobrazowe,
d) potrzeby nauki;
3) ochrony gleb i terenów szczególnie narażonych na zanieczyszczenie lub uszkodzenie oraz o specjalnym znaczeniu społecznym;
4) ochrony wód powierzchniowych i głębinowych, retencji zlewni, w szczególności na obszarach wododziałów i na obszarach zasilania zbiorników wód podziemnych;
5) produkcji, na zasadzie racjonalnej gospodarki, drewna oraz surowców i produktów ubocznego użytkowania lasu."

Kapitalizm widzę tutaj dopiero w pkt. 5 - Czyż nie ?

Jak już podałem za GUS-m, więcej wydajecie na utrzymanie siebie niż lasu.
Jest i piernik i wiatrak.
El

Post autor: El »

...
Awatar użytkownika
tomcat411
leśniczy
leśniczy
Posty: 953
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 23:12
Lokalizacja: Forstservice

Post autor: tomcat411 »

El pisze:teraz po jednej wycieczce do Niemiec zgrywasz wielkiego bywalca.
Nie potrzeba wiele czasu ,by się zorientować czy ludzie prezentują odpowiedni poziom przygotowania zawodowego i kultury...by zobaczyć jak prowadzą rozmowy ,negocjacje.

Za to , takie chamsko-buraczane zachowanie pewnej grupy wszystko-wiedzących leśnych urzedasów wyrabia wszystkim jak leci jednakową opinię :(
El pisze: nie pouczaj mnie, bo nawet w handlu pracowałem dłużej od Ciebie
Nie pouczam -wyrażam własną opinię - trzeba było pozostać w tym prywatnym biznesie ,niż pomagać nam zielonym biedaczkom - ja p... się nam menage trafił.
El

Post autor: El »

...
Awatar użytkownika
tomcat411
leśniczy
leśniczy
Posty: 953
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 23:12
Lokalizacja: Forstservice

Post autor: tomcat411 »

The End :brawo: powodzenia w interesach z drzewiarzami -aha i nie zmieniaj swojego stylu...
Wpisz za rok- co będziesz robił - jak nie bedzie już LP .

Przyszły niemiecki wyrobnik -Tomcat :prosze:
El

Post autor: El »

...
Awatar użytkownika
darkside
początkujący
początkujący
Posty: 197
Rejestracja: czwartek 03 lip 2008, 10:26
Lokalizacja: z daleka

Post autor: darkside »

El skąd w tobie tyle jadu. Piszesz , że nie traktujesz drzewiarzy jak wrogów, ale to co piszesz temu zaprzecza. ZUL też ci się jak widzę nie podoba. To może namówisz władze LP aby kupiły Wam pilarki i traki to nas wsiowych biznesmenów nie będziecie potrzebować, a drewno bedziesz wywozic pomiędzy 9 a 9,15. :lol:
rutas
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2308
Rejestracja: sobota 15 gru 2007, 18:35
Lokalizacja: polska

Post autor: rutas »

El. Z telefonami to masz rację ale pozostałość pozostawia wiele do życzenia. Nie wiem jakie masz doświadczenia z odbiorcami drewna ale jeszcze raz powtarzam musimy szanować się wzajemnie i wspólnie rozwiązywać zaistniałe problemy.
Trwajmy przy swoich przekonaniach!
El

Post autor: El »

...
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

El pisze:Do Zula - Ty oczywiście nie prowadzisz działalności dla zysku, lecz w czynie społecznym wspomagasz organizację non-profit jaką wg Ciebie powinny być Lasy Państwowe?
Bywało niestety.

[ Dodano: 2008-07-18, 19:31 ]
El pisze:Niech drzewiarze plują na swoje przestarzałe tartaczki, a od LP won! LP to bajzel, ale nasz bajzel - leśników
Nie tylko Wasz
Awatar użytkownika
Szarlej
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2120
Rejestracja: piątek 26 lis 2004, 00:00

Post autor: Szarlej »

Nie wnikam gdzie skończyła się asertywność, a gdzie zaczęło fifakowanie. Każdemu minie jak go życie ostruga.
Mam za to kilka wtrąceń. Pamiętam czasy gdy to właśnie wiejscy szopotracze i nabywcy detaliczni utrzymywali leśną szlachtę. Pamiętam handel z odbiorcami zagranicznymi z rewelacyjną ceną pociętej w kłody tartaczki w cenie nędznej papierówki i transportem surowca do granicy na koszt lasów. Pamiętam też, że traktowanie szeregowych pracowników LP przez prominentnych drzewiarzy jak parobasów rozpoczęło się od „spotkań integracyjnych” z leśnymi VIPami. Mieli od kogo się uczyć.


A tak poza konkursem. Zul, co słychać na południowych stokach?
Awatar użytkownika
metatron
początkujący
początkujący
Posty: 20
Rejestracja: czwartek 17 lip 2008, 19:29
Lokalizacja: z całego świata

Post autor: metatron »

Coś Ci się El pomyliło. gdzie byliśmy w czasach hossy :?:
Całowaliśmy Wam tyłki, żeby dostać drewno. Drewno, za które płaciliśmy grube pieniądze.
A płaciliśmy takie pieniądze po to, żeby mieć surowiec dzięki któremu wywiążemy się z umów. Nie wiem o czym mówisz bo to bez sensu.
Gdzie teraz jesteśmy :?:
Teraz też całujemy Wam tyłki żebyście obniżyli absurdalnie wysokie ceny w czasach dekoniunktury.
Reasumując czy bessa czy hossa, my ciągle musimy tańczyć tak jak nam zagracie.
Co do skarżenia umów do UOKIK.
Człowieku gdzie ty żyjesz. Nie każdego stać na narażanie się jedynemu dostawcy na rynku.
Zdajesz sobie sprawę z czym to się wiąże :?: :twisted:
Ktoś taki jest spalony w lasach. Znasz powiedzenie, że duży może więcej :?:
Wielu ludzi nie stać na takie ryzyko, ba większości na to nie stać.
Więc o czym mowa. Tutaj śmiech mnie ogarnia :D
El

Post autor: El »

...
Awatar użytkownika
metatron
początkujący
początkujący
Posty: 20
Rejestracja: czwartek 17 lip 2008, 19:29
Lokalizacja: z całego świata

Post autor: metatron »

Ach i jeszcze zapomniałam dodać :!:
Co do naszego cwaniactwa :!:
Co powiesz na stosowanie takie samego przelicznika z mp na m3 w przypadku sosny i np. brzozy :?:
Obmiary drewna stosowego na samochodzie :?:
A jakość jakość drewna jaka znakomita :!:
Co do jakości nie wszędzie oczywiście, ale w niektórych nadleśnictwach to woła o pomstę do nieba.
El

Post autor: El »

...
Awatar użytkownika
darkside
początkujący
początkujący
Posty: 197
Rejestracja: czwartek 03 lip 2008, 10:26
Lokalizacja: z daleka

Post autor: darkside »

El pisze:A potem lawina ruszyła... Czas się uspokoić.
Z tym twoim postem się akurat zgadzam El. Problem polega na tym, że ceny wyjściowe drewna na e-drewno są moim zdaniem zawyżone, choć nie jest to wynik ostatnich lat. Pamiętam czasy, gdy ceny drewna podnosili nie odbiorcy - bijąc się ze sobą, tylko LP co kwartał ustalając ceny wyjściowe na poziome cen osiągniętych w poprzednim kwartale. Nie bez znaczenia jest fakt, że ceny w Polsce są w tej chwili wyższe niż w Europie Zachodniej. To mimo wszystko powinno dać do myślenia. A że każdy chciałby żyć lepiej ..... 8)
ODPOWIEDZ