Budowa domu w lesie

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

krawiec
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: piątek 11 kwie 2008, 22:14
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: krawiec »

Witam.
Jestem zainteresowany kupnem działki 2h jest ona sklasyfikowana jako LsV.
W akcie notarialnym właściciela jest zapisane że w momencie gdy ją kupował lasu już nie było w tej chwili są tam jakies zakrzewiny.
Interesuje mnie możliwośc pobudowania tam domu dodam że gmina nie ma aktualnego plany zagospodarowania a na drugiej działce z boku jest już dom co ja powinienem zrobić i od czego zacząć jakby mi mógł ktoś podpowiedziec to bardzo prosze :help:
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Znaleźć właściwego (terytorialnie) klasyfikatora gruntów i omówić z nim możliwość zaktualizowania klasyfikacji z Ls na użytek inny (najlepiej taki na którym mógłbyś się bez problemu wybudować). Po uzyskaniu takiej zmiany wystąpić do gminy o WZiZT. Jeśli klasyfikator uzna, że grunt leśny jest dalej leśny, tylko przejściowo został pozbawiony drzew to leżysz, bo nie ma możliwości wyłączenia gr. leśnego z produkcji poza PZP... Wtedy pozostaje wnioskować do gminy i modlić się... żeby uchwaliła PZP i warto przypilnować żeby odrazu w uchwalanym PZP znalazł się zapis o możliwości przeznaczenia gruntu na cele nierolnicze i nieleśne...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
krawiec
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: piątek 11 kwie 2008, 22:14
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: krawiec »

Zastanawiałem się też nad wyłączeniem tylko części tej działki przy drodze lokalnej może tak byłoby łatwiej.
U nas w starostwie jest leśnik a klasyfikator to jakby osobna brożka to co najpierw z klasyfikatorem zagadać a póżniej do leśnika udeżać?
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Leśnik (a właściwie urzędnik nadzorujący lasy) niewiele tu zrobi, aczkolwiek zawsze może dać namiar lub podsunąć jakieś rozwiązanie. To zależy jaki on jest bo czasem lepiej zrobić to po cichu a czasem lepiej z gościem pogadać - trudno wyczuć, bo to zależy od człowieka... Jest też taka opcja - nie do końca zgodna z prawem i może nie przejść, ale jest najłatwiejsza i przejść może. Można klasyfikacje zmienić przy podzale gruntu przez geodetę, tylko musisz znaleźć geodetę, który podłoży głowę. Z geodetami jest tak, że on robiąc podział może nowej działce nadać rodzaj użytku. Co prawda nie ma do tego uprawnień, bo nie jest klasyfikatorem, ale jak zrobi taki projekt podzału i ten projekt przejdzie przez geodezję, to jesteś w domu... Niby nielegalne, ale najczęściej stosowane przez... władze administracyjne. Np. wójt wydziela drogę z działki rolnej i geodeta tą wydzieloną działkę odrazu w projekcie podzału klasyfikuje jako droga, choć fizycznie ona jeszcze nie istnieje...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
stokrotka67
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: sobota 02 lut 2008, 23:42

Post autor: stokrotka67 »

witam
jedno pytanie jakich argumentow użyć przeciwko Urzędnikowi w Urzedzie Gminy
w którym znajduje się działka o której pisałam wcześniej.Przygotowano wersje roboczą PZP dla tej miejscowosci w której działka się znajduje a wniosek ,który został złożony przez właściciela został odrzucony czyli urząd po zaciągnięciu opini w róźnych instytucjach uznał,ze nie zajmnie się przekształceniem działki rolno -leśnej w działkę budowlaną.Zamierzam się odwołac od tej decyzji ale nie wiem na co się powołać i czym zmobilizować Urzednika do wykonania pierwszych chociażby kroków w tej sprawie :?:
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Złożyć za pośrednictwem wójta wniosek do marszałka województwa o zgodę na zmianę przeznaczenia tej działki na cele nieleśne w miejscowym PZP. Urzędnicy tego nie ruszają najczęściej dlatego, że się boją bo nie znają procedur... Typowe... Łatwiej jest komuś odmówić niż ruszyć trochę głową i dziennikiem ustaw...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104862
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Jaźwiec pisze:Łatwiej jest komuś odmówić niż ruszyć trochę głową i dziennikiem ustaw...
Łatwiej... Z doświadczenia wiem, że większość urzędników w UG nie ma pojęcia o przepisach, na podstawie których siedzą za swymi biurkami, wiec gdzie im do znajomości przepisów na podstawie których wydają decyzje...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Każda decyzja wydana bez zaznaczonej podstawy prawnej jest nieważna.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104862
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Jaźwiec pisze:Każda decyzja wydana bez zaznaczonej podstawy prawnej jest nieważna.
Nie pisałem, że nie podają podstawy. Podają. Maja gotowe formułki/druczki z podanymi paragrafami i artykułami ale nie wiedzą co jest napisane pod tymi znaczkami...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Ależ ja CIę nie podejżewałem, że o tym pisałeś... :wink:
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
ODPOWIEDZ