ArcGIS - TIN

SILP, BIP, ACER, GIS, Raporty, mapy numeryczne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mietol
początkujący
początkujący
Posty: 238
Rejestracja: niedziela 30 lip 2006, 21:08
Lokalizacja: dziki zachód

ArcGIS - TIN

Post autor: Mietol »

Witam.

Czy ktoś może mi podpowiedzieć jak naciągnąć na TIN-a podkład rastrowy(mapę na podstawie której sie rysowało) lub geometryczna warstwę wydzieleń lub jakąś inną? Będę wdzięczny za wszelkie rady?

I mam jeszcze jedno pytanko? Czy istnieje mozliwość nałożenia TIN-a na TIN-a?Tzn jezeli mam TINa na podstawie warstwic zrobionego i na niego chciałbym jeszcze nałożyc TINa ze średnimi wysokościami drzewostanów w poszczególnych pododdziałach.Jest to mozliwe?A jesli tak to jak to zrobic?
Awatar użytkownika
neonek
początkujący
początkujący
Posty: 79
Rejestracja: środa 19 wrz 2007, 08:31
Lokalizacja: z lasu

Post autor: neonek »

Nie bardzo wiem co chcesz zrobic. Jesli myslisz o kalibracji podkladow rastrowych to robi to sie za pomoca geodniesienia.
Co do nakladnia rastrow jeden na drugi to niczym to nie rozni sie od nakladania warsw shp. Nalezy jedynie ustalic przezroczystosc wierzchniego rastra tak aby bylo widac tego na spodzie
Mietol
początkujący
początkujący
Posty: 238
Rejestracja: niedziela 30 lip 2006, 21:08
Lokalizacja: dziki zachód

Post autor: Mietol »

Nie chodzi mi o kalibracje. raczej o to jak "naciągnąć" podkład rastrowy(czyt. zeskanowaną i skalibrowaną mapę) na TIN-a wygenerowanego na podstawie warstwy warstwic(która została stworzona na podstawie warstwic ze zeskanowanej mapy). Zaznaczam że chodzi o góry, tak więc tin jest troszkę zróżnicowany wysokościowo :D
migur
początkujący
początkujący
Posty: 53
Rejestracja: wtorek 24 kwie 2007, 09:11
Lokalizacja: RDLP w Katowicach

Post autor: migur »

neonek pisze:Nie bardzo wiem co chcesz zrobic.
Chodzi o naciągnięcie rastrów na Numeryczny Model Terenu w celu uzyskania trójwymiarowego obrazu (Mietol, dobrze rozumuję?)
Niestety nie wiem jak to się robi, a chętnie bym się dowiedział (mam ArcGisa 9.2)
Mietol
początkujący
początkujący
Posty: 238
Rejestracja: niedziela 30 lip 2006, 21:08
Lokalizacja: dziki zachód

Post autor: Mietol »

Pokombinowałem troche i wykombinowałem :D

Trza to zrobić tak:
1. Dodać w ArcScene naszegio TINa
2.Dodać naszego rastra(tego skalibrowanego na podstawie którego wektoryzowaliśmy)
3.We złaściwościach rastra w polu "wysokości bazowe" zaznaczamy opcje: "uzyskaj wysokości warstwy na podstwie powierzchni" Domyslnie wskazana jest lokalizacja naszego TINa i tak ma byc :) (jesli nie jest to trzeba ją wskazać)
4. Zastosuj.

Powinno sie pokryc ładnie. Jeśli sa jakieś przebicia tina na rastrze to należy podnieść jeszcze rastra o jakieś 2-3 metry(we właściwościach w wysokościach bazowycj jest opcja "przesunięcie pionowe" i tam wpisać np 2 metry i już nie powinno byc przęwitów.
migur
początkujący
początkujący
Posty: 53
Rejestracja: wtorek 24 kwie 2007, 09:11
Lokalizacja: RDLP w Katowicach

Post autor: migur »

co to jest ArcScene?
jakiś kolejny, płatny dodatek?
Mietol
początkujący
początkujący
Posty: 238
Rejestracja: niedziela 30 lip 2006, 21:08
Lokalizacja: dziki zachód

Post autor: Mietol »

ArcScene jest to główny komponent rozszerzenia 3D Analyst, który pozwala wizualizować dane 3D. Tak więc żeby mieć Arc Scene trzeba mieć to rozszerzenie.Niestety :(
ODPOWIEDZ