zmiana działki LS na R i podział działki

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
papajoe
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: piątek 02 lis 2007, 22:01
Lokalizacja: z lasu

zmiana działki LS na R i podział działki

Post autor: papajoe »

Witam serdecznie

posiadam działkę leśną 5500m ( w ewidencji gruntów figuruje jako LS)
i faktycznie jest to las , miejscowy plan zagospodarowania przewiduje zabudowe mieszkaniową na działkach leśnych min 4000m i na działkach
rolnych min 1000m .



Chciałbym zmienić przeznaczenie z działki lesnej na rolną na kawałku 1000m , pewnie trzeba bedzie zapłacić kare za przedwczesny wyrąb drzew ( las ma 30-40 lat ) a następnie dokonać wyłaczenia z działki leśnej tej działki rolnej 1000m i po tych zabiegu będę miał dwie działki budowlane

czy mój tok rozumowania jest poprawny i realny do wykonania ?
jakie mogą byc koszty zmiany 1000 z działki leśnej na rolną ?

pozdrawiam

Tomek


Nawigacja: Poprzednia wiadomość•Następna wiadomość Opcje: Odpowiedz
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Pierwsze koszty. 200 - 800 tys zł za 1ha (zależnie od siedliska, d-nu itd. itp.)- dziel przez 10. Z tym, że na cele mieszkaniowe zwalnia się z opłat do 5a pod budynek jednorodzinny a pod wielorodziny 2a na mieszkanie.
Na gruncie Ls ani R budować nie można. Nie wiem co oznaczają zapisy z miejscowego PZP, ale jeśli łamią one prawo (tu ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych i prawo budowlane) to nie są obowiązujące. Na gruncie rolnym i owszem, możesz postawić budynek mieszkalny w ramach tzw. budowli zagrodowej, ale warunek jest, że musisz być rolnikiem, nie mieć gdzie mieszkać, a twoje gospodarstwo musi mieć powierzchnię wyższą niż średnia dla gminy.
Jest jeszcze jeden szczegół, ale niestety dość ważny. Jeżeli gmina przeznaczyła pod działki budowlane grunty rolne lub leśne bez zgody właściwych organów (w przypadku Ls jest to marszałek województwa, to jest to bezprawne i taka decyzja gminy jest nie ważna...
Poczytaj wspomniane przeze mnie ustawy (zwłaszcza tą pierwszą). Tam jest wszystko. Powodzenia życzę.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
papajoe
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: piątek 02 lis 2007, 22:01
Lokalizacja: z lasu

Post autor: papajoe »

Witam,

PZP jest uchwalony a grunty sa ls lub r

przecież jak rolnik ma kilka hektarów i uchwalą plan ze jego ziemia jest na Mn
( mieszakniówke) to dalej w ewidencji gruntów ma ziemie rolna

dopiero jak ktos tam chce sie budowac to " odralnia " ten kawałek ziemi gdzie bedzie stał dom tak samo z lasem tylko tu decyzje wydaja RDLP

jako ze plan przewiduje zabudowe na działkach ls nie mniejszych niz 4000 a na rolnych nie mniejszych niz 1000 , a ja mam 5500 ls to chciałem wydzielic z tego 1000 i zmienić z ls na r i wtedu miałbym dwie działki budowalane


znalazłem cos takiego :

art 13 Ustawy o lasach

2. Zmiana lasu na użytek rolny jest dopuszczalna w przypadkach
szczególnie uzasadnionych potrzeb właścicieli lasów. 3. W sprawach, o których mowa w ust. 2:
1) w stosunku do lasów stanowiących własność Skarbu Państwa decyzję wydaje dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, na wniosek nadleśniczego,
2) w stosunku do lasów nie stanowiących własności Skarbu Państwa:
a) o powierzchni do 10 ha decyzję wydaje starosta, na wniosek właściciela lasu,
b) o powierzchni powyżej 10 ha decyzję wydaje wojewoda, na wniosek właściciela lasu.


jakie to moga byc szczególnie uzasadnione ?

jak juz zmienie z ls na r to wtedy ta działka 1000 bedzie podlegac po ustawe o ochronie przyrody i zgode na wyrąb daje gmina i opłaty nie pobiera bo jestem osobą fizyczna

czy to sie trzyma kupy ? :)

pozdr

Tomek
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

papajoe pisze:jakie to moga byc szczególnie uzasadnione ?
O tym decyduje starosta (jak sam przytoczyłeś) Osobiście uważam ten przepis za martwy, ale jest więc możesz się na niego powoływać...
papajoe pisze:czy to sie trzyma kupy ?
Twoje myślenie tak, przepisy nie - ale to już zupełnie inna sprawa...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
ponury_żniwiarz
początkujący
początkujący
Posty: 30
Rejestracja: czwartek 27 lip 2006, 07:47

Post autor: ponury_żniwiarz »

Zmiana lasu na uzytek rolny ? Prosta sprawa. Wystarczy złożyc wniosek do właściwego terytorialnie Starostwa. Uzasadnienie ? Banalna sprawa. Może to być np.: zagospodarowanie w formie ogrodu warzywnego na potrzeby własne z uzasadnieniem, iż nie posiada się innych gruntów rolnych, które mogłoby sie tak zagospodarować lub np.: zwiększenie terenów rolnych na dopłaty unijne celem uzyskania opłacalności dochodu z posiadanego gruntu. Jak wiem z lasu na pow. do 1,00 nie można zyskać. Do tego stanu w dużej mierze przyczynia się monopol na drewno LP.

Każde z wyżej podanych uzasadnień jest dobre i sprawdzone. Takim szczególnie potrzebom własciciela lasu Starostwa nie odmawiają, ponieważ kazde SKO uchyliło by decyzję odmowną.

Poza tym decyzja odmowna w tym zakresie jest łamaniem zasad konstytucji RP (Kilka rozstrzygnięć NSA). W rezultacie przepis jest i nie można według niego rozpatrzyć wniosku negatywnie :) W tej sytuacji nie ma żadnych ograniczeń zmian. Wystarczy dobre uzasadnienie i jedziemy dalej. :D
AW
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 12 cze 2008, 15:48
Lokalizacja: WARSZAWA

Post autor: AW »

Witam,
o niezgodności przepisów prawa z Konstytucją orzeka Trybunał Konstytucyjny a nie Naczelny Sąd Administracyjny. W ten sposob utracił moc np. art.21a ust. 1 pkt. 4 ustawy o lasach. Jeśli chodzi o art. 13 ust. 3 pkt. 2 nie przypominam sobie, aby kiedykolwiek byl zaskarżany do TK.
Starostwie bardzo roznie traktują ten "szczególnie uzasadnioną potrzebę właściciela lasu". Zastanawiające jest również to, że istnieje brak jednolitości co do ścieżki odwolawczej od takiej decyzji. W niektórych powiatach organem odwoławczym jest wojewoda, a w niektórych SKO od decyzji wydanej na na podstawie tego artykułu.
bakulinek
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: wtorek 17 mar 2009, 19:18
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: bakulinek »

Drodzy koledzy jestem nowy na forum.Zostałem właścicielem 3.11h działki w papierach ls V klasa. Jestem rolnikiem ,działka graniczy z drogą asfaltową a po bokach działki budują się domy.Moje pytanie do szanownych kolegów: czy mogę wybudować budynki zagrodowe,może siedlisko? czy są jakieś realne szanse,albo dam sobie spokój.Bardzo prosze fachowców o opinie :help:
Awatar użytkownika
Kegg
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1567
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 14:34

Post autor: Kegg »

Jak powiedział pewien kat: "Każdy ma prawo być trochę porąbany"
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

To się nazywa trolling?
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
ODPOWIEDZ