urlop dla poratowanie zdrowia

Szkolenia, wypadki, choroby, pierwsza pomoc, ocena ryzyka...

Moderator: Moderatorzy

doralek
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 478
Rejestracja: czwartek 06 sie 2009, 14:01
Lokalizacja: pagórki

urlop dla poratowanie zdrowia

Post autor: doralek »

Witam!
Czy za czas urlopu dla poratowania zdrowia nie wypłaca się "13" ?
PZUP art.23: "Za czas urlopu dodatkowego na leczenie sanatoryjne i urlopu na poratowanie zdrowia pracownikowi przysługuje wynagrodzenie obliczone jak za urlop wypoczynkowy".
Pytam, ponieważ spotkałem się z zarządzeniem w jednym z nadleśnictw, w którym wyłącza się ten okres z obliczenia wynagrodzenia dodatkowego.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170007
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Bez wątpienia wyjazd sanatoryjny ma wpływ na 13-kę
Skoro w PZUP jest zapis, że urlop na podratowanie jest traktowany na równi z wypoczynkowym zatem i na 13 nie powinien mieć wpływu.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
doralek
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 478
Rejestracja: czwartek 06 sie 2009, 14:01
Lokalizacja: pagórki

Post autor: doralek »

Sten pisze:Bez wątpienia wyjazd sanatoryjny ma wpływ na 13-kę
Skoro w PZUP jest zapis, że urlop na podratowanie jest traktowany na równi z wypoczynkowym zatem i na 13 nie powinien mieć wpływu.
Dziękuję! To może jeszcze pytania? Czy w zaświadczeniu lekarskim stwierdzającym potrzebę udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia lekarz musi ujawnić schorzenia?

Czy we wniosku pracownika o urlop, tenże pracownik wyszczególnia choroby, które uzasadniają wypoczynek i rokują powrót do pracy zawodowej?
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170007
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Nawet na L4 nie ma numeru choroby. Te dane trafiają tylko do ZUS.
Pracodawca nie musi wiedzieć na co chorujesz.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
doralek
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 478
Rejestracja: czwartek 06 sie 2009, 14:01
Lokalizacja: pagórki

Post autor: doralek »

Sten pisze:Nawet na L4 nie ma numeru choroby. Te dane trafiają tylko do ZUS.
Pracodawca nie musi wiedzieć na co chorujesz.
Dzięki!
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105095
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Sten pisze:Skoro w PZUP jest zapis, że urlop na podratowanie jest traktowany na równi z wypoczynkowym
Takiego zapisu nie ma. Zapis w PUZP określa tylko w jaki sposób obliczyć wynagrodzenie. Natomiast absolutnie nie zrównuje tych dwóch rodzajów urlopów. Nie wiem jak jest, ale uważam za w pełni słuszne wyłączenie z dodatkowego wynagrodzenia bo jest bardziej w charakterze podobne do L4 (generalnie - zasiłku chorobowego) niż do urlopu wypoczynkowego.
doralek pisze:Czy we wniosku pracownika o urlop, tenże pracownik wyszczególnia choroby, które uzasadniają wypoczynek i rokują powrót do pracy zawodowej?
Musisz mieć opinię lekarza, wskazującą zasadność udzielenia urlopu (celem urlopu jest przywrócenie stanu zdrowia umożliwiającego powrót do pracy). Nie wiem czy wówczas nie musi być podane rozpoznanie...
Z własnego doświadczenia nie wiem, bo wszyscy i tak wiedzieli dlaczego jestem na L4 więc nie zwracałem uwagi czy napisano o tym we wniosku.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

doralek
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 478
Rejestracja: czwartek 06 sie 2009, 14:01
Lokalizacja: pagórki

Post autor: doralek »

Piotrek pisze:
Sten pisze:Skoro w PZUP jest zapis, że urlop na podratowanie jest traktowany na równi z wypoczynkowym
Takiego zapisu nie ma. Zapis w PUZP określa tylko w jaki sposób obliczyć wynagrodzenie. Natomiast absolutnie nie zrównuje tych dwóch rodzajów urlopów. Nie wiem jak jest, ale uważam za w pełni słuszne wyłączenie z dodatkowego wynagrodzenia bo jest bardziej w charakterze podobne do L4 (generalnie - zasiłku chorobowego) niż do urlopu wypoczynkowego.
doralek pisze:Czy we wniosku pracownika o urlop, tenże pracownik wyszczególnia choroby, które uzasadniają wypoczynek i rokują powrót do pracy zawodowej?
Musisz mieć opinię lekarza, wskazującą zasadność udzielenia urlopu (celem urlopu jest przywrócenie stanu zdrowia umożliwiającego powrót do pracy). Nie wiem czy wówczas nie musi być podane rozpoznanie...
Z własnego doświadczenia nie wiem, bo wszyscy i tak wiedzieli dlaczego jestem na L4 więc nie zwracałem uwagi czy napisano o tym we wniosku.
Jeżeli wynagrodzenie oblicza się jak za urlop wypoczynkowy to logicznym jest naliczenie za ten okres wynagrodzenia dodatkowego /13-tka/. Sądzę, że nie ma tu znaczenia do jakich absencji urlop zdrowotny jest podobny. Zapis w PUZP jest jednoznaczny. Nie wiem czy można dowolnie interpretować ten paragraf?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105095
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

doralek pisze:Nie wiem czy można dowolnie interpretować ten paragraf?
Każdy przepis ogólny można dowolnie interpretować. :lol: :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

doralek
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 478
Rejestracja: czwartek 06 sie 2009, 14:01
Lokalizacja: pagórki

Post autor: doralek »

Piotrek pisze:
doralek pisze:Nie wiem czy można dowolnie interpretować ten paragraf?
Każdy przepis ogólny można dowolnie interpretować. :lol: :wink:
Wpisujesz się w obowiązujący trend? :D
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105095
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

doralek pisze:Wpisujesz się w obowiązujący trend? :D
Nie. Przedstawiam jak jest. I co najlepsze - jak było i będzie. Teraz i na wieki wieków. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

doralek
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 478
Rejestracja: czwartek 06 sie 2009, 14:01
Lokalizacja: pagórki

Post autor: doralek »

Piotrek pisze:
doralek pisze:Wpisujesz się w obowiązujący trend? :D
Nie. Przedstawiam jak jest. I co najlepsze - jak było i będzie. Teraz i na wieki wieków. :)
Chyba znalazłem wyjaśnienie tego problemu:
Załącznik nr 4 do Ponadzakładowego Układu Zbiorowego
Pracy Dla Pracowników Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe
z dnia 29 stycznia 1998r.
Gdybyś miał czas i zerknął do tego załącznika, to pewnie byś mi pomógł. Tam też trzeba pointerpretować :|
doralek
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 478
Rejestracja: czwartek 06 sie 2009, 14:01
Lokalizacja: pagórki

Post autor: doralek »

doralek pisze:
Piotrek pisze:
doralek pisze:Wpisujesz się w obowiązujący trend? :D
Nie. Przedstawiam jak jest. I co najlepsze - jak było i będzie. Teraz i na wieki wieków. :)
Chyba znalazłam wyjaśnienie tego problemu:
Załącznik nr 4 do Ponadzakładowego Układu Zbiorowego
Pracy Dla Pracowników Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe
z dnia 29 stycznia 1998r.
Gdybyś miał czas i zerknął do tego załącznika, to pewnie byś mi pomógł. Tam też trzeba pointerpretować :|
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

doralek pisze:[Chyba znalazłem wyjaśnienie tego problemu:
Załącznik nr 4 do Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy Dla Pracowników Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe z dnia 29 stycznia 1998r.
§ 4 Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do dodatkowego
wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadkach: /.../
4) korzystania: /.../
b) z urlopu dla poratowania zdrowia i dodatkowego urlopu, /.../
§ 5 W przypadkach, o których mowa w § 4, wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego
ustala się proporcjonalnie do okresu przepracowanego u danego pracodawcy.
Co tu chcesz interpretować? 4 miesiące poratowującego zdrowie urlopu to 4/12 tj. 1/3 roku, pracownik w tym czasie dostaje kasę jak za urlop wypoczynkowy, ta kasa wlicza się do puli obliczeniowej 13-stki, ale potem jest mnożenie przez 1/3. Jakiś kadrowiec potwierdzi, naprostuje?
Awatar użytkownika
rutbekia
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 17305
Rejestracja: poniedziałek 24 sie 2009, 08:51
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: rutbekia »

Nie ma w tych kwestiach jednolitej interpretacji w jednostkach LP. Zawrzało przed wypłatą ostatniej trzynastki i ucichło. Płacą jak kto ma zapisane w regulaminie. Ponieważ wynagrodzenie za czas urlopu sanatoryjnego i zdrowotnego pozostaje wynagrodzeniem a nie wyn. chorobowym lub świadczeniem to nie jest systemowo wyłączone z podstawy DWR (trzynastki).
Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty.(Frank Zappa)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170007
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Aż miło poczytać co fachowczyni napisze.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
rutbekia
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 17305
Rejestracja: poniedziałek 24 sie 2009, 08:51
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: rutbekia »

Tyle, że z tego co wiem to interpretacja powyższego w Twojej fabryce nie jest zbyt korzystna.
Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty.(Frank Zappa)
znaki
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 288
Rejestracja: poniedziałek 09 lut 2015, 09:32
Lokalizacja: zewsząd

Post autor: znaki »

Jak powinno się traktować zwolnienie lekarskie na urlopie na poratowanie zdrowia?
:help: :help:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105095
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

znaki pisze:zwolnienie lekarskie na urlopie na poratowanie zdrowia
Z tego co wiem, to urlop dla poratowania zdrowia jest udzielany w celu przeprowadzenia zalecanego przez lekarza leczenia, regeneracji sił i zdrowia. Podobny cel ma zwolnienie lekarskie. Jeżeli zatem w trakcie tego urlopu pracownik zachoruje, to i tak zwolnienie lekarskie nie przerwie i nie przedłuży urlopu zdrowotnego.
Dostarczenie przez pracownika przebywającego na urlopie dla poratowania zdrowia zwolnienia lekarskiego, tj. zwolnienia z obowiązku pracy, z punktu widzenia pracodawcy nie powoduje żadnych skutków prawnych. Zarówno bowiem urlop dla poratowania zdrowia, jak i zwolnienie lekarskie skutkują usprawiedliwieniem nieobecności na stanowisku pracy. Poza tym zwolnienie i urlop mają zbieżny cel: przeprowadzenie zalecanego leczenia, regenerację sił i zdrowia pracownika oraz odpoczynek. Zatem zwolnienie wystawione na okres pokrywający się z urlopem zdrowotnym nie ma na ten urlop wpływu. Oznacza to, że go nie przerywa i nie wydłuża o okres zwolnienia.
Zwolnienie lekarskie wystawione w czasie urlopu dla poratowania zdrowia nie zmienia także zasad wynagradzania w tym okresie. Pracownik w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych. Zatem pracownik zachowa prawo do wynagrodzenia wypłacanego w czasie urlopu dla poratowania zdrowia.

Ale - moja wiedza pochodzi sprzed kilku lat więc proponuję jeszcze sprawdzenie w innych źródłach, czy coś się nie zmieniło.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

znaki
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 288
Rejestracja: poniedziałek 09 lut 2015, 09:32
Lokalizacja: zewsząd

Post autor: znaki »

Piotrek pisze:
znaki pisze:zwolnienie lekarskie na urlopie na poratowanie zdrowia
Z tego co wiem, to urlop dla poratowania zdrowia jest udzielany w celu przeprowadzenia zalecanego przez lekarza leczenia, regeneracji sił i zdrowia. Podobny cel ma zwolnienie lekarskie. Jeżeli zatem w trakcie tego urlopu pracownik zachoruje, to i tak zwolnienie lekarskie nie przerwie i nie przedłuży urlopu zdrowotnego.
Dostarczenie przez pracownika przebywającego na urlopie dla poratowania zdrowia zwolnienia lekarskiego, tj. zwolnienia z obowiązku pracy, z punktu widzenia pracodawcy nie powoduje żadnych skutków prawnych. Zarówno bowiem urlop dla poratowania zdrowia, jak i zwolnienie lekarskie skutkują usprawiedliwieniem nieobecności na stanowisku pracy. Poza tym zwolnienie i urlop mają zbieżny cel: przeprowadzenie zalecanego leczenia, regenerację sił i zdrowia pracownika oraz odpoczynek. Zatem zwolnienie wystawione na okres pokrywający się z urlopem zdrowotnym nie ma na ten urlop wpływu. Oznacza to, że go nie przerywa i nie wydłuża o okres zwolnienia.
A co z wynagrodzeniem za zwolnienie lekarskie, które liczy się inaczej niż za urlop. Z Twojej logicznej wypowiedzi :prosze: wynika, że" ma zwolnienie ale go nie ma" Najlepiej żeby nie brał go i byłoby po kłopocie :roll:
Zwolnienie lekarskie wystawione w czasie urlopu dla poratowania zdrowia nie zmienia także zasad wynagradzania w tym okresie. Pracownik w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych. Zatem pracownik zachowa prawo do wynagrodzenia wypłacanego w czasie urlopu dla poratowania zdrowia.

Ale - moja wiedza pochodzi sprzed kilku lat więc proponuję jeszcze sprawdzenie w innych źródłach, czy coś się nie zmieniło.
:roll:
znaki
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 288
Rejestracja: poniedziałek 09 lut 2015, 09:32
Lokalizacja: zewsząd

Post autor: znaki »

Piotrek
A co z wynagrodzeniem za zwolnienie lekarskie, które liczy się inaczej niż za urlop. Z Twojej logicznej wypowiedzi :prosze: wynika, że" ma zwolnienie ale go nie ma" Najlepiej żeby nie brał go i byłoby po kłopocie :roll:
ODPOWIEDZ