Pożyczka na zakup smaochodu dla strażnika leśnego.

Ochrona mienia w Lasach Państwowych...

Moderator: Moderatorzy

td7
początkujący
początkujący
Posty: 126
Rejestracja: niedziela 25 mar 2012, 20:20
Lokalizacja: internet

Pożyczka na zakup smaochodu dla strażnika leśnego.

Post autor: td7 »

Witam.
Jak w temacie. Czy korzystał ktoś z koleżanek lub kolegów z pożyczki na zakup prywatnego auta wykorzystywanego do celów służbowych? Czy fakt wykorzystywania auta służbowego przez SL uniemożliwia uzyskanie takiej pożyczki?
Tom
Awatar użytkownika
TomCio
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3240
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2006, 17:06
Lokalizacja: Made In PRL

Post autor: TomCio »

Kwestia zasadnicza, jaki interes ma w tym pracodawca? Jeśli strażnik np. będzie faktycznie wykorzystywał auto prywatne w celach służbowych co poprawi prewencję, wykrywalność czy ściganie przestępstw, to teoretycznie jakiś interes nadleśnictwo może mieć... rzecz dyskusyjna, ale jeśli taka potrzeba, są wolne środki finansowe etc. to można zawalczyć.
Jako motywację potrzeby zakupu auta prywatnego do celów służbowych przez strażnika widziałem kiedyś to, że auto służbowe musi być garażowane w n-ctwie, a żeby strażnik o każdej porze dnia i nocy mógł ruszyć na interwencję potrzebuje środka lokomocji aby dotrzeć szybko do n-ctwa i się przesiąść.
Powód - jak powód, ale przeszło. Ale spotkałem też nadleśniczego, który posiadając auto służbowe dostał pożyczkę na zakup prywatnego...

"Jedni piszą innym dają, takie jest zbójeckie prawo".
Spróbować zawsze można. Papier sporo wytrzyma.
Życie to jest to, na co trzeba zarobić
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170007
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Tak, jak napisał sosenka, musi być interes firmy, a i sytuacja finansowa nadleśnictwa też ma tu znaczenie.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105095
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

sosenka pisze:auto służbowe musi być garażowane w n-ctwie
A nie można wydać zarządzenia, że miejscem garażowania jest garaż strażnika? Jeśli nie, to jest to jedna z największych durnot.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
TomCio
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3240
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2006, 17:06
Lokalizacja: Made In PRL

Post autor: TomCio »

Piotrek pisze:
sosenka pisze:auto służbowe musi być garażowane w n-ctwie
A nie można wydać zarządzenia, że miejscem garażowania jest garaż strażnika? Jeśli nie, to jest to jedna z największych durnot.
Wszystko można. Ale ponieważ lubimy sobie życie komplikować, zależnie od miejsca zamieszkania takiego delikwenta może być 100 problemów z rozliczaniem utrzymania tego auta. A to jazdy prywatne, a to dojazd do pracy (może mieszkać poza zasięgiem nadleśnictwa)... etc. Chcąc uniknąć szukania odpowiedzi na niewygodne pytania - nie zawsze odpowiedzi satysfakcjonujące wszystkich - bezpiecznie jest garażować tam gdzie się powinno.
Spotykałem się np. ze skargami do dyrekcji, że po 15 samochodem służbowym sobie do lasu jeździ taki jeden z drugim. SKANDAL!!! Panie. :lol:
Życie to jest to, na co trzeba zarobić
td7
początkujący
początkujący
Posty: 126
Rejestracja: niedziela 25 mar 2012, 20:20
Lokalizacja: internet

Post autor: td7 »

Ok. To sobie pogadaliśmy. Proponuję przeczytać jeszcze raz moje pytanie. Czy ktoś korzystał z takiej poźyczki? A takie tam ,,moim zdaniem" ,,według mnie" nic nie wnoszą. W którym zarządzeniu lub decyzji jest mowa o waznym interesie firmy? Ale konkretnie.
Tom
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170007
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
TomCio
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3240
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2006, 17:06
Lokalizacja: Made In PRL

Post autor: TomCio »

Tak po prawdzie jest nowsze Zarządzenie nr 17 z dnia 14 lutego 2013 r. ale niewiele wnosi nowego jeśli idzie o pytanie.
td7 pisze:W którym zarządzeniu lub decyzji jest mowa o waznym interesie firmy? Ale konkretnie.
Właśnie w nim. Ale nie leży Ci moja interpretacja zapisu:
Decyzję o udzieleniu pracownikowi pożyczki podejmuje kierownik jednostki organizacyjnej LP zatrudniającej pracownika, kierując się możliwościami finansowymi jednostki, potrzebami transportowymi oraz koniecznością zabezpieczenia sprawnego nadzoru i funkcjonowania jednostki.
Czekaj więc aż się łaskawie odezwie jakiś strażnik z pożyczką. Powodzenia.
Życie to jest to, na co trzeba zarobić
g
leśniczy
leśniczy
Posty: 529
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2009, 10:35
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: g »

No to ja dostałem pożyczkę na samochód. Nie powiem, żeby to była droga usłana różami bo pierwsza była odmowa, bo korzystam z samochodu służbowego. W związku z powyższym wypowiedziałem umowę na korzystanie z samochodu prywatnego do celów służbowych i kilkukrotnie nie pojechałem jak dzwoniono, żeby przyjechać a nie było możliwości zabrania samochodu służbowego. Po 2 latach zmieniono zdanie i dostałem pożyczkę na samochód.

Wniosek - trzeba być konsekwentnym. Nie ma pożyczki to znaczy, że jak ktoś chce Cię wysłać np w delegację to niech się zastanawia jak tam dotrzesz.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105095
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

g pisze:jak ktoś chce Cię wysłać np w delegację to niech się zastanawia jak tam dotrzesz
Wypisze ci "polecenie wyjazdu" a jako środek transportu wpisze "samochód prywatny". I w ten sposób pojedziesz prywatnym bez podpisywania umowy o używaniu oraz bez pożyczek. :twisted:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Argon
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4576
Rejestracja: czwartek 13 sty 2011, 17:44
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: Argon »

g pisze:W związku z powyższym wypowiedziałem umowę na korzystanie z samochodu prywatnego do celów służbowych
Korzystałeś z auta służbowego i płacono Ci jeszcze za korzystanie z samochodu prywatnego do celów służbowych?
Moim zdaniem Piotrek ma rację, nie jest potrzebna umowa:
Piotrek pisze:Wypisze ci "polecenie wyjazdu" a jako środek transportu wpisze "samochód prywatny". I w ten sposób pojedziesz prywatnym bez podpisywania umowy o używaniu oraz bez pożyczek.
... czasami mam wrażenie, że przeciętny Polak uważa, że jak jego sąsiad złamie nogę, to jemu się będzie lepiej chodzić. Kayah
Awatar użytkownika
Pandarek
początkujący
początkujący
Posty: 120
Rejestracja: wtorek 13 maja 2014, 12:04

Post autor: Pandarek »

Jak w Temacie:
- można,
- znam osoby, które korzystały,
- nie uniemożliwia i nie jest to fakt,
ale interpretacja :wink:
- priv.
Pozdrawiam.
Sygnatura w budowie...
g
leśniczy
leśniczy
Posty: 529
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2009, 10:35
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: g »

Piotrek pisze:
g pisze:jak ktoś chce Cię wysłać np w delegację to niech się zastanawia jak tam dotrzesz
Wypisze ci "polecenie wyjazdu" a jako środek transportu wpisze "samochód prywatny". I w ten sposób pojedziesz prywatnym bez podpisywania umowy o używaniu oraz bez pożyczek. :twisted:
znajdź mi przepis który zmusi mnie do wykorzystania prywatnego pojazdu do celów służbowych bez wyrażenia zgody. Samochód służbowy nie posiada strażnik tylko Nadleśnictwo a jest na wyposażeniu SL. Celem wykorzystania samochodu prywatnego do celów służbowych obecnie mam podpisaną umowę z Nadleśnictwem
g
leśniczy
leśniczy
Posty: 529
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2009, 10:35
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: g »

Argon pisze:Korzystałeś z auta służbowego i płacono Ci jeszcze za korzystanie z samochodu prywatnego do celów służbowych?
taak - istnieje coś takiego jak delegacja, a w niej wpisujesz czym jechałeś. Zarówno pracownik DT czy SL jeśli nie może skorzystać z samochodu służbowego ma wystawioną delegację, gdzie masz wpisany nr samochodu na który zawarłeś umowę z Nadleśnictwem do korzystania z samochodu prywatnego do celów służbowych.

A teraz Piotr - pracodawca wie, że posiadasz samochód terenowy prywatny i każe ci nim jechac - Ty bez umowy jedziesz, a samochód jest zarejestrowany jako ciężarowy i wtedy pracodawca ma problem. To że mój szef wie że ja mam x samochodów to nie znaczy, że ja mam obowiązek ich używać. Ze tak powiem - bez umowy to akurat się zepsuł :twisted:

Swego czasu nie chciano kupić komórek służbowych podleśniczym no to jak zadzwoniono do podleśniczego, że się pali w lesie odebrała żona podleśniczego i nawtykała qr..ew dzwoniącemu z nadleśnictwa. I w następnym tygodniu kupiono telefony.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105095
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

g pisze:znajdź mi przepis który zmusi mnie do wykorzystania prywatnego pojazdu do celów służbowych bez wyrażenia zgody
Dostajesz polecenie wyjazdu (delegację). Odmów wyjazdu bo nie wyrażasz zgody, zobaczymy jak się skończy.
g pisze:pracodawca wie, że posiadasz samochód terenowy prywatny i każe ci nim jechac
I tu jest myk. W sytuacji jaka opisałem nie "każe" tylko "umożliwia". Zapis środka komunikacji w delegacji nie jest nakazem jego wykorzystania tylko oświadczeniem woli stwierdzającym jaki środek komunikacji pracodawca zobowiązuje się rozliczyć.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Piotrek pisze:nie "każe" tylko "umożliwia".
byłbym ostrożny z taką interpretacją rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167).
Zgodnie z tą regulacją pracodawca może wyrazić zgodę na przejazd w podróży krajowej lub zagranicznej samochodem osobowym, motocyklem lub motorowerem niebędącym jego własnością, jednak tylko na wniosek pracownika, który nie może być przymuszony do używania prywatnego samochodu w celach służbowych.
https://www.gofin.pl/prawo-pracy/17,1,1 ... hodem.html
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105095
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Wiesław pisze:w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej
A jesteśmy już w sferze budżetowej? :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Piotrek pisze:A jesteśmy już w sferze budżetowej? :wink:
Tak, albowiem prowadzimy gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych .
Tyle, że nie jesteśmy jednostką budżetową.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105095
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Aj, błędnie zakładałem, że to pojęcia tożsame... :( Ot nieuctwo bokiem wyłazi. :oops:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

To ja się, przy okazji, ponownie zapytam: czy w dzisiejszych czasach automobil to jest to, czego do pracy leśnik terenowy niezbędnie potrzebuje?
ODPOWIEDZ