Studia, jakie szanse?

Technikum, liceum profilowane, studia leśne i przyrodnicze...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
PasjonatkaLeśna
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: sobota 17 lut 2018, 16:54

Studia, jakie szanse?

Post autor: PasjonatkaLeśna »

Witam. Aktualnie kończę AWF obroną w czerwcu, jednak od dłuższego czasu zastanawiam się nad studiami leśnymi. Maturę mam z podstawowych przedmiotów i biologii. Myślałam o wydziale zamiejscowym w Hajnówce, o studiach dziennych. Czy z przedmiotami podstawowymi mam szanse, żeby się dostać?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5478
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

Jak tylko cię stać, studiuj.
Awatar użytkownika
aldebaran
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 289
Rejestracja: wtorek 11 lis 2014, 10:51

Post autor: aldebaran »

Pytanie - do czego ci te studia?
Awatar użytkownika
Asarum
początkujący
początkujący
Posty: 26
Rejestracja: środa 13 wrz 2006, 11:20
Lokalizacja: z Polski ;)

Post autor: Asarum »

aldebaran pisze:Pytanie - do czego ci te studia?
Jak filozoficznie ;)
PasjonatkaLeśna
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: sobota 17 lut 2018, 16:54

Post autor: PasjonatkaLeśna »

Chce na nie iść, ponieważ mam fioła na punkcie lasu, jestem w nim codziennie no bo właściwie mieszkam blisko niego ;p robie po kilkanaście czasem kilometrów, po prostu mnie fascynuje praca leśników i to co z tym związane, ważne oczywiście kwestie finansowe, ale zawsze można coś ogarnąć tylko zastanawiam się czy mam szanse na przyjęcie na takie studia ;)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169499
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Oczywiście, że masz szansę...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
aldebaran
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 289
Rejestracja: wtorek 11 lis 2014, 10:51

Post autor: aldebaran »

Przyjęcie na studia to właściwie nie jest żaden problem - rzeczywistość jest taka, że biorą prawie każdego kto złoży papiery.

Przy czym pytam po co ci te studia, bo tak:

1. Jeżeli chcesz je zrobić hobbystycznie, bo "uwielbiasz las" i chcesz mieć o nim jakąś szerszą wiedzę - trzeba się poważnie zastanowić. Owszem, studia te dają dosyć szeroką wiedzę o lesie, ale bardzo duża część przedmiotów dotyczy stricte prowadzenia gospodarki, więc z punktu widzenia hobbysty - miłośnika lasu jest w większości zbędna - ogólny zarys problemu można z łatwością poznać we własnym zakresie.

2. Jeżeli chcesz w przyszłości w lasach pracować, to polecam jednak wybór pomiędzy 3 głównymi wydziałami - na UP w Poznaniu, UR w Krakowie albo SGGW w Warszawie. O pracę jest ogólnie ciężko, a na kandydatów spoza tej trójki już na początku krzywo się patrzy. No i te 3 wymienione wydziały mają z LP podpisane porozumienie, na mocy którego 3 najlepszych studentów (po I i po II stopniu) ma gwarantowaną pracę. Przy obecnej sytuacji na rynku pracy to gra warta świeczki.
PasjonatkaLeśna
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: sobota 17 lut 2018, 16:54

Post autor: PasjonatkaLeśna »

Bardziej myślałam o tym drugim. Czyli Hajnówka niekoniecznie jest dobrym miejscem?
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169499
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Szkoła bardziej dla tych, którzy już pracują ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
aldebaran
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 289
Rejestracja: wtorek 11 lis 2014, 10:51

Post autor: aldebaran »

Dokładnie. Jak ktoś już pracuje i chce sobie zwiększyć kwalifikacje - może być Hajnówka. Jak ktoś dopiero będzie szukał pracy - ja bym odradzał, i bez tego jest ciężko.
PasjonatkaLeśna
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: sobota 17 lut 2018, 16:54

Post autor: PasjonatkaLeśna »

Mój znajomy właśnie studiuje w Hajnówce, ale no właśnie ma już pracę, a wiem jak ciężko o miejsce w LP.. Dziękuje za informację bardzo przydatne, przemyśle to poważnie.
ODPOWIEDZ