Dyżury pożarowe

Prawo pracy, prawo karne, zmiany w ustawodawstwie w LP...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
sormen
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 12 wrz 2006, 11:33
Lokalizacja: Polska

Dyżury pożarowe

Post autor: sormen »

W ubiegłym roku przez 90 dni byłem zaangażowany przez Nadleśnictwo w oczekiwanie na dyżur ppoż. Miałem pecha , bo ani razu nie było 3 stopnia zagrożenia , więc oczekiwanie było za friko .
Oczekiwanie związane jest z odebraniem dwóch SMS , przebywanie w miejscu zamieszkania i bycie w ciągłej dyspozycji do podjęcia dyżuru .
Może ktoś wie jak można wyegzekwować zapłatę za ten czas i jakim prawem pracodawca wykorzystuje mój czas wolny ?
sormen
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 12 wrz 2006, 11:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: sormen »

Może jak nikt nie wie jak to wygląda ze strony prawnej , to może usłyszę opinię ze strony ludzkiej . Jesteśmy zakładnikami firmy przez cały sezon pożarowy .
Kiedyś Nadleśniczy z tego tytułu kapnął jakąś nagrodę . Teraz chyba przeszło to do obowiązków całodobowych . :)
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5473
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

Jeszcze pracujesz w tym wieku :shock: przejdź na emeryturę, daj miejsce pracy młodym, a sam będziesz brał kasę za nicnierobienie :lol:
PS
To ostatnie to oczywiście żarcik taki, szanowni emeryci. :wink:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

sormen pisze:Może ktoś wie jak można wyegzekwować zapłatę za ten czas i jakim prawem pracodawca wykorzystuje mój czas wolny ?
Ależ mylisz się. Pracodawca nic nie wykorzystał. Przecie nic przez ten czas nie robiłeś... :)
Codziennie jesteś gotowy zupełnie za friko, do podjęcia pracy na swoim stanowisku. Więcej powiem - dodatkowo dojeżdżasz do pracy na własny koszt (a nie robisz tego dobrowolnie ale pod przymusem, bo pracodawca cie szantażuje, że jeśli nie przybędziesz to cie zwolni). Może tu są jeszcze jakieś rezerwy do wyrwania? :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

sormen
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 12 wrz 2006, 11:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: sormen »

Blues Brothers pisze:Jeszcze pracujesz w tym wieku
Skąd wiesz ile mam lat i co to ma wspólnego z tematem .Chcesz mnie zniechęcić .
Piotrek pisze:Ależ mylisz się. Pracodawca nic nie wykorzystał. Przecie nic przez ten czas nie robiłeś...
Nie masz o tym zielonego pojęcia .
Codziennie przez te 90 dni musiałem dwa razy dziennie sprawdzać zagrożenie przesyłane SMS i być gotowym do podjęcia dyżuru . Nie mogłem nigdzie wyjechać , nie mogłem w żaden sposób zaplanować wolnego czasu , byłem zależny od pracodawcy .
Co do tych że jestem stary ; a może coś można wyegzekwować wstecz . :)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169490
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

sormen pisze:Skąd wiesz ile mam lat
Sam podałeś:
sormen
Robotnik leśny
Dyrektor
Wiek: 73
:wink:
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5473
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

sormen, ja już się przyzwyczaiłem, że jak latem chcę się napić piwa, to sprawdzam czy podleśniczy lub sąsiad będą w pogotowiu :lol:
Awatar użytkownika
rutbekia
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 17292
Rejestracja: poniedziałek 24 sie 2009, 08:51
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: rutbekia »

Och, gdzie te czasy gdy za nic nie dopłacali a pożaru w lesie szukałam w towarzystwie 2-letniego syna. :wink:
Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty.(Frank Zappa)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

sormen pisze:Nie masz o tym zielonego pojęcia .
Mam. Robiłem to także. Tylko do łba mi by nie przyszło to co tobie. Praca to jest praca. Podpisując pierwszego dnia umowę o pracę godzisz się także na to. I po podpisaniu umowy nie czas na pretensje. Nadeszła pora wykonywania obowiązków.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Piotrek pisze:Ależ mylisz się. Pracodawca nic nie wykorzystał. Przecie nic przez ten czas nie robiłeś... :)
Jak wygląda te "nic nie robienie" w praktyce:
- ZOMZ (stary termin ale adekwatny :roll: )
- sprawne i zatankowane auto,
- naładowana komórka
- możliwość prowadzenia pojazdu ( już dojaśniam - zero alkoholu w czasię wolnym - popołudnia, soboty, niedziele :mg: )

Plus brak planowania i umawiania się na jakiekolwiek wyjazdy, imprezy. Nawet na pytanie czy pojedziesz w sobotę z babcią/mamą/dzieckiem na ważną wizytę do lekarza odpowiadamy - nie wiem.
Podsumowując jesteśmy zmuszeni do nic nie robienia :wink:
borowiak

Post autor: borowiak »

Oj tam..... Można tak:
Obowiązek pełnienia dyżuru w zależności od stopnia zagrożenia pożarowego lasu:a) Dyżur w PAD Nadleśnictwa - od 1 stopnia lub prognozowanego stopnia zagrożenia pożarowego lasub) Dyżur pełnomocnika n-czego - od 1 stopnia lub prognozowanego stopnia zagrożenia pożarowego lasuc) Dyżur domowy (telefoniczny) pracowników terenowych - od 2 stopnia lub prognozowanego stopnia zagrożenia pożarowego lasud) Dyżur kierowcy samochodu gaśniczego - od 1 stopnia lub prognozowanego stopnia zagrożenia pożarowego lasu
Zwracam uwagę na zapis: od 1 stopnia lub prognozowanego stopnia zagrożenia pożarowego lasu
Dyżury.... Mozna podzielić na rewiry i przydzielić zarówno leśniczym i podleśniczym np. wg załączonego harmonogramu. Płacenie jest z automatu według uregulowań PUZP.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
sormen
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 12 wrz 2006, 11:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: sormen »

Piotrek pisze:Podpisując pierwszego dnia umowę o pracę godzisz się także na to.
Umowa o pracę zobowiązuje mnie do pracy w godz od 7.00 do 15.00 tj 40 godzin tygodniowo . Pozostały czas w ciągu każdej doby jest czasem wolnym od wykonywania pracy , jest moim prywatnym czasem .
Ze względu na specyfikę zakładu zgadzam się na płatne dyżury ppoż. ale nie na bycie niewolnikiem zakładu przez większość czasu w okresie wiosenno letnim .
borowiak pisze:wracam uwagę na zapis: od 1 stopnia lub prognozowanego stopnia zagrożenia pożarowego lasu
Dyżury.... Mozna podzielić na rewiry i przydzielić zarówno leśniczym i podleśniczym np. wg załączonego harmonogramu. Płacenie jest z automatu według uregulowań PUZP.
Płaci się tylko za 3 stopień zagrożenia co teraz przy złagodzonych kryteriach oceny stanu zagrożenia zdarza się rzadko . :)
Sten pisze:sormen
Robotnik leśny
Dyrektor
Wiek: 73
Gdybym miał tyle lat to pytałbym jakie robaki dyżurują :lol: .
borowiak

Post autor: borowiak »

sormen pisze:Płaci się tylko za 3 stopień zagrożenia co teraz przy złagodzonych kryteriach oceny stanu zagrożenia zdarza się rzadko .
Ty swoje, ja swoje ;)
U nas jest tak:
borowiak pisze:Dyżur domowy (telefoniczny) pracowników terenowych - od 2 stopnia lub prognozowanego stopnia zagrożenia pożarowego
Do tego dotyczy to trzech osób na nadleśnictwo....
Awatar użytkownika
rutbekia
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 17292
Rejestracja: poniedziałek 24 sie 2009, 08:51
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: rutbekia »

W niektórych jednostkach jest wymiennie jeden dyżurujący na 2 leśnictwa. Przy obsadzie 2 osobowej wypada dyżur tygodniowy raz na 4 tygodnie.
Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty.(Frank Zappa)
borowiak

Post autor: borowiak »

rutbekia pisze:W niektórych jednostkach jest wymiennie jeden dyżurujący na 2 leśnictwa. Przy obsadzie 2 osobowej wypada dyżur tygodniowy raz na 4 tygodnie.
U nas są 3 dyżury na 10 leśnictw ;)
sormen
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 12 wrz 2006, 11:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: sormen »

rutbekia pisze:Przy obsadzie 2 osobowej wypada dyżur tygodniowy raz na 4 tygodnie.
Ten dyżur jest płatny czy bezpłatny ?
borowiak pisze:yżur domowy (telefoniczny) pracowników terenowych - od 2 stopnia lub prognozowanego stopnia zagrożenia pożarowego

Do tego dotyczy to trzech osób na nadleśnictwo....
Również chciałbym wiedzieć czy jest to dyżur płatny ? U nas dotyczy to 13 osób .
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

U nas sprawa jest jasno określona. Koło godziny 14 dostajemy sms jak wygląda sprawa z wilg. ścioły i jaki stopień. Jak trójka to znaczy "siedź w domu i za to dostaniesz kaskę". W Weekend rano prognoza i wtedy wiemy czy jechać gdzieś czy siedzieć. Ale jak masz dyżur w sobotę (od niedzieli do soboty) to nadchodzącą niedzielę wolną.Żeby było 35h wolnego w tygodniu.
Jest to stary błąd, na tym utrzymywanie lasu zasadzać, żeby żadnego drzewa nie tykać. Każda rzecz w przyrodzie ma swój kres, do którego przyszedłszy, trwa czas niejaki w dobrym stanie, ten przebywszy, psuć się musi. Drzewo przestarzałe staje się niezdatnym i próżno miejsce zalega: trzeba go więc w czasie doskonałej jego pory wycinać, ale w tym wycinaniu tak poczynać roztropnie, żeby aktualna korzyść dalszej nie przeszkadzała.
Ignacy Krasicki
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Piotrek pisze:
sormen pisze:Może ktoś wie jak można wyegzekwować zapłatę za ten czas i jakim prawem pracodawca wykorzystuje mój czas wolny ?
Ależ mylisz się. Pracodawca nic nie wykorzystał. Przecie nic przez ten czas nie robiłeś... :)
Uff, to dobrze. Mógł sobie pić piwo z kolegami na drugim końcu Polski. Przecież dyżuru nie pełnił, a jedynie był w stanie gotowości do podjęcia pracy... w terminie wskazanym w umowie. No bo przecież wskazano termin, prawda?
sormen
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 12 wrz 2006, 11:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: sormen »

maverick pisze:U nas sprawa jest jasno określona. Koło godziny 14 dostajemy sms jak wygląda sprawa z wilg. ścioły i jaki stopień. Jak trójka to znaczy "siedź w domu i za to dostaniesz kaskę". W Weekend rano prognoza i wtedy wiemy czy jechać gdzieś czy siedzieć. Ale jak masz dyżur w sobotę (od niedzieli do soboty) to nadchodzącą niedzielę wolną.Żeby było 35h wolnego w tygodniu.
I nie możesz sobie zaplanować co zrobisz z wolnym czasem jutro .
Co to za 35 godz. Wiem ,że przy czasie normowanym w jakim jestem zatrudniony mam mieć określony czas pracy nie przekraczający 40 godz tygodniowo .
poreba pisze:Przecież dyżuru nie pełnił, a jedynie był w stanie gotowości do podjęcia pracy... w terminie wskazanym w umowie. No bo przecież wskazano termin, prawda?
No właśnie :D
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

poreba pisze:Przecież dyżuru nie pełnił, a jedynie był w stanie gotowości do podjęcia pracy...
Każdej doby pracownik powinien być gotowy do podjęcia pracy. Kładąc się spać wiesz już, że oto rano dnia następnego (a jak kto późno się kladzie to i tego samego :wink: ) musi podjąć pracę. Z tego wniosek, że zawsze jesteś w stanie gotowości pomiędzy godzinami od zakończenie do rozpoczęcia pracy (np. 15:00 - 7:00) :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ