Prośba o porade

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Lach
początkujący
początkujący
Posty: 9
Rejestracja: piątek 19 sty 2018, 22:25

Prośba o porade

Post autor: Lach »

To mój pierwszy post na forum,więc witam Wszystkich.Chciałbym Was prosić o opinię co do mojego pomysłu na obsadzenie pola. Działka 60 na ok 70m,jest położona przy lesie mieszanym 20 letnim który sam wyhodowałem :-) z którego jestem bardzo dumny.Gatunkiem dominującym jest brzoza samosiew,reszta to modrzew,dąb,sosna,świerk, dąb czerwony, buk. Niestety świerk choruje, sosna rośnie słabo, za to pojawiają się samosiejki dębów, buków. Praca w lesie, pielęgnowanie daje mi ogrom satysfakcji, jesienią wynoszę z tego lasu kosze prawdziwków.Teraz co do działki. Chciałbym zagospodarować ten teren pod względem dekoracyjnym,ma cieszyć wzrok, wiosną zielenią liści, jesienią kolorami. Bardzo podobają mi się buki i dęby czerwone i taki właśnie las chciałbym tam zasadzić, ewentualnie z niewielką domieszka brzozy, dęba szypułkowego. Las będzie ogrodzony siatką. Wymyśliłem sobie że posadzę drzewa na przemian buk, dąb, buk co 4 metry a pomiędzy nimi 3 brzozy co metr. Rzędy co 2 metry. Po kilku latach wyciąłbym brzozy i zostawić buki i dęby, ewentualnie usunąłbym skrajne brzozy i zostawił środkową. Teraz chyba zmieszacie mnie z błotem za moje pomysły :D ale cóż, forum jest po to by pytać. Za wszelkie sugestie, uwagi i rady będę niezmiernie wdzięczny.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Nie widzę powodów do mieszania z błotem. Jeśli to nie ma być las gospodarczy a raczej "dziki park" to "hulaj dusza". :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Spoko. Odpuściłbym tylko te 3 brzozy na rzecz jednej. W takim parkowym założeniu więźba 2x2 jest wystarczająca... Osobiście wolałbym zmieszanie grupowe, ale to wyłącznie kwestia gustu...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Też jestem za grupami. W przyszłych pokoleniach będzie pięknie...
Awatar użytkownika
SZCZEPAN
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14101
Rejestracja: wtorek 18 gru 2007, 20:18
Lokalizacja: karpaty

Post autor: SZCZEPAN »

Nie przesadzaj z ilością dęba czerwonego. Lepiej daj buka , graba .
I NIGDY NIE MÓW MI, ŻE JUŻ WSZYSTKO WIESZ.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Racja... Dąb czerwony szybko rośnie i lubi rozbudowywać koronę skutecznie ograniczając dostęp światła bukowi, więc ten będzie się kisił całe wieki. Jeśli już to albo grupy, albo z góry założony plan usuwania dęba za jakiś czas.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Koledzy, w lesie tak, ale tu ma być park. Zastanawiałem się czy nie polecić platana...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Nawet jeśli to ma być park to trzeba przewidywać rozrastanie się i potrzeby sadzonych gatunków :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Pamiętajmy, że dąb czerwony nie mikoryzuje z naszymi grzybami. Chociaż fakt żadny. No i beczki z niego nie zrobimy :wink:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Fichtel pisze:Pamiętajmy, że dąb czerwony nie mikoryzuje z naszymi grzybami. Chociaż fakt żadny. No i beczki z niego nie zrobimy☺
i jest doskonałym przykładem na fakt, iż mikoryzy sż przereklamowane... :lol:
Jeśli nie mikoryzuje to tym lepiej, bo przecież na porolnym nie ma mikoryzy a on ich nie potrzebuje... A grzyby kolega już ma...
Beczki może nie, ale na trumny ok...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Jaźwiec pisze:Koledzy, w lesie tak, ale tu ma być park.
Ano właśnie. Radząc, pamietajcie to zdanie:
Lach pisze:Chciałbym zagospodarować ten teren pod względem dekoracyjnym,ma cieszyć wzrok, wiosną zielenią liści, jesienią kolorami.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Ale grzybek jest be?
Czy estetycznie też nie zachwyca?
O walorach innych nie wspomnę... :]
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Grzybek jest cacy. Ale grzybki już są. Zresztą będą brzozy, będą grzybki...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Michu29
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 22 sty 2018, 13:06
Lokalizacja: Śląskie

Post autor: Michu29 »

Ja zwrócę uwagę na fakt że Dąb czerwony jest jednak gatunkiem inwazyjnym i wystarczy już że się sam rozsiewa. Wolałbym żeby nie sadzić go w dużych ilościach. :wink:
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Michu29 pisze:Ja zwrócę uwagę na fakt
Ciekawa sprawa, ale nie wszędzie. Mam u siebie w rezerwacie wielką akcję kaleczenia drzew pod pretekstem tego rozsiewania. Problem w tym, że nalot praktycznie nie istnieje, bo młode pokolenie występuje jednostkowo...
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Michu29
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 22 sty 2018, 13:06
Lokalizacja: Śląskie

Post autor: Michu29 »

Capricorn pisze: Mam u siebie w rezerwacie wielką akcję kaleczenia drzew pod pretekstem tego rozsiewania
Mam nadzieję, ąe kaleczony jest tylko dąb czerwony, chociaż i tak tego nie popieram. Mój kolega z klasy jest zapalonym botanikiem i kiedy tylko widzi czerwonego, w młodym wieku, stara się go wyplewić. Wbija nam wszystkim że to jest zło wcielone i należy je usunąć...
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Michu29 pisze:Mam nadzieję, ąe kaleczony jest tylko dąb czerwony, chociaż i tak tego nie popieram.
Nie. Jest również kaleczona czeremcha, a ponieważ fachowcy są mało fachowi to zdarza się im okaleczyć dęba szypułkowego i buka. Tacy to ochrońcy... ;/ Dzisiaj był u mnie gość z RDOŚ. Mało go szlag nie trafił gdy zobaczył te... działania.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Michu29
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 22 sty 2018, 13:06
Lokalizacja: Śląskie

Post autor: Michu29 »

Haha, ciekawe czy to ci sami obrońcy co w Puszczy Białowieskiej.. :|
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Haha, ciekawe czy to ci sami obrońcy c
Michu29 pisze:ciekawe czy to ci sami obrońcy co w Puszczy Białowieskiej
Jak powiada znajomy gazda:
"Łod jedny matki, ino łod róznych oćców..."o w Puszczy Białowieskiej.. :|
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

A kto tu mówi o dużych ilościach?
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
ODPOWIEDZ