Las gminny-dzierżawa

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Las gminny-dzierżawa

Post autor: jakub »

Witam.
Mam pytanie. Dzierżawie działkę od urzędu gminy. Część tej działki to las i prawdopodobnie zaplanowana w operacie jest trzebież późna. W umowie dzierżawy nie ma mowy o wycince albo o zakazie wycinki.
Czy mogę zgłosić do starostwa jako dzierżawca chęć przeprowadzenia wycinki i wykonać ją?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104862
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

jakub pisze:Czy mogę zgłosić do starostwa jako dzierżawca chęć przeprowadzenia wycinki i wykonać ją?
Zgodnie z art. 336 KC jesteś jako dzierżawca posiadaczem zależnym.
Art. 336. Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny).
Nie wiem jak Starostwo potraktuje tę formę posiadania...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Piotrek pisze:
jakub pisze:Czy mogę zgłosić do starostwa jako dzierżawca chęć przeprowadzenia wycinki i wykonać ją?
Zgodnie z art. 336 KC jesteś jako dzierżawca posiadaczem zależnym.
Art. 336. Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny).
Nie wiem jak Starostwo potraktuje tę formę posiadania...
Ze swej strony pod rozwagę dodaję cytaty z ustawy o lasach
Art. 6. 1. Użyte w ustawie określenia oznaczają:/.../
3) właściciel lasu – osobę fizyczną lub prawną będącą właścicielem albo użytkownikiem wieczystym lasu oraz osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej będącą posiadaczem samoistnym, użytkownikiem, zarządcą lub dzierżawcą lasu;
Art. 13. 1. Właściciele lasów są obowiązani do /.../:
3) pielęgnowania i ochrony lasu /.../
Art. 24. Jeżeli właściciel lasu niestanowiącego własności Skarbu Państwa /.../ nie wykonuje zadań zawartych w uproszczonym planie urządzenia lasu /.../ w zakresie: /.../
3) pielęgnowania i ochrony lasu, w tym:
a) usuwania drzew opanowanych przez organizmy szkodliwe, a także złomów i wywrotów,
Dlatego, w szczególnych przypadkach, nie tylko możesz, ale i powinieneś, bo Ci każą decyzją ;-)
Ale... lepiej jednak dokładniej sprawdź umowę, poszukałbym też przepisów dotyczących mienia gminnego/komunalnego. Tam może tkwić jakiś haczyk, wprawdzie nie będzie zapewne dotyczył wycinki drzew w lesie, a pożytków jako takich.
ODPOWIEDZ