Wycięcie drzew

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

marta 1951 pisze:Panowie a jest gdzieś w sieci taka strona gdzie mogę sprawdzić na 100 % czy plan dla mojej działki leśniej jest czy też nie i ewentualnie sobie to wydrukować aby mieć na wszelki wypadek ?
Na 100% nie sprawdzisz. Ale z dużym prawdopodobieństwem:
https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

Jeśli chcesz się upewnić, to zacznij od starostwa.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
marta 1951
początkujący
początkujący
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:11

Post autor: marta 1951 »

Działka na tej mapie z linku odszukana i teraz , gdzie znaleźć informację czy plan dla lasu jest czy nie ? Jakie to ma mieć oznaczenia ?
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Z lewej strony są 4 ikonki:

I - i - identyfikuj
IV - symbol drzewek - opis taksacyjny drzewostanu.

Po kliknięciu w którąś a następnie na działkę / wydzieleni pokażą się dane. Np. obręb ewidencyjny... oddział i wydzielenie... stan na rok...

UPUL sporządza się na okres 10 lat.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
marta 1951
początkujący
początkujący
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:11

Post autor: marta 1951 »

Po kliknieciu na i a potem na działce podśwetlają się opcje do sprawdzenia :województwa , powiaty ,gminy ,RDLP ,nadleśnictwa , inne opcje niedopstępne .

Kliknięcie na ikonę drzew a potem na działkę wyświetla się informacja : jakaś tabelka ze skrótami :
Dane ogólne
Pow (ha) Gosp. Wiek rębn. R. pow. B. pion. TSL St. degr. Uwilg. Typ gl.
0,84 GZ D-STAN DRZEW BMŚW Z1 Ś
Dane ogólne cd.
Pokr. Zesp. roślinny Kat. och. Funkcja lasu Siedl. przyr. Przycz. uszk. Proc. uszk.
ZAD GOSP 0
Warstwy drzewostanu
Warstwa Zm ieszanie Zwarcie Zadrzewienie Zagęszczenie
DRZEW GRP PRZ 0,8
PODSZ 0,4
Gatunki w warstwach drzewostanu
Warstwa Gat. Udział Wiek Pier. (cm ) Wys. (m ) Bonitacja Zasobność (m 3/ha)
DRZEW SO 6 60 25 21 I 200
DRZEW SO 2 25 13 11 IA
DRZEW DB 1 25 12 9 II
DRZEW WB 1 20 12 11 II
DRZEW SO MJS 8
DRZEW OS MJS 25
DRZEW BRZ MJS 25
DRZEW BK MJS 25
DRZEW BRZ MJS 60
DRZEW DB MJS 60
DRZEW BK MJS 60
PODSZ JRZ
PODSZ WB
PODSZ DB
PODSZ KRU
Wskazówki gospodarcze
Nr działki Czynność Pilność L. nawrotów Pow. m anipulacyjna (ha) Il. grubizny (m 3)
0 TPP N 0,84 13
marta 1951
początkujący
początkujący
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:11

Post autor: marta 1951 »

Czyli rozumiem plan jednak jest bo stąd te dane , jednak dobrze że starego powstrzymałam z tą piłlą ;)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105105
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

marta 1951 pisze:plan jednak jest bo stąd te dane
Niekoniecznie. Musisz sprawdzić wg stanu na jaki dzień są te dane (o ile pamiętam to jest tam takie info o źródle danych) bo może być, że to z ubiegłego dziesięciolecia, a aktualnego nie ma.

PS. Klikasz na ikonkę "Identyfikuj" (ta literka "i"), wskazujesz działkę i wybierasz "Oddziały poza PGL LP wg PUL". Na samym dole jest wiersz "
Rok stanu danych: " i tu informacja o roku PUL. Jest to data sporządzenia planu. Jeśli od niej nie upłynęło więcej niż 10 lat to masz plan. Jeśli więcej - planu nie ma lub nie został jeszcze wprowadzony.
W tym momencie pozostaje tylko info ze Starostwa.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

marta 1951
początkujący
początkujący
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:11

Post autor: marta 1951 »

U góry nie wkleiłam ,że tam jest podany rok :2008 , skoro te plany jak ktoś pisał są na 10 lat to plan jednak jest :(
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Kluczowy jest: stan na rok ...

Skoro jest 2008 to znaczy, że 3 dni temu ów plan wygasł. Był zapewne na okres 01.01.2008 - 31.12.2017.

Upewnij się jeszcze w starostwie.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
marta 1951
początkujący
początkujący
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:11

Post autor: marta 1951 »

No jest napisane: stan na rok 2008
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105105
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Czyli od trzech dni nie ma planu, jak pisze j24. Albo jest ale nie został jeszcze zaktualizowany zasób BDL :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

marta 1951
początkujący
początkujący
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:11

Post autor: marta 1951 »

Rozumiem , czyli zostaje starostwo , Panowie narazie bardzo dziękuję. Dobranoc
Awatar użytkownika
Travers
początkujący
początkujący
Posty: 89
Rejestracja: poniedziałek 13 cze 2016, 11:24

Post autor: Travers »

Widziałem bardzo merytoryczne wypowiedzi z gatunku "spróbuj, może nic się nie stanie", no super... proponuję jednak powstrzymać się od takich rad.

Jeżeli sprawdzisz i Twój las nie ma UPUL ani inwentaryzacji stanu lasu, to starosta może wydać decyzję określającą zadania z zakresu gospodarki leśnej na podstawie art. 79 ust. 3 pkt 2 ustawy o lasach.
W lasach, dla których nie ma opracowanych planów urządzenia lasu, do czasu ich opracowania, zadania w zakresie: wyrębu drzew, ponownego założenia upraw leśnych, przebudowy drzewostanów, pielęgnowania i ochrony lasu, w tym również ochrony przeciwpożarowej, ustala oraz nadzoruje ich wykonanie:
1) dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych - w odniesieniu do lasów stanowiących własność Skarbu Państwa,
2) kierownik urzędu rejonowego - w odniesieniu do właścicieli lasów.
Plus uwaga, że zapis "kierownik urzędu rejonowego" nie został zmieniony w tej ustawie po utworzeniu starostw, ale w tym miejscu działa właśnie starosta, co wynika z komentarzy do ustawy o lasach. Sam wydawałem decyzje na jego podstawie, bo przecież nie będę kazał klientowi czekać kilku lat zanim będą sporządzane nowe plany...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105105
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Travers pisze:przecież nie będę kazał klientowi czekać
Duża ilość każe...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Travers pisze:Widziałem bardzo merytoryczne wypowiedzi z gatunku "spróbuj, może nic się nie stanie", no super... proponuję jednak powstrzymać się od takich rad.

Jeżeli sprawdzisz i Twój las nie ma UPUL ani inwentaryzacji stanu lasu, to starosta może wydać decyzję określającą zadania z zakresu gospodarki leśnej na podstawie art. 79 ust. 3 pkt 2 ustawy o lasach.
NIE!

Ten artykuł nie obowiązuje i to od lat!

http://www.lasypolskie.pl/viewtopic.php ... ht=#440450
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
PRINCZI
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 397
Rejestracja: sobota 21 cze 2014, 11:20

Post autor: PRINCZI »

w tym miejscu nie ma żadnego wydzielenia leśnego -taki mam komunikat po kliknięciu na drzewka a następnie na działkę. :D
marta 1951
początkujący
początkujący
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:11

Post autor: marta 1951 »

Ustaliłam ,że plan wygasł bo był do końca 2017 r ale Pan ze starostwa powiedzial mi ,że istnieje jakiś przepis , który mówi że nawet w takiej sytuacji przedłuża się go jesli wygaśnie. Przepisu nie podał i co dalej ?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105105
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

marta 1951 pisze:Pan ze starostwa powiedzial mi ,że istnieje jakiś przepis , który mówi że nawet w takiej sytuacji przedłuża się go jesli wygaśnie.
Jakaś prawna ciekawostka bo w ustawie nie ma delegacji do takiego działania...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

marta 1951
początkujący
początkujący
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:11

Post autor: marta 1951 »

Nie wiem ale tak mi powiedziano. Nie rozumiem jak plan ,który właśnie wygasł może dalej obowiązywać ? No chyba ,że ktoś wymyślił sobie przepis ,że mimo jak wygaśnie to i tak obowiązuje. To taka wiecznie paląca się świeca , nawet jak zgaśnie to w kogoś rozumieniu się dalej pali.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105105
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Ja bym na piśmie (i listem poleconym) zadał pytanie w trybie informacji publicznej o wskazanie przepisów i dokumentów, na których podstawie mógłbym prowadzić gospodarkę leśną w należącym do mnie lesie, w przypadku wyekspirowania UPUL. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Travers pisze: "kierownik urzędu rejonowego" nie został zmieniony w tej ustawie po utworzeniu starostw, ale w tym miejscu działa właśnie starosta, co wynika z komentarzy do ustawy o lasach.
A ja myślałem, że z art. 94 "ustawy Kuleszy" z 1998 r. (Dz.U.1998.133.872),
ODPOWIEDZ