Wycięcie drzew

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

marta 1951
początkujący
początkujący
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:11

Wycięcie drzew

Post autor: marta 1951 »

Witam ,

Problem jak w temacie. Chcę wyciąć kilka sosen , teren bez UPUL i brak MPZP, na mapie oznaczony jako las więc pytanie czy muszę a jeśli tak do kogo to zgłosić ? Dzięki.
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2616
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Do nadleśnictwa lub starostwa .
olifant
początkujący
początkujący
Posty: 249
Rejestracja: piątek 22 paź 2010, 08:39

Post autor: olifant »

Jeśli masz las , który nie jest objęty uproszczonym planem urządzenia lasu ( bo staroście nie chce się do zrobić bo ma np. pilniejsze wypadki) to sprawa jest prosta. Jedziesz do lasu i robisz co Ci się podoba. Tniesz i rąbiesz ile chcesz i co chcesz . Jesteś faktycznym panem w swoim lesie. Oczywiście odpuszczasz sobie cechowanie drewna ( bo i tak starosta powołując się na brak tego dokumentu go nie ocechuje). Cechowanie to wprawdzie obowiązek ustawowy , ale za jego niedopełnienie nie grozi żadna sankcja karna. Jedyne czego musisz pilnować to granice swojej własności.

zapewne wielu forumowiczów napisze zaraz że popełnisz wówczas straszliwe przestępstwo i naplujesz w twarz trwale zrównoważonej gospodarce leśnej :)

ja bym zrobił jak napisałem :wink: a Ty zrobisz co zechcesz
"Naturalnym dziedzictwem każdego, kto zdolny jest do życia duchowego, jak dziewicza
puszcza, gdzie wyje wilk i skrzeczy plugawy ptak nocy."
marta 1951
początkujący
początkujący
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:11

Post autor: marta 1951 »

Czyli mogę albo do nadleśnictwa albo do starstwa czy muszę ustalić do którego urzędu ? Jeśli mam wybór do którego urzędu lepiej pisać aby się przychylili do wniosku ? Długo się czeka na decyzję ?

Czy we wniosku muszę podawać jakie drzewa , ile i w jakim wieku chcę wyciąć ? Jakieś oznaczenie na mapie czy coś ? Jak to dalej wygląda , ktoś przychodzi i ocenia , sorry może głupie pytania ale mój mąż już chciał wczoraj ciąć ale mu zabroniłam. Dzięki za pomoc.
marta 1951
początkujący
początkujący
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:11

Post autor: marta 1951 »

Olifant , stan prawny jest taki jak podałam. Problem polega na tym ,że mamy sąsiada ,który tylko czeka aby uprzejmie donieść , więc nie możemy popełnić błędu i wszystko MUSI być ok bo nie mamy nerwów ani czasu latać po sądach. Czy w miejsce wyciętych drzew muszę wsadzić nowe ?
olifant
początkujący
początkujący
Posty: 249
Rejestracja: piątek 22 paź 2010, 08:39

Post autor: olifant »

marta 1951 pisze:Czyli mogę albo do nadleśnictwa albo do starstwa czy muszę ustalić do którego urzędu ? Jeśli mam wybór do którego urzędu lepiej pisać aby się przychylili do wniosku ? Długo się czeka na decyzję ?

Czy we wniosku muszę podawać jakie drzewa , ile i w jakim wieku chcę wyciąć ? Jakieś oznaczenie na mapie czy coś ? Jak to dalej wygląda , ktoś przychodzi i ocenia , sorry może głupie pytania ale mój mąż już chciał wczoraj ciąć ale mu zabroniłam. Dzięki za pomoc.

zadzwoń do starostwa ( to ono sprawuje nadzór samodzielnie lub zleca go nadleśniczemu) i wszystkiego się dowiesz, przy braku upul-u może być różnie - w skrajnych przypadkach możesz usłyszeć, że będziesz mogła wyciąć jak opracują UPul :(
możesz zrobić też tak - mąż wytnie drzewa ( tylko że drzewa muszą leżeć w lesie) i zgłaszasz do starostwa że chcesz to drzewo zacechować a jak odmówią to i tak zabierasz drewno do domu a jakiś papier już w ręku masz ( kopię prośby o ocechowanie drewna i wydanie świadectwa legalności pozyskania drewna) i gitarta :)

Ahoj
"Naturalnym dziedzictwem każdego, kto zdolny jest do życia duchowego, jak dziewicza
puszcza, gdzie wyje wilk i skrzeczy plugawy ptak nocy."
marta 1951
początkujący
początkujący
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:11

Post autor: marta 1951 »

Olifant , czyli mąż tnie a potem do starostwa wniosek o ocechowanie ściętego drewna, czy tak ? Czyli nie ma ograniczenie czy drzewo małe , czy duże , jakiś gatunek ? A trzeba potem w miejsce ściętych wsadzić nowe ?
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2616
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

marta lepiej sprawdź w starostwie nawet telefonicznie jak sprawa wygląda . Tam ci powiedzą co i jak . Na decyzję czeka się ok 2 tyg. tak jest u mnie . Jeśli chodzi o kary wycięcia w lesie nie są tak wysokie ale mogą się zdarzyć .Po za tym doradztwo miejscowego leśniczego czasem pomoże aby nie zrobić sobie z lasu problemu .
Aby zalegalizować swoje drewno musisz najpierw zgłosić taki problem albo starostwu albo nadleśnictwo . Po wycięciu prosisz o legalizację czyli pomiar , ocechowanie i wydanie dokumentu . Takie porady na forum jak pisze przedmówca różnie są interpretowane więc dowiaduj się u źródła.
olifant
początkujący
początkujący
Posty: 249
Rejestracja: piątek 22 paź 2010, 08:39

Post autor: olifant »

Kuna lesna pisze:Takie porady na forum jak pisze przedmówca różnie są interpretowane więc dowiaduj się u źródła.
tu nie ma miejsca na żadne interpretacje :)

1) ponieważ nie ma strategicznego dokumentu regulującego gospodarkę leśną we własnym lesie marty 1951 to nikt zgodnie z literą prawa nie może ocechować drewna i wydać świadectwa legalności ( oczywiście bywa i tak, że drewno jest cechowane i bez obowiązującego Upulu ale to już inna historia :) )
2) marta 1951 ma dwa wyjścia - albo potulnie czekać aż ktoś łaskawie opracuje rzeczony dokument dla jej lasu ( może to nastąpić za rok, dwa lub dłużej) , albo skorzystać ze ścieżki którą przedstawiłem :) , przy czym możliwość ukarania marty 1951 za jej "zbrodnie" jest znikoma, oczywiście może być trochę nieprzyjemości wynikających z donosu sąsiada i wizyty organów ścigania, ale życzę szczęścia w znalezieniu paragrafu na tę zbrodnię ( a póki co bez paragrafu nie można człowieka ukarać, co niestety nie znaczy , że nie można go nękać :(
3) droga marto 1951 - jeżeli wytniesz cały swój las w pień to owszem musisz zasadzić nowe drzewka ( ale masz na to pięć lat) , jeżeli wytniesz pojedyńcze drzewa w lesie to nie musisz niczego sadzić

ahoj
"Naturalnym dziedzictwem każdego, kto zdolny jest do życia duchowego, jak dziewicza
puszcza, gdzie wyje wilk i skrzeczy plugawy ptak nocy."
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105053
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

olifant pisze:jeżeli wytniesz pojedyńcze drzewa w lesie to nie musisz niczego sadzić
Jeżeli owe wycięte pojedyncze drzewa nie utworzą gniazd...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2616
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

olifant mam nadzieję że wiesz co mówisz :) .
Tylko zwróć uwagę że każda twoja porada powoduje mniejszy lub większy konflikt .Jeżeli lubisz się użerać w majestacie prawa to twoja sprawa ale czemu nie zacząć normalnej rozmowy ze starostwem tylko od razu na udry .
Sytuacja jaka tu zaistniała u mnie rozwiązana była tak :
1. Zgłoszenie do starostwa bo brak UPUL
2. Przyjazd kierownika od lasów prywatnych i wizja terenowa lasu
3. Stworzono tymczasowy UPUL
4. Wycięcie i ocechowanie drewna .
Nie namawiaj ludzi do konfliktowania się z urzędami nic to nie da bo rozwiązania które sam podałeś są albo albo .
Inną sprawą jest ile tego drewna można pozyskać z lasu bo spotkałem się z takim rozstrzałem ze na trzebieży wolno było pozyskać od 1m do 25 m bo tak sobie ubzdurał taksator .
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Kuna lesna pisze:olifant mam nadzieję że wiesz co mówisz
Niestety, w przypadku braku Upr.PUL/decyzji@ISL, w większości ma rację.
Kuna lesna pisze:/.../3. Stworzono tymczasowy UPUL /.../
Taki prawdziwny?
Leżał 60 dni w gminie, był zaopiniowany przez nadleśniczego?
Bo jak nie leżał, nie był wysłany do zaopiniowania itd. itd. to nie jest Upr.PUL.
marta 1951
początkujący
początkujący
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:11

Post autor: marta 1951 »

Panowie a jest gdzieś w sieci taka strona gdzie mogę sprawdzić na 100 % czy plan dla mojej działki leśniej jest czy też nie i ewentualnie sobie to wydrukować aby mieć na wszelki wypadek ?
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169927
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Wybierz się do starostwa, albo wyślij maila w trybie udostępnienia informacji publicznej.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
olifant
początkujący
początkujący
Posty: 249
Rejestracja: piątek 22 paź 2010, 08:39

Post autor: olifant »

Sten pisze:Wybierz się do starostwa
- tu akurat wszyscy się zgadzamy :)

problem pojawia się dalej, być może ktoś przymknie trochę oko i ocechuje drewno, ale równie prawdopodobne jest to że strona urzędowa stanie okoniem i wtedy wariant olifanta jak znalazł :wink:

ahoj
"Naturalnym dziedzictwem każdego, kto zdolny jest do życia duchowego, jak dziewicza
puszcza, gdzie wyje wilk i skrzeczy plugawy ptak nocy."
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22730
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

marta 1951 pisze:Panowie a jest gdzieś w sieci taka strona gdzie mogę sprawdzić na 100 % czy plan dla mojej działki leśniej jest czy też nie i ewentualnie sobie to wydrukować aby mieć na wszelki wypadek ?
Na 100% nie sprawdzisz. Ale z dużym prawdopodobieństwem:
https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

Jeśli chcesz się upewnić, to zacznij od starostwa.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
marta 1951
początkujący
początkujący
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:11

Post autor: marta 1951 »

Działka na tej mapie z linku odszukana i teraz , gdzie znaleźć informację czy plan dla lasu jest czy nie ? Jakie to ma mieć oznaczenia ?
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22730
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Z lewej strony są 4 ikonki:

I - i - identyfikuj
IV - symbol drzewek - opis taksacyjny drzewostanu.

Po kliknięciu w którąś a następnie na działkę / wydzieleni pokażą się dane. Np. obręb ewidencyjny... oddział i wydzielenie... stan na rok...

UPUL sporządza się na okres 10 lat.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
marta 1951
początkujący
początkujący
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:11

Post autor: marta 1951 »

Po kliknieciu na i a potem na działce podśwetlają się opcje do sprawdzenia :województwa , powiaty ,gminy ,RDLP ,nadleśnictwa , inne opcje niedopstępne .

Kliknięcie na ikonę drzew a potem na działkę wyświetla się informacja : jakaś tabelka ze skrótami :
Dane ogólne
Pow (ha) Gosp. Wiek rębn. R. pow. B. pion. TSL St. degr. Uwilg. Typ gl.
0,84 GZ D-STAN DRZEW BMŚW Z1 Ś
Dane ogólne cd.
Pokr. Zesp. roślinny Kat. och. Funkcja lasu Siedl. przyr. Przycz. uszk. Proc. uszk.
ZAD GOSP 0
Warstwy drzewostanu
Warstwa Zm ieszanie Zwarcie Zadrzewienie Zagęszczenie
DRZEW GRP PRZ 0,8
PODSZ 0,4
Gatunki w warstwach drzewostanu
Warstwa Gat. Udział Wiek Pier. (cm ) Wys. (m ) Bonitacja Zasobność (m 3/ha)
DRZEW SO 6 60 25 21 I 200
DRZEW SO 2 25 13 11 IA
DRZEW DB 1 25 12 9 II
DRZEW WB 1 20 12 11 II
DRZEW SO MJS 8
DRZEW OS MJS 25
DRZEW BRZ MJS 25
DRZEW BK MJS 25
DRZEW BRZ MJS 60
DRZEW DB MJS 60
DRZEW BK MJS 60
PODSZ JRZ
PODSZ WB
PODSZ DB
PODSZ KRU
Wskazówki gospodarcze
Nr działki Czynność Pilność L. nawrotów Pow. m anipulacyjna (ha) Il. grubizny (m 3)
0 TPP N 0,84 13
marta 1951
początkujący
początkujący
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:11

Post autor: marta 1951 »

Czyli rozumiem plan jednak jest bo stąd te dane , jednak dobrze że starego powstrzymałam z tą piłlą ;)
ODPOWIEDZ