Ustalenie rozmiaru zadań gospodarczych

Technikum, liceum profilowane, studia leśne i przyrodnicze...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Alicja92
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: środa 11 paź 2017, 15:55

Ustalenie rozmiaru zadań gospodarczych

Post autor: Alicja92 »

Witajcie. Proszę Was o pomoc. Niedługo będę zdawała egzamin po stażu. Mam jedno pytanie, za które nie wiem za bardzo jak się zabrać.
Ustalenie rozmiaru zadań gospodarczych (planowanie roczne założenia).
Jak byście odpowiedzieli na to pytanie?
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Z pozycji leśniczego - tak z grubsza, na szybko:

1. Pozyskanie (użytkowanie): generalnie 1/10 etatu - planu dziesięcioletniego, z zachowaniem ładu przestrzennego, nawrotu cięć itp.

2. Hodowla - odnowienie tego co wycięte, pielęgnacja gleby - tego co odnowione, CW i CP - zgodnie z oceną potrzeb hodowlanych i zapisów pul, agromelioracje - na zrębach.

3. Ochrona lasu - to, co co roku (brudnica, jesienne, budki, śmieci, pozostałe) oraz według aktualnych potrzeb (zabezpieczanie przed zwierzyną, zapędraczenie).

4. Ochrona p.poż. - to co co roku (tablice, dojazdy pożarowe, dogaszanie) oraz porządkowanie terenu przy drogach publicznych i torach leżących wzdłuż pozycji trzebieżowych.

5. Utrz - infrastruktura - to co co roku (odśnieżanie, koszenie poboczy, punktowa (awaryjna) naprawa dróg leśnych).
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Alicja92
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: środa 11 paź 2017, 15:55

Post autor: Alicja92 »

Dziękuję za pomoc. Już jestem po egzaminie. Było dobrze :) Kluczem odpowiedzi na to pytanie było "obserwacja lasu przez jego gospodarza - leśniczego, podleśniczego".
ODPOWIEDZ