Wzorowy kandydat na strażnika leśnego

Ochrona mienia w Lasach Państwowych...

Moderator: Moderatorzy

Jarząbek
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 20 sie 2017, 22:54

Wzorowy kandydat na strażnika leśnego

Post autor: Jarząbek »

Witam!

Chciałbym poruszyć kwestie kwalifikacji i predyspozycji, które mogłyby się okazać przydatne (może nawet kluczowe) podczas ubiegania się o pracę na stanowisku strażnika leśnego.

Czym, Waszym zdaniem, kandydat na takie stanowisko powinien się charakteryzować?
Jakie umiejętności/kursy są pożądane przez pracodawcę?

Za pół roku (wszystko na to wskazuje) odbiorę wymarzony dyplom inżyniera leśnictwa. Wiem jednak, że presja na zatrudnienie jest duża, tym bardziej, jeśli ktoś chce wybrzydzać w stanowiskach (ja jestem zmotywowany; będę strażnikiem leśnym i koniec kropka, choćby na końcu świata). Wobec tego już teraz chciałbym zrobić coś, co mogłoby dać mi ewentualną przewagę nad pozostałymi kandydatami.


Pozdrawiam
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Czytałeś jakieś ogłoszenie o naborze na stanowisko strażnika ? są tam podane wymagania obligatoryjne i fakultatywne, będziesz wiedział od czego zacząć.
Jarząbek
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 20 sie 2017, 22:54

Post autor: Jarząbek »

Glaca pisze:Czytałeś jakieś ogłoszenie o naborze na stanowisko strażnika ? .
Naturalnie, właśnie to takie ogłoszenie mnie skłoniło do refleksji.
"Inne dodatkowe uprawnienia i kwalifikacje"- taki punkt mnie zaciekawił. Mniemam, że nie chodzi tutaj o kurs operatora karuzeli krzesełkowej? : )


I pytanie nr dwa:
czy istnieje możliwość oddelegowania przez nadleśniczego na kurs podstawowy dla SL stażysty?
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169950
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

O tym na ogół decyduje inspektor StL z RDLP w miarę przyznanego limitu miejsc. Od jakiegoś czasu kursy podstawowe organizowane są dwa razy w roku.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
ludvik
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2477
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:33
Lokalizacja: szuflandia

Post autor: ludvik »

Kurs brakarski, doświadczenie zawodowe min. na stanowisku podleśniczego, uprawnienia selekcjonerskie (członek PZŁ) prawo jazdy kat. B. wykształcenie leśne ale miło by było gdyby było poszerzone o podyplomowe z administracji... może komunikacji społecznej...,komunikatywny angielski albo niemiecki, "wisienka na torcie" to pozwolenie na broń krótką i umiejętność posługiwania się nią. Pozostałe to : prezencja aparycja itd... :roll:
Awatar użytkownika
Pandarek
początkujący
początkujący
Posty: 120
Rejestracja: wtorek 13 maja 2014, 12:04

Post autor: Pandarek »

Aby zostać Strażnikiem Leśnym, pierwszą i podstawową sprawą jest wykształcenie leśne. (Masz ;) ).... i szczęście....
oraz konsekwencja w dążeniu do celu... ;) Kiedyś były trzy uczelnie leśne było zdecydowanie prościej....
Potem staż w Nadleśnictwie i praca... Często wymagane jest przynajmniej 3 letnie doświadczenie terenowe (pracy w leśnictwie).
Strażnik poza znajomością "sztuki leśnej" (norm, procedur, użytkowania, ochrony.... itp.), musi mieć szeroką wiedzę prawną związaną
z Kodeksem Karnym, Kodeksem Wykroczeń, Ustawami: O lasach, Policji, Ewidencji ludności, Ochronie środowiska, Rybactwie śródlądowym....,
znać doskonale Prawo łowieckie, geologiczne, sprawy związane ze stanem posiadania, zabezpieczeniem mienia,
konserwatorskie w kontekście zabytków (szukanie z wykrywaczami), spraw po poligonowych, wszelkiego rodzaju porozumień od rajdów,
wydarzeń sportowych, wędkarzy, pszczelarzy... itp. I często działa na styku Lasy Państwowe i społeczeństwo w kwestii nazwijmy ją represyjnej związanej
z egzekwowaniem prawa, np. mandaty - choć często pouczamy w zależności czego dotyczy sprawa, bowiem edukacja na dłuższą metę zawsze daje lepsze skutki....
Zatem umiejętności komunikacyjne i medialne też są na wagę złota w czasach, kiedy w parę sekund wszystko może być choćby na YouTube....
Poza tym jest to Służba wyposażona w środki przymusu bezpośredniego w tym broń ostrą i to wymaga odpowiednich badań psychologicznych i niekaralności.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia. Wiem, ze to duża skala, ale jak coś będziesz wiedzieć w tej kwestii, to plus dla Ciebie.... a o to chyba pytałeś.
Sygnatura w budowie...
Awatar użytkownika
Fred
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2069
Rejestracja: sobota 30 sty 2010, 20:58
Lokalizacja: Ze smutnych borów

Post autor: Fred »

Sprawy z elektroniki też trzeba znać aby móc skutecznie podsłuchiwać i nagrywać szkodniki w Lasach.
Fred
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Musisz przede wszystkim lubić walki z kobietami.. :wink: No i chodzenie w konduktach (na filmiku kondukt z Ostatniej Dogi Puszczy Białowieskiej... Reszta przyjdzie sama... :lol: Za to będziesz miał za friko zaprowiantowanie na Konferencjach Toruńskich :D

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Halifax
początkujący
początkujący
Posty: 68
Rejestracja: środa 06 sty 2016, 18:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Halifax »

Tak czytam te wymagania i zastanawiam się, czy czasem do ABW lub GROMu nie było by się łatwiej dostać....
Czemu wymagania są aż tak rygorystyczne? przecież SL nie jest służbą mundurową, z tego co wiem nie macie przywilejów emerytalnych i tej całej otoczki.
Każda formacja ma otwarty nabór a ci co się dostaną przechodzą dopiero odpowiednie szkolenia i kursy a tutaj wszystko trzeba mieć, znać, wiedzieć, umieć na "dzień dobry".
Możecie powiedzieć czemu tak to wygląda?
Awatar użytkownika
Pandarek
początkujący
początkujący
Posty: 120
Rejestracja: wtorek 13 maja 2014, 12:04

Post autor: Pandarek »

Sprawa jest w sumie prosta imo. Jeszcze nie tak dawno studiowało tylko 7% rocznika.
Były trzy uczelnie leśne i leśnicy zarabiali grosze..... Teraz studiuje 40% rocznika, uczelni
leśnych i około leśnych jest kilkanaście i pracy co roku szuka .... strzelam 2000 tys. ludzi rocznie (może więcej...),
A Lasy przyjmują rocznie ok. 90-200 osób.... dziwisz się pracodawcy, że stawia wymagania
wysoko, aby pozyskać najlepszych? Jak ma taką możliwość? Na jedno miejsce podleśniczego
do konkursu startuje czasem 90 osób.... Poza tym jakie wymagania? To co napisałem to są jakieś podstawy
i w sumie nic wielkiego.... biorąc pod uwagę odpowiedzialność? Pracy w formacji uzbrojonej?
Gdzie musisz umieć np. nie będąc prawnikiem pełnić rolę Oskarżyciela publicznego czy posiłkowego w Sądzie...
Policja oddaje sprawę Prokuratorowi, a ty musisz "pociągnąć" całą rozprawę np. .... choćby
zadać pytania świadkom, mowa początkowa, końcowa itp.... mnie pierwszy raz zmroziło....
dostałem upoważnienie reprezentowania Nadleśnictwa i wio do Sądu.... co Pan sobie nie da rady? :wink:
Sygnatura w budowie...
Awatar użytkownika
ludvik
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2477
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:33
Lokalizacja: szuflandia

Post autor: ludvik »

Halifax, to nie są "wymagania". Te obligatoryjne określa ustawa o lasach, tyle że jak napisał Pandarek takie warunki spełniają setki ludzi po technikach, studiach i "studiach" co roku.
Szefowie jednostek mają w kim wybierać i coraz trudniej jest dostać etat w Służbie Leśnej...w straży pewnie jeszcze trudniej.
z doskoku
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 303
Rejestracja: sobota 15 paź 2011, 19:03
Lokalizacja: las

Post autor: z doskoku »

Pandarek pisze: pracy co roku szuka .... strzelam 2000 tys. ludzi rocznie (może więcej...),
Wow, poniosło Cię..... ;)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105067
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

z doskoku pisze:Wow, poniosło Cię..... ;)
A ile osób corocznie kończy wyższe studia na kierunkach leśnych, na wszystkich polskich uczelniach?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Döhler
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5892
Rejestracja: czwartek 30 sty 2014, 23:33
Lokalizacja: Schweingrubowy Las

Post autor: Döhler »

Pandarek pisze:strzelam 2000 tys. ludzi rocznie (może więcej...),
To chyba 2 miliony?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105067
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

DĂśhler pisze:To chyba 2 miliony?
Nie no nie przeginajmy, zwykle "przejęzyczenie klawiaturowe". Każdemu się zdarza, gdy szybko pisze i szybko klika wyślij. Wiadomo, że Darkowi chodziło o 2 tys. czyli 2000...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Halifax
początkujący
początkujący
Posty: 68
Rejestracja: środa 06 sty 2016, 18:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Halifax »

No ja rozumiem wymagania, nabór do każdej służby określony jest przez odpowiednie ustawy. Co dla mnie nie zmienia faktu, że wymogi do SL są postawione bardzo wysoko.
Wiem to po swoim przykładzie - chętnie by wstąpił do tej formacji, jednak brak wykształcenia leśnego dyskwalifikuje mnie na "dzień dobry".
A formacje typu policja, straż miejska mają o wiele mniejsze wymagania ( więcej przywilejów, a praca w sumie podobna) narzekają na ciągłe braki kadrowe.
Więc powtarzam że dla mnie jest to nie zrozumiałe.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22730
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Kasa. Znaczy się - zarobki...
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105067
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Halifax pisze:dla mnie jest to nie zrozumiałe
Strażnik leśny jest nie tylko stróżem mienia jakim są lasy ale także organem kontroli wewnętrznej. Dlatego musi być leśnikiem co najmniej tak samo wykształconym jak kontrolowani leśniczowie. Tego nie muszą ani policjanci ani żadna inna formacja mundurowa.
Halifax pisze:A formacje typu policja, straż miejska mają o wiele mniejsze wymagania ( więcej przywilejów, a praca w sumie podobna) narzekają na ciągłe braki kadrowe.
To idź do pracy do nich. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

z doskoku
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 303
Rejestracja: sobota 15 paź 2011, 19:03
Lokalizacja: las

Post autor: z doskoku »

Wiadomo, że Darkowi chodziło o 2 tys. czyli 2000...
Piotrek w roli adwokata....... Świat chyli się ku upadkowi...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105067
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

z doskoku pisze:Piotrek w roli adwokata
Dlaczego sądziłeś, żem prokuratorem jeno? Ja po prostu staram się być (na ile to możliwe) - normalnym...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ