Opieńka ciemna

Szkodniki, pożyteczna fauna, profilaktyka i zwalczanie...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Opieńka ciemna

Post autor: Naj »

Czy ktoś ma na swoim terenie opieńkę ciemną? Występuje tylko na iglastych, głównie na świerku...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105113
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Nie wiem. Nie pomogę. Z czasów gdy chodziłem na opieńki pamiętam, ze była. Ale w tamtych miejscach obecnie nie ma już świerków...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Anna Kujawa
początkujący
początkujący
Posty: 237
Rejestracja: piątek 20 sty 2006, 11:37
Lokalizacja: Turew

Post autor: Anna Kujawa »

Naju, skąd informacje, że tylko na świerku?
To najpospolitszy gatunek opieńki w Polsce. Zasiedla i drzewa iglaste i liściaste.

W terenie od innych gatunków opieniek odróżnia się ją po takich cechach:
- błonkowaty, dość trwały pierścień z brązowymi łatkami na obrzeżu
- ciemne - brązowe, czarne - łuseczki na kapeluszu
- ciemne - brązowe, czarne - łuseczki na trzonie

To, co zbieramy jako opieńkę miodową, to w przeważającej liczbie przypadków - opieńka ciemna:
http://www.bio-forum.pl/messages/33/5151.html
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105113
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Anna Kujawa pisze:Naju, skąd informacje, że tylko na świerku?
Choćby stąd:
[...] Najczęstsza z naszych opieniek. Owocniki wyrastają od lata do późnej jesieni, zwykle w wiązkach, ale dość często też pojedynczo, na martwym i żywym drewnie, zwłaszcza na świerkowym, rzadziej nai innych iglastych, rzadko na liściastych. Zdecydowanie preferuje kwaśne gleby. [...]

Atlas grzybów - Armillaria ostoyae
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Anna Kujawa
początkujący
początkujący
Posty: 237
Rejestracja: piątek 20 sty 2006, 11:37
Lokalizacja: Turew

Post autor: Anna Kujawa »

Piotrze, tam też nie jest napisane że TYLKO na świerku.
A jak przejrzysz zgłoszenia do rejestru (pod kartą gatunku), to znajdziesz wachlarz żywicieli - brzozę, buka, sosnę itd..
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105113
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Anna Kujawa pisze:Piotrze, tam też nie jest napisane że TYLKO na świerku.
Wiem. Ale napisane, że głównie a na innych, że rzadko. Z tego mógł Naj wysnuć wniosek jak wyżej. Bo autorzy Wikipedii (m.in. podający to samo źródło) właśnie tak to sformułowali:
[...] Rośnie wyłącznie na drzewach iglastych, głównie na świerku, rzadziej na jodle. Jest pospolita na terenie całej Polski, szczególnie w lasach świerkowych na kwaśnej glebie. [...]

Wikipedia - Opieńka ciemna
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

kimkolwiek

Post autor: kimkolwiek »

Jeżeli to co poinkował Piotrek jest opieńką ciemną to ja takie zbieram ale na grzybach już ze 3 lata nie byłam :P
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Piotrek pisze:Wiem. Ale napisane, że głównie a na innych, że rzadko. Z tego mógł Naj wysnuć wniosek jak wyżej...
Chodziło mi o coś zupełnie innego, niż literatura.... Ostatnio zajmuję się hodowlą opieniek :D . Mam trzy gatunki, ale wszystkie - lepiej lub gorzej- żyją sobie na liściastych. Na iglastych same niepowodzenia. Ciemną znam z dawnych lat, ale teraz taki czyściutki stan sanitarny dookoła, że opieńki na świerku nie uświadczysz. Dlatego pytałem kto ma. Tym bardziej, że ciemna potrafi zaatakować żywe drzewo.... Jeśli ktoś ma ciemną na liściastym, też OK...
ODPOWIEDZ