Lasy z mojch okolic

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Leon733
początkujący
początkujący
Posty: 9
Rejestracja: niedziela 06 sie 2017, 08:58

Lasy z mojch okolic

Post autor: Leon733 »

Zakładam ten nowy temat w tym dziale , jeśli tu nie pasuje to proszę o przeniesienie. Z góry przepraszam za błąd. Mam wiele pytań co do młodej plantacji lasu ale nie wszystko na raz. Pierwsze chcę pokazać taką sosnę .? co się dzieje z nią.? To nie jest moja plantacja. Bardzo proszę o kilka zdać..
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5478
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

bardzo podobne szkody dokonał smolik znaczony
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Na podstawie samych zdjęć trochę trudno o diagnozę. Szczególnie dziwna jest dolna część sadzonek. Góra wygląda na normalny rozwój. trzeba by się przyjrzeć dokładniej tej dolnej części. Czy występują tam uszkodzenia kory? Czy część sadzonek na uprawie wyginęła? Jeżeli to był smolik, to żer larw powinien sadzonki zabić... Chyba jednak powinien ktoś doświadczony tą uprawę obejrzeć bezpośrednio.
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3714
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

A te sosny to nie rosły w jakiejś osłonce która ostatecznie została zdjęta, albo nie były czymś smarowane (np nieumyślnie glifosatem)?

Na smolika mi to nie wygląda.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

crocidura pisze:A te sosny to nie rosły w jakiejś osłonce która ostatecznie została zdjęta
Też mi to tak wygląda...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Leon733
początkujący
początkujący
Posty: 9
Rejestracja: niedziela 06 sie 2017, 08:58

Post autor: Leon733 »

Ten las jest tak pielęgnowany masakrycznie że brak słów. Nie wykaszanie tylko sprężynówka i naprzód podcinać korzenie. Co tacy ludzie mają w głowie.??
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
666Przyrodnik
początkujący
początkujący
Posty: 112
Rejestracja: sobota 29 paź 2011, 19:35
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: 666Przyrodnik »

Leon733 pisze:Ten las jest tak pielęgnowany masakrycznie że brak słów. Nie wykaszanie tylko sprężynówka i naprzód podcinać korzenie. Co tacy ludzie mają w głowie.??
że tak zapytam... co to Pana interesuje ?
Nasadzenie (widać) na porolnych terenach, pewnikiem prywatnych i ktoś się bawi w hodowlę drzewek
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3714
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

Jesli interesuje to bardzo dobrze - koledze się najwyraźniej udziela ton Ministra. Natomiast sposób pielęgnacji tam widziany jest szczytem marzeń wielu leśniczych. Praktycznie żadnej konkurencji traw, doskonały dostęp do światła. Korzenie podcinane są na kilku, maks. kilkunastu cm, a drzewka mogą ukorzenić się głębiej co na dobre im wychodzi.

Ten sposób pielęgnacji jest też niezwykle tani i wydajny w porównaniu do wspomnianej żyłki. Jak widać efekt jest rewelacyjny. I gdybyśmy na zrębach mogli tak poszaleć byłoby dobrze.

Z tego zdjęcia widać że sosny nie są uszkadzane przez smolika, glifosat, czy osłonki a celowo pozbawiane pędów bocznych. Procz idostepnienia dla maszyn zyskiem jest zagęszczenie pędów bocznych jakie może w przyszłości stanowić barierę dla zająca i sarny jaka chciałaby wytrzeć parostki.

Ktoś kto to robił był bardzo pomysłowy i właśnie w głowie miał sporo.
Leon733
początkujący
początkujący
Posty: 9
Rejestracja: niedziela 06 sie 2017, 08:58

Post autor: Leon733 »

Mam Panowie pytanie co to znaczy CW (cięcie -czyszczenie wstępne) i co powinno się zrobić
przy lesie .? Popatrzyłem na ten las nie daleko mnie jak był przycinany, to pomyślałem że i u mnie trzeba takie coś robić. U mnie głównie tylko powycinałem gatunki które się same powysiewały. Nic nie obcinałem żadnych gałęzi, czy coś jeszcze trzeba w takim lesie zrobić. Las ma teraz 4/5 roku.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77501
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

Leon733 pisze:Miejsca w których nie chce nawet sosna rosnąć. Słabe pole. Dosadzałem i nic.
... spróbuj z brzozą
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Leon733
początkujący
początkujący
Posty: 9
Rejestracja: niedziela 06 sie 2017, 08:58

Post autor: Leon733 »

Zobaczę co powiedzą z nadleśnictwa. A pole to VI kl. i częściowo V. A to czyszczenie czy cięcie wstępne to
o co chodzi dokładnie z tym.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Leon733 pisze:A to czyszczenie czy cięcie wstępne to
o co chodzi dokładnie z tym.
Czyszczenia wczesne. W skrócie - przeczytaj to:
http://www.ekologia.pl/wiedza/slowniki/ ... tensywnosc

oraz to:
http://www.encyklopedia.lasypolskie.pl/ ... wczesne-cw
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Leon733
początkujący
początkujący
Posty: 9
Rejestracja: niedziela 06 sie 2017, 08:58

Post autor: Leon733 »

Dzięki bardzo za pomoc. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ