Prawdziwe i sekretne zycie drzew

Zagadnienia z szeroko pojętej ekologii, przyrody, środowiska i biologii...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
DAKa
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4989
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 17:08

Prawdziwe i sekretne zycie drzew

Post autor: DAKa »

Fakty zamiast bajek.

Nauka zamiast pana Wohllebena.


Na pierdoly zaaplikowane czytelnikom "Sekretnego zycia drzew" lesnicy niemieccy usiluja stosowac odtrutke....


https://www.openpetition.eu/pdf/blog/au ... 423262.pdf


http://www.dw.com/en/trees-have-sex-fee ... a-39096605


Czy to pomoze ?...


Nasze lasy narodowe rozdaja raczej Sekretne zycie wychodzac najprawdopodobniej z zalozenia ze i tak nic nie pomoze.... :lol: ....Liczac moze na specjalne potraktowanie w "Sekretnym zyciu lesnikow" tego samego autorstwa...:))))
Buk, Humor, Dziczyzna


for ever
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105192
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

DAKa, to ma tylko i wyłącznie oddziaływanie terapeutyczne na autorów owego "listu otwartego". Dzięki tej publikacji mogą sobie powiedzieć: "Coś w tej sprawie zrobiliśmy. Nie staliśmy z założonymi rękoma." I tyle. Bo wpływ na
Redaktionen der großen deutschen Tageszeitungen und der Rundfunk- und Fernsehanstalten
to działanie i tekst będą miały żaden, a na czytelników pana Wohllebena jeszcze mniejszy.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

DAKa
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4989
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 17:08

Post autor: DAKa »

Piotrek pisze:DAKa, to ma tylko i wyłącznie oddziaływanie terapeutyczne na autorów owego "listu otwartego". Dzięki tej publikacji mogą sobie powiedzieć: "Coś w tej sprawie zrobiliśmy. Nie staliśmy z założonymi rękoma." I tyle. Bo wpływ na
Redaktionen der großen deutschen Tageszeitungen und der Rundfunk- und Fernsehanstalten
to działanie i tekst będą miały żaden, a na czytelników pana Wohllebena jeszcze mniejszy.
Nie wplynie na pewno na przekonanych, ze biale nie jest biale itd. Pelna zgoda. Ma miejsce jednak reakcja i dyskusja. Rejestrowana w szerszym kregu odbiorcow dyskusja. U nas nie ma w sferze publicznej praktycznie zadnej...Wyjawszy moze wolanie o ezorcyzmy i wizje Szatana.

Jeszcze kilka lat temu Polityka opublikowala Dr Lukaszewicza. Dzisiaj - praktycznie monokultura i Literanatura ....I to jest problem. Nie kwestia zasiegu wolajacych na puszczy. Tam gdzie nikt nie wola nie ma zadnego zasiegu.
Buk, Humor, Dziczyzna


for ever
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105192
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

DAKa, u nas mamy długą tradycje stosowania komunistycznej zasady, że gdy się o czymś/o kimś nie mówi to problem (coś lub ktoś) przestaje istnieć. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

DAKa
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4989
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 17:08

Post autor: DAKa »

Piotrek pisze:DAKa, u nas mamy długą tradycje stosowania komunistycznej zasady, że gdy się o czymś/o kimś nie mówi to problem (coś lub ktoś) przestaje istnieć. :)
:spoko:
Nic wiecej na ten temat nie powiem ani nie napisze.
Buk, Humor, Dziczyzna


for ever
Awatar użytkownika
aldebaran
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 289
Rejestracja: wtorek 11 lis 2014, 10:51

Post autor: aldebaran »

Właściwie książka Wohhlebena na tyle, na ile uwaznie ją przeczytałem, nie przedstawia nieprawdy. To raczej romantyczny, bajkowy opis faktów. Dla tego Pana fakt, że korzenie drzew się zrastają oznacza, że drzewa tworzą społeczność, która sobie pomaga. I tak ze wszystkim. Fakt jest faktem, ale jego interpretacja cokolwiek dziecinnie romantyczna.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67293
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

aldebaran pisze: ale jego interpretacja
To chyba nawet nie jego interpretacja. Tolkien, a i przed nim inni sugerowali, że drzewa ze sobą rozmawiają, mają uczucia i pragnienia. On to jedynie spróbował wyjąć te myśli ze świata baśni i ulokować w świecie realnym :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
RR
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 9039
Rejestracja: niedziela 14 maja 2006, 21:27
Kontakt:

Post autor: RR »

Dostałem pocztą zestaw książek w ładnym ilustrowanym wydaniu.
Muszę teraz się zapoznać i odpowiedzieć nadawcy...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Przyrodniczy serwis informacyjny
Dziennik Leśny
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105192
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

RR pisze:Dostałem pocztą zestaw książek
Gdy moje dziecko dało mi w prezencie tę drugą, skwitowałem to brutalnie: "Oj, synku, ty już chyba tatusia nie lubisz..." :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33870
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

aldebaran pisze:Dla tego Pana fakt, że korzenie drzew się zrastają oznacza, że drzewa tworzą społeczność, która sobie pomaga.
O tym samym pisał już dawno Jaworski, że przypomnę tylko
"Rola allelopatii w życiu roślin", Jaworski A., Sylwan 5, 1988.
"Znaczenie allelopatii dla hodowli lasu", Jaworski A., Sylwan 7, 1988.

co zostało później zebrane i wykorzystane w dziele życia Jawora:
"Charakterystyka hodowlana drzew leśnych", Jaworski A., Wyd. GUTENBERG, Kraków, 1995.
Allelopatia, przecież to też brzmi romantycznie!
:D
Bajki pisali nasi współcześni najwybitniejsi myśliciele, że wspomnę tylko Leszka Kołakowskiego (13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych) czy Stanisława Lema (Bajki robotów).
No to ja się u pytam publicznie, czy nas nie stać na kontynuację tej tradycji? Choćby to miał być tylko koślawy epigonizm, ale taka jest potrzeba chwili, taka klima, że nikt głębi myśli nie oczekuje, bo dziś liczą się tylko efekciarstwo i wielka, oczojebna czcionka. No to ja w takiej konwencji też się odnajdę i podpowiem Wam ze trzy tytuły
Bajki leśnych ćwoków
1313 bajek z królestwa Puszczonii dla ekologów dużych i małych
Białowieski baśnie i waśnie, bo to Polska właśnie
[scroll]O królu Adamie, królewnie Nutrii, co Hiszpana nie chciała, w niedźwiedzia zaklętej, i śpiących rycerzach do suchych świerków przykutych.[/scroll]
Oj, hola, hola...
Z bajkami dziś też lepiej uważać.
8)
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Awatar użytkownika
magda55
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 16544
Rejestracja: środa 22 mar 2006, 16:24
Lokalizacja: krakow

Post autor: magda55 »

:brawo:
góral bagienny pisze:
aldebaran pisze:Dla tego Pana fakt, że korzenie drzew się zrastają oznacza, że drzewa tworzą społeczność, która sobie pomaga.
O tym samym pisał już dawno Jaworski, że przypomnę tylko
"Rola allelopatii w życiu roślin", Jaworski A., Sylwan 5, 1988.
"Znaczenie allelopatii dla hodowli lasu", Jaworski A., Sylwan 7, 1988.

co zostało później zebrane i wykorzystane w dziele życia Jawora:
"Charakterystyka hodowlana drzew leśnych", Jaworski A., Wyd. GUTENBERG, Kraków, 1995.
Allelopatia, przecież to też brzmi romantycznie!
:D
Bajki pisali nasi współcześni najwybitniejsi myśliciele, że wspomnę tylko Leszka Kołakowskiego (13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych) czy Stanisława Lema (Bajki robotów).
No to ja się u pytam publicznie, czy nas nie stać na kontynuację tej tradycji? Choćby to miał być tylko koślawy epigonizm, ale taka jest potrzeba chwili, taka klima, że nikt głębi myśli nie oczekuje, bo dziś liczą się tylko efekciarstwo i wielka, oczojebna czcionka. No to ja w takiej konwencji też się odnajdę i podpowiem Wam ze trzy tytuły
Bajki leśnych ćwoków
1313 bajek z królestwa Puszczonii dla ekologów dużych i małych
Białowieski baśnie i waśnie, bo to Polska właśnie
[scroll]O królu Adamie, królewnie Nutrii, co Hiszpana nie chciała, w niedźwiedzia zaklętej, i śpiących rycerzach do suchych świerków przykutych.[/scroll]
Oj, hola, hola...
Z bajkami dziś też lepiej uważać.
8)
Dobry humor nie załatwi wszystkiego ale wkurzy tyle osób, że warto go mieć :)
poleska
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: środa 26 lip 2017, 21:48

Post autor: poleska »

Jednak bardzo dużo osób zainteresowało się tymi książkami.. Ciekawe czy tylko przez ładne okładki.. Niestety ci którzy nie mają odpowiedniej wiedzy, bardzo szybko wszystko "łykają"
DAKa
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4989
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 17:08

Post autor: DAKa »

poleska pisze:Jednak bardzo dużo osób zainteresowało się tymi książkami.. Ciekawe czy tylko przez ładne okładki.. Niestety ci którzy nie mają odpowiedniej wiedzy, bardzo szybko wszystko "łykają"
To jest moda.W Polityce ukazal sie artykul"Litenatura", w ktorym jest o niej mowa. Takich pozycji ukazalo sie w ostatnim czasie kilka.
Buk, Humor, Dziczyzna


for ever
DAKa
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4989
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 17:08

Post autor: DAKa »

Piotrek pisze:
RR pisze:Dostałem pocztą zestaw książek
Gdy moje dziecko dało mi w prezencie tę drugą, skwitowałem to brutalnie: "Oj, synku, ty już chyba tatusia nie lubisz..." :wink:
Wspolczuje. Tez dostalem w prezencie. Obie. ...... :roll:
Buk, Humor, Dziczyzna


for ever
ODPOWIEDZ