Jakie drzewa pachnące do lasu ?

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

niania
początkujący
początkujący
Posty: 107
Rejestracja: wtorek 20 cze 2017, 23:51

Jakie drzewa pachnące do lasu ?

Post autor: niania »

Witam
Co polecacie wsadzić do lasu ,żeby ładnie pachniało np. żywicą lub czymś podobnym ?
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5577
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

Daglezja :)
Awatar użytkownika
SZCZEPAN
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14104
Rejestracja: wtorek 18 gru 2007, 20:18
Lokalizacja: karpaty

Post autor: SZCZEPAN »

Jodła
I NIGDY NIE MÓW MI, ŻE JUŻ WSZYSTKO WIESZ.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169948
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Sosna a w dłoni butelka piwa Pinta Atak Chmielu. Podwójne doznania. Aromat lasu z natury i smak żywicy w ustach. Przetestowałem i działa :D
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105063
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Żeby
niania pisze:ładnie pachniało np. żywicą
to trzeba posadzić monokulturę. Pojedyncze a nawet grupowe zmieszanie daglezji, jodły czy sosny w drzewostanie mieszanym raczej zadowalającego efektu aromatycznego nie da...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

niania
początkujący
początkujący
Posty: 107
Rejestracja: wtorek 20 cze 2017, 23:51

Post autor: niania »

U nas sosna przyjmuje się tylko na mokradłach - w pozostałych miejscach usycha.
Jodła rośnie dobrze, świerk - schnie.
Bezproblemowo rośnie modrzew, dąb ,oraz buk . Z tym że na buku ( na liściach są takie narośla przypominające jak by przyklejone bardzo twarde pestki ( w których jest robaczek).
Piotrek pisze:Żeby
niania pisze:to trzeba posadzić monokulturę.
Na monokulturę nie ma szans - bo to stary las (zaniedbany) - drzewka losowo sadzone z 60 lat temu , więc nowe też muszą być sadzone losowo - bo się inaczej nie da.
Ogólnie ,żeby zapewnić normalność w tym lesie to należałoby go w całości wyciąć - tylko ,że drzewa są jeszcze zbyt cienkie .

Jak już przy temacie jesteśmy.
Co się robi z gałęziami i pniakami po ścince ?
Składać na kupki, a pniaki korować ? czy gałęzie wywozić i palić na polance ?
Chodzi o robactwo czy jak zostawię - to nie będzie jakiś problemów z szkodnikami ?
Awatar użytkownika
SZCZEPAN
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14104
Rejestracja: wtorek 18 gru 2007, 20:18
Lokalizacja: karpaty

Post autor: SZCZEPAN »

niania pisze:U nas sosna przyjmuje się tylko na mokradłach
a to dziwne.
60 lat -to nie stary.
niania pisze:jak zostawię - to nie będzie jakiś problemów z szkodnikami ?
w zdrowym ,niezagrożonym problemów nie będzie.
niania pisze:żeby zapewnić normalność w tym lesie to należałoby go w całości wyciąć
Spokojnie, spokojnie na wycięcie to jest zawsze czas.Poczytaj o sposobach zagospodarowania lasu , a dowiesz się jakie "cuda" da się zrobić z drzewostanem.
Pozdrowienia i gratulacje za chęć zdobycia odpowiedzi na pytania. :wink:
I NIGDY NIE MÓW MI, ŻE JUŻ WSZYSTKO WIESZ.
niania
początkujący
początkujący
Posty: 107
Rejestracja: wtorek 20 cze 2017, 23:51

Post autor: niania »

Dziękuję za informacje :)
Co jeszcze warto zasadzić w lesie, żeby troszkę urozmaicić ekosystem ?
Niby prawie 5 hektarów ,a grzybów to może w okresie z 10 znajdzie.
SZCZEPAN pisze: w zdrowym ,niezagrożonym problemów nie będzie.
Mrówki docenili mój las bo jeszcze jakieś 15 lat temu było tylko 5 mrowisk takich dużych , a teraz ich jest z 10 takich na 1,5 x1,5 to chyba nie jest tak źle :) Co ciekawe tylko u nas są mrówki ...
Awatar użytkownika
SZCZEPAN
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14104
Rejestracja: wtorek 18 gru 2007, 20:18
Lokalizacja: karpaty

Post autor: SZCZEPAN »

niania pisze: Co jeszcze warto zasadzić w lesie, żeby troszkę urozmaicić ekosystem ?
Napisz coś więcej o tym lesie.Dołącz zdjęcia.Coś doradzimy.
Popytaj się swojego leśniczego od lasów prywatnych - też pomoże.
I NIGDY NIE MÓW MI, ŻE JUŻ WSZYSTKO WIESZ.
Hanibal_Lecter
początkujący
początkujący
Posty: 70
Rejestracja: środa 06 sie 2014, 14:34

Post autor: Hanibal_Lecter »

Jeśli ma pachnieć to lipa, choć to nie zapach żywiczny i tylko okresowo. Dodatkowo w czasie kwitnienia można ucho nacieszyć bzykiem uwijających się w koronach pszczół, a na deser pyszny lipowy miodek ze swojego lasu.... Lipy można posadzić w formie alei wzdłuż drogi lub po granicach. Ogólnie lipa jest bardzo wdzięcznym gatunkiem. Ja bym się nie zastanawiał :)
Pozdrawiam H_L
Myśmy tu nie przyszli, myśmy tu wrócili !
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67105
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Hanibal_Lecter pisze:Lipy można posadzić w formie alei wzdłuż drogi
Wzdłuż drogi ja bym nie sadził. Zawsze tam jakieś auta, czy inne ciągniki się pętają. Lepiej gniazdo jakieś utworzyć :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Hanibal_Lecter
początkujący
początkujący
Posty: 70
Rejestracja: środa 06 sie 2014, 14:34

Post autor: Hanibal_Lecter »

Capricorn pisze:
Hanibal_Lecter pisze:Lipy można posadzić w formie alei wzdłuż drogi
Wzdłuż drogi ja bym nie sadził. Zawsze tam jakieś auta, czy inne ciągniki się pętają. Lepiej gniazdo jakieś utworzyć :)
A ja bym sadził :)
Pozdrawiam H_L
Myśmy tu nie przyszli, myśmy tu wrócili !
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105063
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Capricorn pisze:Wzdłuż drogi ja bym nie sadził.
Zależy jakiej. Jeśli uczęszczana "krajówka" czy nie daj Boże "eska" to oczywiście nie. Ale nie sądzę aby w lesie o jakim mówimy takowa była. Najprędzej przecinają go tylko drogi leśne a wzdłuż takich jak najbardziej można. Jeśli natomiast nie ma takowego ciągu komunikacyjnego to oczywiście wówczas jakieś gniazda. Najgorszym chyba możliwym jest zmieszanie jednostkowe. Pojedyncza lipa to się sprawdza na podwórku.
Zwłaszcza 300 lat po posadzeniu (vide przykład Czarnolasu :wink: ).
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67105
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Piotrek pisze:Ale nie sądzę aby w lesie o jakim mówimy takowa była.
Zakładam właśnie, że nie mamy pojęcia jaka to jest droga i stąd zdanie odmienne. Poza tym patrzę przyszłościowo. Niegdysiejsze drogi wiejskie, po których jedynie wóz chłopski i listonosz na rowerze dwa razy w tygodniu przejechał, obecnie są asfaltowymi drogami z kilkuset i więcej pojazdami na godzinę... :)
Już wcześniej padła propozycja:
SZCZEPAN pisze:Napisz coś więcej o tym lesie.Dołącz zdjęcia.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105063
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Capricorn pisze:obecnie są asfaltowymi drogami z kilkuset i więcej pojazdami na godzinę
Które gdy budowano (przebudowywano z wiejskich czy leśnych) to usunięto wszelakie okalające je aleje, nie tylko lipowe :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67105
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Niekoniecznie. Na wiosce u teściów drzewa dalej rosną, bo tereny wzdłuż drogi są prywatne i gminie nic do nich, a miejscowym nie przeszkadzają.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
niania
początkujący
początkujący
Posty: 107
Rejestracja: wtorek 20 cze 2017, 23:51

Post autor: niania »

SZCZEPAN
Jak rok temu byłem u leśniczego do zgłoszenia wycinki ( 15 m3) – to ten mi powiedział ,że najlepiej by było wycinać systematycznie najlepiej prawie wszystko i zasadzić od nowa z względu na fakt że w lasach sąsiednich ( państwowych panoszy się choroba to i u mnie też .

Oczywiście – powiedział ,że jak chce ,on mi nic nie narzuca – tylko mówi tak ja on by zrobił.
Z drugiej strony nie wyobrażam sobie rzezi na tylu hektarach.

W lesie nie ma żadnych asfaltowych dróg . Część lasu jest zasadzona na skarpie ( jakieś 20%) , klasa ziemi to IV, gleba ciężka , są ujęcia wody , ale tylko kilka jest jedno jeziorko ( 30 arów–głębokość 4 metrów sztuczne , naturalna flora , zarybione ), pozostałe tereny równe ,ew z spadem do 8%. Mimo tylu ulew w części lasu jest bardzo sucho.
Las ogrodzony słupkami 2.20 cm – do wysokości 190 cm siatka – powyżej 2 metrów puszczony drut kolczasty .

W lesie bardzo dużo ptactwa , ślimaków itd. , tylko grzybów nie ma :( i tak jak mówię nie ma żadnego zapachu leśnego . W lasach państwowych czuć zapach żywicy - u mnie nie ....
Awatar użytkownika
SZCZEPAN
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14104
Rejestracja: wtorek 18 gru 2007, 20:18
Lokalizacja: karpaty

Post autor: SZCZEPAN »

niania pisze: Część lasu
..................................
Nas bardziej interesuje gdzie konkretnie masz ten las,jaki typ siedliskowy,skład gatunkowy, wiek, zadrzewienie ,zwarcie,powierzchnia i reszta danych(tzw opis taksacyjny) zawartych w planie urządzania lasu (dostępne u leśniczego :roll: ).
Informacja o ogrodzeniu -ważna .
niania pisze:grzybów nie ma
:D Są tylko inne niż oczekujesz.
Jaka to choroba o której informował cię leśniczy?
I NIGDY NIE MÓW MI, ŻE JUŻ WSZYSTKO WIESZ.
niania
początkujący
początkujący
Posty: 107
Rejestracja: wtorek 20 cze 2017, 23:51

Post autor: niania »

@SZCZEPAN
Leśniczy , który obsługuje ten teren ma urlop , więc nic na chwilę obecną więcej nie powiem odnośnie chorób, typ siedliskowy itd.

Myślę ,że przyszłym roku - jak będę miał więcej czasu to się z tym bliżej zapoznam - gdzieś tak w okresie zimowym.
markowiecki1
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 27 lip 2017, 13:20
Lokalizacja: Grajewo
Kontakt:

Post autor: markowiecki1 »

Sosna, świerk oraz brzoza ale w małej ilości. Polecam też modrzew, ale trudno ją wyhodować bo po czasie usycha.
ODPOWIEDZ