Ekspert: trudno zakończyć gradację kornika za pomocą ciÄ

Szkodniki, pożyteczna fauna, profilaktyka i zwalczanie...

Moderator: Moderatorzy

Fabian
początkujący
początkujący
Posty: 19
Rejestracja: sobota 04 lut 2017, 15:55

Post autor: Fabian »

Cały czas pytam o decyzję , czyli zgodę LP poprzez plany użytkowania na ograniczenie cięć sanitarnych, w sytuacji dowodów na lawinową gradację kornika, powodującą szybkie obumarcie tysięcy świerków, co wiąże się z utratą wartości tychże drzewostanów.
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Fabian pisze:zgodę LP poprzez plany użytkowania
Nadal nie rozumiem.
Plany urządzania lasu tworzy zewnętrzna firma, a nie LP.
Plany te zatwierdza minister środowiska, a nie LP.
LP nie mają wiele do gadania w sprawie Planów, bo są jedynie podmiotem realizującym zarząd w imieniu skarbu państwa.
Oczywiście, LP wnioskowały o urealnienie Planów i wnioskowały przed kilkoma laty o zgodę na wycinkę już pierwszych stwierdzonych drzew zasiedlonych przez kornika. Tyle, że GDOŚ na te wnioski raczył odpowiedzieć dopiero po upływie roku... i była to odpowiedź odmowna...
Zamieszczałem skany obu pism w innym wątku, więc nie będę powtarzał...
Fabian
początkujący
początkujący
Posty: 19
Rejestracja: sobota 04 lut 2017, 15:55

Post autor: Fabian »

i tak właśnie w skrócie wygląda ta cała "gospodarka państwowa".
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Fabian pisze:i tak właśnie w skrócie wygląda ta cała "gospodarka państwowa".
Natomiast Zauważ jakim majstersztykiem umiejętności odwracania kota ogonem jest sytuacja, w której wmówiono obywatelom, że winnym za obecny stan są LP...
Fabian
początkujący
początkujący
Posty: 19
Rejestracja: sobota 04 lut 2017, 15:55

Post autor: Fabian »

Gdybym powiedzmy, ja był właścicielem - takim "księciem Habsburgiem" i mój jedyny administrator, który dostaje grube pieniądze z tego lasu za jego: ochronę, hodowlę i użytkowanie - powiedział mi, że przez jakiś paru ekologów, biurokrację w stylu: nie mogłem się do Jaśnie Pana dodzwonić - poinformował mnie, że straciliśmy wszystkie świerki, które posadził tu mój dziad przed kilkudziesięciu laty - to ja bym takiego zarządcę własnoręcznie oskalpował - okorował na pniu i pozostawił przyrodzie aby dokończyła dzieła stworzenia.
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Fabian pisze:mój jedyny administrator
W tym rzecz, że od roku 2008 (ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko) tych różnych "administratorów" jest więcej niż jeden, a ich kompetencje w wielu miejscach się pokrywają (przy czym całkowitą odpowiedzialność ponosi tylko 1 "administrator"- LP, reszta jest ustawowo z odpowiedzialności uwolniona)...
A całość tak zorganizował ustawodawca, czyli współczesny "książę Habsburg"... :twisted:
DAKa
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4989
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 17:08

Post autor: DAKa »

Fabian pisze:Cały czas pytam o decyzję , czyli zgodę LP poprzez plany użytkowania na ograniczenie cięć sanitarnych, w sytuacji dowodów na lawinową gradację kornika, powodującą szybkie obumarcie tysięcy świerków, co wiąże się z utratą wartości tychże drzewostanów.
PostWysłany: Wczoraj 13:02 Temat postu:
Fabian napisał/a:
zgodę LP poprzez plany użytkowania
Nadal nie rozumiem.
Plany urządzania lasu tworzy zewnętrzna firma, a nie LP.
Plany te zatwierdza minister środowiska, a nie LP.
LP nie mają wiele do gadania w sprawie Planów, bo są jedynie podmiotem realizującym zarząd w imieniu skarbu państwa.
Oczywiście, LP wnioskowały o urealnienie Planów i wnioskowały przed kilkoma laty o zgodę na wycinkę już pierwszych stwierdzonych drzew zasiedlonych przez kornika. Tyle, że GDOŚ na te wnioski raczył odpowiedzieć dopiero po upływie roku... i była to odpowiedź odmowna...
Zamieszczałem skany obu pism w innym wątku, więc nie będę powtarzał...

Lesnicy to sa urzednicy, instytucja jest upolityczniona - zaden , a wyzsze szarze to juz w ogole , nie bedzie podskakiwal z obawy o stolek.....Ot i cala filozofia....
Buk, Humor, Dziczyzna


for ever
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

DAKa pisze:Lesnicy to sa urzednicy, instytucja jest upolityczniona - zaden , a wyzsze szarze to juz w ogole , nie bedzie podskakiwal z obawy o stolek.....Ot i cala filozofia....
Też. Ale nie o to głównie chodzi. PGL LP ma realizować program Państwa odnośnie lasów. Jeśli więc przedstawiciel woli Państwa jakiem jest Minister określi zadania i sposoby działania wobec danego kawałka lasów będących własnością Państwa (Skarbu Państwa, żeby być precyzyjnym) to leśnicy mogą jedynie te zadania realizować. Nie maja ustawowych uprawnień do korygowania czy sprzeciwiania się decyzji organów Państwa.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Fabian
początkujący
początkujący
Posty: 19
Rejestracja: sobota 04 lut 2017, 15:55

Post autor: Fabian »

Państwo wyraźnie nie ma żadnego spójnego programu odnośnie lasów. PGL LP realizuje własne "widzimisie" - raporty NIK na to wskazują, a ustawa o lasach to taka "przykrywka", która chyba wymaga zmiany.
Państwo używa "pożytecznych idiotów" - organizacji ekologicznych do jakiejś quasi kontroli nad jedynie słusznym administratorem , ale z tego wychodzą "szopki" szkodzące sprawie.
Byłem świadkiem inwestycji na terenach, gdzie tzw pracownia - próbowała wszelkimi sposobami prawnymi zatrzymać inwestora - właściciela terenu. Oczywiście - właściciel, użył też wszystkich sposobów prawnych, sprytu i dokończył inwestycję, która działa z powodzeniem.
Już sobie wyobrażam nadleśniczego, który z taką determinacją walczy o słuszność sprawy, powierzonego mienia i ponosi ryzyko samodzielnych decyzji. W "realnym" świecie, żeby zarobić ponad 200 tys złotych rocznie bez udziału swojego kapitału - to trzeba być tytanem pracy albo utalentowanym kanciarzem.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Fabian... :shock:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Fabian pisze:Państwo wyraźnie nie ma żadnego spójnego programu odnośnie lasów.
Państwo ma bardzo spójny program. Jest on realizowany w całych Lasach Państwowych. Co więcej lasy są zdrowe, bogate i przynoszące dochód Skarbowi Państwa. Jedynie tam, gdzie organizacje wtykają paluchy pod pretekstem ochrony środowiska, dzieje się tak jak w Białowieży. Słyszałeś kiedyś o tym, że leśnikom nie udało się powstrzymać jakiejś gradacji, albo że wymknęła się spod kontroli?
A tam jakoś gradacja trwa od już od dziesiątek lat i rozprzestrzenia się dalej. Co więcej, cały problem nie dotyczy Parku, ale właśnie zwykłych lasów gospodarczych! Ciekawe prawda? :|
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Fabian
początkujący
początkujący
Posty: 19
Rejestracja: sobota 04 lut 2017, 15:55

Post autor: Fabian »

Korniki łby pospuszczać ! Czy korniki mnie słyszą !? (...)
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21560
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

Korniki może i by usłyszały ale gorzej z ekooszołamami ...
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Fabian
początkujący
początkujący
Posty: 19
Rejestracja: sobota 04 lut 2017, 15:55

Post autor: Fabian »

Ale czy może mi ktoś w końcu powiedzieć, co się w tym momencie wycina w tej puszczy ?
Jaki to jest rodzaj cięć, czy na terenie rezerwatów - na jakich obszarach, wiek drzew usuwanych, czy ujęte to jest w PUL itd ?
Jaki jest plan przyjęty na ograniczenie gradacji ? Jakie inne metody są w użyciu oprócz usuwania drzew np insektycydy ?
Jaki jest plan naprawczy ?
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Fabian pisze:Ale czy może mi ktoś w końcu powiedzieć, co się w tym momencie wycina w tej puszczy ?
Jaki to jest rodzaj cięć, czy na terenie rezerwatów - na jakich obszarach, wiek drzew usuwanych, czy ujęte to jest w PUL itd ?
Jaki jest plan przyjęty na ograniczenie gradacji ? Jakie inne metody są w użyciu oprócz usuwania drzew np insektycydy ?
Jaki jest plan naprawczy ?
Dlaczego ktoś miałby Ci mówić? Jest ryzyko, że coś pokręci coś (tak jak kręci GW)...
Tajemnicy żadnej nie ma. Wszystko jest na stronach poszczególnych jednostek PB.
przykład - nadleśnictwo Białowieża:
http://www.bialowieza.bialystok.lasy.go ... zanie-lasu
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Wiesław, wiesz... człowiek nie o to pytał jak gdyby. On chciał wiedzieć nie jakie są zamierzenia i granice ale co się konkretnie "na dziś" dzieje z realizacją. Jak plan przekłada się na rzeczywiste działania...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Piotrek pisze:co się konkretnie "na dziś" dzieje z realizacją. Jak plan przekłada się na rzeczywiste działania...
To też jest na stronach internetowych:
http://www.bialystok.lasy.gov.pl/wokol- ... w-puszczy-
ODPOWIEDZ