Ekspert: trudno zakończyć gradację kornika za pomocą ciÄ

Szkodniki, pożyteczna fauna, profilaktyka i zwalczanie...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105105
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Fabian pisze:firma powinna zabezpieczyć swój majątek
Ta firma nie ma "swojego majątku". Ta "firma" to powołany ustawą administrator (zarządca) majątku Państwa Polskiego (reprezentowanego przez Skarb Państwa). Tak więc działając z mocy ustawy ów administrator zabezpiecza majątek Skarbu Państwa. Bo do zapewnienia trwałości i powiększania wartości został powołany...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Fabian
początkujący
początkujący
Posty: 19
Rejestracja: sobota 04 lut 2017, 15:55

Post autor: Fabian »

Mając na uwadze stałe powiększanie wartości - należy zwiększać udział m.in świerka i tak koło się zamyka, czyli mamy teraz spadek wartości. Raczej chodzi o wyciągnięcie jak największej kasy dla skarbu państwa, który to skarb państwa pieniądze te najczęściej marnotrawi. Naród podziwia młodniki i drągowiny - licząc nie wiadomo na co. No może kurki pozbierać bo gałęzi na opał już nie wolno ;) Jakby narodowi pozwolono zbierać sobie gałęzie na opał, to by kornika może było mniej. Przedwojenni właściciele lasów to rozumieli.
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

Fabian pisze:Jakby narodowi pozwolono zbierać sobie gałęzie na opał, to by kornika może było mniej. Przedwojenni właściciele lasów to rozumieli.
Musisz jeszcze lekko się dokształcić :)
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Fabian pisze: Raczej chodzi o wyciągnięcie jak największej kasy dla skarbu państwa, który to skarb państwa pieniądze te najczęściej marnotrawi.(...)
Napisz śmielej jakie wnioski powinni wyciągnąć z tej "oczywistości" leśnicy :wow:
Awatar użytkownika
SZCZEPAN
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14104
Rejestracja: wtorek 18 gru 2007, 20:18
Lokalizacja: karpaty

Post autor: SZCZEPAN »

Fabian pisze:Jakby narodowi pozwolono zbierać sobie gałęzie na opał, to by kornika może było mniej.
No, cytat do złotych myśli. :lol:
I NIGDY NIE MÓW MI, ŻE JUŻ WSZYSTKO WIESZ.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105105
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Fabian pisze:Przedwojenni właściciele lasów to rozumieli.
My też. Musisz uświadomić naród, który jako żywo nie chce zbierać gałęzi świerkowych. Sosna, buk, grab - to są priorytety narodowe. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Bogdan111
początkujący
początkujący
Posty: 100
Rejestracja: czwartek 17 paź 2013, 12:49

Post autor: Bogdan111 »

Fabian pisze:Jakby narodowi pozwolono zbierać sobie gałęzie na opał, to by kornika może było mniej.
i pozwoliłbyś na takie praktyki w Puszczy, której majestat po wsze czasy ma nie być kalany rękami człowieka i harwesterów też???

ot logika ekologistów :lol:
Bogdan
Fabian
początkujący
początkujący
Posty: 19
Rejestracja: sobota 04 lut 2017, 15:55

Post autor: Fabian »

czyli do kogo naród (ta jego bardziej refleksyjna część) ma mieć pretensje, że kornik znowu zaskoczył leśników ?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105105
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Fabian pisze:kornik znowu zaskoczył leśników ?
Kornik leśników nie zaskoczył. Kornika wsparli ekoterroryści. Gdyby bowiem nie ich protesty to leśnicy dostali by zgodę na usunięcie drzew trocinkowych z Rezerwatu Szafera i prawdopodobnie gradacja nie rozwinęła by się do rozmiarów katastrofalnych...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

Fabian pisze:czyli do kogo naród (ta jego bardziej refleksyjna część) ma mieć pretensje, że kornik znowu zaskoczył leśników ?
Do pewnego minustra, który kilka lat temu uległ ekoterorystom i zmniejszył drastycznie rozmiar pozyskania drewna...
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Awatar użytkownika
SZCZEPAN
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14104
Rejestracja: wtorek 18 gru 2007, 20:18
Lokalizacja: karpaty

Post autor: SZCZEPAN »

I NIGDY NIE MÓW MI, ŻE JUŻ WSZYSTKO WIESZ.
Fabian
początkujący
początkujący
Posty: 19
Rejestracja: sobota 04 lut 2017, 15:55

Post autor: Fabian »

Nie widzę pism, odwołań sie nadleśnictwa od decyzji np do SA
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105105
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

To nie jest decyzja administracyjna aby sąd administracyjny mógł się nią zajmować.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Fabian
początkujący
początkujący
Posty: 19
Rejestracja: sobota 04 lut 2017, 15:55

Post autor: Fabian »

Czyli mam rozumieć, że Lasy same klepnęły pomysł "uśmiercenia" tysięcy świerków aby potem co ??? Wywozić je w trybie pilnym pod tym samym pretekstem ?
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Fabian pisze:Czyli mam rozumieć, że Lasy same klepnęły pomysł "uśmiercenia" tysięcy świerków aby potem co ?? ? Wywozić je w trybie pilnym pod tym samym pretekstem ?
Nie bardzo zrozumiałem o co Ci chodzi.
Czy rolnik dzierżawiący grunta dawnego PGR i uprawiający tam zboże, w momencie gdy dowie się, że za tydzień wzrośnie stan wody w rzece obok jego pól i te pola będą zalane - czy rolnik ów potrzebuje jakąś decyzję administracyjną aby skosić zboże "na zielono" i wykorzystać biomasę jako zieloną paszę dla bydła, nim to niedojrzałe zboże zaleje woda?
Jest pełna analogia z wycinaniem zasiedlonych przez kornika świerków i wykorzystaniem ich, zanim jeszcze te drzewa nie uschły i nie zgniły...
Zwróć uwagę na dwa pojęcia:
- gospodarka rolna
- gospodarka leśna
Trochę inny jest cel gospodarki rolnej/leśnej niż cel "działalności muzealnej/konserwatorskiej w ochronie przyrody" na terenach rolnych/leśnych.
Jeśli chcemy w konkretnym lesie realizować "ochronę konserwatorską", to przestajemy tam mówić o GOSPODARCE. Ale wówczas trzeba ten las nazwać parkiem narodowym, albo przynajmniej rezerwatem. A nic takiego nie nastąpiło...
Jeśli w warunkach GOSPODARKI leśnej LP dochodzi do marnowania się drewna, to jest "działanie powodujące straty w majątku skarbu państwa" i to jest z urzędu ścigane przez prokuratora...
Fabian
początkujący
początkujący
Posty: 19
Rejestracja: sobota 04 lut 2017, 15:55

Post autor: Fabian »

Cały czas pytam o decyzję , czyli zgodę LP poprzez plany użytkowania na ograniczenie cięć sanitarnych, w sytuacji dowodów na lawinową gradację kornika, powodującą szybkie obumarcie tysięcy świerków, co wiąże się z utratą wartości tychże drzewostanów.
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Fabian pisze:zgodę LP poprzez plany użytkowania
Nadal nie rozumiem.
Plany urządzania lasu tworzy zewnętrzna firma, a nie LP.
Plany te zatwierdza minister środowiska, a nie LP.
LP nie mają wiele do gadania w sprawie Planów, bo są jedynie podmiotem realizującym zarząd w imieniu skarbu państwa.
Oczywiście, LP wnioskowały o urealnienie Planów i wnioskowały przed kilkoma laty o zgodę na wycinkę już pierwszych stwierdzonych drzew zasiedlonych przez kornika. Tyle, że GDOŚ na te wnioski raczył odpowiedzieć dopiero po upływie roku... i była to odpowiedź odmowna...
Zamieszczałem skany obu pism w innym wątku, więc nie będę powtarzał...
Fabian
początkujący
początkujący
Posty: 19
Rejestracja: sobota 04 lut 2017, 15:55

Post autor: Fabian »

i tak właśnie w skrócie wygląda ta cała "gospodarka państwowa".
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Fabian pisze:i tak właśnie w skrócie wygląda ta cała "gospodarka państwowa".
Natomiast Zauważ jakim majstersztykiem umiejętności odwracania kota ogonem jest sytuacja, w której wmówiono obywatelom, że winnym za obecny stan są LP...
Fabian
początkujący
początkujący
Posty: 19
Rejestracja: sobota 04 lut 2017, 15:55

Post autor: Fabian »

Gdybym powiedzmy, ja był właścicielem - takim "księciem Habsburgiem" i mój jedyny administrator, który dostaje grube pieniądze z tego lasu za jego: ochronę, hodowlę i użytkowanie - powiedział mi, że przez jakiś paru ekologów, biurokrację w stylu: nie mogłem się do Jaśnie Pana dodzwonić - poinformował mnie, że straciliśmy wszystkie świerki, które posadził tu mój dziad przed kilkudziesięciu laty - to ja bym takiego zarządcę własnoręcznie oskalpował - okorował na pniu i pozostawił przyrodzie aby dokończyła dzieła stworzenia.
ODPOWIEDZ