Gruzja

Piękno lasu, czyste powietrze, zbiorniki wodne...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33790
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

Piotrek pisze:MzL podziela tę opinię?
Gdybym chytrze podsunął mu taki temat rozważań i dał na to czas, to ... pomyślałby o tym to, co chciałbym aby pomyślał. Ale na razie nie jest świadom swojej opinii. 8)
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Awatar użytkownika
buba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1888
Rejestracja: poniedziałek 18 lis 2013, 20:40

Post autor: buba »

Zawsze takie imprezy sa fajne jak sie zaczynaja.. Wtedy jest klimat, prawdziwosc, wyroby regionalne i prawdziwe lokalne jedzenie. Jest tez radosc i mozliwosc pogadania z ludzmi. A potem jak juz udaje sie "wypromowac" to zabija je komercha... Mam nadzieje ze to nie spotka tej swanskiej imprezy, ktora wydaje sie byc super! Zaluje ze nie mialam okazje tam trafic!
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105110
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Przy okazji edytowania postu GB nieodparcie kołatała mi w głowie myśl, że owi Swanowie z doliny Nenskry mają ten sam problem, co Rusini z Osadnego - nikomu tak naprawdę na nich nie zależy...
I myśl ta wykluła mi się bo i w Chuberi i w Osadnem wybudowano most. Takie skojarzenie...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33790
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

Piotrek pisze:nikomu tak naprawdę na nich nie zależy...
Zgadzam się. Ten fotoreportaż Agnieszki to tylko taka laurka z okazji święta festiwalowego. Relacja jednego wydarzenia, niedzielny portret krainy. Myślę, że to odrobienia zadanej lekcji. Laurki też są ważne i potrzebne, ale wierzę że Aga powie nam swoimi zdjęciami jeszcze coś więcej o Gruzinach, złożoności ich codziennych problemów. W takim kontekście zdjęcia z bazaru w Tbilisi były dla mnie ważniejsze i bardziej zapadające w pamięć.
Ale chwile radosne też trzeba dokumentować, rzecz w proporcjum mocium panie.
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105110
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Powiem ci Góralu, że w jednym z wierszy napisałem:

"[...]
prawdą jest że rzeki dzielą świat
ale zszywamy go mostami
może istnieją też takie mosty
które zszyją pęknięte marzenia
"

Może to właśnie te?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33790
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

Piotrek pisze:Powiem ci Góralu
Ha!
:?:
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33790
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

Dziś świątecznie podzielę się z Wami kolejnym reportażem mojej córy Agnieszki z Gruzji. Tym razem, ponieważ portal który to publikuje wprowadza nowinki techniczne celem uatrakcyjnienia formy przekazu, mogę Wam tylko podać do niego sznurek.
https://spark.adobe.com/page/lMSwl74ZAE3nL/
Nie potrafię też przetłumaczyć tekstu i zgrać go z fotografiami.

Z tym tworzeniem takiego reportażu to są niezłe jaja. Agnieszka pisze tekst po angielsku i wraz ze zdjęciami zanosi do naczelnej redaktorki. Ta jest Estonką czy Łotyszką i omawiają tekst po rosyjsku. Aga, która z rosyjskim w mowie już sobie nieźle radzi ale pisać cyrylicą się nie uczyła, robi na gorąco w tekście notatki łacińskimi literami notując fonetyczną transkrypcję rosyjskiego. Nie pisze uwag po polsku, bo boi się, że może coś na szybko źle zrozumieć.
Później poprawia czy uzupełnia angielski tekst i przekazuje dziewczynie od jego edycji do formy, która będzie już zamieszczona na portalu. Ta jest Gruzinką, angielskim nie włada, więc daje to tłumaczowi, który przekłada go na gruziński. Zedytowany gruziński tekst znów wraca do tłumacza by stać się tekstem angielskim. Aga idzie do naczelnej i jak jest akceptacja reportaż jest publikowany na stronie www. Ale może się okazać, że naczelna jeszcze coś każe poprawić, no to korowód apiać się powtarza. :P

Podam też Wam link do Agnieszki gruzińskiego bloga. Strona dopiero powstaje i zawiera jeden krótki tekst, ale plany są bogate.
http://agazielonka.yum.pl/pl/

A na dniach w tym wątku, najpóźniej na początku Nowego Roku, kilka moich refleksji z pobytu w Gruzji. Oczywiście ze zdjęciami.
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105110
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

góral bagienny pisze:podzielę się z Wami kolejnym reportażem mojej córy Agnieszki z Gruzji
Dzię-ku-je-my!!! :spoko:

A w sprawie reportażu - dzieci są wszędzie śliczne i słodkie. :)
Pewnie to przez te oczyska...

Obrazek
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
magda55
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 16544
Rejestracja: środa 22 mar 2006, 16:24
Lokalizacja: krakow

Post autor: magda55 »

:D
Dobry humor nie załatwi wszystkiego ale wkurzy tyle osób, że warto go mieć :)
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33790
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

Ponownie zapraszam do odwiedzin bloga Agi o Gruzji i przyległościach.
http://agazielonka.yum.pl/pl/
Jest już co czytać i oglądać.
Moje zapowiadane refleksje z Gruzji jeszcze kruszeją. :]
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

:spoko:
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33790
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

Reminiscencje - Swanskie pytania.

Ciekawość. Jest przy tobie gdy stoisz w drzwiach, przed progiem. A stajesz tu codziennie, progi są z twardego dębu albo z miękkich tęsknot, ze stabilnego betonu lub chybotliwych nadziei.

I cóż jest za tym progiem, cóż na ciebie tam czeka? Trywialnie suszące się skarpetki, współtowarzysze wędrówki, czy bajeczne wieże, teraz już tylko będące pomnikami samych siebie? A może tam na ciebie czekają niecierpliwie te, które są tajemnicą wszystkich tajemnic i pomnikiem wszystkich pomników – góry?

Czy czas zrobić krok za próg, czy może cofnąć się jeszcze w głąb znanego, bezpiecznego, ciepłego mroku i popatrzeć w okno, jeszcze raz nazwać to, co znajduje się po jego drugiej stronie? Jeśli okno jest bez krat to wychylasz się i wiesz wszystko, lecz nawet jeśli są w nim kraty to i tak sporo możesz zobaczyć. W oknie nie ma progu, nie ma konieczności wyboru, presji podjęcia decyzji. Siedzisz przed oknem i patrzysz, i nic więcej. Spokój wieczornego jeziora.

Gdy jednak w oknie pojawia się lustro to spokój marszczy się niczym gładź jeziora przy podmuchu wiatru i znika jak sikorka, która przez pomyłkę zderzyła się z szybą. Lustro burzy spokój i przyciąga pytania.

Chociaż nie ma w nim krat to nie ujrzysz, co czai się po jego drugiej stronie, gdzie się kończy jago płaska głębia, w jak chropowate ramy zamknięty jest obraz obrazu.

W lustrze i przed progiem ty, w oknie, drzwiach, za progiem – Swanetia.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170018
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Dziękuję za zaproszenie :)
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

Ach Swanetia..
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105110
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Góralu - chapeau bas. Takiego tekstu z takimi ilustracjami dawno nie widziałem. Te kilka linijek mówi tak wiele a obrazy tak wiele dopowiadają...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33790
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

Najpierw były obrazy i ja ich nie zauważyłem. Te obrazy dostrzegła Aga i zapisała je aparatem. Dopiero gdy przysłała nam te zdjęcia to dotarło do mnie jak duży dar ma Agnieszka, że widzi to co jest niby zwyczajne i pokazuje ile w takim zwyczajnym jest nadzwyczajnego, inspirującego do refleksji. Z Agą nie rozmawiałem jeszcze o tych zdjęciach, teraz prowadzi jakąś końską trasę przez góry, ale od pierwszego ich przeglądnięcia poukładały mi się po kilka, czasem po dwa czy po jednym, jako nośniki historii, które się może wcale nie wydarzyły, ale teraz dla mnie z tych obrazów wypływają.
Zdjęć jest 101, więc spoko, jest czym się ładnie pobawić...
:P
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105110
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Pomyślcie o wydaniu albumu tych zdjęć z twoimi historiami. Murowany bestseller. :)

PS. Nawet jeśli nie w celu sprzedaży i komercyjnie to choć w celu wyłącznie rozdawnictwa wśród bliskich znajomych i przyjaciół.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
magda55
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 16544
Rejestracja: środa 22 mar 2006, 16:24
Lokalizacja: krakow

Post autor: magda55 »

:spoko:
Piotrek pisze:Pomyślcie o wydaniu albumu tych zdjęć z twoimi historiami. Murowany bestseller. :)

PS. Nawet jeśli nie w celu sprzedaży i komercyjnie to choć w celu wyłącznie rozdawnictwa wśród bliskich znajomych i przyjaciół.
:brawo:
Dobry humor nie załatwi wszystkiego ale wkurzy tyle osób, że warto go mieć :)
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33790
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

W oczekiwaniu na dalszą część reminiscencji gruzińskich informuję, iż zdjęcie Agi znów zostało wybrane do zdjęć dnia przez National Geographic.
https://yourshot.nationalgeographic.com ... /12460310/
Przypomnę, że codziennie do NG fotograficy z całego świata nadsyłają setki, jeśli nie tysiące zdjęć z których zawodowi redaktorzy (edytorzy) wybierają kilka/kilkanaście i publikują z komentarzem na portalu National Geographic. To już po raz drugi zdjęcie z Gruzji Agnieszki zostało dostrzeżone.
A oto wszystkie dzisiejsze zdjęcia dnia:
https://yourshot.nationalgeographic.com ... 018-09-19/
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Puzatek
początkujący
początkujący
Posty: 183
Rejestracja: środa 17 kwie 2013, 09:45

Post autor: Puzatek »

Piotrek pisze:Powiem ci Góralu, że w jednym z wierszy napisałem:

"[...]
prawdą jest że rzeki dzielą świat
ale zszywamy go mostami
może istnieją też takie mosty
które zszyją pęknięte marzenia
"

Może to właśnie te?
A można poprosić o pełen tekst?

Święte słowa buba.
A Ty napisz Góralu, co to za wolontariat?
ODPOWIEDZ