Gruzja

Piękno lasu, czyste powietrze, zbiorniki wodne...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33519
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Gruzja

Post autor: góral bagienny »

Chciałem na gorąco, bo dopiero od momentu mam pierwszą styczność z tym fotoreportażem, podzielić się z Wami relacją mojej córy Agnieszki z pobytu w Gruzji. Jest tam od miesiąca jako wolontariusz w pewnym programie, o którym za wiele nie wiem ( :P ), a będzie tam co najmniej rok. Między innymi ma trochę dziennikarzyć, i tu jest tego pierwszy efekt:
https://jam-news.net/?p=42062
Jeśli ktoś jest ciekaw Gruzji to zapraszam w imieniu Agnieszki na jej stronę FB, gdzie również wrzuca ciekawe zdjęcia i już bardziej osobiste komentarze.
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Awatar użytkownika
biedronka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 18058
Rejestracja: niedziela 16 mar 2008, 11:13
Lokalizacja: Polska Pd

Post autor: biedronka »

..... Góral ?? :shock:
per aspera ad astra
.....carpe diem....
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169491
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Na fejsie tak dużo więcej, to nie ma ... :wink:
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33519
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

Sten pisze:Na fejsie tak dużo więcej, to nie ma ... :wink:
Siostrzeniec mi pokazywał jej zdjęcia z wyprawy na koniach w góry. Bo ja nie fejsowaty... :P
:oops:
Ale nawet jak nie ma teraz dużo więcej, to na pewno będzie! :wink:
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169491
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Pewnie jakbym był znajomym, to widziałbym więcej ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21560
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

Fajne zdjęcia. Oddają klimat Gruzji :)
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169491
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Wybrałbym się, ale Maryjolka nie chce ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21560
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

Użyj siły perswazji
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169491
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Nie wiem, czy by mi się to opłacało ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21560
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

No to Gruzji nie zobaczysz :)
Mogę zrobić Wam pokaz slajdów co by Marjolkę może bardziej zachęcić :)
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169491
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

To bardzo dobry pomysł :roll:
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21560
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

No to możemy się skrzyknąć jakąś ekipą
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33519
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

filipesku pisze:Mogę zrobić Wam pokaz slajdów co by Marjolkę może bardziej zachęcić :)
Weź coś tu skrobnij, wklej jakieś zdjęcia. Taki miałem zamysł tworząc ten wątek.
Sten pisze:Wybrałbym się, ale Maryjolka nie chce ...
Sten pisze:Nie wiem, czy by mi się to opłacało ...
I tu może działa instynkt ostrzegawczy, bo Gruzini potrafią być przystojne bestie. :P
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Awatar użytkownika
magda55
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 16544
Rejestracja: środa 22 mar 2006, 16:24
Lokalizacja: krakow

Post autor: magda55 »

Gruzini jak Gruzini, ale jakie jedzonko mają :!: mniam :eat: :eat: :eat:
Dobry humor nie załatwi wszystkiego ale wkurzy tyle osób, że warto go mieć :)
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33519
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

magda55 pisze:jakie jedzonko mają :!: mniam :eat: :eat: :eat:
Moje ulubione chinkali! :roll: No i wino! A na rano borjomi...
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21560
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

No i chacha :)
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169491
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Piwo też da się wypić ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33519
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

To czas chyba na drugi reportaż Agnieszki z Gruzji. Tym razem o festiwalu jak nic przypominającym pierwsze Bieszczadzkie Anioły.
Kaukaskie Anioły?

https://jam-news.net/?p=50652

Tym razem dla niepełnosprawnych językowo, niespecjalnie się trudząc, wraz z wujkiem Google, ułomnie bo ułomnie, ale przetłumaczyliśmy tekst.
Podpisy pod zdjęciami wyróżniłem wytłuszczoną (przepraszam za wyrażenie) kursywą.

============================================================

[center]Kubdari, krzesło Makhvshi i afrykańskie kołysanki w Chuberi[/center]

Chuberi gościło festiwal, który służył przyciągnięciu turystów do doliny Nenskra.
Obrazek

Chuberi, które znajduje się w górnej Swanetii, wcale nie jest wielką miejscowością. Jest to mała, spokojna wioska, zamieszkana przez około 1 000 osób, w większości Swanów. Swanowie są podgrupą etniczną z własnym językiem, zwyczajem i kulturą. Mieszkańcy kultywują tradycję, język, rzemiosło, kuchnię, pieśni ludowe itp. Większość z nich posiada małe gospodarstwa i zarabia na życie dzięki rolnictwu i hodowli zwierząt gospodarskich.

Chuberi jest bardzo piękna. Ukryta jest w dolinie Nenskry, w otoczeniu gigantycznych gór. Chociaż Swanetia jest jednym z głównych miejsc turystycznych w Gruzji, niewielu gości odkrywa tę część regionu. Chuberi jest częścią dystryktu (powiatu?) Mestia, która rzadko jest odwiedzana przez zagranicznych turystów.

Tak więc mieszkańcy zdecydowali się zmienić tę rzeczywistość i przyciągnąć więcej turystów do doliny Nenskry.

W miniony weekend, wraz z grupami wolontariuszy z różnych krajów, zorganizowali festiwal. Impreza miała na celu prezentację dziedzictwa kulturowego regionu Swanetii i usprawnić rozwój turystyki w dolinie Nenskry.

Dolina Nenskry - widok z Chuberi
Obrazek

Teren festiwalowego obozowiska
Obrazek

Wolontariusze i mieszkańcy wioski przygotowywali się na festiwal tydzień przed imprezą. Do miejsca festiwalowego doprowadzono prąd, został wybudowany dojazd, skonstruowano scenę, zainstalowano WC, a nawet stary most przez rzekę Nenskrę został naprawiony. Mieszkańcy będą mogli wykorzystywać to wszystko również po festiwalu.

Mieszkańcy także aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach
Obrazek

Obrazek

Most został naprawiony przez lokalną firmę i zainstalowano oświetlenie. Potem most udekorowały dzieci.
Obrazek

Obrazek

Miejsce festiwalu odwiedziło wielu „mieszkańców”.
Obrazek

Tablica powitalna, sporządzona w trzech językach (angielskim, gruzińskim i swańskim)
Obrazek

Festiwal zatytułowany "Jesteśmy Swanami!" odbył się w Chuberi w dniach 15-17 lipca. Zgromadził przedstawicieli z 13 krajów. Goście z Bułgarii, USA, Nigerii, Egiptu i innych krajów mieli wyjątkową okazję, aby stać się częścią kultury Swanów.

Jeśli chodzi o mieszkańców Chuberi, to wydarzenie pozwoliło im poznać swoich przyjaciół i krewnych zamieszkałych w innych wioskach, ponieważ zazwyczaj nie mają oni czasu odwiedzać się nawzajem ze względu na codzienne obowiązki.
Rozmawiali, śpiewali piosenki, jedli Kubdari i byli szczęśliwi, że są razem.

Ci, którzy tu przybyli mieszkali w namiotach, korzystając z świeżo upieczonego kubdari, a nocami bawili się tańcząc tradycyjne tańce gruzińskie. Goście nie mogli ukryć emocji, ponieważ przez kilka dni stali się częścią życia Chuberiego.

Przedstawiciele międzynarodowych grup organizatorów - Klara (Republika Czeska) i Rosa (Hiszpania)
Obrazek

Kubdari to wyśmienita swańska potrawa z ciasta nadziewanego mięsem. Podczas festiwalu goście mieli okazję skosztować kubdari, przyrządzane przez gospodynie z Chuberi i Khaishi.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ryby poławiane w rzece Nenskra, solone i grilowane, są tradycyjnymi produktami tego regionu przygotowanymi przez jego mieszkańców. Goście cieszyli się potrawami podawanymi z dodatkiem tkemali (gruziński sos śliwkowy) i wódką, słuchając przy ognisku gruzińskich pieśni.
Obrazek

Obok smacznych potraw mieszkańcy zaprezentowali swoje tańce i pieśni. Goście festiwalu mieli okazję obejrzeć i kupić wyroby rękodzieła oraz prac kaligrafii.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oresti Tsindeliani, pochodzący z wioski Chuberi, jest artystą. Przywiózł na festiwal krzesło Makhvshi. Makhvshi tłumaczy się z języka swańskiego jako "głowa rodziny". Takie krzesło można znaleźć każdej rodzinie w każdej miejscowości regionu Svaneti.
Obrazek

Obrazek

Lile (czwarta z prawej) jest nauczycielką sztuki w szkole w Chumburi. Po szkole prowadzi zajęcia plastyczne, ucząc zainteresowanych techniki rękodzieła. Jej uczniowie przygotowali na festiwal piękne rzeczy wyrabiane ręcznie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wszyscy byli pod wrażeniem występu zespołu 'Nenskra'
Obrazek

Wszyscy mieli tremę przed występem.
Obrazek

W końcu wszystko się udało, a publiczność była zachwycona.
Obrazek

Obrazek

W ramach festiwalu zorganizowano również kilka warsztatów. Na przykład goście mogli wykonywać wyroby rękodzielnicze, a także mogli uczęszczać na lekcje gitary i warsztaty wędkarskie.

Obrazek

Może to wydawać się dziwne, ale w Chuberi odbywały się też warsztaty afrykańskich pieśni. Tulu, nigeryjski muzyk, który został zaproszony jako gość specjalny, prowadził taki kurs. Zaprezentował pieśni afrykańskie, a potem występował wspólnie z nimi na scenie.

Dmuchanie ogromnych baniek mydlanych jest świetną zabawą dla każdego!
Obrazek

Miejscowe dzieci uczą gości jak łowić ryby
Obrazek

"Warsztaty" ujawniły wielu artystów i aktorów o ukrytym potencjale.
Obrazek

Obrazek

Dzieci zaprezentowały prototypowe środki transportu.
Obrazek

"Ten festiwal pokazał, jak ważne jest chronienie i zachowanie tradycji tych wiosek. Jeśli ta perła górnej Svanetii dostanie niezbędną pomoc, której potrzebuje, i zostaną stworzone warunki właściwego jej rozwoju, stanie się jednym z najbardziej fascynujących miejsc w Gruzji, oferując odwiedzającym niezapomniane przygody "- powiedziała Leni, gość z USA, podsumowując festiwal. Zorganizowała ona w Chuberi sesję slackliningu, czyli chodzenia po linie. Ta improwizowana "atrakcja" była jednym z największych wyzwań i rozrywek festiwalu.
Obrazek

Gari Chkhvimiani jest lokalnym działaczem. Jest dyrektorem miejscowej szkoły judo. Jako dziecko mieszkał w Abchazji, ale szukając możliwości kształcenia się podróżował do Chuberi. Teraz mieszka w swoim wymarzonym miejscu, stara się go promować i aktywnie angażuje się w różne działania w celu ochrony tego obszaru.
Obrazek

"Ten festiwal jest ważny nie tylko dla mnie, ale dla całej wsi, ponieważ ludzie z różnych regionów odkryli Svanetię i wioskę Chuberi. W trakcie festiwalu pozyskaliśmy wielu przyjaciół, co jest najważniejszym efektem tego wydarzenia "- mówi Lika, lokalna mieszkanka.
Obrazek

Obrazek

Zarówno mieszkańcy, jak i goście Chubari wyrazili nadzieję, że festiwal "We are Svaneti!" nie był jednorazowym wydarzeniem i już zaczęli dyskutować nad planami na następne lata.
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

A może by tak wstawić zdjęcia do postu? Bo oglądanie na innej stronie obrazka a na innej podpisu jest troszkę męczące...

PS. Polski odpowiednik anglosaskiego "Svans" to "Swanowie" - > https://pl.wikipedia.org/wiki/Swanowie
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33519
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

Piotrek pisze:A może by tak wstawić zdjęcia do postu?
Bardzo cenna inicjatywa! Jak masz chwilę... :wink:
Piotrek pisze:Polski odpowiednik anglosaskiego "Svans" to "Swanowie"
No tak, tyle że ja tylko chwilę miałem na współpracę z translatorem i takich rzeczy znajdziesz pewnie więcej. Dobrze że wyłapałem iż przetłumaczył że tablica była w języku szwedzkim, bo byłaby większa zdziwka. :P
Masz moje plenipotencje do wszelkich korekt logicznych, lingwistycznych i gramatycznych! :wink:
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
ODPOWIEDZ