Dziwne zjawisko napotkane w lesie

Szkodniki, pożyteczna fauna, profilaktyka i zwalczanie...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
lockheed
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: niedziela 04 cze 2017, 11:16

Dziwne zjawisko napotkane w lesie

Post autor: lockheed »

Na wczorajszym wieczornym spacerze po lesie, natknąłem się na coś czego nigdy wcześniej nie widziałem. Duże drzewo (prawdopodobnie buk), spowite od samej podstawy do korony (+20m) nieprzerwanym kokonem, na każdej swojej odnodze. A pod kokonem, w miejscach rozgałęzień, jakieś larwy.

Potem napotkałem jeszcze kilka takich drzew. Zaatakowane były wyłącznie buki (o ile trafnie je identyfikuję).


Czy ktoś orientuje się co to za zjawisko, jakie zwierzę i czy stanowi zagrożenie dla drzewa/lasu?


Zdjęcia:
Nagranie:
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

Gąsienice wyglądają jak na jakiegoś przedstawiciela namiotników. Raczej nie jest to szkodliwe dla drzewa. Namiotniki dosyć powszechnie pojawiają się w sadach lub na krzewach ozdobnych.
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Namiotnik. Nic szkodliwego.
Jest to stary błąd, na tym utrzymywanie lasu zasadzać, żeby żadnego drzewa nie tykać. Każda rzecz w przyrodzie ma swój kres, do którego przyszedłszy, trwa czas niejaki w dobrym stanie, ten przebywszy, psuć się musi. Drzewo przestarzałe staje się niezdatnym i próżno miejsce zalega: trzeba go więc w czasie doskonałej jego pory wycinać, ale w tym wycinaniu tak poczynać roztropnie, żeby aktualna korzyść dalszej nie przeszkadzała.
Ignacy Krasicki
ODPOWIEDZ