Szyszko przekroczył granicę. Puszcza Białowieska - Rospud

Zagadnienia z szeroko pojętej ekologii, przyrody, środowiska i biologii...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Podejźrzon
początkujący
początkujący
Posty: 127
Rejestracja: piątek 04 sie 2017, 14:59

Post autor: Podejźrzon »

Wiesław pisze: Podejźrzonie, ekologiczny marksisto - PB, to nie jest "cały ekosystem" - to jest wiele ekosystemów (borowy, grądowy, itd). O PB nie można niestety powiedzieć iż jest to ekosystem lasu naturalnego... Nawet przytaczany przez ciebie Faliński jasno to napisał (fragment o tym "kiedy to Puszczę Białowieską, z rozkazu cara, zamieniono w zwierzyniec"). Dlatego ten tekst Falińskiego pomijają ekologiści z tytułami, bo podważa ich tezy o naturalności PB...
No proszę, a ja nie pomijam, mimo swojej marskistowości (sic!). :D

SwojąÂ drogąÂ co to ten ekologiczny marksizm? Prosze o detale.

I jak najbardziej MOŻNA powiedzieć, że PB jest ekosystemem.
Określenie „ekosystem” stosowane bywa w odniesieniu do dowolnego układu składającego się z elementów żywych lub żywych i nieożywionych, pozostających ze sobą w rozmaitych relacjach. Przy tak szerokim ujęciu ekosystemem można nazwać dowolny układ ekologiczny z organizmami żywymi, od kolonii bakterii na pożywce poczynając, na całej biosferze kończąc[6][8].
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ekosystem

Kilka przykładów:

Jeśli spojrzymy na puszczę jako na cały ekosystem - wtóruje jej dr. Andrzej Mikulski, także biolog z UW - kornik nie tylko nie jest tutaj intruzem, ale po prostu częścią większej całości i to właśnie ją powinniśmy chronić.
http://www.national-geographic.pl/przyr ... ospodarczy
Puszcza Białowieska to jedyny w Europie pierwotny ekosystem należący do lasów nizinnych
https://pl.wikibooks.org/wiki/Biologia_ ... osystemowa
góral bagienny pisze:Z wiarygodnego źródła wiem, że w Puszczy Białowieskiej można wypocząć, przeżyć pasjonującą wakacyjną przygodę, ale również nieźle zarobić.
Na harwesterze.
góral bagienny pisze: Za przypięcie się do żurawia jest ekstra stawka. Taryfikator jest godzinowy.
Jeśli ktoś zna wysokość stawek to byłbym zainteresowany.
Zreasumujmy: skoro wiesz z wiarygodnego źródła, to po co się pytasz o stawki? Zachodzi spore podejrzenie co do tego żródła i to nie tyle, jeżeli chodzi o jego wiarygodność, ale w ogóle o samo jego istnienie. To taki, ostatnio b. modny, fake-news.

Ale, ale - oszalali marksiści i bambiniści okazuje się myślą podobnie jak większość elektoratu:
Rośnie liczba przeciwników ekologii w wersji Jana Szyszki. Aż 65 proc. badanych popiera żądanie Trybunału Sprawiedliwości UE, by natychmiast wstrzymać wycinkę Puszczy Białowieskiej. Dalsze wycinanie drzew dopuszcza 26 proc., w większości wyborców PiS.
https://oko.press/sondaz-oko-press-dwie ... e-puszczy/

"Ekologia wg Szyszki" - podoba mi się to określenie! ;) To coś, jak "badanie katastrof lotniczych wg Macierewicza". Taka nauka-inaczej.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105128
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Podejźrzon pisze:Puszcza Białowieska to jedyny w Europie pierwotny ekosystem
To akurat piramidalna bzdura. Nie jest jedyny (lasy w niedostępnych częściach Alp są nawet bardziej "pierwotne") i na pewno nie jest naturalny...
Podejźrzon pisze:Aż 65 proc. badanych popiera żądanie Trybunału Sprawiedliwości UE, by natychmiast wstrzymać wycinkę Puszczy Białowieskiej.
Pytanie tylko na ile na wynik badania wpływa fakt, że respondenci zostali wcześniej "urobieni medialnie"? Gwarantuję, ze owe 65% to ludzie jednocześnie w 100% przekonani o tym, iż chodzi o wycięcie całego Parku Narodowego wraz z rezerwatami...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77790
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

Przed sądem w Hajnówce (woj. podlaskie) rozpoczął się proces ekologów obwinionych o blokowanie wycinki Puszczy Białowieskiej. Chodzi o jedną z pierwszych takich akcji, która miała miejsce w czerwcu br. Protestujący przypięli się do drzew w okolicach Czerlonki (wieś na Podlasiu) uniemożliwiając wycinkę ciężkim maszynom...
http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/bi ... ow/1gm0p8k
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Podejźrzon
początkujący
początkujący
Posty: 127
Rejestracja: piątek 04 sie 2017, 14:59

Post autor: Podejźrzon »

Piotrek pisze:
Podejźrzon pisze:Puszcza Białowieska to jedyny w Europie pierwotny ekosystem
To akurat piramidalna bzdura. Nie jest jedyny (lasy w niedostępnych częściach Alp są nawet bardziej "pierwotne")
Tak sobię myślę, że gdybyś przeczytał CAŁE zacytowane przeze mnie zdanie:
Puszcza Białowieska to jedyny w Europie pierwotny ekosystem należący do lasów nizinnych
raczej nie pisałbyś o Alpach... ;)

Piotrek pisze:
Podejźrzon pisze:Aż 65 proc. badanych popiera żądanie Trybunału Sprawiedliwości UE, by natychmiast wstrzymać wycinkę Puszczy Białowieskiej.
Pytanie tylko na ile na wynik badania wpływa fakt, że respondenci zostali wcześniej "urobieni medialnie"? Gwarantuję, ze owe 65% to ludzie jednocześnie w 100% przekonani o tym, iż chodzi o wycięcie całego Parku Narodowego wraz z rezerwatami...
Też uważam, że większość jest urobiona medialnie, gdyby nie kuriozalna "wiarygodność" reżimowej TVP, głosów przeciw rżnięciu puszcy mogło by być znacznie więcej.
Informacji o zagrożeniu wycięciem całego Parku z rezerwatami nie widziałem dotąd nigdzie, więc to raczej nie to...

Zatem mamy jużÂ cały spisek: nasi i zagraniczni ekolodzy i naukowcy, Zachód (UNESCO, UE), Wschód (białoruscy leśnicy), a do tego jeszcze większość obywateli RP. Jak tu żyć panie ministrze Sz.?
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Podejźrzon pisze:No proszę, a ja nie pomijam
i dlatego Gadasz sprzeczności, nie dostrzegając ich wcale...
Wyobraź sobie zwyczajną łąkę, której rolnik z jakichś powodów nie skosił w jednym roku. Obsiało się tam i wyrosło w kolejnym roku wiele gatunków roślin... jednoroczne, byliny, drzewiaste...
Czy możemy powiedzieć w kolejnym roku, że ta łąka to naturalny ekosystem?
Podejźrzon pisze:Określenie „ekosystem” stosowane bywa w odniesieniu do dowolnego układu składającego się z elementów żywych lub żywych i nieożywionych, pozostających ze sobą w rozmaitych relacjach. Przy tak szerokim ujęciu ekosystemem można nazwać dowolny układ ekologiczny z organizmami żywymi, od kolonii bakterii na pożywce poczynając, na całej biosferze kończąc
A jeśli na skraju wspomnianej przeze mnie łąki stoi budka z piwem, to uznamy że łąka wraz z budką są jednolitym ekosystemem? I może jeszcze będziemy się upierać ze to również naturalny ekosystem? Trzeba pozamykać uniwersytety i tylko Wikipedia niech zostanie...
Wycięcie w PB przez ostatnie 105 lat jakichś 20 mln m3 drewna nie powoduje u Ciebie myśli, że w PB naturalności nieco brak?... natomiast wycięcie w tym roku 100 tys m3 uznajesz za zniszczenie Puszczy? Twoje rozumowanie tylko dialektyką da się wytłumaczyć...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105128
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Podejźrzon pisze:raczej nie pisałbyś o Alpach... ;)
Pisał bym, bowiem nie chodzi mi o położenie tylko o jawne nadużycie określenia "naturalny". Jeśli bowiem uznamy Puszczę Białowieską za las naturalny to w Polsce mamy wyłącznie lasy naturalne.

A na odchodne: "Z trollem nie wygrasz, wpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a pokona doświadczeniem"... Adieu!
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Podejźrzon
początkujący
początkujący
Posty: 127
Rejestracja: piątek 04 sie 2017, 14:59

Post autor: Podejźrzon »

Wiesław pisze: Wyobraź sobie zwyczajną łąkę, której rolnik z jakichś powodów nie skosił w jednym roku. Obsiało się tam i wyrosło w kolejnym roku wiele gatunków roślin... jednoroczne, byliny, drzewiaste...
Czy możemy powiedzieć w kolejnym roku, że ta łąka to naturalny ekosystem?
Nie wiem co możemy powiedzieć, dałem tylko przykłady, że jak najbardziej PB jest ekosytemem, zarówno wg definicji ekosysytemu, jak i na podstawie tekstów będących w obiegu powszechnym, jak i naukowym.
Wiesław pisze:A jeśli na skraju wspomnianej przeze mnie łąki stoi budka z piwem, to uznamy że łąka wraz z budką są jednolitym ekosystemem?
Jeżeli ta budka tworzy znaczący i mierzalny układ ekologiczny z organizmami żywymi, to niby czemu nie?
Budkami z piwem niech zajmują się może na forach browarnianych? ;)
Byłem parę razy w PB i żadnych budek nie widziałem... :shock:
Wiesław pisze:.
Wycięcie w PB przez ostatnie 105 lat jakichś 20 mln m3 drewna nie powoduje u Ciebie myśli, że w PB naturalności nieco brak?... natomiast wycięcie w tym roku 100 tys m3 uznajesz za zniszczenie Puszczy? Twoje rozumowanie tylko dialektyką da się wytłumaczyć...
a) rabunkową działalnością Zaborców/geszefciarzy chcesz tłumaczyć DALSZE niszczenie tego co pozostało?
b) "naturalność" jest słowem dość nieostrym i każdy może sobie wsadzić podeń co chce. Po wycięciu 1,3 miliona drzew (zamiary Szyszki) ta naturalność wzrośnie, czy wręcz przeciwnie?
c) ani ja (drobny żuczek), ani naukowcy nie postulują absolutnego zakazu wyrąbania nawet małego drzewka w PB. Domagam się jedynie sensownego działania na rzecz Puszczy, a nie wg "biblijnych" założeń Szyszki:
Stwórca mówi, „czyńcie sobie ziemię poddaną”
http://www.fronda.pl/a/jan-szyszko-dla- ... 91825.html
To co ten facet wygaduje jest po prostu chore:
Aktywna gospodarka leśna to najlepsza forma ochrony przyrody. Wszystko zrobione jest tu [w Puszczy] ręką człowieka. Nie można jej zostawić w pierwotnym stanie.
No więc MOŻNA i wręcz w tym wypadku NALEŻY.

Z listu otwartego 33 dziekanów uczelni wyższych:
Wyrażamy także głębokie zaniepokojenie obecną sytuacją w Puszczy Białowieskiej, gdzie poprzez masowe cięcia niszczona jest przyroda najcenniejszego w skali kraju kompleksu leśnego. Zwracamy przy tym uwagę, iż działania te wiążą się obecnie z realnym ryzykiem umieszczenia Puszczy Białowieskiej na prowadzonej przez UNESCO Liście Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu.
https://oko.press/alarm-33-dziekanow-wy ... zczy-rzek/

Piotrek pisze:
Podejźrzon pisze:raczej nie pisałbyś o Alpach... ;)
Pisał bym, bowiem nie chodzi mi o położenie tylko o jawne nadużycie określenia "naturalny".
Jeśli bowiem uznamy Puszczę Białowieską za las naturalny to w Polsce mamy wyłącznie lasy naturalne
Serio? :D
To po coś sięgał aż do Alp, skoro ponoć wszędzie mamy takie "nienaturalne" lasy jak PB? Troszkę szacunku do logiki.
Awatar użytkownika
aldebaran
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 289
Rejestracja: wtorek 11 lis 2014, 10:51

Post autor: aldebaran »

Informacji o zagrożeniu wycięciem całego Parku z rezerwatami nie widziałem dotąd nigdzie, więc to raczej nie to...
A ja wrecz przeciwnie. Jakis czas temu odbyla sie akcja wystawiania "jedynek" profilowi LP na fb. Ludzie starali sie te jedynki argumentowac i z przerazeniem odkrylem, ze bardzo duza czesc niezadowolonych byla przekonana, ze wycinka dotyczy wlasnie parku narodowego i ze wycina sie "na amen" - i lasu tam juz nie bedzie. Co wiecej wiekszosc ludzi byla swiecie przekonana, ze scinka w okresie legowym to przestepstwo i ze na obszarze natura 2000 scinka jest niedozwolona. Dlatego wiec podpieranie sie "wola ludu" jako argument w dyskusji jest moim zdaniem slabe - bo respondenci (czyli przecietni polacy) najczesciej maja zupelnie bledne przeswiadczenie na temat o ktorym sie wypowiadaja. Wszystko to z bardzo prostego powodu - w swiadomosci polakow "puszcza bialowieska" to synonim tamtejszego parku narodowego i nie maja oni pojecia, ze sa tam jakies lasy gospodarcze, w ktorych prowadzi sie jakas gospodarke.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105128
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Podejźrzon pisze:Jeżeli ta budka tworzy znaczący i mierzalny układ ekologiczny z organizmami żywymi
Zapewne tak, bowiem dostarcza jednego z najskuteczniejszych nawozów naturalnych...

aldebaran, i o to chodzi. :spoko:
Najpierw robi się respondentom "sieczkę z mózgów" a potem osiąga zamierzone wyniki sondaży...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

DAKa
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4989
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 17:08

Post autor: DAKa »

aldebaran pisze:
Informacji o zagrożeniu wycięciem całego Parku z rezerwatami nie widziałem dotąd nigdzie, więc to raczej nie to...
A ja wrecz przeciwnie. Jakis czas temu odbyla sie akcja wystawiania "jedynek" profilowi LP na fb. Ludzie starali sie te jedynki argumentowac i z przerazeniem odkrylem, ze bardzo duza czesc niezadowolonych byla przekonana, ze wycinka dotyczy wlasnie parku narodowego i ze wycina sie "na amen" - i lasu tam juz nie bedzie. Co wiecej wiekszosc ludzi byla swiecie przekonana, ze scinka w okresie legowym to przestepstwo i ze na obszarze natura 2000 scinka jest niedozwolona. Dlatego wiec podpieranie sie "wola ludu" jako argument w dyskusji jest moim zdaniem slabe - bo respondenci (czyli przecietni polacy) najczesciej maja zupelnie bledne przeswiadczenie na temat o ktorym sie wypowiadaja. Wszystko to z bardzo prostego powodu - w swiadomosci polakow "puszcza bialowieska" to synonim tamtejszego parku narodowego i nie maja oni pojecia, ze sa tam jakies lasy gospodarcze, w ktorych prowadzi sie jakas gospodarke.
aldebaran, i o to chodzi. :spoko:
Najpierw robi się respondentom "sieczkę z mózgów" a potem osiąga zamierzone wyniki sondaży...
robi sie ? .....Robia moce tajemne ?. Radio Wolna Europa ? Czy kto ?...Samo sie zrobilo ?


To zrobily tez Lasy Panstwowe..... :mg:


"Najcenniejszy las", "ohrona" we wszystkich przypadkach, "nie wycinamy, my tylko chronimy"...itd. itd....Temat schizofrenicznego lesnego przekazu bylby dobrym tematem na kilka prac ze socjologii ochrony srodowiska i przyrody oraz doskonala ilustracja przyslowia : "Jak sobie poscielisz, tak bedziesz rznac"...Lasy tera tez tak rzna, jak sobie poscielily.....I nic wiecej.....Jak sie za dziesiatki i setki milionow zlotych przez cwierc wieku robilo i robi sieczke w muzgach, to nie ma co kwiczec. Bo to jest najwyzej smieszne..... :lol: Badzcie powazni i mudlcie siem.... :|
Buk, Humor, Dziczyzna


for ever
Awatar użytkownika
aldebaran
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 289
Rejestracja: wtorek 11 lis 2014, 10:51

Post autor: aldebaran »

Ja mysle, ze oprocz oczywistej winy aktywistow, ktorzy nie raz nie dwa razy wypowiadali sie wlasnie w taki sposob, by laik myslal ze chodzi o wycinke ostateczna parku narodowego i winy LP, choc tu moim zdaniem raczej winy z zaniechania i "edukacji przyrodniczo lesnej", ktora w sumie polega nie wiadomo na czym, bo polacy o gospodarowaniu lasami w polsce nadal kompletnie nic nie wiedza, jest tez wina troche od zainteresowanych niezalezna. Tak jak pisalem wyzej - dla wielu polakow "puszcza bialowieska" od lat byla synonimem parku narodowego. I ok, bo w sumie co przecietnego kowalskiego obchodzi czy tam sa tez jakies deficytowe nadlesnictwa czy nie. LP tez trudno winic o to, ze takiego przeswiadczenia nigdy nie prostowaly, bo i po co. Kornik zas do niedawna dla wiekszosci polakow byl robakiem robiacym dziury w meblach. A tu nagle okazuje sie ze puszcza bialowieska i puszcza bialowieska to nie takie same puszcze bialowieskie a kornik mebli nie lubi no a przy okazji to okres legowy i piekielne machiny harvestery, kuny biegajace po zwalonych drzewach, martwe drewno, saproksyliczne (to w ogole takie slowo istnieje?) owady, grzyby saprotroficzne, dziecioly, natura 2000, unesco, zbiorowiska roslinne itp. Itd...Jaki wczesniej niezainteresowany laik przyswoi nagle w gruncie rzeczy specjalistyczna wiedze? Tym bardziej, ze rozne zrodla tej wiedzy sa ze soba czesto sprzeczne...
Podejźrzon
początkujący
początkujący
Posty: 127
Rejestracja: piątek 04 sie 2017, 14:59

Post autor: Podejźrzon »

aldebaran pisze:
Informacji o zagrożeniu wycięciem całego Parku z rezerwatami nie widziałem dotąd nigdzie, więc to raczej nie to...
A ja wrecz przeciwnie. Jakis czas temu odbyla sie akcja wystawiania "jedynek" profilowi LP na fb. Ludzie starali sie te jedynki argumentowac i z przerazeniem odkrylem, ze bardzo duza czesc niezadowolonych byla przekonana, ze wycinka dotyczy wlasnie parku narodowego i ze wycina sie "na amen" - i lasu tam juz nie bedzie.
Ale mi chodziło o to, czy jakieś tajne ciało anty-polskie, typu: wraże media, ekolodzy, czy UNESCO propagowało takąÂ niecną informację? No nie. Więc kto niby manipulował suwerenem w tych sondażach, jak tu się niecnie sugeruje?
A kto odpowiada za upowszechnianie wiedzy leśnej? Na ekologów proszę nie patrzeć, bo oni i tak uznają w swojej większości PB za całość, co notabene jest logiczne (jeden ekosystem). Ja teżÂ jakoś widzę jąÂ całościowo, bo te podziały są sztuczne: puszcza jest JEDNA.
Zresztą w 2014 roku miejsce Światowego Dziedzictwa zostało rozszerzone na całą polską część Puszczy Białowieskiej.

aldebaran pisze: Dlatego wiec podpieranie sie "wola ludu" jako argument w dyskusji jest moim zdaniem slabe - bo respondenci (czyli przecietni polacy) najczesciej maja zupelnie bledne przeswiadczenie na temat o którym się wypowiadają.
Święta racja! Lud może się nie znać, zawsze należy słuchać fachowców, którzy już dość jednogłośnie wypowiedzieli się  w tej sprawie. Polacy zaś mając w pamięci kłamstewka pana Sz. w temacie Rospudy, niedawną Lex Szyszko i usunięcie (tak słyszałem) ok. 3 milionów drzew, powiększenie kwoty wyrębu itp., widząc zamiłowanie do przyrody tego pana np. w czasie hekatomby 400 bażantów prosto z klatek, kompletnego ignorowania głosu specjalistów wszelkiej maści, ciągłęgo odwracania kota ogonem i zasłanianie się "dobrem przyrody"- nabrali jakiejśÂ dziwnej nieufności do pana ministra i jego decyzji. (Minister środowiska Jan Szyszko cieszy się zaufaniem 17 procent ankietowanych.)
Owszem, lud kieruje się emocjami, ale czy to kogoś może dziwić? Gdyby powiększono park na całą puszczę, jak próbowano od dziesięcioleci, nie byłoby takich niuansów, byłaby jedna, zwarta PB i jej ochrona byłaby prostsza i jaśniejsza dla wszystkich. Mądrzy ludzie ostrzegali.
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Podejźrzon pisze:Gdyby powiększono park na całą puszczę, jak próbowano od dziesięcioleci, nie byłoby takich niuansów, byłaby jedna, zwarta PB i jej ochrona byłaby prostsza i jaśniejsza dla wszystkich.
Za czyje pieniądze? Suwerena? :wink:
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Podejźrzon pisze:puszcza jest JEDNA.
Dlaczego tak się ograniczasz? Cała kula ziemska to JEDEN ekosystem...
Trzeba koniecznie zakazać wycinki jakichkolwiek drzew na świecie...
:twisted:
DAKa
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4989
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 17:08

Post autor: DAKa »

A kto odpowiada za upowszechnianie wiedzy leśnej? Na ekologów proszę nie patrzeć, bo oni i tak uznają w swojej większości PB za całość, co notabene jest logiczne (jeden ekosystem). Ja też jakoś widzę ją całościowo, bo te podziały są sztuczne: puszcza jest JEDNA.
Otototttttttttotototo......................ten parareligilny ekobelkot erotyczny....To jest to.....
Skad on sie bierze, gdzie kwitnie i jakie pociaga za soba reperkusje... :cry:

Tymczasem dziecko ktore z tym belkotem zostaje skonfrontowane, powinno w odruchu dziecka Pawlowa natychmias sie zastanowic i spytac : Co to jest "puszcza" ....Co to jest k...wa ekosystem ?.

Puszcza jest metafora i pojeciem kulturowym nie majacym zadnego, ale to absolutnie zadnego odniesienia do fizycznych realiow. To jest historycznego pochodzenia opis STANU PRZESTRZENI, ktorego jedynym mierzalnym kryterium jest domniemany brak ingerencji gatunku homo eses w te przestrzen. Jako "puszcze" mozna sobie zdefiniowac las Bialowieski, Las Kabacki i ch...j wie jeszcze jaki. Zapuszczony kawalek ogrodka, halde pokopalniana, albo miejsce pod szafka ekozajeba gdzie scierka nie zaglada i kwitnie zycie w postaci grzybkow, plesni, karaluchow bakterii, wirusow i pierdylionow innego robactwa - stanowiacych biocenoze w biotopie, w zasyfionej kuchni ekologa zajetego ochrona innej "puszczy". To jest jednak tez "puszcza", gdzie ludzie nie ingeruja i jest "dziko". A moze powinno sie tam postawic jednak tabliczke z napisem "puszcza" ? Z litosci ?. Zeby ekowyznawca dostal permanetnego ekowzwodu lub innego ekoorgazmu - pochwowego lub lechtaczkowego - co tam ekowyznawczyni preferuje.....Tak jak dostaja ich na widok i mysl o innych "puszczach" czyli metaforach....Dlaczego im zalowac ?

Tak samo "ekosystem" - na co wskazuje Wieslaw, w ktorego firmie zreszta pelno naczelnikow ekosystemow. Tylko gdzie one sie zaczynaja ? i gdzie koncza ?. Dlaczego tylko na lesie Bialowieskim na widok tabliczki do ktorego, z napisem "puszcza ", Podejźrzon i ekogimbaza dostaje trwalego wzwodu ?. Dlaczego nie "ekosystem" Podlaski ?... CALE PODLASIE PARKIEM NARODOWYM ! - czyli rezerwatem. To brzmi przeciez dumnie ..A Indianie przeciez juz sa, tylko ten akurat skladnik ekosystemu puszczanskiego nie chce sobie wsadzac piorek w dooopcie, zeby zrobic przyjemnosc nawiedzonym ekoidiotom obnoszacym czarodziejskie slowa "puszcza" i "ekosystem" jak ksiadz proboszcz relikwie Jezusa Krola Polski na Boze Cialo.....czyli "wartosc"
Tak to mniej wiecej wyglada jak trzezwe dziecko na to popatrzy..... :mg: Pomijajac juz to, ze wiejskie szalety w Bialowiezy czyli "ekosystemie puszczy"sa ekosystemami w ekosystemie...Ze wszystkimi konsekwecjami...
Buk, Humor, Dziczyzna


for ever
DAKa
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4989
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 17:08

Post autor: DAKa »

O niech sie dzieci raczej zamiast pier...leniem o "puszczy" i "ekosystemach" zajma raczej pisaniem wypracowan na lekcjach biologii o tym co mowia im te dwa obrazki....
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Buk, Humor, Dziczyzna


for ever
DAKa
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4989
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 17:08

Post autor: DAKa »

A educhacja lesna zamiast oprowadzaniem dzieci tropami Blondi po sciezkach Adolfa , z ktorych to dzieci wyrosna najwyzej pozniej takie same blondynki jak wiekszosc educhatorek, niech zacznie wyjasniac tym dzieciom ze Only after the last tree has been cut down / Only after the last river has been poisoned / Only after the last fish has been caught / Then will you find that money cannot be eaten......To "przyslowie" jest tak samo indianskie jak Indianin z Indii. Bo pojawilo sie po raz pierwszy w 1972 i peta sie po ekokulturze jak smrod po gaciach. Albo ekosystem po puszczy. Bo kazdy ekolog tez spelnia znamiona ekosystema.


A "Manitu, honor, dziczyzna !!!" brzmi duzo lepiej. Bardziej swojsko.

.... bedzie duzo jasniej. :mg: Tak nam dopomusz buk!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Buk, Humor, Dziczyzna


for ever
Podejźrzon
początkujący
początkujący
Posty: 127
Rejestracja: piątek 04 sie 2017, 14:59

Post autor: Podejźrzon »

Wiesław pisze:
Podejźrzon pisze:Gdyby powiększono park na całą puszczę, jak próbowano od dziesięcioleci, nie byłoby takich niuansów, byłaby jedna, zwarta PB i jej ochrona byłaby prostsza i jaśniejsza dla wszystkich.
Za czyje pieniądze? Suwerena? :wink:
Oczywiście. A za czyje? Podobnie jak za pieniądze suwerena opłacany jest minister i leśnicy. PrzecieżÂ nie jest to kwestia pieniędzy, tylko polityki i interesów drobnej grupki zawodowej. Ewentualne kary i koszty ekstrawagancji obecnej władzy to kto niby zapłaci, minister z kieszonkowego? Suweren.
Wiesław pisze:Dlaczego tak się ograniczasz? Cała kula ziemska to JEDEN ekosystem...
Oczywiście! I też należy o niego dbać.

PB jest jednym, zwartym kompleksem i ekosystemem, który sobie robi grubą nieprzyzwoitość ze sztucznych podziałów na parki, rezerwaty, lasy gospodarcze itp. Mało kto jużÂ tego nie rozumie...
Wiesław pisze:Trzeba koniecznie zakazać wycinki jakichkolwiek drzew na świecie...
Widzę, że rzeczywiście niektórzy są nieźle zmanipulowani . Nie znam nikogo, kto chciałby zakazać wycinki drzew w ogóle, co jest samo w sobie niezłym bezsensem. Tak się jednak składa, że masa mądrych ludzi ma przeświadczenie, że akurat w PB należy bardziej dbać o zachowanie drzew, niżÂ ich wyrzynanie. A jeżeli już, to robić to z rozwagą i zastanowieniem. Bo nie patrzą na nią jako na zbiór drzew, tylko właśnie jako na cały ekosystem, który świat nie wiedzieć czemu uparł się nazwać unikatowym. (Spisek!) Nie może to tylko dotrzeć do wąskiej grupy ludzi, którzy mniemają, że są jego właścicielami i robiąÂ wszystko by udowodnić światu, że przyrodę mają głęboko w dupie. No niestety tak to wygląda z boku...
Obecnie drwale piłują olbrzymią sosnę rosnącą tuż koło ich chałupy i z radosnąÂ obojętnością zbywają ostrzeżenia płynące zewsząd, że to się źle skończy. Kompletny brak orientacji.

Dla ekologów, Szyszko jest zbawieniem - nikt tak nie uprawomocnia ich istnienia jak szaleństwa tego pana. To raczej leśnicy powinni się przykuwać w protestach, bo to on jest ich największym wrogiem. Wg mnie panowie myśliwi i leśnicy jakoś dziwnie pozbawieni są instynktu samozachowawczego.
DAKa
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4989
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 17:08

Post autor: DAKa »

Za czyje pieniądze? Suwerena? :wink:
Oczywiście. A za czyje? Podobnie jak za pieniądze suwerena opłacany jest minister i leśnicy. Przecież nie jest to kwestia pieniędzy, tylko polityki i interesów drobnej grupki zawodowej. Ewentualne kary i koszty ekstrawagancji obecnej władzy to kto niby zapłaci, minister z kieszonkowego? Suweren.
bardzo ladnie widac waskoczolkowe ekonawiedzone podejscie . Naturalnie ze "suweren" placi ministrowi i lesnikowi. Tyle ze temu ostatniemu nie placi za "bycie lesnikiem" tylko za drewno. W przyszlosci byc moze rowniez za dziczyzne. Za to samo "suweren" placi tartacznikowi i stolarzowi, ktory robi suwerenowi trumny. Nic nie ma za darmo. Trumny tez....

Tylko rzeeeeee ......o ile suweren placi chetnie za trumne - zaspakajajaca jakies potrzeby to za zgnicie drewna na trumne to ten suweren niechtniie placi.... Ludzie "kochajom pszyrode" ale z zaplaceniem za jej ochrone to wyglada zle.....
Buk, Humor, Dziczyzna


for ever
Awatar użytkownika
magda55
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 16544
Rejestracja: środa 22 mar 2006, 16:24
Lokalizacja: krakow

Post autor: magda55 »

Że Wam się chce karmić trola :smiech:
Dobry humor nie załatwi wszystkiego ale wkurzy tyle osób, że warto go mieć :)
ODPOWIEDZ