W Puszczy Białowieskiej odkryto kurhany i zarysy dawnych pĂ

Zagadnienia z szeroko pojętej ekologii, przyrody, środowiska i biologii...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
bromarek
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6102
Rejestracja: poniedziałek 24 mar 2008, 23:58
Lokalizacja: Las Palmas

Post autor: bromarek »

Naj pisze:Tak nawiasem mówiąc,w Rosji był Aleksandrem I , a w Polsce był Aleksandrem II :)
Chyba że Jagielończyka do wyliczanki włączymy.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67150
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Naj pisze:Przebudowa dnów polega na dostosowaniu składu gatunkowego do aktualnego siedliska, w celu uzyskania optymalnej (ekonomicznie) produkcji drewna.
Nikt tego nie neguje. Ja zwracam jedynie uwagę na to, że według informacji ogólnie dostępnych większość tamtejszych gleb jest żyznych, a jedynie niewielką część stanowią bory. Dopóki u nas na lasowych siedliskach panowały (a właściwie ledwie żyły ze względu na zanieczyszczenie środowiska) sośniny, dno lasu było stosunkowo ubogie. Już teraz kilkadzieścia lat po wykonaniu przebudów pojawiło się całe mnóstwo gatunków roślin (w tym również sporo chronionych), a z już owocujących jaworów, lip, czy buków uzyskuje się całkiem fajne odnowienie naturalne. No i oczywiście zmienia się sposób zagospodarowania lasu. W miejsce zrębów zupełnych pojawiły się złożone rębnie, a to z kolei ma wpływ na postrzeganie prac wykonywanych w lesie, bo nie widać już kilkuhektarowych dziur...
To mam na myśli pisząc o odbudowie siedlisk. Zwyczajnie zawarłem w myśli parę spostrzeżeń ze swego podwórka być może w zbyt dużym skrócie myślowym... :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
ODPOWIEDZ