Jakiś niedouczony się czuję...

Zagadnienia z szeroko pojętej ekologii, przyrody, środowiska i biologii...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105102
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Jakiś niedouczony się czuję...

Post autor: Piotrek »

Wszystko z powodu tego tekstu z wyborcza.pl, z dnia 1 marca br., pióra pana Jakuba Chełmińskiego:
Od 1 marca teoretycznie obowiązuje okres ochronny ptaków. Próbuję więc ustalić, czy w praktyce może to uratować drzewa przed wycinką. I - jak to często w Polsce bywa - okazuje się, że przepisy mamy, ale ich egzekwowanie to fikcja.
Źródło ->
I właśnie owo "... przepisy mamy ..." nie daje mi spokojnie zasnąć. Bo ja tych przepisów (zabraniających wycinki w "okresie lęgowym") jakoś ani nie znam, ani odszukać nie mogę...
Ratunku wiec wołam i oświecenia - podajcie mi konkretne ustawy/rozporządzenia, które taki zakaz wprowadzają. :prosze: No brak tej wiedzy nie daje mi ani jeść ani spać spokojnie. :!: :(
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Jakiś niedouczony się czuję...

Post autor: Naj »

Piotrek pisze:..Ratunku wiec wołam i oświecenia - podajcie mi konkretne ustawy/rozporządzenia, które taki zakaz wprowadzają. :prosze: No brak tej wiedzy nie daje mi ani jeść ani spać spokojnie. :!: :(
Chyba z tego wynika zakaz ścinki...
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0160002183
....
§ 8. 1. W stosunku do dziko występujących ptaków należących do gatunków, o których mowa w lp. 479 w załączniku
nr 1 do rozporządzenia, wprowadza się następujące zakazy:
....
6) niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd;
...
.8) umyślnego płoszenia lub niepokojenia w miejscach noclegu, w okresie lęgowym w miejscach rozrodu lub wychowu młodych
DAKa
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4989
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 17:08

Re: Jakiś niedouczony się czuję...

Post autor: DAKa »

Piotrek pisze:Wszystko z powodu tego tekstu z wyborcza.pl, z dnia 1 marca br., pióra pana Jakuba Chełmińskiego:
Od 1 marca teoretycznie obowiązuje okres ochronny ptaków. Próbuję więc ustalić, czy w praktyce może to uratować drzewa przed wycinką. I - jak to często w Polsce bywa - okazuje się, że przepisy mamy, ale ich egzekwowanie to fikcja.
Źródło ->
I właśnie owo "... przepisy mamy ..." nie daje mi spokojnie zasnąć. Bo ja tych przepisów (zabraniających wycinki w "okresie lęgowym") jakoś ani nie znam, ani odszukać nie mogę...
Ratunku wiec wołam i oświecenia - podajcie mi konkretne ustawy/rozporządzenia, które taki zakaz wprowadzają. :prosze: No brak tej wiedzy nie daje mi ani jeść ani spać spokojnie. :!: :(
filozofia..... :roll:

Zacznij od ustawy oop - art. 52

Fragment w zalaczniku. To jest "grzech pieworodny wspolczesnej koncepcji ochrony przyrody" -

na tej podstawie "moze" zostac zakazana wszelka dzialanosc w zakresie uzytkowania zasobow przyrodniczych . Polskie "przepychanki" w tym zakresie to wlasciwie (jeszcze ) pikus....
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Buk, Humor, Dziczyzna


for ever
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

To działa ale na terenach objętych ochroną.
Ja wycinając suche drzewa na działce położonej na terenie PK występowałem o zgodę i wyznaczono mi termin wycięcia do 28 lutego.
A na innych to całkiem martwy przepis moim zdaniem
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Ale tak rozmyślając o polskim piekiełku to jestem skłonny zaakceptować takową sytuację:
Pan Kowalski wycina drzewo/krzaki w kwietniu a niego/nich wysypują się na chodnik jajka.
Przechodzący obywatel zauważywszy to zdarzenie alarmuję sąsiadkę ze stowarzyszenia "Mój Ptak". Ta wzywa stosowne służby. (wiem, że Policja do tego nic nie ma). Ale są świadkami.
Ostatecznie może się to nawet skończyć procesem sądowym Kowalski vs "Mój Ptak" o niszczenie miejsc lęgowych. W szczególności niszczenia świadomego jaj - bo ścinka jest raczej świadoma :)
Teoria?
Tu praktyka:
http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/wa ... ie/bv59bfm
I to sprawiła (się chwaląc) jedna pani. :wink:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Naj pisze:Chyba z tego wynika zakaz ścinki...
http://isap.sejm.gov.pl/D...=WDU20160002183
....
§ 8. 1. W stosunku do dziko występujących ptaków należących do gatunków, o których mowa w lp. 479 w załączniku
nr 1 do rozporządzenia, wprowadza się następujące zakazy:
....
6) niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd;
...
.8) umyślnego płoszenia lub niepokojenia w miejscach noclegu, w okresie lęgowym w miejscach rozrodu lub wychowu młodych
Upraszczasz Fichtel, zaraz po §8 jest w tym akcie prawnym §9, a w nim:
§ 9. Wprowadza się następujące odstępstwa od zakazów:
2) zakaz usuwania gniazd, o którym mowa w § 6 ust. 1 pkt 8 oraz w § 8 ust. 1 pkt 6, nie dotyczy usuwania od dnia 16 października do końca lutego gniazd ptasich z obiektów budowlanych lub terenów zieleni, jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne;[/i]
To gdzie te gołębie były? Jakby usunięto gniazda przez marcem, to spokojnie remontowano by w kwietniu, maju, itd... Tak samo cięto by drzewa w marcu, kwietniu...
Tylko chytrości zabrakło... (zagrożenie ptasią grypą - względy sanitarne)
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Naj pisze:§ 8. 1. W stosunku do dziko występujących ptaków należących do gatunków, o których mowa w lp. 479 w załączniku
nr 1 do rozporządzenia, wprowadza się następujące zakazy:
....
6) niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd;
Najfajniejszy w logice tego rozporządzenia jest zakaz niszczenia/usuwania gniazd kukułki (lp 479 odnosi się do ptaków wymienionych w lp 52-478... i tam na lp 109 jest kukułka) :twisted:
A jak chodzi o całość, to:
- gawron jest wymieniony pod lp 323 z zaznaczeniem, że zakaz dotyczy obszarów administracyjnych miast - na wsi gawrona mozna niszczć o każdej porze roku...
- generalnie poza listą są liczne gatunki popularnych ptaków, więc w marcu spokojnie można ciąc drzewa z ich gniazdami
Nie wydaje mi się aby strażnik gminny był w stanie zweryfikować gatunki...
Więc to w sumie martwy przepis i tylko obywateli się zastrasza na wszelki wypadek...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105102
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Naj, DAKa, nie zauważyliście, że ja pytam o konkretny zakaz
wycinki w "okresie lęgowym"
Przepis ogólny to ja w ustawie znalazłem. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Naj pisze:6) niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd;
Czyli jeśli pozostawię na działce całe niezniszczone gniazdo (ale zetnę drzewo na którym ono było) to będę w prawie? :wink:
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

przykład z przejściem podałem, bo mi bliski sercu (młodości) a nie drzewom :P .
Ale powtarzam, że "polskie piekiełko prawne" z odrobiną chęci można pewnie i na jajka w gniazdach/drzewach przełożyć.
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105102
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Wiesław pisze:Czyli jeśli pozostawię na działce całe niezniszczone gniazdo (ale zetnę drzewo na którym ono było) to będę w prawie? :wink:
Nie, ponieważ przemieszczając je z miejsca gdzie było (na drzewie) do miejsca gdzie jest (jakieś inne drzewo lub krzaki), wypełniłeś znamiona "usuwania". Bowiem bez usunięcia nie mógłbyś umieścić go w nowym miejscu :lol: :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Piotrek pisze:Przepis ogólny to ja w ustawie znalazłem. :)
Zapis z rozporządzenia, który podałem, jest według mnie wystarczający do zakazu wycinki. Nie użyto słowa "wycinka" , ale określenia znacznie szerszego. Osobiście nie mam wątpliwości, że "wycinka" może być traktowana jako "umyślne płoszenie lub niepokojenie..."Co więcej, obszar ochrony jest podany dość szeroko, i niemożliwy do określenia bez opinii ornitologa. Gdyby administracja chciała z niego korzystać, mogła by to niewątpliwie zrobić.
[/b]"...umyślnego płoszenia lub niepokojenia w miejscach noclegu, w okresie lęgowym w miejscach rozrodu lub wychowu młodych..."

W mediach było ostatnio wiele szumu o wycinkę drzew w Pruszkowie. Jak wynika z dalszych materiałów, jedynym argumentem gminy jest fakt, że działka znajdowała się na "obszarze chronionym", ale nikt nie podał, z jakiego tytułu... Ciekawe, jak to się skończy..
DAKa
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4989
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 17:08

Post autor: DAKa »

Piotrek pisze:Naj, DAKa, nie zauważyliście, że ja pytam o konkretny zakaz
wycinki w "okresie lęgowym"
Przepis ogólny to ja w ustawie znalazłem. :)
Ten "okres legowy" - marzec - pazdziernik (?) jest w rozporzadzeniu - to zreszta wsio rybka, bo wg. tfurcuff ohrony pszyrody niektore ptaszki lengnom siem przez caly rok ( strefy ohronne)....To jest zreszta typowo polskim - tak jak te "lodkowe" przepisy, o ktorych sobie
wczoraj popisywalismy.
Buk, Humor, Dziczyzna


for ever
olifant
początkujący
początkujący
Posty: 249
Rejestracja: piątek 22 paź 2010, 08:39

Post autor: olifant »

a ja postuluję, że skoro mityczny okres lęgowy rozpoczyna się 1 marca to należy wytłumaczyć puchaczom, krukom czy innym krzyżodziobom, że przed tą datą zabroniona jest wszelka molestowanka, budowa gniazd, spółkownie, robienie sobie jaj :) czy też ciąganie po krzakach; skoro są zasady to niech obowiązują obie strony :!: :lol:

ps. jakby takie Lasy Państwowe przejmowały się okresem lęgowym to chyba już wszędzie byłaby taka czy inna puszcza :wink:

ahoj
"Naturalnym dziedzictwem każdego, kto zdolny jest do życia duchowego, jak dziewicza
puszcza, gdzie wyje wilk i skrzeczy plugawy ptak nocy."
DAKa
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4989
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 17:08

Post autor: DAKa »

olifant pisze:a ja postuluję, że skoro mityczny okres lęgowy rozpoczyna się 1 marca to należy wytłumaczyć puchaczom, krukom czy innym krzyżodziobom, że przed tą datą zabroniona jest wszelka molestowanka, budowa gniazd, spółkownie, robienie sobie jaj :) czy też ciąganie po krzakach; skoro są zasady to niech obowiązują obie strony :!: :lol:

ps. jakby takie Lasy Państwowe przejmowały się okresem lęgowym to chyba już wszędzie byłaby taka czy inna puszcza :wink:

ahoj
Lasy to wlasciwie pol bidy....gdyby chlopi sie tym przejeli to rzeczywiscie WSZEDZIE bylaby puszcza, a my sobie pisalibysmy na Marsie albo Jowiszu. Chociaz nie wiadomo jak tam sie udaja kartofle i czy da sie wyprowadzic porzadna uprawe jakiego materialu na deski.
Buk, Humor, Dziczyzna


for ever
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Piotrek pisze:Nie, ponieważ przemieszczając je z miejsca gdzie było (na drzewie) do miejsca gdzie jest (jakieś inne drzewo lub krzaki), wypełniłeś znamiona "usuwania"
Czyli usunięcie to tak naprawdę przesunięcie?
rozumiem, że rozporządzenie stanowi iż po 1 marca nie może wiać wiatr, bo wtedy korony drzew (wraz z gniazdami) się przemieszczają, czyli gniazda są usuwane?...

:oops:
Polska język trudna...
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Moim zdanie jak coś wymaga uzyskania decyzji (np. decyzja środowiskowa dla budowy drogi) - to organ wydający decyzję wpisuje, że ścinka drzew może się odbyć wyłącznie poza sezonem lęgowym ptaków, od ... do .... I wtedy jest to prawnie określone i obowiązujące.
Natomiast jeśli wycinka drzew nie wymaga decyzji, to okres lęgowy można potraktować jako zalecany. Obowiązują wtedy tylko określone w ustawie i rozporządzeniu przepisy (zakazy) ogólne.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

j24 pisze:Moim zdanie jak coś wymaga uzyskania decyzji (np. decyzja środowiskowa dla budowy drogi) - to organ wydający decyzję wpisuje, że ścinka drzew może się odbyć wyłącznie poza sezonem lęgowym ptaków, od ... do .... I wtedy jest to prawnie określone i obowiązujące.
Natomiast jeśli wycinka drzew nie wymaga decyzji, to okres lęgowy można potraktować jako zalecany. Obowiązują wtedy tylko określone w ustawie i rozporządzeniu przepisy (zakazy) ogólne.
Brawo, dokładnie tak jest. :brawo:
olifant
początkujący
początkujący
Posty: 249
Rejestracja: piątek 22 paź 2010, 08:39

Post autor: olifant »

Wiesław pisze:Czyli usunięcie to tak naprawdę przesunięcie?
odnośnie w/w kwestii powiem tak:

w czasach gdy nie było jeszcze RDOŚ-ów i rozmaitych mondrych (pojadę DAK-ą :) ) przepisów regulujących działanie chciwego pospólstwa wobec pszyrody (znowu wpływ DAK-i :) ) dokonałem jako bezrozumne pacholę przesunięcia gniazda ( z pisklętami) kopciuszka- Phoenicurus ochruros na terenie budowy domu mych rodziców - polegało to na tym, że tymi rencami wziąłem owe gniazdo i zabrałem z frontu robót budowlanych by po ok. 3 godzinach umieścić je z powrotem na umyślnie skonstruowanej deseczce, dorosłe ptaki po chwili podjęły karmienie :spoko:

dzisiaj jako praworządny obywatel nie popełniłbym takiej zbrodni :) , wystąpiłbym do właściwego RDOŚ-a o stosowne zezwolenie, ojciec by mnie wydziedziczył ale za to RDOŚ po trzech miesiącach w drodze decyzji dałby zielone światło i tylko kopciuszky byłyby już w ebanej Afryce :D

Ahoj
"Naturalnym dziedzictwem każdego, kto zdolny jest do życia duchowego, jak dziewicza
puszcza, gdzie wyje wilk i skrzeczy plugawy ptak nocy."
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105102
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Naj pisze:w okresie lęgowym w miejscach rozrodu lub wychowu młodych
Właśnie. To by oznaczało, że w tym okresie nie wolno także wchodzić do lasu bo to też jest płoszenie...
olifant pisze:skoro mityczny okres lęgowy rozpoczyna się 1 marca to należy wytłumaczyć puchaczom, krukom czy innym krzyżodziobom
O to też mi się rozchodzi. Pojecie jest zdefiniowane w rozporządzeniu idiotycznie.
Wiesław pisze:rozporządzenie stanowi iż po 1 marca nie może wiać wiatr
Zjawisk naturalnych ani zdarzeń losowych nie cechuje umyślność...
j24 pisze:Moim zdanie
Podobnie jak Wiesław zgadzam się z twym zdaniem.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ