las na działce rolnej

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

Lukasz105
początkujący
początkujący
Posty: 201
Rejestracja: poniedziałek 07 gru 2015, 12:37
Lokalizacja: z Puszczy

Post autor: Lukasz105 »

A może starostwo opracowywało Uproszczony plan urządzenia dla lasów niepaństwowych? Taksator był w terenie spojrzał i wpisał las. Teraz musisz się stosować do tego co jest w UPUL. Jak będziesz chciał wykonać zabiegi pozyskać drewno to wtedy do leśniczego, który powinien być zatrudniony w starostwie i on sprawdzi co przewiduje w danym drzewostanie UPUL.Czasami nad lasami niepaństwowymi pieczę sprawuje pracownik nadleśnictwa to wtedy do niego musisz się udać.

Jeśli chodzi o to jak to jest z ewidencją i MPZP to powinnaś zostać poinformowana decyzją na piśmie, że grunt został przeklasyfikowany.

A może MPZP został opracowany kilka lat wcześniej tj. przed przeklasyfikowaniem gruntu rolnego na Ls i jednoczenie ogłoszeniem tego decyzją administracyjną? Wtedy tj. przed przeklasyfikowaniem gruntu na Ls i w roku sporządzania MPZP w ewidencji gruntów było R i zarazem w MPZP określili tę działkę jako potencjalnie możliwą pod zabudowę jednorodzinną.Jednym słowem daty opracowania UPUL i opracowania MPZP w sensie opublikowania go na BIP nie były te same. Kiedyś może opracują nowy MPZP i wtedy przedstawią w nim tę działkę pod zalesienie i tyle, uaktualnią i ujednolicą przeznaczenie działki.
,,Rób w życiu to co lubisz a nigdy nie będziesz musiał pracować''
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

j24 pisze:1. To dwa niezależne byty.
2. Cudu tu nie było.
Starosta zlecił wykonanie modernizacji (uaktualnienia) ewidencji gruntów. Klasyfikator poszedł w teren, opisał stan faktyczny na gruncie i sporządził stosowną dokumentację.
Następnie starosta - po przeprowadzeniu odpowiednich czynności - wprowadził te zmiany do ewidencji....
Ja nie jestem pewien, że te byty są niezależne całkiem. W ustawie o lasach jest zapis, że las musi spełniać jeden z warunków (poza pokryciem roślinnością leśna) "...]- być przeznaczony do produkcji leśnej... A to chyba wynika z MPZP. Czyli najpierw musiał zmienić się MPZP... Jeśli nadal w MPZL działka jest oznaczona jako rola, to - moim zdaniem - jest podstawa do sporu...
Nie bardzo rozumiem, co oznacza "...przeprowadzenie odpowiednich czynności..." Ale nie mogę się spierać, bo nie jestem prawnikiem...
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Naj pisze:1. Moim zdaniem, nadrzędny jest MPZP, bo uchwala go Rada (samorządu). Problem w tym, że nikt z nas nie może odpowiedzieć (na razie) - w oparciu o przepisy - czy starosta ma prawo zmieniać przeznaczenie gruntu bez zmiany MPZP.
Naju, jak Ci wyżej piszą , przeznaczenie to przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Z zasady to kompetencje gminy (z poprawką, że plany, koncepcje zagosp. przestrzennego istnieją na wyższych poziomach). Starosta prowadzi ewidencję gruntów, która NIE określa przeznaczenie, a klasyfikację gruntów.
Gdzie Ty takie forum znalazłeś?!
1. Kto przeprowadza proces zmiany przeznaczenia działki?
Rada Gminy uchwala m.p.z.p. proces odbywa się staraniem wójta, który sporządza projekt planu miejscowego.
2. Jaka jest podstawa prawna zmiany przeznaczenia?
Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 778), ja bym podał art. 4 ust. 1 i art. 3 ust. 1
3. Czy właściciel działki powinien zostać powiadomiony o zmianie przeznaczenia?
Tu zgoda, z zasady - tak. Przy czym mam wątpliwość czy jako podstawę prawną należałoby podać art. 17 pkt 1 czy art. 29 ww. ustawy. I nie indywidualnie, poczta za ZPO, moze być ogłoszenie w BIP i prasie.
4. Czy istnieje możliwość odwołania się od decyzji starosty o zmianie przeznaczenia?
Nie starosty, nie decyzji, nie odwołanie, a wniesienie uwag do projektu w trybie art. 17 pkt. 11-13
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Naj pisze:
j24 pisze:1. To dwa niezależne byty.
Ja nie jestem pewien, że te byty są niezależne całkiem. W ustawie o lasach jest zapis, że las musi spełniać jeden z warunków (poza pokryciem roślinnością leśna) "...]- być przeznaczony do produkcji leśnej... A to chyba wynika z MPZP.
Nieprawdę piszesz :wink: :evil: :wink:
Definicja lasu nie wymaga, aby był przeznaczony do produkcji leśnej (o ile jest pokryty rośl. leśną).
Dopiero gdy roślinności leśnej nie ma (tymczasowo) musi być spełnione dodatkowe kryterium - przeznaczenia.
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

poreba pisze:
Naj pisze:1.. jak Ci wyżej piszą , przeznaczenie to przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Z zasady to kompetencje gminy (z poprawką, że plany, koncepcje zagosp. przestrzennego istnieją na wyższych poziomach). Starosta prowadzi ewidencję gruntów, która NIE określa przeznaczenie, a klasyfikację gruntów.
Gdzie Ty takie forum znalazłeś?!....
Forum prawne. I nie twierdzę, że to wyrocznia. Ale spróbujmy pomóc lawendzie, która zadała konkretne pytania. Według tego co napisała, istnieje rozbieżność pomiędzy przeznaczeniem gruntu w MPZP (tam jest rola) a zaklasyfikowaniem w rejestrem gminy (tu jest las). Spróbujmy w (bardzo) krótkich słowach odpowiedzieć:
1. Czy jest to stan normalny
2. Czy w rejestrze gruntów można zmienić "rolę" na "las", jeśli w MPZP jest "rola"
3. Co oznacza w ustawie o lasach zapis "...być przeznaczony do produkcji leśnej...
Jeśli nie jesteśmy pewni, to nie mąćmy w głowie lawendzie i powiedzmy, że nie wiemy... Ja nie wiem
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

poreba pisze:]Nieprawdę piszesz Definicja lasu nie wymaga, aby był przeznaczony do produkcji leśnej (o ile jest pokryty rośl. leśną).
Dopiero gdy roślinności leśnej nie ma (tymczasowo) musi być spełnione dodatkowe kryterium - przeznaczenia.
Nie JA pisze nieprawdę a Minister Środowiska. Narażasz się Szyszce. Poskarżę :lol:
https://www.mos.gov.pl/srodowisko/lesni ... icja-lasu/

I co teraz?
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: las na działce rolnej

Post autor: Naj »

lawenda pisze:Witam, jestem właścicielką działki rolnej o pow. 0,31 ha. ...
Przepraszam, ale w najważniejszej sprawie, tzn. prawidłowości postepowania przy zmianie kategorii gruntu Twojej działki, niewiele Ci ta dyskusja dała. Poglądów jest co najmniej kilka. Osobiście radził bym Ci skontaktować się z prawnikiem. Ja mogę podesłać tylko link do MS
https://www.mos.gov.pl/srodowisko/lesni ... icja-lasu/
oraz do ustawy o lasach (tekst ujednolicony w 2016)
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 9911010444
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: las na działce rolnej

Post autor: Naj »

lawenda pisze:Witam...
Odbierz pocztę na pw...
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Naj pisze:
poreba pisze:]Nieprawdę piszesz Definicja lasu nie wymaga, aby był przeznaczony do produkcji leśnej (o ile jest pokryty rośl. leśną). Dopiero gdy roślinności leśnej nie ma (tymczasowo) musi być spełnione dodatkowe kryterium - przeznaczenia.
Nie JA pisze nieprawdę a Minister Środowiska. Narażasz się Szyszce. Poskarżę :lol:
https://www.mos.gov.pl/srodowisko/lesni ... icja-lasu/
I co teraz?
Teraz nie poszukam orzeczenia SA, w którym taką interpretację skwitował AFAIR: Taka interpretacja jest nieuprawniona, gdyż las przeznaczony na cele nieleśne w m.p.z.p. nie przestaje być lasem, potrzebna do tego oddzielna procedura wyłączenia gr. leśnego z prod. leśnej. Z drugiej strony przyjęcie, że przeznaczenie jest warunkiem niezbędnym i wystarczającym do uznania, że grunt jest lasem oznaczałoby, że grunty rolne przeznaczone w m.p.z.p. pod lasy i uprawy leśne stawałaby się lasami po uchwale gminy i na właścicielach ciążył by ustawowy obowiązek ponownego wprowadzenia rośl. leśnej (tu przesadzam na potrzeby dyskusji, gdyż jeden z istotnych warunków nie został spełniony).
lawenda
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 23 lut 2017, 10:56

Post autor: lawenda »

MPZP uchwalony był w 2004, niewielkie zmiany przeprowadzono w 2007 ale nie dotyczyły terenu, na którym jest moja działka. Klasyfikacja gruntów była w 2010 a ja o tym, że mam las dowiedziałam się w 2013 z nakazu podatkowego. MPZP nie będzie zmieniany bo gmina nie ma pieniędzy.
Z tego co czytałam to jest możliwa zmiana lasu na użytek rolny "w przypadku szczególnie uzasadnionych potrzeb właścicieli lasów" Decyzję wydaje starosta na wniosek właściciela ale jest to decyzja uznaniowa...więc uzasadnienie musi być nie do podważenia...
Zastanawiam się czy nie spróbować tej opcji, tylko jak to uzasadnić...
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

poreba pisze: ...Teraz nie poszukam orzeczenia SA, w którym taką interpretację skwitował AFAIR: Taka interpretacja jest nieuprawniona, gdyż las przeznaczony na cele nieleśne w m.p.z.p. nie przestaje być lasem, potrzebna do tego oddzielna procedura wyłączenia gr. leśnego z prod. leśnej. ...
Ale taka interpretacja jest dalej na stronie MŚ. Ale tu mamy zupełnie inną sytuację. Odwrotną. W eg została przekwalifikowana rola na las, pomimo, że w MPZP jest ona przeznaczona na gospodarkę rolną.
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

lawenda pisze:...Decyzję wydaje starosta na wniosek właściciela ale jest to decyzja uznaniowa...więc uzasadnienie musi być nie do podważenia...
Zastanawiam się czy nie spróbować tej opcji, tylko jak to uzasadnić...
Nie doradzam, bo w tej chwili tylko wiem, że nic nie wiem..
Osobiście spróbował bym najpierw odwołania do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego, z uzasadnieniem, że przekwalifikowanie kategorii gruntu jest niezgodne z ustawą... Art.. 3 pkt. 1a
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 9911010444
szpadel
początkujący
początkujący
Posty: 92
Rejestracja: sobota 25 lut 2017, 18:32

Post autor: szpadel »

MPZP ma charakter strategiczny. Można mieć rolę, ale z funkcją zagospodarowania jako rekreację (z możliwością zabudowy) lub można mieć rolę i nie móc na niej posadzić lasu ze względu na istniejące melioracje. Jak wcześniej prawnik podał, na etapie przeprowadzania klasyfikacji powinna być komunikacja. Klasyfikator ma obowiązek przed wykonaniem klasyfikacji skontaktować się z właścicielem nieruchomości.
Jak juz bylo też to tu wcześniej podane, starosta w sytuacjach szczególnych, na wniosek właściciela może podjąc decyzję o przywróceniu formy użytku. Warto spróbować..
Procedura wylesienia dzialki Ls z przeznaczeniem na R to długi trudny temat, ale możliwy, np. celem powiększenia gospodarstwa rolnego.
przepraszam, czy ten kasztan to pani?
lawenda
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 23 lut 2017, 10:56

Post autor: lawenda »

Wszystkim bardzo dziękuję za cenne uwagi, podpowiedzi i zaangażowanie.
Wstąpiły we mnie nowe siły do działania.
Pozdrawiam serdecznie :)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105105
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

szpadel pisze:Klasyfikator ma obowiązek przed wykonaniem klasyfikacji skontaktować się z właścicielem nieruchomości.
Co oczywiście nie oznacza, że ma pisać indywidualne pisma lub wykonywać telefony, w celu powiadomienia właściciela. Także i tutaj wystarczy ogólnie dostępne ogłoszenie o terminie i miejscu w jakim można się spotkać z klasyfikatorem przed jego przystąpieniem do czynności w terenie... :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67150
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Piotrek pisze:Także i tutaj wystarczy ogólnie dostępne ogłoszenie o terminie i miejscu w jakim można się spotkać z klasyfikatorem przed jego przystąpieniem do czynności w terenie... :)
Prawo prawem, ale mnie jako właściciela stanowczo się nie podoba fakt, że ktoś może się po moim gruncie szwendałć bez uzgodnienia tego faktu ze mną. Skoro chce wchodzić i opisywać to jego obowiązkiem powinno być dowiedzenie się, czy właściciek choduje choinki, czy też zamierza hodować las. Ma pisać, co mu ślina i ołówek kopiowy na kartce przyjmie? Trochę to bez sensu ;/ Zwłaszcza, że właściciel nie musi mieszkać na terenie gminy, więc skąd ma się dowiedzieć o zmianach?
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
szpadel
początkujący
początkujący
Posty: 92
Rejestracja: sobota 25 lut 2017, 18:32

Post autor: szpadel »

Jest tak..(przytaczam jak to jest z urzędu, bo jak jest na zlecenie, to oczywistym jest, że kontakt z właścicielem jest, choć formalnie potwierdzenie Zawiadomienia niezależnie od sytuacji zawsze musi być wpięte do operatu klasyfikacyjnego)
Obowiązkiem właściciela gruntu jest zaktualizowanie adresu do korespondencji wpisanego w Wydziale Geodezji i Kartografii Starostwa Powiatowego w przypadku gdyby przeprowadził się np. na Kanary. Za potwierdzeniem odbioru na wskazany adres przesyła się "Zawiadomienie właściciela o miejscu i terminie rozpoczęcia czynności klasyfikacyjnych". Jesli własciciel się pojawi, to się rozmawia, względnie ustala (takie powinny być standardy i ja tak robię). Jeśli się nie pojawi, to coś do powiedzenia może mieć jeszcze na etapie wyłożenia. To wszystko.
przepraszam, czy ten kasztan to pani?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67150
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

szpadel pisze:Za potwierdzeniem odbioru na wskazany adres przesyła się "Zawiadomienie właściciela o miejscu i terminie rozpoczęcia czynności klasyfikacyjnych".
To rozumiem i tak jest ok. Pytanie, czy jeśli taksator dostanie zlecenie np. na 15 tys. ha., to on wysyła info, że od 1 stycznia będzie taksował te 15 tys. ha, czy że dnia 15 stycznia od 8.00 przyjdzie do mnie na grunt?
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
szpadel
początkujący
początkujący
Posty: 92
Rejestracja: sobota 25 lut 2017, 18:32

Post autor: szpadel »

Capricorn pisze:
Piotrek pisze:Także i tutaj wystarczy ogólnie dostępne ogłoszenie o terminie i miejscu w jakim można się spotkać z klasyfikatorem przed jego przystąpieniem do czynności w terenie... :)
Prawo prawem, ale mnie jako właściciela stanowczo się nie podoba fakt, że ktoś może się po moim gruncie szwendałć bez uzgodnienia tego faktu ze mną. Skoro chce wchodzić i opisywać to jego obowiązkiem powinno być dowiedzenie się, czy właściciek choduje choinki, czy też zamierza hodować las. Ma pisać, co mu ślina i ołówek kopiowy na kartce przyjmie? Trochę to bez sensu ;/ Zwłaszcza, że właściciel nie musi mieszkać na terenie gminy, więc skąd ma się dowiedzieć o zmianach?
Tobie moze się nie spodobać i w kwestii klasyfikacji jest to określone, że kontakt ma być, ale np. w przypadku UPUL..chyba własnie mógłbym się szlajać po twoim lesie, jeśli teren nie jest ogrodzony lub nie ma tablic, że "Teren prywatny" ;)
przepraszam, czy ten kasztan to pani?
szpadel
początkujący
początkujący
Posty: 92
Rejestracja: sobota 25 lut 2017, 18:32

Post autor: szpadel »

Capricorn pisze:
szpadel pisze:Za potwierdzeniem odbioru na wskazany adres przesyła się "Zawiadomienie właściciela o miejscu i terminie rozpoczęcia czynności klasyfikacyjnych".
To rozumiem i tak jest ok. Pytanie, czy jeśli taksator dostanie zlecenie np. na 15 tys. ha., to on wysyła info, że od 1 stycznia będzie taksował te 15 tys. ha, czy że dnia 15 stycznia od 8.00 przyjdzie do mnie na grunt?
A czy twój dom jest "miejscem rozpoczęcia czynności klasyfikacyjnych"? :)..chyba, że zaczynamy od kielona
przepraszam, czy ten kasztan to pani?
ODPOWIEDZ