las na działce rolnej

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

lawenda
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 23 lut 2017, 10:56

las na działce rolnej

Post autor: lawenda »

Witam,
jestem właścicielką działki rolnej o pow. 0,31 ha. Jest to działka położona na wsi i w MPZP oznaczona jako rolna ( na terenach przeznaczonych do zagospodarowania rolniczego)
W akcie notarialnym i księdze wieczystej, opisana jako działka rolna (dostałam od rodziców)
W chwili przejęcia przeze mnie gruntu na połowie był zdewastowany sad czereśniowy, a na pozostałej części samosiejki (brzozy, sosny) Przez 5 lat nic na niej nie robiłam, więc zarosła jeszcze bardziej. Jak zabrałam się do jej porządkowania to szybko musiałam tego zaniechać, ponieważ dostałam nakaz podatkowy z gminy za LAS. Tym sposobem dowiedziałam się że jestem właścicielką lasu.
Czy geodezja miała prawo przekwalifikować moją działkę bez mojej wiedzy i zgody?
Czy można w jakiś sposób cofnąć tą decyzję?
Czy w myśl nowej ustawy o ochronie przyrody mogę wyciąć drzewa w celu przywrócenia gruntów do użytkowania rolniczego?
Nadmieniam, że nie jest moim zamiarem przekształcenie tej działki w działkę budowlaną. Jest co prawda bardzo ładnie położona i urokliwa, ale jednocześnie bardzo wąska (13 m) i bez dojazdu. Brak dojazdu uniemożliwia też prowadzenie prawidłowej gospodarki leśnej.
Będę wdzięczna za porady. Pozdrawiam
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: las na działce rolnej

Post autor: Naj »

lawenda pisze:... Tym sposobem dowiedziałam się że jestem właścicielką lasu.
Czy geodezja miała prawo przekwalifikować moją działkę bez mojej wiedzy i zgody?
Czy można w jakiś sposób cofnąć tą decyzję?
Czy w myśl nowej ustawy o ochronie przyrody mogę wyciąć drzewa w celu przywrócenia gruntów do użytkowania rolniczego?
... Pozdrawiam
Mogę odpowiedzieć na ostatnie pytanie. Nie możesz. Twoja działka stała się lasem z prawnego punktu widzenia i podlega przepisom ustawy o lasach...
Niestety, nie potrafię odpowiedzieć na pierwsze pytania. Z logicznego punktu widzenia, powinnaś zostać powiadomiona o zmianie kwalifikacji. I od tej decyzji (jest to chyba decyzja administracyjna), powinno służyć odwołanie i ew. rozstrzygniecie sporu w sądzie.
Ale pokaż mi dziedzinę życia w Najjaśniejszej, gdzie stosowane są zasady logiki... :|
lawenda
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 23 lut 2017, 10:56

Post autor: lawenda »

Tak też myślałam....czyli mam działkę bezużyteczną...mogę tyko zbierać grzyby...jeśli urosną.
Nie chcę robić pustyni tylko uprawiać połowę działki i delektować się przyrodą.
Pozdrawiam
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

lawenda pisze:Tak też myślałam....czyli mam działkę bezużyteczną...mogę tyko zbierać grzyby...jeśli urosną. Nie chcę robić pustyni tylko uprawiać połowę działki i delektować się przyrodą.
Ale "produkujesz tlen" dla całego narodu. Możesz być dumna... ;/
Napisałem że nie znam trybu zmiany przeznaczenia z roli na las. Nie jest to chyba częsty przypadek. Więcej wiadomo o przekształceniach z roli na budowlaną np. Spróbuj zarejestrować się na forum prawnym, tam te tematy przewijają się często.
https://forumprawne.org/
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

lawenda pisze:Tak też myślałam...
Zadałem kilka pytań na forum prawnym, i otrzymałem takie odpowiedzi. Może Ci coś to pomoże...


1. Kto przeprowadza proces zmiany przeznaczenia działki? Starosta - jego obowiązkiem jest wszczęcie i przeprowadzenie postępowania w celu doprowadzenia do zgodności stanu faktycznego na gruncie ze stanem ujawnionym w ewidencji gruntów, polegającym na odpowiednim oznaczeniu użytku gruntowego i klasy gleby.


2. Jaka jest podstawa prawna zmiany przeznaczenia? Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne: art. 7 ust. 1 - do zadań służby geodezyjnej i kartograficznej należy rejestrowanie stanów faktycznych i prawnych nieruchomości. Do zadań starosty należy w szczególności prowadzenie powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, w tym między innymi gleboznawczej klasyfikacji gruntów (art. 7d ust. 1). O prowadzeniu przez starostów gleboznawczej klasyfikacji gruntów mówi także art. 22. Na podstawie art. 20 ust. 3 gleboznawczą klasyfikacją gruntów obejmuje się grunty rolne i leśne.


3. Czy właściciel działki powinien zostać powiadomiony o zmianie przeznaczenia? Co do zasady - tak.


4. Czy istnieje możliwość odwołania się od decyzji starosty o zmianie przeznaczenia? Już sam brak umożliwienia stronom udziału w każdym etapie postępowania może być podstawą zaskarżenia decyzji.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104867
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Naj pisze:zmiany przeznaczenia z roli na las. Nie jest to chyba częsty przypadek
Wbrew pozorom - częsty. Ale nie dzieje się to bez wiedzy właściciela, natomiast za jego dorozumiana zgodą. To znaczy jeśli się nie sprzeciwi uznaje się, że wyraża zgodę. Tryb powiadomienia o przystąpieniu do naniesienia zmian w ewidencji nie przewiduje indywidualnego powiadamiania właścicieli przedmiotowych nieruchomości. Przepisy nakazują umieszczenie informacji tak, aby zainteresowani mogli się z nią zapoznać. Najczęściej jest to po prostu ogłoszenie wywieszone na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy (lub Starostwa).
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104867
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Naj pisze:Już sam brak umożliwienia stronom udziału w każdym etapie postępowania może być podstawą zaskarżenia decyzji.
Na ogół takowy "brak umożliwienia" nie występuje. Jeśli było wywieszone ogłoszenie to sądy przyjmują, że zainteresowany mógł się zapoznać - ergo umożliwiono mu udział.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Piotrek pisze:...Jeśli było wywieszone ogłoszenie to sądy przyjmują, że zainteresowany mógł się zapoznać - ergo umożliwiono mu udział.
Ja tylko cytowałem otrzymana informację :) . Ale masz oczywiście rację. Interesuje mnie jeszcze, jak to jest MPZP? Jeżeli w MPZP teren jest przewidziany na użytki rolne to czy starosta może zmienić przeznaczenie, bez zmiany MPZP? A MPZP uchwala Rada Samorządu, o ile się nie mylę.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104867
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Naj pisze:Jeżeli w MPZP teren jest przewidziany na użytki rolne to czy starosta może zmienić przeznaczenie, bez zmiany MPZP?
A to niech się kto inny wypowie, bo ja się na tym słabo znam. Ale na pierwszy rzut oka to są byty rozdzielne (ewidencja gruntów i zagospodarowanie przestrzenne). :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Starosta nie zmienia przeznaczenia. Mpzp uchwala gmina...
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

j24 pisze:Starosta nie zmienia przeznaczenia. Mpzp uchwala gmina...
Starosta to jednak zmienia, bo tylko on może to zrobić, jak wynika z otrzymanej przeze mnie informacji. Pytanie jednak brzmi:
Czy, jeśli w MPZP teren jest przeznaczony na produkcję rolniczą, to starosta może zmienić przeznaczenie z rolniczego na leśny, bez zmiany MPZP?
Według mnie tylko wtedy, jeśli nie ma uchwalonego MPZP. Tego właśnie nie wiem.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Naj pisze:
j24 pisze:Starosta nie zmienia przeznaczenia. Mpzp uchwala gmina...
Starosta to jednak zmienia, bo tylko on może to zrobić, jak wynika z otrzymanej przeze mnie informacji. Pytanie jednak brzmi:
Czy, jeśli w MPZP teren jest przeznaczony na produkcję rolniczą, to starosta może zmienić przeznaczenie z rolniczego na leśny, bez zmiany MPZP?
Według mnie tylko wtedy, jeśli nie ma uchwalonego MPZP. Tego właśnie nie wiem.
Starosta prowadzi (zmienia, aktualizuje) ewidencję gruntów.
Przeznaczenie terenu to właśnie mpzp. A to uchwala gmina.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
lawenda
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 23 lut 2017, 10:56

Post autor: lawenda »

Czyli co w moim przypadku jest nadrzędne, ewidencja gruntów czy MPZP?
Ponieważ nie starałam się o zmianę klasyfikacji swojej działki to nie przeglądałam obwieszczeń tego dotyczących. Dla mnie istotny był MPZP.
Jakim cudem R z samosiejkami można zmienić w Ls?
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

lawenda pisze:Czyli co w moim przypadku jest nadrzędne, ewidencja gruntów czy MPZP?
Ponieważ nie starałam się o zmianę klasyfikacji swojej działki to nie przeglądałam obwieszczeń tego dotyczących. Dla mnie istotny był MPZP.
Jakim cudem R z samosiejkami można zmienić w Ls?
1. To dwa niezależne byty.

2. Cudu tu nie było.

Starosta zlecił wykonanie modernizacji (uaktualnienia) ewidencji gruntów. Klasyfikator poszedł w teren, opisał stan faktyczny na gruncie i sporządził stosowną dokumentację.
Następnie starosta - po przeprowadzeniu odpowiednich czynności - wprowadził te zmiany do ewidencji.
Te odpowiednie czynności to np. powiadomienie właścicieli gruntów - w sposób zwyczajowo przyjęty. Czyli poprzez wywieszenie ogłoszeń na tablicy w starostwie oraz zamieszczenie go w internecie.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

lawenda pisze:Czyli co w moim przypadku jest nadrzędne, ewidencja gruntów czy MPZP?
Ponieważ nie starałam się o zmianę klasyfikacji swojej działki to nie przeglądałam obwieszczeń tego dotyczących. Dla mnie istotny był MPZP.
Jakim cudem R z samosiejkami można zmienić w Ls?
1. Moim zdaniem, nadrzędny jest MPZP, bo uchwala go Rada (samorządu). Problem w tym, że nikt z nas nie może odpowiedzieć (na razie) - w oparciu o przepisy - czy starosta ma prawo zmieniać przeznaczenie gruntu bez zmiany MPZP. I to trzeba ustalić. A może MPZP został zmieniony, a Ty o tym nie wiesz?

2. Niestety, obwieszczenie jest wystarczającym sposobem poinformowania w niektórych przypadkach. Tak, jak twierdzi Piotrek, w tym wypadku też. Np. o uchwaleniu/zmianie MPZP też informuje się przez obwieszczenie.


3. To, czy to są "samosiejki" czy nasadzenia nie ma różnicy. Definicja lasu ze strony Ministerstwa Środowiska jest poniżej. Dla mnie, wynika z niej jasno, że grunt powinien być w MPZP oznaczony jako przeznaczony do produkcji leśnej. Ale prosiłbym Kolegów o weryfikację mojej opinii.

Ze strony Ministerstwa Środowiska:
Na podstawie ustawy o lasach, lasem jest grunt o zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha, pokryty roślinnością leśną (uprawami leśnymi) - drzewami i krzewami oraz runem leśnym lub przejściowo jej pozbawiony. Ponadto musi spełniać jeden z poniższych warunków:
- być przeznaczony do produkcji leśnej
- stanowić rezerwat przyrody lub wchodzić w skład parku narodowego
- być wpisany do rejestru zabytków.
Prawo dopuszcza możliwość przeznaczenia lasu na inny cel niż wyżej wymienione, ale tylko w oparciu o odpowiednie decyzje administracyjne. Pomijając sytuację, kiedy tworzony jest rezerwat przyrody, park narodowy lub obiekt zabytkowy, przeznaczenie gruntu leśnego na cele nieleśne oraz wyłączenie go z produkcji leśnej wymaga uzyskania stosownych zgód na podstawie przepisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Brak takich zezwoleń oznacza, że las należy traktować jako przeznaczony do produkcji leśnej.
Lukasz105
początkujący
początkujący
Posty: 201
Rejestracja: poniedziałek 07 gru 2015, 12:37
Lokalizacja: z Puszczy

Post autor: Lukasz105 »

A może starostwo opracowywało Uproszczony plan urządzenia dla lasów niepaństwowych? Taksator był w terenie spojrzał i wpisał las. Teraz musisz się stosować do tego co jest w UPUL. Jak będziesz chciał wykonać zabiegi pozyskać drewno to wtedy do leśniczego, który powinien być zatrudniony w starostwie i on sprawdzi co przewiduje w danym drzewostanie UPUL.Czasami nad lasami niepaństwowymi pieczę sprawuje pracownik nadleśnictwa to wtedy do niego musisz się udać.

Jeśli chodzi o to jak to jest z ewidencją i MPZP to powinnaś zostać poinformowana decyzją na piśmie, że grunt został przeklasyfikowany.

A może MPZP został opracowany kilka lat wcześniej tj. przed przeklasyfikowaniem gruntu rolnego na Ls i jednoczenie ogłoszeniem tego decyzją administracyjną? Wtedy tj. przed przeklasyfikowaniem gruntu na Ls i w roku sporządzania MPZP w ewidencji gruntów było R i zarazem w MPZP określili tę działkę jako potencjalnie możliwą pod zabudowę jednorodzinną.Jednym słowem daty opracowania UPUL i opracowania MPZP w sensie opublikowania go na BIP nie były te same. Kiedyś może opracują nowy MPZP i wtedy przedstawią w nim tę działkę pod zalesienie i tyle, uaktualnią i ujednolicą przeznaczenie działki.
,,Rób w życiu to co lubisz a nigdy nie będziesz musiał pracować''
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

j24 pisze:1. To dwa niezależne byty.
2. Cudu tu nie było.
Starosta zlecił wykonanie modernizacji (uaktualnienia) ewidencji gruntów. Klasyfikator poszedł w teren, opisał stan faktyczny na gruncie i sporządził stosowną dokumentację.
Następnie starosta - po przeprowadzeniu odpowiednich czynności - wprowadził te zmiany do ewidencji....
Ja nie jestem pewien, że te byty są niezależne całkiem. W ustawie o lasach jest zapis, że las musi spełniać jeden z warunków (poza pokryciem roślinnością leśna) "...]- być przeznaczony do produkcji leśnej... A to chyba wynika z MPZP. Czyli najpierw musiał zmienić się MPZP... Jeśli nadal w MPZL działka jest oznaczona jako rola, to - moim zdaniem - jest podstawa do sporu...
Nie bardzo rozumiem, co oznacza "...przeprowadzenie odpowiednich czynności..." Ale nie mogę się spierać, bo nie jestem prawnikiem...
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Naj pisze:1. Moim zdaniem, nadrzędny jest MPZP, bo uchwala go Rada (samorządu). Problem w tym, że nikt z nas nie może odpowiedzieć (na razie) - w oparciu o przepisy - czy starosta ma prawo zmieniać przeznaczenie gruntu bez zmiany MPZP.
Naju, jak Ci wyżej piszą , przeznaczenie to przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Z zasady to kompetencje gminy (z poprawką, że plany, koncepcje zagosp. przestrzennego istnieją na wyższych poziomach). Starosta prowadzi ewidencję gruntów, która NIE określa przeznaczenie, a klasyfikację gruntów.
Gdzie Ty takie forum znalazłeś?!
1. Kto przeprowadza proces zmiany przeznaczenia działki?
Rada Gminy uchwala m.p.z.p. proces odbywa się staraniem wójta, który sporządza projekt planu miejscowego.
2. Jaka jest podstawa prawna zmiany przeznaczenia?
Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 778), ja bym podał art. 4 ust. 1 i art. 3 ust. 1
3. Czy właściciel działki powinien zostać powiadomiony o zmianie przeznaczenia?
Tu zgoda, z zasady - tak. Przy czym mam wątpliwość czy jako podstawę prawną należałoby podać art. 17 pkt 1 czy art. 29 ww. ustawy. I nie indywidualnie, poczta za ZPO, moze być ogłoszenie w BIP i prasie.
4. Czy istnieje możliwość odwołania się od decyzji starosty o zmianie przeznaczenia?
Nie starosty, nie decyzji, nie odwołanie, a wniesienie uwag do projektu w trybie art. 17 pkt. 11-13
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Naj pisze:
j24 pisze:1. To dwa niezależne byty.
Ja nie jestem pewien, że te byty są niezależne całkiem. W ustawie o lasach jest zapis, że las musi spełniać jeden z warunków (poza pokryciem roślinnością leśna) "...]- być przeznaczony do produkcji leśnej... A to chyba wynika z MPZP.
Nieprawdę piszesz :wink: :evil: :wink:
Definicja lasu nie wymaga, aby był przeznaczony do produkcji leśnej (o ile jest pokryty rośl. leśną).
Dopiero gdy roślinności leśnej nie ma (tymczasowo) musi być spełnione dodatkowe kryterium - przeznaczenia.
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

poreba pisze:
Naj pisze:1.. jak Ci wyżej piszą , przeznaczenie to przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Z zasady to kompetencje gminy (z poprawką, że plany, koncepcje zagosp. przestrzennego istnieją na wyższych poziomach). Starosta prowadzi ewidencję gruntów, która NIE określa przeznaczenie, a klasyfikację gruntów.
Gdzie Ty takie forum znalazłeś?!....
Forum prawne. I nie twierdzę, że to wyrocznia. Ale spróbujmy pomóc lawendzie, która zadała konkretne pytania. Według tego co napisała, istnieje rozbieżność pomiędzy przeznaczeniem gruntu w MPZP (tam jest rola) a zaklasyfikowaniem w rejestrem gminy (tu jest las). Spróbujmy w (bardzo) krótkich słowach odpowiedzieć:
1. Czy jest to stan normalny
2. Czy w rejestrze gruntów można zmienić "rolę" na "las", jeśli w MPZP jest "rola"
3. Co oznacza w ustawie o lasach zapis "...być przeznaczony do produkcji leśnej...
Jeśli nie jesteśmy pewni, to nie mąćmy w głowie lawendzie i powiedzmy, że nie wiemy... Ja nie wiem
ODPOWIEDZ