Wycinka drzew? Resort broni prawa własności...

Zagadnienia z szeroko pojętej ekologii, przyrody, środowiska i biologii...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105180
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Capricorn pisze:Piotrek, tylko wytłumacz mi jak/kiedy ma to zrobić, jeśli:
Jeśli przeczytasz post Wiesława to zrozumiesz.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Wiesław pisze:
Capricorn pisze:1. Nie potrzebuję zgody na wycinkę...
2. W związku z tym nie piszę do gminy wniosku o zgodę tylko...
Nie potrzebujesz też zgody US na zakup używanego samochodu. Jak go Kupisz, to dobrowolnie idziesz do US, żeby wnieść opłatę od czynnosci cywilnoprawnych...
Zgłaszasz w tym momencie że kupiłeś i dostajesz kwitek z sumą do wpłaty, ale transakcji juz wcześniej dokonałeś...
Zamień słowa:
- "zakup samochodu" na "ścięcie drzewa"
- "US" na "urząd gminy"
Dalej widzisz jakiś problem w opłatach do gminy?
A konieczność uiszczenia podatku wynika z... zarządzenia kierownika US, uchwały RG czy ustawy?
A możliwość uchwalenia takiej a nie innej uchwały przez RG/M wynika z...?
UOP dała gminom uprawnienie do "określenia, że przepisów art. 83 ust. 1 nie stosuje się także do innych drzew lub krzewów" i do "określa wysokość stawek opłat"- dla drzew opłatami objętymi, do niczego innego.
Skoro Twoim zdaniem wbrew przepisowi, który NIE wymaga zgody na usuwanie "drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej" rada gminy może podjąć uchwałę, że zgoda jest potrzebna /opłacie podlegają drzewa usuwane w tym przypadku, to czyż nie może podjąć uchwały, że opłacie podlegają drzewa w lasach?
Może?
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

To powiedz swoimi słowami czy Rada Gminy Gryfino ustaliła odpłatność dla czereśni usuwanych w sadach i sosen usuwanych w lasach?
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

poreba pisze:A konieczność uiszczenia podatku wynika z
- Konieczność uiszczenia w US opłaty od czynności cywilnoprawnych wynika bezpośrednio z ustawy (z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych)
- Konieczność uiszczenia w UG opłaty od wycinki drzew/krzewów wynika z prawa miejscowego, do którego uchwalenia upoważnia ustawa zasadnicza i właściwa ustawa przedmiotowa (o ochronie przyrody po ostatniej nowelizacji)
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22752
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Piotrek pisze:
Capricorn pisze:czy ta gmina ma prawo mu wycinkę uniemożliwić motywując brakiem zezwolenia
Nie. Post factum nie może nic uczynić. Może natomiast odpowiednią uchwałą Rady Gminy obłożyć każdą wycinkę obowiązkiem opłaty i w ten sposób ograniczyć ilość i wielkość owych wycinek.
Moim zdaniem nie może.

W myśl:
Art. 86. 1. Nie nalicza się opłat za usunięcie:
1) drzew lub krzewów, na których usunięcie nie jest wymagane zezwolenie;
A skoro z mocy ustawy nie nalicza się opłat za usunięcie, to rada gminy nie ma prawa takich opłat nałożyć.
Póki co rada gminy może "poluzować" restrykcje, jakie są w ustawie, a nie nakładać nowe, własne.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Naj pisze:Do tej pory nie ma takiej uchwały na stronie Sopotu...
http://bip.sopot.pl/Article/id,31.html
http://sopot.gmina.pl/xxv-sesja-rady-mi ... tego-2017/

Do poreby:
póki co w jednolitym tekście (LEX) ustawy o ochronie przyrody nadal jest aktualny stary zapis, że ograniczenia (więc i opłaty) nie dotyczą drzew owocowych i lasów.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22752
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

j24 pisze:Moim zdaniem nie może.
Cytujesz stan prawny z ujednoliconego tekstu ustawy, który wydano obwieszczeniem Marszałka Sejmu z 14 grudnia 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o ochronie przyrody.
Problem w tym, że sejm kolejną nowelizację (tę Szyszki) uchwalił już dwa dni później (16 grudnia 2016 r.), więc ten „ujednolicony" tekst jest nieaktualny…
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22752
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Opracowano na podstawie: t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 2134, 2249, 2260, z 2017 r. poz. 60, 132. :|
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Wiesław pisze:Do poreby:
póki co w jednolitym tekście (LEX) ustawy o ochronie przyrody nadal jest aktualny stary zapis, że ograniczenia (więc i opłaty) nie dotyczą drzew owocowych i lasów.
Jest również (w aktualnie obowiązującym tekście ustawy oop), że ograniczania (więc i opłaty) nie dotyczą nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych ... itd.
To wytłumacz mi jak dziewięciolatkowi: czy rada gminy korzystając z ustawy zasadniczej i delegacji i właściwej ustawy przedmiotowej (o ochronie przyrody po ostatniej nowelizacji) może nałożyć opłaty za usuwanie drzew: owocowych, w lasach, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Dlaczego w lasach i sadach - nie, a z nieruchomości fizoli - tak?
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Nie chcę się spierać, ale w linku jest mow o "przygotowaniu" tabeli i nie wiem czy ona już obowiązuje. Ponadto według mnie, to dotyczy jedynie tych przypadków, kiedy opłata jest wymagana ustawą.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22752
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Naj pisze:
Nie chcę się spierać, ale w linku jest mow o "przygotowaniu" tabeli i nie wiem czy ona już obowiązuje. Ponadto według mnie, to dotyczy jedynie tych przypadków, kiedy opłata jest wymagana ustawą.
Też tak to zrozumiałem. :idea:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

poreba pisze: Dlaczego w lasach i sadach - nie, a z nieruchomości fizoli - tak?
Art. 86"...nie nalicza się opłat za usunięcie drzew, na których usunięcie nie jest wymagane zezwolenie..."- Jest dla mnie jednoznaczny. Za usuwanie drzew na działkach osób fizycznych itd., gmina nie może uchwalić naliczania opłat, bo ustawa te przypadki wyłącza z opłat. Gmina może dokonywać zmian w opłatach (zachowując granice ustalone ustawą), parametrach i gatunkach drzew w tych przypadkach, kiedy zezwolenie jest wymagane. Tak samo gmina może podnieść obwód drzew, na które wymagane jest zezwolenie, ale nie może tego obwodu zmniejszyć. To jest/było na stronie MŚ, ale teraz nie mogę znaleźć.
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Naj pisze:
poreba pisze: Dlaczego w lasach i sadach - nie, a z nieruchomości fizoli - tak?
Art. 86"...nie nalicza się opłat za usunięcie drzew, na których usunięcie nie jest wymagane zezwolenie..."- Jest dla mnie jednoznaczny.
Dla Ciebie, dla mnie. Ale już nie dla WODa na ldl, czy Wiesława tutaj.
Dlatego pytam, bo chcę odtworzyć sposób rozumowania/argumentowania Wiesława.
WOD próbował przekonywać, że przepisy z art.83f ust.1a. i 85 ust. 4a są nieistotne (a dokładniej: niespójne z intencją ustawodawcy wyrażoną w uzasadnieniu do projektu) gdyż mając na względzie ową intencję/ducha na podstawie konstytucji i art. 78 gmina może ustalić niezależne od ustawowych zasady wycinki drzew na swoim terenie. Bo ma obowiązek zadrzewienia nie tylko zakładać, ale i utrzymywać w należytym stanie. Np. poprzez wprowadzenie uchwałą pozaustawowych opłat i nakaz uzyskiwania zezwoleń na wycinkę jabłonek w sadach. Zaparłem się, nie dałem się przekonać. :wink:
Naju, ja ostrzegam. Taki tok rozumowania, może uzasadniać uchwalenie zakazu spożywania niepasteryzowanego w zaciszu domowym, jako łatanie dziury z ustawy o wychowaniu i przeciwdziałaniu trzeźwości (albo podobnie). No bo Duch Ustawy mówi, żeby generalnie nie procentować się. :drunk:
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77836
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

Beata Kempa, szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zapowiedziała na antenie radiowej Jedynki, że Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało o dokonaniu zmian w ustawie dotyczącej prawa wycinania drzew na prywatnych działkach...
https://www.wprost.pl/10043798
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77836
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

Każda próba rozmowy z ministrem Szyszko kończyła się dziś podobnie. Prób było kilka. Żadna nie była skuteczna. Minister środowiska nie chciał odpowiedzieć na pytania o ustawę, której patronował, a która umożliwiła wycięcie tysięcy drzew bez zezwolenia. PiS zapowiedział zmianę ustawy, ale nie wiadomo, kiedy to się stanie...
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/nie-wiad ... wa/s3gyq4p
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77836
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

- Tu nie chodzi o drzewa, tu chodzi o pieniądze. Ktoś na tym wszystkim zarobił i zarabia nadal - przekonywał w "Faktach po Faktach" Kazimierz Marcinkiewicz. Były premier odniósł się w ten sposób do znowelizowanej przez PiS ustawy o ochronie środowiska, która od teraz pozwala na swobodną wycinkę drzew na terenach prywatnych...
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju, ... 17721.html
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

poreba pisze:...Naju, ja ostrzegam. Taki tok rozumowania, może uzasadniać uchwalenie zakazu spożywania niepasteryzowanego w zaciszu domowym...
No, i co najlepszego narobiłeś? Jak przeczytałem, to pognałem do lodówki i wypiłem 3 zapasowe nie-. :wow: Dopiero po 3 dotarło do mnie , że jakieś vacatio chyba będzie... :lol:
Awatar użytkownika
Helenka
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3395
Rejestracja: piątek 18 gru 2015, 18:08

Post autor: Helenka »

Moje drzewo, moja sprawa...

http://wei.org.pl/blogi-wpis/run,moje-d ... ,2510.html
(...)Ja, jako właściciel działki, na której rośnie ponad sto drzew, w tym kilka ponad stuletnich dębów, lobbuję za moim własnym prawem do ich wycięcia gdy będę miał taką potrzebę. Podkreślam – potrzebę. Bo przecież z przyjemności posługiwania się pilarką nie będą ich wycinał. Ale mogę sobie wyobrazić, że moje dzieci będą chciały pobudować się obok. I wtedy będę potrzebował użyć pilarki. Do tego momentu drzewa mogłyby rosnąć sobie w spokoju. Zwłaszcza, że moje dzieci mogą, nie daj Panie Boże, zostać ekologami i będą wolały mieszkać w wybetonowanym i cuchnącym spalinami mieście i robić sąsiadom awantury z powodu wycinania przez nich ich własnych drzew. Ale mając nadzieję, że taka wychowawcza porażka mnie nie spotka, zastanawiałem się czy nie ogołocić z drzew części działki już teraz na wszelki wypadek, dopóki jeszcze mogę. (...)
:coffe:
"Kochaj, ucz się i pracuj - to trzy najważniejsze przykazania życia Inków. Kochaj siebie jako człowieka, kochaj innych ludzi i kochaj Boga, który Cię stworzył. Ucz się, czyli poszukuj wiedzy, rozwijaj się i Bądź coraz lepszym człowiekiem. I pracuj. Bo praca uszlachetnia." (B.Pawlikowska)
ODPOWIEDZ