zagrodzenie dojazdu do lasu prywatnego przez Lasy Państwowe

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

kasiala
początkujący
początkujący
Posty: 20
Rejestracja: piątek 10 lut 2017, 21:07

zagrodzenie dojazdu do lasu prywatnego przez Lasy Państwowe

Post autor: kasiala »

Bardzo proszę o wyjaśnienie mi tej sytuacji , mianowicie Lasy Państwowe wyremontowały drogę w swoim lesie i zamkneły tą drogę szlabanem , z drogi tej od dawna korzystali rolnicy którzy dojeżdzali tą drogą leśną do swoich prywatnych lasów
ustawa o lasach państwowych pisze iż zakaz poruszania się po lesie państwowym nie dotyczy właścicieli lasów w ich własnych lasach, oraz U S T AWA z dnia 28 września 1991 r. o lasach rozdział 5 Zasady udostępniania lasów 3. Przepisy ust. 1 oraz art. 26 ust. 2 i 3, a także art. 28, nie dotyczą wykonujących czynności służbowe lub gospodarcze:6) właścicieli lasów we własnych lasach 7) osób użytkujących grunty rolne położone wśród lasów;
proszę co robić tej sytuacji ,czy lasy państwowe mogły zagrodzić nam dojazd do naszych prywatnych lasów ,bo nasze prywatne lasy położone są obok lasów państwowych i żeby dojechać do naszego lasu musimy dojechać właśnie tą drogą należącą do lasów państwowych
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Re: zagrodzenie dojazdu do lasu prywatnego przez Lasy Państ

Post autor: poreba »

kasiala pisze:Bardzo proszę o wyjaśnienie mi tej sytuacji /.../ czy lasy państwowe mogły zagrodzić
Mogły, zarządzają przecież tą drogą. A prawo do wyjątkowego korzystania z dróg leśnych (z przytoczonych cytatów to przecież wynika) dotyczy właścicieli gruntów ROLNYCH. Do dyskusji pozostaje, czy również w takim przypadku poruszanie się właścicieli pól może zostać ograniczone szlabanem.
kasiala pisze: nasze prywatne lasy położone są obok lasów państwowych i żeby dojechać do naszego lasu musimy dojechać właśnie tą drogą należącą do lasów państwowych
Innej drogi nie ma? A pokażże linka do google map albo geoportalu zobaczymy, czy tam innej drogi nie ma. Bo jeżeli nie ma możecie przecież dojazd wywalczyć sądownie (za odpłatnością).
kasiala
początkujący
początkujący
Posty: 20
Rejestracja: piątek 10 lut 2017, 21:07

Post autor: kasiala »

no nie ma innej drogi do naszego lasu a tą drogą lasów państwowych dojeżdzalismy dziesiątki lat ,i teraz dojazd nam zamknięto
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66915
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

W pierwszej kolejności udałbym się do nadleśniczego. Może to zwykłe nieporozumienie i wystarczy odpowiednią ilość kluczy od szlabanu zrobić... :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
kasiala
początkujący
początkujący
Posty: 20
Rejestracja: piątek 10 lut 2017, 21:07

Post autor: kasiala »

pdaję link http://www.rp.pl/artykul/1132129-Co-gro ... .html#ap-1 gdzie znalazłam że zakaz wjazdu do lasu nie dotyczy rolników, którzy np. mają pole położone pośród lasów, a także właścicieli pasiek zlokalizowanych na takich obszarach.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104862
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

kasiala pisze:no nie ma innej drogi do naszego lasu a tą drogą lasów państwowych dojeżdzalismy dziesiątki lat
Apeluję o to samo co poreba - pokaż na mapie gdzie to jest.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104862
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

kasiala pisze:zakaz wjazdu do lasu nie dotyczy rolników, którzy np. mają pole położone pośród lasów
Pole. Nie lasy. Czytaj przepis dokładnie tak jak brzmi.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

kasiala
początkujący
początkujący
Posty: 20
Rejestracja: piątek 10 lut 2017, 21:07

Post autor: kasiala »

no dobra ale na tej działce co posiadam jest tam kawałek lasu i 20 arów łąki
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104862
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

kasiala pisze:jest tam kawałek lasu i 20 arów łąki
I tak jest w ewidencji gruntów? Czy po prostu ta "łąka" to grunt oznaczony w ewidencji Ls, tyle że pozbawiony roślinności leśnej?
Jeszcze raz proszę o pokazanie na mapie, gdzie to jest. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

kasiala
początkujący
początkujący
Posty: 20
Rejestracja: piątek 10 lut 2017, 21:07

Post autor: kasiala »

tak w ewidencji gruntów z gminy jest tam dokładnie zapisane łąka trwała 20 arów nawet pobieram dopłaty z arimr za tą działkę , a pozostała częsc tej działki to las ,mapy nie umiem kopiować i wskazać
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104862
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

kasiala, przyślij mi na PW swój adres email to ci prześlę "mini-podręcznik" jak pokazać na mapach google konkretny obiekt i pobrać do niego link do przekazania innym. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

kasiala
początkujący
początkujący
Posty: 20
Rejestracja: piątek 10 lut 2017, 21:07

Post autor: kasiala »

witam ponownie przesyłam link do mapy ,syn był w pobliżu i on skopiował a chodzi o dojazd drogą po działkach 869,870 ,871 do działki 458 ,widać z satelity tą łąkę
http://zegocina.e-mapa.net?userview=2
kasiala
początkujący
początkujący
Posty: 20
Rejestracja: piątek 10 lut 2017, 21:07

Post autor: kasiala »

proszę o pomoc gdzie mam napisać aby udostępnili mi dojazd tą drogą ,i co w tym pismie napisać
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104862
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

kasiala, to co poniżej, to tylko moja opinia, absolutnie nie wolno ci jej traktować jak porady prawnej. Nie interesuję się na tyle podobnymi problemami, by wypowiadać się autorytarnie. Być może nawet, że w twoim przypadku jest zupełnie inaczej niz ja myślę.

Zwróć się oficjalnie (na piśmie) do Nadleśnictwa Brzesko z wnioskiem o udostępnienie możliwości dojazdu do twojego lasu i łąki. Jeśli wyrażą zgodę musicie ustanowić polubownie służebność drogi koniecznej. Do tego celu konieczne będzie sporządzenie aktu notarialnego, w którym właściciele nieruchomości, w zamian za ustanowienie drogi otrzymają wynagrodzenie, lub okresowe świadczenia. Trzeba liczyć się z kosztami aktu notarialnego.
Nadleśnictwo może również po prostu nie zgodzić się na ustanowienie służebności, bo obciąży ona ich nieruchomość, zostanie wpisana do księgi wieczystej, może wpłynąć na wartość nieruchomości. Służebność jest generalnie zdecydowanie bardziej w twoim interesie.
W takim przypadku koniecznością może być skierowanie sprawy do Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w okręgu, którego znajduje się nasza nieruchomość (jest to zazwyczaj sąd znajdujący się w miejscowości położenia nieruchomości lub najbliżej niej).
Przykładowy wzór wniosku w załączniku.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

kasiala
początkujący
początkujący
Posty: 20
Rejestracja: piątek 10 lut 2017, 21:07

Post autor: kasiala »

dziękuję za odpowiedz
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5478
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

Pozwolę sobie mieć inne zdanie, UoL daje prawo przejazdu bez konieczności ustanawiania służebności. Być może wystarczy zwykły wniosek do n-czego o udostępnienie dojazdu. Nie słyszałem aby gdzieś rolnicy opłacali służebność.
kasiala
początkujący
początkujący
Posty: 20
Rejestracja: piątek 10 lut 2017, 21:07

Post autor: kasiala »

no własnie mogę się powołać na art. 29 ust. 3 pkt. 7 ustawy o lasach ustawy z dnia 28 września 1991 Z powyższej ustawy wynika iż zakaz jazdy drogą leśna nie dotyczy rolników którzy mają pole położone pośród lasów,co o tym sądzisz
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169501
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Ja bym się udał, jak już przedmówcy to pisali do nadleśnictwa i tam wyjaśnił wszelkie wątpliwości. Tu można sobie tylko gdybać.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Blues Brothers pisze:Pozwolę sobie mieć inne zdanie, UoL daje prawo przejazdu bez konieczności ustanawiania służebności. Być może wystarczy zwykły wniosek do n-czego o udostępnienie dojazdu. Nie słyszałem aby gdzieś rolnicy opłacali służebność.
A ja pozwolę sobie się z Tobą zgodzić. Jeżeli jest łąka, to przejazd przysługuje z uol. Nawet 2ary by załatwiało sprawę. Służebność - do nie-rolnych. IMHO.
Właśnie przed chwilką czytałem wyrok WSA, w którym uznano, że "dostęp do drogi publicznej" jest zapewniony przez ustawowe prawo do "chodzenia po państwowym lesie".
kasiala
początkujący
początkujący
Posty: 20
Rejestracja: piątek 10 lut 2017, 21:07

Post autor: kasiala »

do poręba proszę o podanie sygnatury tego wyroku
ODPOWIEDZ