SPRZEDAŻ 90 letniego lasu

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

hallabreth
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: sobota 04 lut 2017, 02:20

SPRZEDAŻ 90 letniego lasu

Post autor: hallabreth »

Dzień dobry,
mam pytanie do dobrych duszyczek.
Odziedziczyłam w spadku las i zastanawiam się nad jego sprzedażą,nie mam niestety nikogo do kogo mogłabym zwrócić się z paroma pytaniami:

1)Las ma 2,94 h i jest wieku 90 lat
2) Jest to las mieszany
3) Znajduje się on na lubelszczyźnie tj. Józefów nad Wisłą
4)Na terenie lasu dziadek postawił dwa budynki (al'a domki wczasowe z pustaków oczywiście do remontu - lata robią swoje)
5) Droga jest,prąd też jest podprowadzony, kiedyś była studnia - a może nawet dalej jest z tym,że ukradziono pompę.

Moje pytanie brzmi :

Najpierw postarać się o pozwolenie,wyciąć drzewa i sprzedać a na sam koniec ziemie ?
Czy sprzedać teren wraz z lasem, jeśli tak ile mogę "wołać" ?
Może jest ktoś kto umiałby wycenić ile może być wart?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105092
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

hallabreth pisze:Najpierw postarać się o pozwolenie,wyciąć drzewa i sprzedać a na sam koniec ziemie ?
Jeśli działka jest w ewidencji zapisana jako las to takiej opcji nie ma. Po wycięciu drzew to nadal będzie las a na właścicielu ciążyć będzie obowiązek jego ponownego posadzenia w ciągu pięciu lat. Procedura trwałego odlesienia raczej nie wchodzi w grę - za drogo i za długo trwa (w twoim przypadku, tak mi się zdaje...)
hallabreth pisze:Może jest ktoś kto umiałby wycenić ile może być wart?
Zapewne jest ale "korespondencyjnie" nikt się takiego zadania nie podejmie.
Ile "wołać" to zorientuj się przeglądając podobne oferty biur nieruchomości z tamtego terenu. Przy czym zwracam twą uwagę, że pomiędzy tym co "wołają" a realnie uzyskiwaną ceną (tą z finalizacji umowy) może być przepaść... Ten kawałek ziemi jest bowiem tyle wart ile ktokolwiek zechce za niego dać.

PS. No i pamiętaj o prawie pierwokupu jakie maja Lasy Państwowe...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: SPRZEDAŻ 90 letniego lasu

Post autor: Naj »

hallabreth pisze:...Moje pytanie brzmi :

Najpierw postarać się o pozwolenie,wyciąć drzewa i sprzedać a na sam koniec ziemie ?
Czy sprzedać teren wraz z lasem, jeśli tak ile mogę "wołać" ?
Może jest ktoś kto umiałby wycenić ile może być wart?
Jeśli to jest las w ewidencji gruntów, to go możesz sprzedać wyłącznie Lasom Państwowym. Według ich wyceny. Uważaj z wystawieniem oferty sprzedaży, bo nie ma możliwości wycofania się z niej.
Ostatnia nowelizacja Ustawy o lasach...
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170006
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Czy aby na pewno tylko LP? Mi się zdaje, że Lasy mają prawo pierwokupu li tylko ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Naj pisze:Jeśli to jest las w ewidencji gruntów, to go możesz sprzedać wyłącznie Lasom Państwowym.
Szanowny kolega jest w błędzie.
Wola zakupu lasu przez gminę (obojętne wyznaniową czy samorządową) powoduje, że Lasy tracą pierwszeństwo zakupu... :wink:
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Wiesław pisze:
Naj pisze:Jeśli to jest las w ewidencji gruntów, to go możesz sprzedać wyłącznie Lasom Państwowym.
Szanowny kolega jest w błędzie.
Wola zakupu lasu przez gminę (obojętne wyznaniową czy samorządową) powoduje, że Lasy tracą pierwszeństwo zakupu... :wink:
A mógłbyś podać podstawę prawną dotycząca związku wyznaniowego? Tutaj dość obszerne omówienie nowelizacji:
http://przedsiebiorcarolny.pl/index.php?itemid=3932
Oczywiści są i inne wyłączenia. O gminie znalazłem, o wyznaniowej nie... :wink: Tylko te wyłączenia są takie trochę teoretyczne - poza spadkami.

"...Nowe zasady nabywania gruntów leśnych wyłączają możliwość skorzystania przez Skarb Państwa z prawa pierwokupu lub wykupu w przypadku, gdy nabywcą nieruchomości są osoby bliskie zbywcy: małżonek, krewni lub powinowaci zbywcy w linii prostej bez ograniczenia stopnia, krewni i powinowaci zbywcy w linii bocznej do trzeciego stopnia, osoba związana ze zbywcą z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli oraz osoba pozostająca ze zbywcą faktycznie we wspólnym pożyciu.
Dodatkowo, uprawnienie takie nie będzie przysługiwać w sytuacji, gdy nabywcą będzie jednostka samorządu terytorialnego. Nowe zasady nabywania gruntów nie znajdą także zastosowania w przypadku spadkobrania..."
zofikja
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 05 lut 2017, 17:30

Post autor: zofikja »

ja mam las,ok 3 ha w tym 0,77 starodrzewia. Usiluje sprzedać od bardzo dawna, nikt tego nie chce.Lasy Państwowe nie mogą bo nie przylega do ich zasobów, gmina mowi,ze nie moze, prywatnie tez nikt nie chce. Co mam z tym zrobić ? Nadmienie,ze mieszkam 300 km od tego miejsca.
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

zofikja pisze:ja mam las,ok 3 ha w tym 0,77 starodrzewia. Usiluje sprzedać od bardzo dawna, nikt tego nie chce.Lasy Państwowe nie mogą bo nie przylega do ich zasobów, gmina mowi,ze nie moze, prywatnie tez nikt nie chce. Co mam z tym zrobić ? Nadmienie,ze mieszkam 300 km od tego miejsca.
A gdzie to jest? Może... :)
zofikja
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 05 lut 2017, 17:30

Post autor: zofikja »

Piękne góry,wkoło uzdrowiska,zero chemii ;),niedaleko Sokołowska (Dolny ŚLASK),gdzyby to było blizej ech.
zofikja
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 05 lut 2017, 17:30

Post autor: zofikja »

Wiesław pisze:
Naj pisze:Jeśli to jest las w ewidencji gruntów, to go możesz sprzedać wyłącznie Lasom Państwowym.
Szanowny kolega jest w błędzie.
Wola zakupu lasu przez gminę (obojętne wyznaniową czy samorządową) powoduje, że Lasy tracą pierwszeństwo zakupu... :wink:
tutaj też jest błąd,zaoferowałam moj las LP,otrzymałam odpowiedź,ze z chęcią kupią ale NIE MOGĄ,bo las nie przylega bezpośrednio do ich zasobów.Podobno takie mają przepisy.
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

zofikja pisze:..tutaj też jest błąd,zaoferowałam moj las LP,otrzymałam odpowiedź,ze z chęcią kupią ale NIE MOGĄ,bo las nie przylega bezpośrednio do ich zasobów.Podobno takie mają przepisy.
Ustawa nic o tym nie mówi. Decyzję podejmuje nadleśniczy a zatwierdza ją Gendyr. Oczywiście mogą istnieć wewnętrzne wytyczne. No, bo po kiego LP kawałek lasu oderwanego od kompleksu?
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

zofikja pisze:Piękne góry,wkoło uzdrowiska,zero chemii ;),niedaleko Sokołowska (Dolny ŚLASK),gdzyby to było blizej ech.
Czy to między Kowalową i Unisławem? Czy to na stoku? :wink:
Awatar użytkownika
Travers
początkujący
początkujący
Posty: 89
Rejestracja: poniedziałek 13 cze 2016, 11:24

Post autor: Travers »

Naj pisze:Jeśli to jest las w ewidencji gruntów, to go możesz sprzedać wyłącznie Lasom Państwowym. Według ich wyceny.
Wiesław pisze:Wola zakupu lasu przez gminę (obojętne wyznaniową czy samorządową) powoduje, że Lasy tracą pierwszeństwo zakupu... :wink:
Obydwoje nie macie racji. Lasy Państwowe mają prawo pierwokupu lasu, ale nie muszą z niego skorzystać. Zatem jeśli LP nie chcą kupić to las można sprzedać komukolwiek. Nie mają tego prawa w przypadku sprzedaży lasu m.in. członkom rodziny, lub jednostce samorządu terytorialnego czyli np. gminie. Nigdzie nie ma mowy o gminie wyznaniowej, w ustawie o lasach jest zapis o jednostce samorządu terytorialnego, a gmina wyznaniowa taką nie jest, zatem nie jest to obojętne. Żeby nie być gołosłownym, art. 37a ustawy o lasach:
1. W przypadku sprzedaży przez osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną, niestanowiącego własności Skarbu Państwa gruntu:
1) oznaczonego jako las w ewidencji gruntów i budynków lub
2) przeznaczonego do zalesienia określonego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, lub
3) o którym mowa w art. 3, objętego uproszczonym planem urządzenia lasu lub decyzją, o której mowa w art. 19 ust. 3
- Skarbowi Państwa, reprezentowanemu przez Lasy Państwowe, przysługuje z mocy prawa prawo pierwokupu tego gruntu.
2. Jeżeli nabycie gruntu, o którym mowa w ust. 1, następuje w wyniku:
1) zawarcia umowy innej niż umowa sprzedaży lub
2) jednostronnej czynności prawnej
- Lasy Państwowe reprezentujące Skarb Państwa mogą złożyć oświadczenie o nabyciu tego gruntu za zapłatą równowartości pieniężnej.
3. Jeżeli równowartość pieniężna, o której mowa w ust. 2, nie wynika z treści czynności prawnej, Lasy Państwowe reprezentowane przez nadleśniczego ustalają ją w oparciu o wartość nieruchomości określoną zgodnie z przepisami o gospodarce nieruchomościami. Jeżeli podmiot, który dokonuje zbycia gruntów w przypadkach, o których mowa w ust. 2, nie zgadza się na równowartość pieniężną ustaloną przez Lasy Państwowe reprezentowane przez nadleśniczego w oparciu o wartość nieruchomości określoną zgodnie z przepisami o gospodarce nieruchomościami, może, w terminie 14 dni od dnia doręczenia oświadczenia, o którym mowa w art. 37d, wystąpić do sądu o jej ustalenie. Sąd ustala równowartość pieniężną w oparciu o wartość nieruchomości określoną zgodnie z przepisami o gospodarce nieruchomościami.
4. Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się:
1) jeżeli nabywcami są:
a) małżonek zbywcy,
b) krewni lub powinowaci zbywcy w linii prostej bez ograniczenia stopnia,
c) krewni lub powinowaci zbywcy w linii bocznej do trzeciego stopnia,
d) osoba związana ze zbywcą z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli,
e) jednostka samorządu terytorialnego;
2) w przypadku dziedziczenia;
3) w przypadku zbycia gospodarstwa rolnego, o którym mowa w ustawie z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. z 2012 r. poz. 803 oraz z 2016 r. poz. 585).
5. W przypadku gdy prawo pierwokupu gruntu, o którym mowa w ust. 1, z mocy prawa przysługuje kilku podmiotom, pierwszeństwo w wykonaniu prawa pierwokupu przysługuje Lasom Państwowym.
6. Przepisu ust. 5 nie stosuje się w przypadku, o którym mowa w art. 10 ust. 5i ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2015 r. poz. 1651, 1688 i 1936 oraz z 2016 r. poz. 422).
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: SPRZEDAŻ 90 letniego lasu

Post autor: Naj »

hallabreth pisze: ... Moje pytanie brzmi :
Najpierw postarać się o pozwolenie,wyciąć drzewa i sprzedać a na sam koniec ziemie ?
Czy sprzedać teren wraz z lasem, jeśli tak ile mogę "wołać" ?
Może jest ktoś kto umiałby wycenić ile może być wart?
Hallabreth zadał konkretne pytanie, a my go karmimy teorią... :)
Spróbujmy od początku:
1. Hallabretf jest właścicielem lasu , na którym istnieją naniesienia (budynki).
2. Nie jest zainteresowany posiadaniem tej nieruchomości i chciałby ja sprzedać.
3. Przed sprzedażą chciałby dokonać wyceny - tylko nie jestem pewien czego:
- czy całej nieruchomości - to powinien zrobić biegły rzeczoznawca
- czy drzewostanu - to może zrobić nieformalnie pracownik nadleśnictwa lub Biura Urządzania Lasu (lokalnego)
Jeśli chce sprzedać, to tryb postępowania jest następujący (proszę o ewentualne konkretne poprawki):

1. Można ustalić własną wycenę nieruchomości (lasu z budynkami), w oparciu np. o analizę zawieranych na danym terenie aktów sprzedaży lub zlecić wycenę najbliższemu rzeczoznawcy (warto mieć o tym rzeczoznawcy jakąś opinie, bo bywają różni). Rzeczoznawcę najlepiej znaleźć przez znajomych lub w wyszukiwarce.

2. Należy złożyć ofertę u notariusza

3. Notariusz przesyła ofertę do nadleśnictwa.

3. Nadleśniczy może skorzystać z prawa pierwokupu. W takim wypadku musi w ciągu 30 dni zawiadomić o tym notariusza. A wcześniej musi uzyskać zgodę Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

4. Nadleśniczy może zaakceptować cenę ofertową, albo zwrócić się do sądu o ustalenie ceny. Wówczas sąd powołuje biegłego, który dokonuje wyceny. Wycena jest zwykle o 50 - 30% niższa niż cena "wolnorynkowa". UWAGA! Oferta na sprzedaż lasu obejmuje całą działkę zarejestrowaną jako las, łącznie z naniesieniami (budynkami).

5. Nadleśnictwo kupuje działkę według ceny orzeczonej przez sąd.

6. Jeżeli nadleśnictwo nie dotrzyma terminu lub zawiadomi o odstąpieniu od prawa pierwokupu, działka może być sprzedana na wolnym rynku.
I tu najważniejsze:
UWAGA! Po złożeniu oferty sprzedaży, NIE MOZNA SIE Z NIEJ WYCOFAĆ! Np. po niekorzystnej wycenie przez biegłego sądowego.


Wariant II.
Hallabretf chce prowadzić gospodarkę na tej działce, i chciałby pobierać z niej pożytki (sprzedawać drewno).
1. Hallabretf powinien ustalić w Gminie czy dla jego lasu jest sporządzony operat urządzeniowy. Jeśli jest, to w nim są zapisane możliwe czynności: cięcia pielęgnacyjne i ew. zręby.

2. Jeśli operatu nie ma, to na wykonanie czynności musi uzyskać decyzję Starosty.

3. Wycenę (nieformalną) wartości pozyskanego drewna i kosztów pozyskania może wykonać albo pracownik nadleśnictwa albo miejscowy leśniczy, jeśli jest kumaty. Przy założeniu zrębu zupełnego, należy uwzględnić koszty odnowienia (w ciągu 4 (?) lat)

4. Drewno mogą kupić lokalni odbiorcy, ale trzeba się samemu zorientować w możliwościach sprzedaży (tartaki, stolarnie, paleciarze itp.)

Może to coś mu pomoże. :roll:
A tu link do jednolitego tekstu ustawy:
https://www.google.pl/?gws_rd=ssl#q=ust ... h+2016+pdf
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Travers pisze:... Zatem jeśli LP nie chcą kupić to las można sprzedać komukolwiek. Nie mają tego prawa w przypadku sprzedaży lasu m.in. członkom rodziny, lub jednostce samorządu terytorialnego czyli np. gminie. Nigdzie nie ma mowy o gminie wyznaniowej,...
Nie czytałeś mojego poprzedniego postu. Pisałem o włączeniach i o związkach wyznaniowych...
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: SPRZEDAŻ 90 letniego lasu

Post autor: Naj »

hallabreth pisze:...
Moje pytanie brzmi :
Najpierw postarać się o pozwolenie,wyciąć drzewa i sprzedać a na sam koniec ziemie ?
Czy sprzedać teren wraz z lasem, jeśli tak ile mogę "wołać" ?
Może jest ktoś kto umiałby wycenić ile może być wart?
W nawiązaniu do mojego przydługiego postu Żeby nikt się nie znęcał:
Z prawa pierwokupu przez LP wyłączono:
- administrację samorządowa
-krewnych
- spadkobierców.

I jeszcze jedno. LP korzystają z prawa pierwokupu w nieznacznej liczbie przypadków. W roku 2016 na kilka tysięcy ofert, LP zakupiły kilkanaście nieruchomości (można znaleźć na stronie LP). Z tym, że w tych przypadkach zakupu, cenę w większości ustalał sąd. Z jakim skutkiem dla sprzedającego, nie będę mówił. W jednym, znanym mi wyszło po ok. 5 zł/m2...
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Re: SPRZEDAŻ 90 letniego lasu

Post autor: poreba »

Naj pisze:chciałby dokonać wyceny/.../
- czy drzewostanu - to może zrobić nieformalnie pracownik nadleśnictwa lub Biura Urządzania Lasu (lokalnego)
Jeżeli przez "nieformalnie" rozumiesz: tak na gębę, PiXdrzwi, to Pszepani będzie około circa ebałt... to OK, jeżeli jakąkolwiek formę pisemną/dokumentowaną, to należy dodać, że ów pracownik rzeczoznawcą majątkowym ma być, albo AFAIR wycena nieruchomości i ich części składowych nagradzana jest parutysięczną grzywną i jakimiś innymi szykanami.
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: SPRZEDAŻ 90 letniego lasu

Post autor: Naj »

poreba pisze:...Jeżeli przez "nieformalnie" rozumiesz: tak na gębę, PiXdrzwi, to Pszepani będzie około circa ebałt... to OK, jeżeli jakąkolwiek formę pisemną/dokumentowaną, to należy dodać, że ów pracownik rzeczoznawcą majątkowym ma być, albo AFAIR wycena nieruchomości i ich części składowych nagradzana jest parutysięczną grzywną i jakimiś innymi szykanami.
Tak to rozumiem. Rozumiem, że właśnie chce się zorientować, ile będzie go kosztował zabieg (np. trzebież) i ile może z tego uzyskać przychodu. Przecież do tego nie zatrudni rzeczoznawcy, bo musiałby dołożyć do interesu. A papier mu na...
Awatar użytkownika
Turkuć
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 490
Rejestracja: niedziela 25 lut 2007, 06:42
Lokalizacja: Nadleśnictwo

Re: SPRZEDAŻ 90 letniego lasu

Post autor: Turkuć »

Naj pisze:
hallabreth pisze: ... Moje pytanie brzmi :
Najpierw postarać się o pozwolenie,wyciąć drzewa i sprzedać a na sam koniec ziemie ?
Czy sprzedać teren wraz z lasem, jeśli tak ile mogę "wołać" ?
Może jest ktoś kto umiałby wycenić ile może być wart?
Hallabreth zadał konkretne pytanie, a my go karmimy teorią... :)
Spróbujmy od początku:
1. Hallabretf jest właścicielem lasu , na którym istnieją naniesienia (budynki).
2. Nie jest zainteresowany posiadaniem tej nieruchomości i chciałby ja sprzedać.
3. Przed sprzedażą chciałby dokonać wyceny - tylko nie jestem pewien czego:
- czy całej nieruchomości - to powinien zrobić biegły rzeczoznawca
- czy drzewostanu - to może zrobić nieformalnie pracownik nadleśnictwa lub Biura Urządzania Lasu (lokalnego)
Jeśli chce sprzedać, to tryb postępowania jest następujący (proszę o ewentualne konkretne poprawki):

1. Można ustalić własną wycenę nieruchomości (lasu z budynkami), w oparciu np. o analizę zawieranych na danym terenie aktów sprzedaży lub zlecić wycenę najbliższemu rzeczoznawcy (warto mieć o tym rzeczoznawcy jakąś opinie, bo bywają różni). Rzeczoznawcę najlepiej znaleźć przez znajomych lub w wyszukiwarce.

2. Należy złożyć ofertę u notariusza

3. Notariusz przesyła ofertę do nadleśnictwa.

3. Nadleśniczy może skorzystać z prawa pierwokupu. W takim wypadku musi w ciągu 30 dni zawiadomić o tym notariusza. A wcześniej musi uzyskać zgodę Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

4. Nadleśniczy może zaakceptować cenę ofertową, albo zwrócić się do sądu o ustalenie ceny. Wówczas sąd powołuje biegłego, który dokonuje wyceny. Wycena jest zwykle o 50 - 30% niższa niż cena "wolnorynkowa". UWAGA! Oferta na sprzedaż lasu obejmuje całą działkę zarejestrowaną jako las, łącznie z naniesieniami (budynkami).

5. Nadleśnictwo kupuje działkę według ceny orzeczonej przez sąd.

6. Jeżeli nadleśnictwo nie dotrzyma terminu lub zawiadomi o odstąpieniu od prawa pierwokupu, działka może być sprzedana na wolnym rynku.
I tu najważniejsze:
UWAGA! Po złożeniu oferty sprzedaży, NIE MOZNA SIE Z NIEJ WYCOFAĆ! Np. po niekorzystnej wycenie przez biegłego sądowego.
Nie wiem jak u Was, ale u mnie nie ma opcji: "złożyć ofertę u notariusza". Ktoś zawiera wstępną umowę sprzedaży z Kupującym i czeka na to czu Nadleśnictwo skorzysta z prawa pierwokupu!
Owoc �ywota Twojego JeZUS
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: SPRZEDAŻ 90 letniego lasu

Post autor: Naj »

Turkuć pisze:...Nie wiem jak u Was, ale u mnie nie ma opcji: "złożyć ofertę u notariusza". Ktoś zawiera wstępną umowę sprzedaży z Kupującym i czeka na to czu Nadleśnictwo skorzysta z prawa pierwokupu!
Zgadza się. Powinno być: ...zawrzeć wstępną umowę notarialną sprzedaży z kupującym...(a może przedwstępną...). Notariusz przesyła umowę do nadleśnictwa. Jest jedna ciekawostka jednak. Nadleśniczy musi oczywiście złożyć oświadczenie o zamiarze skorzystania z prawa pierwokupu. Ale... może złożyć takie oświadczenie u innego notariusza niż ten, gdzie została zawarta umowa wstępna...
ODPOWIEDZ