Produkcja zrębek------> Kilka cennych rad dla początkuj

Przetwórstwo i handel drewnem...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Tadzik123
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 31 sty 2017, 23:02

Produkcja zrębek------> Kilka cennych rad dla początkuj

Post autor: Tadzik123 »

Moja krótka obecna sytuacja:
-Wyjechałem do Anglii, mam bardzo dobrą prace gdzie mogę porządnie odłożyć pieniędzy. Planuje zjechac za jakies 2-2.5 roku co sprawi ze będe mógł odłożyc w granicy 300-350 tysięcy złoty.

Wpadłem na pomysł, żę mógłbym produkować zrębkę drzewną a dokładniej z sosny i dębu na duża ilość, miałbym pieniądze na zakupienie dużego rębaka ( 120 mp na godzine), jakieś ładowarki teleskopowej, miałbym miejsce gdzie to robić i pomoc prawną (tzn. pomoc z księgowością, dotacjami itd.. wszystko od strony biurokracji)
Jestem bardzo pracowity i kreatywny w pracy (To raczej tez pozytywnie wpływa na rozwój firmy)
Wgłebiłem się w temat i wszystko pięknie, lecz mam kilka problemów na które nie mogę sobie odp.. internet niestety do tej pory również... Może wy mi pomożecie ? :)
A więc największy problem: Skąd mam brać w duuuuużej ilośći drewno aby się to opłacało (zakup) wsystko jak przeglądałem to jest na granicy opłacalności... MAcie może jakieś dojśćia czy pomysły na pozyskiwanie drewna ?
Druga taka zawiła rzecz to rynek zbytu i cena. Myślałem aby oddawać zrębki do elektrowni (Konin) lecz nie mogłem poszukać jak to u nich wygląda cenowo. Jak przeszukiwałem oferty firm które skupują zrębki to średnia cena była 50 zł za mp zrębek.
Jak juz wczesniej pisałem myślałem na zrębce z sosny i dębu ale może bardziej doświadczeni koledzy z forum zaproponują zupełnie coś innego ? A może jest jakaś osoba z dużym doświadczeniem w tym temacie i wziąłby mnie "pod skrzydła" i trochę przybliżył temat od strony praktycznej ?

Z góry dziękuje za wszelkie uwagi, Pozdrawiam Dawid :)
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Tadzik123 pisze:Z góry dziękuje za wszelkie uwagi
Mam następującą uwagę: zrębki drzewne to może być dodatkowe źródło dochodów dla przedsiębiorcy, nie należy ryzykować tego jako główne żródło utrzymania, bo warunki rynkowe są bardzo zmienne...
Wspomniałeś o przeciętnej cenie 50 zł. To niedużo, ale jeszcze by Cię bardziej zasmuciło, gdybyś poszperał jakie wymagania mają odbiorcy pod względem dopuszczalnej wilgotności zrębek i dopuszczalnej ilości zanieczyszczeń (typu piasek)...
Poczytaj sobie ten stary artykuł i się zastanów:
http://www.gpd-news.pl/1.2-502--Cenny_s ... nbsp;.html
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2612
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Startujesz w ogłoszeniach nadleśnictw na zrębkowanie np pozostałości pozrębowych . Na jednym zrębie tak ok 40 m3 jesteś w stanie zebrać . Cena w zależności od przetargu jest różna i w tym roku są nowe zasady tej czynności .
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Kuna lesna pisze:Na jednym zrębie tak ok 40 m3 jesteś w stanie zebrać .
I jak wygra wszystkie przetargi, to po zaledwie 10 latach zwróci mu się koszt inwestycji w maszynę zrębkującą... a po kolejnych 10 latach zacznie faktycznie zarabiać...
Chyba autor wątku nie o takich ilościach drewna do zrębkowania myślał i nie w takich warunkach chciał zrębkować...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105024
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Kuna lesna pisze:Startujesz w ogłoszeniach nadleśnictw na zrębkowanie np pozostałości pozrębowych .
Nie do wszystkich. Na niektórych pozycjach zamawiający może chcieć rozdrobnioną masę pozostawić do naturalnego rozkładu. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Tadzik123
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 31 sty 2017, 23:02

Post autor: Tadzik123 »

No dokładnie.. potrzebowałbym o wiele wiele więcej tego drewienka :/ są jakieś duuuze przetargi gdzie można wyciągnąć porządny kawał drewna ? Albo co myślicie o zrebkach z Zrzyny tarczanych ? Umówić się z kilkoma tartakami ze brałbym od nich wszystkie zzrzyny do tego jakieś drewno co trafii się po fajnej cenie oraz może jakiś skup starych palet ? Co myślicie ? Jakieś inne pomysły ? Druga sprawa to wie może ktoś ile kosztuje transport drewna ? Cały tir w kłodach 1-2 m ?
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Tadzik123 pisze:Umówić się z kilkoma tartakami ze brałbym od nich wszystkie zzrzyny
Wszystkie znane mi tartaki od lat już mają rozwiązany ten "problem":
- produkują brykiety opałowe, wiązki drewna kominkowego, opalają odpadami własne kotłownie/suszarnie do drewna, udostępniają odpady do zakładów płyt wiórowych (które same odbierają to z tartaków)... Przyjmij do wiadomości, że od 27 lat jest w Polsce gospodarka mniej więcej rynkowa i prywatna inicjatywa dawno już "zagospodarowała" różne nisze rynkowe, które wydaje Ci się, że istnieją...
Odnośnie transportu drewna też nie Oczekuj cudów - to nie może przecież kosztować mniej niż paliwo + amortyzacja sprzętu + zwrot kosztów niezbędnych opłat/koncesji...
Trochę jest o tym tutaj:
http://www.katalog.pgt.pl/newsletter/ar ... l_194.html
i cytat z powyższego: Przy długich kursach stawka dla dużych odbiorców wynosi, w przypadku standardowego samochodu z przyczepą, 4,5-5 zł za 1 km. Przy przewozach krótkich, np. z lasu na stację PKP w promieniu 10-20 km, gdy relatywnie dużo czasu pochłania załadunek i rozładunek, klient płaci od 1 m3 średnio 17-19 zł.
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Tadzik123 pisze:są jakieś duuuze przetargi gdzie można wyciągnąć porządny kawał drewna ?
Podobno w okolicach Krasnojarska (ros. Красноярск) można kupić większe ilości drewna. Ale nie wiem ile kosztują formalne opłaty i łapówki, aby to stamtąd szło wydostać później...
Prawdopodobnie dlatego wydobywamy w Polsce węgiel, że jest on tańszy niż sprowadzane z Rosji drewno do celów energetycznych...

PS
na wszelki wypadek:
http://drewno.zilp.lasy.gov.pl/drewno/
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Produkcja zrębek------> Kilka cennych rad dla począ

Post autor: Naj »

Tadzik123 pisze:...Wpadłem na pomysł, żę mógłbym produkować zrębkę drzewną..
Zrębki...: :wink:
Dobrze, że zaczynasz od analizy rynku, a nie od kupna maszyn. Przede wszystkim, zrębki, to nie jest pojęcie jednoznaczne. Ogólnie można powiedzieć, że zrębki dzielą się na:

- energetyczne - spalane w elektrociepłowniach lub gospodarstwie domowym. Zużycie tych zrębków rośnie, a surowcem dla nich są głównie odpady zrębowe oraz wierzba energetyczna z plantacji. Z tego co wiem, spalanie zrębków w dużych kotłowniach wymaga specjalnych pieców. Taki piec był zainstalowany w nadleśnictwie Kliniska (rdlp Szczecin). Nie wiem, czy nadal działa. Nie wszystkie elektrociepłownie są przygotowane na spalanie zrębków, choć jest to zalecenie Unii.

- przemysłowe - stosowane jako surowiec w przemyśle płytowym lub celulozowym. Tego typu zrębki pozyskuje się w zasadzie w zakładach drzewnych (tartakach głównie), z odpadów. Duże zakłady mają z reguły ten problem rozwiązany, natomiast małe tartaki (do kilku k m3 przerobu) z zasady sprzedają odpady na lokalnym rynku jako opał.

Natomiast z moich obserwacji wynika, że istnieje duży rynek na usługi zrębkowania. Głównie w drogownictwie i gosp. komunalnej.
Efekt ekonomiczny "czystej" firmy "zrębkowej" (zakup drewna - zrębkowanie - sprzedaż zrębków), wydaje się wątpliwy.
Spróbuj poznać te linki:
http://cepl.sggw.pl/sim/pdf/sim32_pdf/s ... stocki.pdf
http://www.ebiomasa.pl/gielda-biomasy/3-zrebki-trociny
http://biopal.com.pl/aktualnosci/rynek-peletu-w-polsce/
mrówka
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 272
Rejestracja: poniedziałek 09 cze 2008, 22:58
Lokalizacja: się wziąłem

Post autor: mrówka »

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 27 września 2001 r. w sprawie katalogu odpadów, zużyte palety klasyfikowane są jako odpad:
Kody odpadów zużytych palet
Grupa, podgrupa i rodzaj odpadów 15

Odpady opakowaniowe; sorbenty, tkaniny do wycierania, materiały filtracyjne i ubrania ochronne, nieujęte w innych grupach 15 01

Odpady opakowaniowe (włącznie z selektywnie gromadzonymi komunalnymi odpadami opakowaniowymi) 15 01 03

Opakowania z drewna. W procesie odzysku zużytych palet drewnianych powstają różne odpady:
Grupy, podgrupy i rodzaje odpadów 19

Odpady z instalacji i urządzeń służących zagospodarowaniu odpadów, z oczyszczalni ścieków oraz uzdatniania wody pitnej i wody do celów przemysłowych 19 12

Odpady z mechanicznej obróbki odpadów (np. obróbki ręcznej, sortowania, zgniatania, granulowania) nieujęte w innych grupach 19 12 02

Metale żelazne 19 12 07

Drewno i inne niż wymienione w 19 12 06

Bez zezwolenia od miejscowej władzy na przerób odpadów nie zaczynaj przygody z paletami.
omen
początkujący
początkujący
Posty: 65
Rejestracja: środa 04 mar 2015, 20:54
Lokalizacja: Polska

Post autor: omen »

No niestety odradzam tego typu inwestycje ponieważ takich firm jest naprawdę sporo i sporo się już wykruszyło z rynku. Konin z tego co wiem bierze dużo mniej zrębki niż 5 lat temu i ma jednego odbiorcę no a ten odbiorca ma podwykonawców. Więc sądzę ze ty byłbyś trzecim w kolejce a co za tym idzie, żaden pieniądz z tego. No i jeszcze kwestia transportu zrębki do odbiorcy. A jeśli biomasa z nadleśnictwa to czasami trzeba ją także zrywać samemu.
A z tym 120 mp to papierowe dane.
Awatar użytkownika
oMirek
leśniczy
leśniczy
Posty: 869
Rejestracja: wtorek 03 sty 2012, 21:23

Post autor: oMirek »

Cienko widzę taki interes w okolicznościach, gdy LP tworzą regionalne składnice drewna energetycznego, gdzie chcą same gromadzić potrzebny Tobie towar, w takich właśnie ilościach, jakie by Tobie podchodziły. Sprzedaż i dystrybucję rozwiążą LP. Kolejna idea Pana Dyrektora Tomaszewskiego to budowa lokalnych elektrociepłowni na gruntach LP, opalanych tym towarem.
Kto będzie zajmował się zrębkowaniem na tych składnicach i jak się tam wbić z Twoją ofertą? Nie wiem.
Martwe drewno (drzewo) to symbol zła i grzechu, nienawiści. Ks. Tomasz Duszkiewicz
ODPOWIEDZ