i co teraz ?

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

horian
początkujący
początkujący
Posty: 222
Rejestracja: niedziela 21 sie 2011, 17:17
Lokalizacja: WLKP

Post autor: horian »

Jeszcze mam jedno pytanie. W którym momencie robi sie przerzedzanie w olszy. Obecnie mam z 7 metrowe o średnicy 10-15 cm i co 1 - 1,3 metra. Byłem w LP i były tam olchy ale juz konkretne co jakies 3 metry
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77504
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... z olchą na spokojnie, nie ma mocnej wewnątrzgatunkowej konkurencji, chcesz grubsze, przerzedzaj bardziej, prowadź na spokojnie
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
horian
początkujący
początkujący
Posty: 222
Rejestracja: niedziela 21 sie 2011, 17:17
Lokalizacja: WLKP

Post autor: horian »

Dzięki
borowiak

Post autor: borowiak »

drwalnik pisze:... z olchą na spokojnie, nie ma mocnej wewnątrzgatunkowej konkurencji, chcesz grubsze, przerzedzaj bardziej, prowadź na spokojnie
Ale jak uciekną w górę to pźniej po zabiegu nieco się kładą ;) Lepiej po trochę ale częściej....
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77504
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

borowiak pisze:Ale jak uciekną w górę to pźniej po zabiegu nieco się kładą ;) Lepiej po trochę ale częściej....
... dokładnie tak!
borowiak

Post autor: borowiak »

:beer:
horian
początkujący
początkujący
Posty: 222
Rejestracja: niedziela 21 sie 2011, 17:17
Lokalizacja: WLKP

Post autor: horian »

kontynuując....
Jak to wygląda w praktyce z podkrzesywaniem drzew ? Stosuje się to w LP i ewentualnie jakich gatunków głownie dotyczy ?

Ja w tym tygodniu powycinałem dolne gałęzie graba, buka i dębu, w reszte - modrzew, sosna, olcha nie ingeruje bo przy szybkim wroście i pełnym zwarciu same się oczyszczają. Czy ta "działalnośc" warto kontynuowac np za 5 lat ?
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Polecam lekturę:

viewtopic.php?t=32300
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
horian
początkujący
początkujący
Posty: 222
Rejestracja: niedziela 21 sie 2011, 17:17
Lokalizacja: WLKP

Post autor: horian »

.. ale było mało poznawcze :)

Mi bardziej chodzi czy LP cos takiego się robi odnośnie dębu i buka. Bo ja mam taki plan aby podkresywac do momentu pełnego zwarcia i wtedy usuwac całe drzewa.

Notabene zadaje sobie pytanie czym różni sie las prywatny od LP, b wszedzie słyszę że prywatny to jakiś gorszy...
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Co do grabu i dębu zalecałbym formowanie koron. Podkrzesuje się sosnę, czasem dęby. Buka się nie podkrzesuje, ze względu na to, ze wchodzi fałszywa twardziel. Modrzew najważniejsze, aby miał cienkie gałęzie, nie podkrzesuje się. Modrzew i świerk dla optymalnego wzrostu potrzebuje na 2/3 długości uiglonej, zdrowej korony. Reszta iglastych wystarczy 1/3.
Jest to stary błąd, na tym utrzymywanie lasu zasadzać, żeby żadnego drzewa nie tykać. Każda rzecz w przyrodzie ma swój kres, do którego przyszedłszy, trwa czas niejaki w dobrym stanie, ten przebywszy, psuć się musi. Drzewo przestarzałe staje się niezdatnym i próżno miejsce zalega: trzeba go więc w czasie doskonałej jego pory wycinać, ale w tym wycinaniu tak poczynać roztropnie, żeby aktualna korzyść dalszej nie przeszkadzała.
Ignacy Krasicki
horian
początkujący
początkujący
Posty: 222
Rejestracja: niedziela 21 sie 2011, 17:17
Lokalizacja: WLKP

Post autor: horian »

rok minął (no już prawie) i pojawiły sie pytania.
1. 5-6 metrowa sosna tylko w jednym miejscu (może to zalezy od gleby) nie nastepuje proces oczyszczania. Czy w tym miejscu ingerować i oczyścić mechanicznie dolne gałezie ?? Są one jakies dziwnie grube w porównaniu do sosen w innych miejscach

2 Modrzew ma 8-10 metrów i praktycznie zamknął dostęp słeńca do gleby - przezyło tylko kilka paproci i to jest jedyna zieleń na dnie. Czy to już jest czas na przerzedzanie ? Jezeli tak to jakie odstępy zachowac ?

3. Czy jeleń jest wstanie pokonać 1,8 płot bez rozbiegu ??? Siatka w tym miejscu jest obniżona jakby ktoś ją przycisnął od góry. Trochę mi zniszczył plantacji obgryzając z kory dosyć już konkretne drzewa ktore z trudem jestem wstanie objąc dłonia. Ślady były długie na jakies 10 cm i mocno zapadniete w ściólkę Szczerze mówiąc zacząłem się zastanawiac czy to przypadkiem nie łoś. Tym bardziej ze parę latt temu "ktos" zaczął konsumowac końcówki sosen na wysokosci 2,5-3metrów

4. no i powracajacy temat grab&dąb - w tym roku przyrost graba jest niesamowity na wysokość i szerokość. Dąb za tym nie nadąża i sa już egzemplarze które sa w "gałęziach" grabu. Coś z tym robic ? Nie wiem - ciąć gałezie graba, zlikwidowac dąb ?

Oceniam przyrost graba na 1,0- 1,5 metra !!!! Jedna gałąź boczną zmierzyłem i przyrost miała ponad 2 metry - szok. Naprawde to trzeba zobaczyć - 8 letnie graby mają spokojnie 6 metrów
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Ad 1 Jeżeli jest to grupa takich samych sosen to nic nie rób oddziaływając na siebie i tak się oczyszczą
Ad 2 Tak ze 3 szt na ar możesz dać rzadziej
Ad 3 Jelen pokona bez problemu ale szkody na wysokości 2-3 m to raczej łoś .
Ad 4 Dopóki ma głowę nie osłoniętą to nic nie rób albo lekko rozrzedź graba ale ostrożnie .
horian
początkujący
początkujący
Posty: 222
Rejestracja: niedziela 21 sie 2011, 17:17
Lokalizacja: WLKP

Post autor: horian »

Kuna lesna pisze: Ad 1 Jeśeli jest to grupa takich samych sosen to nic nie rób oddziaływając na siebie i tak się oczyszczą
Ad 2 Tak ze 3 szt na ar możesz dać rzadziej
ale to robić jednorazowo czy stopniowo ?
Kuna lesna pisze: Ad 3 Jelen pokona bez problemu ale szkody na wysokości 2-3 m to raczej łoś.
Ad 4 Dopóki ma głowę nie osłoniętą to nic nie rób albo lekko rozrzedź graba ale ostrożnie .
rozrzedzić graba tzn - usuwac gałęzie a nie sztuki ?
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Jak masz czas to rób to stopniowo i obserwuj .Same gałęzie nic nie dadzą bo tak jak pisałem najważniejszy jest "dach" czyli górna część lasu . Pozostaw tyle graba żeby spełniał swoje pożyteczne funkcje tj chronił Dęba przed uszkodzeniami i przymrozkami oraz wyciągał go w górę . Wszystkie zagęszczenia nieco rozluźnij i usuń te graby które bardzo przeszkadzają wzrostowi Dęba . Jeżeli nie masz wprawy zrób to w dwóch etapach dwoma lekkimi cięciami w okresie 2-3 lat .
zuzanna12345
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: środa 30 sie 2017, 14:28
Kontakt:

Post autor: zuzanna12345 »

Bez spiny, na spokojnie
[...mod]
horian
początkujący
początkujący
Posty: 222
Rejestracja: niedziela 21 sie 2011, 17:17
Lokalizacja: WLKP

Post autor: horian »

Niedawno ktos zrobił za mnie przerzedzenia w drzewostanie. Zrobił to Grzegorz, orkan Grzegorz. Niestety okazał się miernym fachowcem. Głownie mi padły modrzewie i najbardziej dziwne że w samym srodku zasadzenia a nie najwększe na obrzezach. poszło to jednak konkretnie bo chyba to zadziałało jak efekt domina - padł jeden i pociągnął 3-5 dodatkowych sztuk. Teraz mam pytania czy gałezie można z modrzewia mozna zostawic i nie spowodują jakies gradacji? - pień idzie do kominka. Co w luki dosadzic. Jest to obszar z 4 stron zarośniety modrzewiem i ma on ponad 10 metrów. Wykluczam ponownie modrzew bo raczej nie ma szans na rozwój
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
horian
początkujący
początkujący
Posty: 222
Rejestracja: niedziela 21 sie 2011, 17:17
Lokalizacja: WLKP

Post autor: horian »

Moj przyrost modrzewia - mam modrzewie o pierścienicy 30cm
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77504
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... co resztą porasta poza modrzewiami?
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
horian
początkujący
początkujący
Posty: 222
Rejestracja: niedziela 21 sie 2011, 17:17
Lokalizacja: WLKP

Post autor: horian »

obok areału z modrzewiem rośnie cześciowo sosna i głownie dąb z grabem oraz buk To jest nizsze i nie bedzie oddziaływac jak modrzew
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77504
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... modrzewia uszkodzonego usuń, dosadź bukiem
... modrzew spełnił rolę domieszki czasowej jakby co
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
ODPOWIEDZ