Nadleśnictwo chce zarobić.

Zagadnienia z szeroko pojętej ekologii, przyrody, środowiska i biologii...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169872
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Dyrektor generalny Lasów Państwowych zdecydował, że inspekcja LP skontroluje wszystkie przypadki eliminacji żubrów w Nadleśnictwie Borki w latach 2012–2016.

– Odstrzał osobników (chorych, słabych lub zbyt licznych na danym terenie), od zawsze był przykrym, lecz niezbędnym elementem strategii programu odtwarzania i ochrony populacji żubra. Strategia odniosła ogromny sukces i dlatego zrobimy wszystko co możliwe, by wyjaśnić wszelkie wątpliwości, jakie mogą jej dotyczyć – mówi Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny LP. Zgodnie z jego decyzją z 9 stycznia, do czasu zakończenia kontroli, czyli do 31 stycznia 2017 r., nadleśnictwo nie będzie sprzedawało praw do odstrzału żubrów. Jeśli w tym czasie zajdzie potrzeba eliminacji wybranych osobników ze względów sanitarnych, dokonają jej nieodpłatnie uprawnieni do tego pracownicy LP.
Całość >>>>>
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
DAKa
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4989
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 17:08

Post autor: DAKa »

Capricorn pisze:
Jeśli w tym czasie zajdzie potrzeba eliminacji wybranych osobników ze względów sanitarnych
DAKa pisze:Pracownicy LP nie posiadaja broni palnej
A może rzecz nie będzie polegała na odstrzale, tylko na zwyczajnym uboju. Weterynarz, zagroda, coś na kształt rzeźni i te sprawy :roll:

Wet = zastrzyk i nix rzeznia ....utylizacja.....Aczkolwiek z tym zastrzykiem to taaaaka sprawa...Najlepiej mi sie podoba obrazek gajowego Maruchy wpedzajacego razem z przedstawicielem derechcji (to nie musi byc sam bos) takiego lekko podenerwowanego byka zubra do zagrody....

LP powinny moze zamiast celebrowania zubry - online , wrzucic pare filmikow na You Tube z usmiercania zubrow. Przy pomocy roznych metod i w roznych warunkach. Z podaniem uzywanych kalibrow....oraz srodkow farmakologicznych ...W celach edukacyjnych - rowniez dla wlasnych pracownikow. I to juz dawno temu.

A tak to tera Lasy kryja sie za watlymi plecami pani Wandy, ktora w propagandowym filmiku LP probuje "educhowac".....chociaz mleko sie wylalo. I wychowana na skupiajacym najwiecej osob portalu LP - zubry online gimbaza nie bedzie mniej hejtowac....( dopoki jej nie przejdzie) ........Nieciekawa sytuacja....


( Pani Wanda zasluguje na jakis kordelas chyba - od niedawna jest w posiadaniu uprawnien do polowania, czyli Rycerzem (rycerka wlasciwie) Sw. Huberta i taki instrument by sie na pewno jej przydal..... Jeszcze jak by sie instrukcje obslugi do niego zrobilo... :roll: )

take it easy....

(Notabene - Sten - link, ktory wrzuciles jest juz w poscie z godz, 11.09)
Buk, Humor, Dziczyzna


for ever
DAKa
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4989
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 17:08

Post autor: DAKa »

https://oko.press/zubry-knyszynskie-tez ... -zubrzyce/

Jednym ze skutków publikacji OKO.press i wspólnej akcji z Greenpeace jest decyzja Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z 9 stycznia o wstrzymaniu do końca miesiąca komercyjnego odstrzału żubrów w Puszczy Boreckiej, „dla wyjaśnienia wszystkich wątpliwości”. OKO.press pisało, że zwożone są tu żubry z całej Polski na odstrzał.

Derechtorowi niech bendom dzieki.... :roll:

Po raz pierwszy - w skromnej i raczej posredniej formie - slowa uznania dla
kierownictwa LP (pomijajac nastepny akapit , w ktorym jest troche mniej uznania).
Ale sprawy sa na dobrej drodze i pan Konrad Tomaszewski moze kiedys bedzie nominowany honorowym wolontariuszem Greenpeace. A moze nawet Czlowiekiem Roku portalu OKO.press....Kto wie...?... :roll:

Mudlmy siem. Zyczac wszystkim dalszych sukcesow w dziele ochrony ostatnich zubrow na swiecie oraz w Polsce. :)
Buk, Humor, Dziczyzna


for ever
miloko
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: środa 25 sty 2017, 10:58
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: miloko »

Dobrze, że nagłaśniacie te sprawę! :help:
DAKa
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4989
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 17:08

Post autor: DAKa »

miloko pisze:Dobrze, że nagłaśniacie te sprawę! :help:
Eeeee...tam. :oops: Prawdziwa promocja i naglosnienie jakosci stekow ze zubra, ktore smakuja nawet najwieszemu Ekologowi Wszechczasow z Gazety Wybiorczej to dopiero bedzie.....cierpliwosci. :roll:
Buk, Humor, Dziczyzna


for ever
Awatar użytkownika
aldebaran
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 289
Rejestracja: wtorek 11 lis 2014, 10:51

Post autor: aldebaran »

Z tej ciężarnej krowy robią już niemal męczennika. A z tego co wiem to miała zaawansowaną grzybicę i była we wczesnym stadium ciąży, niemożliwym do stwierdzenia na odległość (stąd wyszło to dopiero po sekcji).
Zresztą, to wszystko jest w tekście... no ale, samo "myśliwi zabili ciężarną żubrzycę" brzmi lepie. Będzie więcej kliknięć.
DAKa
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4989
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 17:08

Post autor: DAKa »

"myśliwi zabili ciężarną żubrzycę"
"Brzemienna" chyba brzmi lepiej. I tak dobrze ze prasa nie podala :
"leśnicy zabili ciężarną żubrzycę","leśnicy dali zabic ciężarną żubrzycę"...."bestialski mord na zubrzycy i zyciu poczetym".......brzmi cynicznie lecz inicjatorzy nagonki skrupulow nie maja, tak samo jak w dooopie
maja grzybice czy zwierzata.....Nic nie poradzisz.
Buk, Humor, Dziczyzna


for ever
DAKa
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4989
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 17:08

Post autor: DAKa »

Buk, Humor, Dziczyzna


for ever
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105024
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

No cóż ja pocznę... Mam podły zwyczaj sprawdzania z kalkulatorem liczb i ich korelacji podawanych przez tzw. "czynniki oficjalne".
I teraz też się memu nałogowi nie oparłem i szybciutko z kartką papieru i kalkulatorem (dla pewności :wink: ) sprawdziłem jak to jest z wyliczeniami podanymi przez pana Andrzej Szwedę-Lewandowskiego, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Głównego Konserwatora Przyrody.
Spójrzcie na podane liczby, zestawione z Księgi Rodowodowej Żubra:

rok 2015:
1565 osobników ogółem,
z czego:
1347 w stadach wolnych
204 w stadach zamkniętych.

rok 2014:
1432 osobniki ogółem,
z czego:
1210 w stadach wolnych
222 w stadach zamkniętych.

I teraz wynik prostych odejmowań i dodawań. Otóż o ile dane za rok 2014 bilansują się dokładnie (1210+222=1432) o tyle za rok 2015 jest różnica 14 szt. (1347+204=1551 a nie jak podał pan minister 1565).
Czepiam się? Może, ale jeśli nikomu w Ministerstwie Środowiska nie chciało się sprawdzić danych w tabelkach (przekazanych posłom), to wydaje mi się, że cierpi na tym wiarygodność wszelkich prezentowanych danych...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Piotrek pisze:...Czepiam się? Może, ale jeśli nikomu w Ministerstwie Środowiska nie chciało się sprawdzić danych w tabelkach (przekazanych posłom), to wydaje mi się, że cierpi na tym wiarygodność wszelkich prezentowanych danych...
To był rachunek prawdopodobieństwa... :lol:
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Piotrek pisze:rok 2015:
1565 osobników ogółem,
z czego:
1347 w stadach wolnych
204 w stadach zamkniętych.
Zaraz, zaraz... osobniki pojedyncze, nie są osobnikami w stadach...
Z tego powodu liczba osobników ogółem ma prawo być większa niż liczba osobników w stadach...
Proste odejmowanie i dodawanie może tu nie wystarczać... :wink:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105024
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Wiesław pisze:Zaraz, zaraz... osobniki pojedyncze, nie są osobnikami w stadach...
Lech Falandysz wiecznie żywy...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169872
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Kontrola ws. odstrzału żubrów zakończona.
Eliminacje żubrów w Nadleśnictwie Borki były zgodne z przepisami, warunkami określonymi w decyzjach służb ochrony środowiska i zaleceniami ekspertów odpowiedzialnych za stado – ustalili inspektorzy LP.
W ostatnim dniu stycznia inspektorzy zakończyli kontrolę przypadków odstrzału żubrów w Puszczy Boreckiej w latach 2012–2016, którą zarządził dyrektor generalny LP.
Całość >>>>
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Piotrek pisze:Lech Falandysz wiecznie żywy...
Z tym, że sam robisz za Falandysza akurat...
Przeczytaj definicję:
http://www.ekologia.pl/wiedza/slowniki/ ... iska/stado
I odpowiedz na pytanie: psy zgromadzone w kojcach gminnego schroniska są stadem?
A żubry zgromadzone w małych wybiegach zagrody pokazowej? One też są stadem?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105024
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Wiesław, nie bardzo chyba rozumiesz o co mi chodzi...
To może pytanie pomocnicze - w 2014 roku takich żubrów poza stadem (pojedynczych jak je nazwałeś) nie było w ogóle?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Nie wiem skąd brał dane pan Szweda-Lewandowski, ale w dorocznych zestawieniach ksiąg rodowodowych wszystko się dobrze bilansuje i nie występuje tam nigdzie pojęcie „stado”.
Urzędowy rejestr Księgi Rodowodowej Żubrów używa pojęcia „stan populacji”, "liczebność żubrów", zaś hodowle dzieli na wolne, półwolne i zamknięte (zamknięte w żaden sposób nie mogą być automatycznie uznane za stada żubrów). W jednej tylko hodowli wolnej może obok siebie funkcjonować kilka stad, ze stale zmieniającą sie liczbą osobników w stadach. Więc to pojecie jest nieprecyzyjne i dr Jan Raczyński pojęcia tego unika. I tylko na to zwróciłem uwagę, jako na prawdopodobny powód niezgodności sumy osobników w stadach z sumą populacji krajowej żubra.
ODPOWIEDZ