BHP w pracach Służby Leśnej.

Szkolenia, wypadki, choroby, pierwsza pomoc, ocena ryzyka...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105110
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Helenka pisze:tak stoi w instrukcji bhp
Której? Bo ja takiej nie mam a w tej, którą mam - nie ma nic o pracach przy wyznaczaniu. Gdybyś miała jakieś namiary na tekst online... Lub bliższe określenie aby łatwiej było szukać...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Helenka
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3395
Rejestracja: piątek 18 gru 2015, 18:08

Post autor: Helenka »

Piotrek pisze:
Helenka pisze:tak stoi w instrukcji bhp
Której? Bo ja takiej nie mam a w tej, którą mam - nie ma nic o pracach przy wyznaczaniu. Gdybyś miała jakieś namiary na tekst online... Lub bliższe określenie aby łatwiej było szukać...
no patrz! Normalnie diabeł ogonem przykrył! Pewna byłam, że tam o tym czytałam. Miałam dziś chwilkę co by przejrzeć, a tu nic, motyla noga! Jestem jednak pewna, że gdzieś o tych 4 godzinach czytałam ...jak wytropię gdzie, to dam znać. Tak czy siak wspomnę tylko, że te 4 godziny wynikają z tego, iż podnosząc ciągle głowę do góry, aby obejrzeć korony drzew, doprowadzamy do ciągłego ucisku w obrębie kręgosłupa szyjnego, co w rezultacie może doprowadzić do przeciążenia kręgów szyjnych, itd.,itp..... a teraz lecę dalej :)
"Kochaj, ucz się i pracuj - to trzy najważniejsze przykazania życia Inków. Kochaj siebie jako człowieka, kochaj innych ludzi i kochaj Boga, który Cię stworzył. Ucz się, czyli poszukuj wiedzy, rozwijaj się i Bądź coraz lepszym człowiekiem. I pracuj. Bo praca uszlachetnia." (B.Pawlikowska)
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3759
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

Jestem pewien że głowa jest zadarta do góry krócej niż 4 godziny na zmianę roboczą...
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Sam po sobie zauważyłem, że długie wyznaczanie np. od 8 do 13 godziny powoduje zmęczenie oczu, no i sporo błędów szczególnie pod koniec. Najlepiej wyznaczac z przerwami na inna pracę, prase leśną, sniadanie, odbiórke gałęziówki, tu pojechać, tam zobaczyć,itp.
Monotonne w II klasie sosny i wielogatunkowe CP.
Jakieś 2-3 lata temu w jednej z czasopism wydawanych przez RDLP wyczytałem w wywiadzie z dyrektorem, że wyznaczanie nie powinno trwać długo, najwyżej kilka godzin. Nie chce skłamać ile. W każdym razie zaskoczył mnie krótki czas.
Stwierdziłem,że skoro dyrektor pisze...
Jednak miałem leśniczego, który nie wyznaczał, a jeśli wyznaczył w tym czasie 1ha to kazał sam siebie poprawić, bo mu się nie podobało.W dodatku na kontrolę wyznaczania przyjeżdzał o 14 40... :spoko:

Co do farby, zdecydowanie łatwiej farbą niż toporkiem, można skorygować błedy i farba po 2 latach od wykreślenia TPP blaknie i śladu nie ma. Siekierką ręka boli...
Są osoby co nie lubią farby "bo tak" i każą wyznaczać piekne świerki, które mogłyby iśc w WB siekierką. Nikrt się nie czepiał o deprecjację surowca. Ale już o krzywy i niewyraźny podpis na KW już tak...

Co do BHP to największym przewinieniem jest wyznaczanie CP w ulewnym deszczu, "bo co ja mam z Tobą zrobić, nie puszczę ciebie do domu".
Ale wywozu o 21 30 czy o 4 rano nikt nie widzi wtedy, w zamian z ewentualne siedzenie w domu w deszczu...
Jest to stary błąd, na tym utrzymywanie lasu zasadzać, żeby żadnego drzewa nie tykać. Każda rzecz w przyrodzie ma swój kres, do którego przyszedłszy, trwa czas niejaki w dobrym stanie, ten przebywszy, psuć się musi. Drzewo przestarzałe staje się niezdatnym i próżno miejsce zalega: trzeba go więc w czasie doskonałej jego pory wycinać, ale w tym wycinaniu tak poczynać roztropnie, żeby aktualna korzyść dalszej nie przeszkadzała.
Ignacy Krasicki
ODPOWIEDZ