Opis taksacyjny

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wilku94
początkujący
początkujący
Posty: 13
Rejestracja: czwartek 24 mar 2016, 11:22

Opis taksacyjny

Post autor: wilku94 »

Witam,
mam pytanie odnośnie opisu taksacyjnego. Jeżeli na danym oddziale występuje 90% Świerka i 10% Modrzewia, a w opisie taksacyjnym opisu drzewostanu jest Z1-JdŚwBk (cz.zg) lub N1-JdŚwBk, to na tym terenie powinien występować drzewostan Jodłowo-Świerkowo-Bukowy, a drzewostan Św-Md, który występuje w tym momencie jest zdegradowany i nie powinno tutaj rosnąć?

Z góry dzięki za odpowiedź, bo już się sam w tym pogubiłem :)
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

GTD czyli gospodarczy typ drzewostanu to jest rodzaj drzewostanu, do którego powinno się dążyć w postepowaniu gospodarczym wobec tego drzewostanu zatem wszystkie zabiegi powinny być tak prowadzone aby w perspektywie następnego pokolenia osiągnąć drzewostan zgodny z GTD. O ile w drzewostanie rębnym jest to sprawa dość prosta, bo to jest kwestia doboru właściwej rębni i składu gatunkowego odnowienia i w perspektywie 30 lat efekt można osiągnąć o tyle w drzewostanie przedrębnym perspektywa się wydłuża natomiast postepowanie uzależnione jest od wielu czynników, z których najważniejsza jest stabilność drzewostanu i idąca w ślad za nią pilność przebudowy.
Nie mam pojęcia co znaczą symbole Z1 i N1. Powinno to być wyjaśnione w operacie albo instrukcji urządzania.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
3006hc
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1129
Rejestracja: piątek 22 sie 2008, 03:25
Lokalizacja: z lasu

Post autor: 3006hc »

Z- zniekształcony
N - naturalny

cyferki 1,2.. oznaczają jakieś stopnie. To wszystko jest w instrukcji.

Poza tym, zapisując jak GTD, masz tam aktualnie drzewostan Md-Św, a nie Św-Md. To też jest w instrukcji.
Różnica między ekologiem, a ekofilem jest mniej więcej taka jak miedzy pedagogiem a pedofilem....
Lukasz105
początkujący
początkujący
Posty: 201
Rejestracja: poniedziałek 07 gru 2015, 12:37
Lokalizacja: z Puszczy

Post autor: Lukasz105 »

1 oznacza drzewostan w stanie naturalnym
2 oznacza drzewostan w stanie zbliżonym do naturalnego
,,Rób w życiu to co lubisz a nigdy nie będziesz musiał pracować''
Anna K.
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 08 sty 2017, 20:32
Kontakt:

Post autor: Anna K. »

dzieki za info :) tego szukałam
ODPOWIEDZ