Pijany kierowca quada zatrzymany w środku lasu

Ochrona mienia w Lasach Państwowych...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169490
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Pijany kierowca quada zatrzymany w środku lasu

Post autor: Sten »

Od wtorku 25 października na terenie Lasów Państwowych prowadzone są działania pod kryptonimem „Stroisz-16". Bardzo często takie działania i patrole są prowadzone z funkcjonariuszami policji. Podczas jednego z takich patroli Straży Leśnej z Nadleśnictwa Mrągowo i funkcjonariuszy wydziału ruchu drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie na drodze leśnej leśnictwa Ganty (gmina Piecki) do kontroli drogowej został zatrzymany kierowca quada. Podczas kontroli dało się wyczuć od kierującego wyraźny zapach alkoholu, a wstępne badanie urządzeniem AlcoBlow potwierdziło przypuszczenia, że kierujący znajdował się pod wpływem alkoholu.
Całość >>>
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

W trakcie dalszych wyjaśnień okazało się, że zatrzymany nie posiadał nigdy uprawnień do kierowania pojazdem. Poza nieuprawnionym wjazdem do lasu „kierowca" odpowie za prowadzenie w stanie nietrzeźwości, brak uprawnień do kierowania i wymaganych dokumentów podczas kontroli.
I tu dotykamy ciekawej kwestii - czy poza drogami publicznymi brak uprawnień do kierowania, dokumentów i trzeźwości to są wykroczenia/przestępstwa?
Niech mądry prawnik może się wypowie bo ja czytam zapisy KW i KK i nijak mi nie wychodzi, że poza drogami leśnymi dopuszczonymi do ruchu pojazdów popełnia się którekolwiek z wymienionych wykroczeń/przestępstw...

Na początek brak uprawnień do kierowania.
Kodeks wykroczeń:
Art. 94. § 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny.

Drogi leśne czy też wewnątrzzakładowe nie są tu wymienione...

Teraz brak dokumentów.
Kodeks wykroczeń:
Art. 95. Kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd, nie mając przy sobie wymaganych dokumentów,
podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

I tu także nie widzę dróg leśnych czy wewnątrzzakładowych...

No i na koniec jazda pod wpływem lub w stanie nietrzeźwym:
Kodeks wykroczeń:
Art. 87. § 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,
podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.

Kodeks karny:
Art. 178a. § 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Z tych dwóch artykułów wynika, że jeżeli w stanie po spożyciu/nietrzeźwości prowadzisz samochód (generalnie - pojazd mechaniczny) w miejscu niedostępnym dla innych uczestników ruchu drogowego wówczas nie popełniasz wykroczenia/przestępstwa.
Ruch lądowy bowiem to jest ruch na drogach publicznych, w strefach zamieszkania, strefach ruchu czy wreszcie innych miejscach, które są ogólnie dostępne i na których odbywa się rzeczywisty ruch pojazdów, a więc drogi wewnętrzne, dojazdowe, place, parkingi dostępne dla innych kierujących pojazdami, na których ten ruch rzeczywiście się odbywa.

Moim zdaniem panowie policjanci "wzięli na huki" biednego pana na quadzie. Gdyby się postawił i zażądał sprawy w sądzie, to został by uniewinniony ze wszystkich zarzutów, oprócz wykroczenia z art. 161 k.w. (wjazd do lasu w miejscu do tego nie przeznaczonym). :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

podjadek
początkujący
początkujący
Posty: 135
Rejestracja: niedziela 01 cze 2008, 06:24

Post autor: podjadek »

Z tych dwóch artykułów wynika, że jeżeli w stanie po spożyciu/nietrzeźwości prowadzisz samochód (generalnie - pojazd mechaniczny) w miejscu niedostępnym dla innych uczestników ruchu drogowego wówczas nie popełniasz wykroczenia/przestępstwa.
Ruch lądowy bowiem to jest ruch na drogach publicznych, w strefach zamieszkania, strefach ruchu czy wreszcie innych miejscach, które są ogólnie dostępne i na których odbywa się rzeczywisty ruch pojazdów, a więc drogi wewnętrzne, dojazdowe, place, parkingi dostępne dla innych kierujących pojazdami, na których ten ruch rzeczywiście się odbywa.
Skąd taka definicja "ruchu lądowego"?
[....Każdy z nas ma swoje małe przyzwyczajenia.]
[....Jeżli ktoś sobie stoi nad śliskim brzegiem rzeki, a kto inny BRYKNIE na niego z tyłu, to ten, co stoi na brzegu, musi się ześliznąć.]
[....Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy.]
Kubuś Puchatek
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

podjadek pisze:Skąd taka definicja "ruchu lądowego"?
Czytałem gdzieś na forum prawnym. Poszukam bliższych danych, ale później, ok?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Ja znalazłem takie info na stronie Policyjnego Centrum Informacyjnego https://www.wspol.edu.pl/pci/quest.php? ... idedit=971
Ruch lądowy oznacza zmianę miejsca w przestrzeni lądowej i obejmuje ruch drogowy i kolejowy (O. Górniok, Kodeks karny z komentarzem, t. II, Gdańsk 2005). Ruch drogowy regulowany jest Prawem o ruchu drogowym, tj. ustawą z 20. 06. 1997 r (Dz. U. nr 98, poz. 602).
Zerknijcie, bo zadano tam dwa pytania i odpowiedź może nieco dziwić w kontekście dróg leśnych.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Capricorn, to samo znalazłem w dokumencie cytowanym poniżej. :wink:
podjadek, definicja moja wynika z tego:
Wyrok Sądu Okręgowego w Białymstoku z dnia 19 kwietnia 2012 roku w sprawie VIII Ka 108/12: http://bialystok.so.gov.pl/orzecznictwo ... 08-12.html
Niestety nie odnalazłem w sieci przywołanego w nim wyroku Sądu Najwyższego z dnia 05 maja 2009 roku wydanego w sprawie o sygn. akt IV KK 432/08 (OSNwSK 2009/1/1068) ale myślę, że uzasadnienie tego cytowanego dokumentu wszystko wyjaśnia. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Piotrek pisze:Ruch lądowy bowiem to jest ruch na drogach publicznych, w strefach zamieszkania, strefach ruchu czy wreszcie innych miejscach, które są ogólnie dostępne
Miło że do tego Doszedłeś...
A teraz Skonfrontuj to ze swymi poglądami z wątku "o niepełnosprawnym w lesie" i z Art. 29. 1. Uol:
Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

Przeanalizuj ciąg logiczny, który dają podkreślenia... :wink:
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77498
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... w lesie czy poza lasem, pijany kierujący powinien być dotkliwie i skutecznie ukarany
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

drwalnik pisze:w lesie czy poza lasem, pijany kierujący powinien być dotkliwie i skutecznie ukarany
Za sam fakt, że jest pijany? Nawet jeśli nie powoduje to żadnego zagrożenia dla osób trzecich?
Może wobec tego należy wprowadzić prohibicję - i wszystko będzie jasne...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Wiesław, nie widzę żadnej sprzeczności. W przypadku inwalidów pisałem ruchu pojazdów w konkretnym, określonym ustawą miejscu.
Ten ruch nie ma nic wspólnego z określeniem "ruch lądowy" ponieważ ustawa się do takiego pojęcia nie odwołuje. KW i KK odwołują się do tego pojęcia a SN wyjaśnił, że przepisy szczegółowe dotyczą ruchu lądowego w miejscach ogólnodostępnych. Nie jest to definicja ruchu lądowego dla wszystkich przypadków ruchu a jedynie dla tych z konkretnych artykułów - 87 KW i 178a KK.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Piotrek pisze:nie widzę żadnej sprzeczności
1. Podkreślenie moje w pierwszym zdaniu Art. 29.1 u.o.l. daje treść brzmiącą: Ruch pojazdem (…) w lesie dozwolony jest jedynie drogami (…) => i mówi właśnie o RUCHU LĄDOWYM w lesie, bo dokładnie odpowiada „definicji” pojęcia, którą sam przytoczyłeś. Fakt, u.o.l. nie odwołuje się do pojęcia „ruch lądowy”, podobnie jak i inne ustawy. Pojęcie „ruch lądowy”, jest używane wyłącznie w k.k. – bez ustawowej definicji tego pojęcia.
2. Drugie podkreślone w u.o.l. zdanie stanowi, że inwalidów nie dotyczy ograniczenie z pierwszego zdania.

W tym wątku Uwalniasz od paru zarzutów człowieka jadącego sobie „po kielichu” poza drogami dopuszczonymi do ruchu, bowiem nie łamie przepisów. I z tym się zgadzam.
Zaś w wątku „o inwalidach” Wywodziłeś, że inwalida popełnia wykroczenie jadąc sobie (na trzeźwo) przez las, pomimo że w u.o.l. napisano wprost: „ Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb”…
Tu widzę sprzeczność w Twojej logice.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Wiesław, przeczytaj jeszcze raz. Chyba nie zrozumiałeś mego wywodu o inwalidach i pojeździe przystosowanym.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Piotrek pisze:Chyba nie zrozumiałeś mego wywodu o inwalidach i pojeździe przystosowanym.
Twój wywód sprowadzał się do (cytuję):
zwolnienie z zakazu ma tę drugą część o aucie przystosowanym. I obie przesłanki (inwalidztwo i dostosowanie auta) muszą byc spełnione łącznie aby zwolnienie z zakazu obowiązywało. Upierdliwy służbista na twoje "Wjeżdżam, bo jako inwalidy art. 29 ustawy o lasach mnie nie dotyczy." odpowie ci: "Nie porusza się pan pojazdem dostosowanym więc zakaz ruchu pana dotyczy". I formalnie będzie miał rację

Do dziś nie wiem na jakiej podstawie to obywatel miałby leśnemu urzędnikowi udowadniać swą niewinność. Nie wiem z czego ma wynikać "formalna racja" urzędnika, ignorującego oświadczenie obywatela, że jego pojazd jest przystosowany do jego potrzeb.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Wiesław, spróbuj dyskusji w lesie i użyj argumentu takiego jak powyżej. Jeśli będziesz miał szczęście trafisz na Strażnika na poziomie i przyzna ci rację. Ale są też strażnicy na poziomie najgorszych Straży Miejskich...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Wiesław pisze:/.../Twój wywód sprowadzał się do (cytuję):
zwolnienie z zakazu ma tę drugą część o aucie przystosowanym. I obie przesłanki (inwalidztwo i dostosowanie auta) muszą byc spełnione łącznie /.../Do dziś nie wiem na jakiej podstawie to obywatel miałby leśnemu urzędnikowi udowadniać swą niewinność.
Ależ tu nie o nie/winność chodzi. To chodzi o uprawnienie do wyjątku, to obywatel twierdzi, że zachodzi przypadek nadzwyczajny i przysługuje mu nadzwyczajne traktowanie - piłka po jego stronie.
Aha, tak, czytałem tamten wątek i wiem w czym problem "przystosowania".
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Capricorn pisze:Ja znalazłem takie info na stronie Policyjnego Centrum Informacyjnego /.../
Zerknijcie, bo zadano tam dwa pytania i odpowiedź może nieco dziwić w kontekście dróg leśnych.
IMHO nie dziwi, jeżeli weźmiemy pod uwagę datę odpowiedzi i daty niektórych zmian związane z hasłami "droga wewnętrzną i "strefa ruchu".
mark
początkujący
początkujący
Posty: 29
Rejestracja: środa 11 cze 2014, 11:41
Lokalizacja: Zewsząd

Post autor: mark »

Ustawa prawo o ruchu drogowym wymienia w artykule 1 punkt 1 zasady ruchu na drogach publicznych, w strefach ruchu i w strefach zamieszkania, lecz punkt 2, jak niżej:

2. Przepisy ustawy stosuje się również do ruchu odbywającego się poza miejscami wymienionymi w ust. 1 pkt 1, w zakresie:
1) koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób;
2) wynikającym ze znaków i sygnałów drogowych.

zwłaszcza podpunkt 1, "koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób"
Osobiście uważam, że kierowca jakiegokolwiek pojazdu silnikowego będący pod wpływem alkoholu stwarza zagrożenie bezpieczeństwa osób trzecich, choćby takiej osoby nie ustalono.
Policjanci bez wahania powinni interweniować w takiej sytuacji.
Wyobraźmy sobie sytuację, gdy patrol strażnika leśnego z policjantem kontrolują kierowcę i wyczuwają woń alkoholu i puszczają go bez badania. Ten kierowca 5 minut później rozjeżdża grzybiarza w lesie. Jasne, można się wytłumaczyć, że on w ciągu 5 minut wypił flaszkę ale ja spokojnie spać już bym nie mógł.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169490
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

No i zobaczymy, co na to odpowiedzą nasi forumowi eksperci ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Mnie przekonała w zupełności :ok:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

mark pisze:zwłaszcza podpunkt 1, "koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób"
Osobiście uważam, że kierowca jakiegokolwiek pojazdu silnikowego będący pod wpływem alkoholu stwarza zagrożenie bezpieczeństwa osób trzecich, choćby takiej osoby nie ustalono.
I dlatego Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że zagrożenie stwarza tylko kierujący pojazdem na obszarze ogólnodostępnym. Jeśli teren jest wyłączony (w dowolny sposób) z ruchu innych pojazdów to nie ma mowy o odpowiedzialności z art. 178 § 1.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ