ROD - kierunek przychodu.

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
m.pankowski
początkujący
początkujący
Posty: 18
Rejestracja: sobota 19 gru 2015, 19:10
Lokalizacja: Ruciane-Nida
Kontakt:

ROD - kierunek przychodu.

Post autor: m.pankowski »

Podczas wypełniania okładki ROD, gdy w polu pozycja planu pozostawimy wartość 0, to w polu kierunek przychodu dostępne będą 4 opcje: Skup, Przychód z innych RDLP, Z własnych RDLP, Inny przychód.

Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć przykładowe sytuacje, kiedy ustawia się któryś z tych konkretnych kierunków?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105032
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

m.pankowski pisze:Skup, Przychód z innych RDLP, Z własnych RDLP, Inny przychód.
Nie chciał bym się wymądrzać bo jednak juz dość długo nie mam nic wspólnego z przychodem ale mnie uczyli, że to jest tak:
  • Skup - gdy drewno pochodzi z zakupu od osoby fizycznej lub jednostki nie wchodzącej w skład PGL LP.
    Nie spotkałem się z przypadkiem kupowania drewna przez LP ale to nie znaczy, że kierunek jest zbędny. Prawo dopuszcza taką formę wejścia w posiadanie drewna i ten kierunek jest właśnie po to.
  • Przychód z innych RDLP - gdy następuje przesunięcie z nadleśnictw innej RDLP.
  • Z własnej RDLP - analogicznie w przypadku nadleśnictw tej samej RDLP
  • Inny przychód - przychód nie pochodzący z pozostałych trzech źródeł. Na przykład drewno pozyskane przez złodzieja.
Jeśli coś się zmieniło od czasu moich "szkół" to proszę o współczesną korektę :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Śmietan
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22661
Rejestracja: czwartek 11 maja 2006, 09:17
Lokalizacja: Floryda

Post autor: Śmietan »

Wszystko o ile się nie mylę jest opisane w Kalendarzu Leśnika.
Awatar użytkownika
m.pankowski
początkujący
początkujący
Posty: 18
Rejestracja: sobota 19 gru 2015, 19:10
Lokalizacja: Ruciane-Nida
Kontakt:

Post autor: m.pankowski »

Piotrek, myślę, że to praktycznie wyczerpuje moje pytanie. Podejrzewam, że sytuacje, w których wykorzystuje się podane kierunki przychodu są bardzo rzadko spotykane i być może dlatego ciężko znaleźć odpowiedź.

Dziękuję :)

PS. Na tegorocznym egzaminie w kwalifikacji R.14 (Użytkowanie zasobów leśnych) pojawiło się zadanie z odbiórki drewna (W*0) właśnie z kierunkiem przychodu 5 - Z innych RDLP. Treść zadania byłą następująca:

Kod: Zaznacz cały

Nadleśnictwo Międzyrzecz zostało zobowiązane do wykonania zamówienia na surowiec drzewny dla kontrahenta zagranicznego pozyskanego w kilku Regionalnych Dyrekcjach Lasów Państwowych. W tym celu do N-ctwa przyjechał transport surowca, zgodnie z wykazem w tabeli 1. Dokonaj odbiórki drewna zgodnie z danymi w tabeli.
Zdający właśnie jako kierunek przychodu musiał ustawić Z innych RDLP. Czy taka sytuacja jest możliwa jak w zadaniu?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105032
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

m.pankowski pisze:Czy taka sytuacja jest możliwa jak w zadaniu?
Z odbiórką drewna pozyskanego w innych n-ctwach? Teoretycznie tak.
Jednak nie bardzo sobie wyobrażam pozyskanie w n-ctwie A i przekazanie tego drewna bez odbiórki do nadleśnictwa B, aby właśnie to nadleśnictwo dokonało odbiórki...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
m.pankowski
początkujący
początkujący
Posty: 18
Rejestracja: sobota 19 gru 2015, 19:10
Lokalizacja: Ruciane-Nida
Kontakt:

Post autor: m.pankowski »

Też właśnie sobie tego nie wyobrażam, bo jak można wydać drewno z lasu bez wcześniejszej ewidencji. Trochę to takie niedopracowane (zadanie w sensie, bo sam zamysł tego typu zadań jest ok). Poza tym uważam też, że w instrukcjach obsługi programów brakuje opisów konkretnych opcji z wytłumaczeniem ich zastosowania w rzeczywistości.

Natomiast największym problemem jest sytuacja, kiedy uczeń zapyta mnie o którąś z opcji programu (Leśnik, Brakarz itp) i nie ma nigdzie konkretnego wytłumaczenia do czego to służy... I co ja mówię? Że nie wiem. Może głupio to wygląda, że "nauczyciel nie wie", ale kłamać lub wymyślać nie będę :)
Awatar użytkownika
Śmietan
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22661
Rejestracja: czwartek 11 maja 2006, 09:17
Lokalizacja: Floryda

Post autor: Śmietan »

Piotrek, a w przypadku drewna przekazywanego na submisje taką sytuacja nie ma miejsca?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67078
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Chyba nie. O ile pamiętam z ostatniej wizyty na submisji drewno miało płytki różnych nadleśnictw :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
trzezwylesnik
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 360
Rejestracja: piątek 23 sie 2013, 15:16

Post autor: trzezwylesnik »

Z submisjami to jest jeden wielki cyrk. Mianowice: odbierasz na ROD drewno dla przykładu dęba(wg. normy jest to WA0 lub WB0) jako WC0 i to trafia do ewidencji nadleśnictwa, później obrabia to specjalista ds. nadzoru gospodarki z specjalista ds. marketingu z nadleśnictwa. Niestety nie wiem co rzeczywiście wyjezdza na kwicie. Podejrzewam, że skoro odbierano w C to taki sotyment powinien byc na kwice bo wywozi to 'OTL' i trafia na składnice submisyjną, na której to jest prowadzona ostateczna odbiórka. Mogę się mylić...ale tak chyba to wygląda.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67078
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

trzezwylesnik pisze:odbierasz na ROD drewno dla przykładu dęba(wg. normy jest to WA0 lub WB0) jako WC0 i to trafia do ewidencji nadleśnictwa
U nas bodaj WA1. Bez względu na wady, ale ręki obciąć nie dam sobie, bo mam sklerozę :oops:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2612
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

A tak na marginesie po jakiego ..... ktoś wymyśla absolwentom takie problematyczne zadanie . Podstawowe umiejętności obsługi spotykane w życiu codziennym to są i tak problematyczne zagadnienia . Podejrzewam że piszący te zadania chciał pokazać swoją teoretyczną wyższość .
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67078
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Kuna lesna pisze:A tak na marginesie po jakiego .....
Może dlatego, że musieliby mieć konkretną pozycję planu na rejestratorze. W przypadku drewna z innej dyrekcji pozycja planu pozostaje z liczbą 0 :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
SZCZEPAN
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14104
Rejestracja: wtorek 18 gru 2007, 20:18
Lokalizacja: karpaty

Post autor: SZCZEPAN »

trzezwylesnik pisze:Z submisjami to jest jeden wielki cyrk.
Nakłady się zwracają.Podobno.W przypadku pojedynczych sztuk.Ciekawe, czy ktoś się pokusił , by sprawdzić to całościowo.Ile kosztów pozostaje ukrytych w folwarkach pewnie jest niemierzalne. ;/
I NIGDY NIE MÓW MI, ŻE JUŻ WSZYSTKO WIESZ.
Awatar użytkownika
m.pankowski
początkujący
początkujący
Posty: 18
Rejestracja: sobota 19 gru 2015, 19:10
Lokalizacja: Ruciane-Nida
Kontakt:

Post autor: m.pankowski »

Capricorn, i prawdopodobnie dokładnie tak było. Żeby ułatwić ułożenie zadanie.

Ja natomiast mam pozakładane pozycje planu dla moich leśnictw (n-ctwo Kaliska, baza testowa). Kwestia jednego dnia posiedzenia i ogarnięcia jak mniej więcej działa to w moim nadleśnictwie. Są pozycje na różne grupy czynności dla poszczególnych wydzieleń i pracować można. Nie muszę robić tego dokładnie jak w rzeczywistości - chodzi tylko o naukę. Resztę można wytłumaczyć.
Gdyby komuś zależało, to w kwestii przygotowania zadania daliby wytyczne, żeby w każdym rejestratorze dla zdających była udostępniona jedna pozycja na TPP lub IB czy IIIA. Kwestia chęci. Ale nie ukrywam - CKE lubi sobie pod górkę robić.
trzezwylesnik
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 360
Rejestracja: piątek 23 sie 2013, 15:16

Post autor: trzezwylesnik »

Capricorn pisze:U nas bodaj WA1. Bez względu na wady, ale ręki obciąć nie dam sobie, bo mam sklerozę :oops:
Racja, racja WA1 zagalopowałem się. Odbierane jest w standardzie, w nadleśnictwie a trafia na submisje jako specjalne(w RDLP);)
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Z odbiórką drewna pozyskanego w innych n-ctwach? Teoretycznie tak.
Jednak nie bardzo sobie wyobrażam pozyskanie w n-ctwie A i przekazanie tego drewna bez odbiórki do nadleśnictwa B, aby właśnie to nadleśnictwo dokonało odbiórki...
A co byłoby gdyby drewno przekazane zostało następnie skradzione i dalej częściowo odzyskane ? :D
Inny przychód - przychód nie pochodzący z pozostałych trzech źródeł. Na przykład drewno pozyskane przez złodzieja.


to nie tak - to właśnie drewno, które na przykład zostało skradzione a potem przez LP odzyskane. Ma to swój kod w silpie, i wiąże się z pewnymu dalszymi konsekwencjami

Nie wiem czy członkowie komisji mogliby ogarnąć problem... :D :D :lol:
ktoś wymyśla absolwentom takie problematyczne zadanie . Podstawowe umiejętności obsługi spotykane w życiu codziennym to są i tak problematyczne zagadnienia . Podejrzewam że piszący te zadania chciał pokazać swoją teoretyczną wyższość .
Niemądrzy ludzi, z pewnością. Zwykle tacy którzy mieliby w realnym życiu problem z manipulacją pojedynczej dłużycy.
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Śmietan pisze:Piotrek, a w przypadku drewna przekazywanego na submisje taką sytuacja nie ma miejsca?

Gdyby submisja była na etapie centralnym w LP, to może to byłoby bliższe opisywanemu teoretycznemu zadaniu egzaminacyjnemu.

Nawiasem pisząc, zadanie głupie, przychód drewna odbywa się w najniższych komórkach LP,
w leśnictwach Nadleśnictwa. Drewno znajduje się na magazynie Nadleśnictwa, kropka.
O tym widać chyba już gdzieś tam na szczytach zapomniano
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105032
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Teo pisze:to nie tak - to właśnie drewno, które na przykład zostało skradzione a potem przez LP odzyskane. Ma to swój kod w silpie, i wiąże się z pewnymu dalszymi konsekwencjami
Mówisz o sytuacji kradzieży drewna wyrobionego (albo odebranego albo nie - nie ma znaczenia). Wtedy oczywiście do rozliczenia służy protokół niedoborów/nadwyżek. Ale jeśli "robocizna" była złodzieja to tak jak mówię ja jest chyba bardziej prawidłowe.
Nie wiem na pewno, jak pisałem wyżej już straciłem kontakt z "żywą materią". Może ktoś od strony księgowej to rozstrzygnie?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Piotrek pisze:
Teo pisze:to nie tak - to właśnie drewno, które na przykład zostało skradzione a potem przez LP odzyskane. Ma to swój kod w silpie, i wiąże się z pewnymu dalszymi konsekwencjami
Mówisz o sytuacji kradzieży drewna wyrobionego (albo odebranego albo nie - nie ma znaczenia). Wtedy oczywiście do rozliczenia służy protokół niedoborów/nadwyżek. Ale jeśli "robocizna" była złodzieja to tak jak mówię ja jest chyba bardziej prawidłowe.
Nie wiem na pewno, jak pisałem wyżej już straciłem kontakt z "żywą materią". Może ktoś od strony księgowej to rozstrzygnie?
Wyrobione czy nie wyrobione, ważne do protokołu czy było na stanie, czy dopiero do zaprzychodowania czy też kradzież z pnia była.
Robocizna złodzieja nigdy nie jest opłacana :lol: Złodziej w tym rozrachunku (przy odzyskaniu) wychodzi na minus, nawet gdy nie zostanie ujęty. Gdy zostanie ujęty to jeszcze gorzej bo poza kosztami robocizny dochodzą sankcje w wyniku czynności prawnych, no i infamia w okolicy zamieszkania. Odzyskane drewno do zaprzychodowania ze swojego kierunku. Rozchód (no bo przecież z reguły trzeba to i tak sprzedać) też z pewną uwagą.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22730
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

U nas odzyskanego drewna po kradzieży z pnia nie wprowadzamy do obrotu.
Sprzeczne z zasadami certyfikacji.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
ODPOWIEDZ