Wycinka drzew a MPZP

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

agb
początkujący
początkujący
Posty: 30
Rejestracja: piątek 09 wrz 2016, 13:17

Wycinka drzew a MPZP

Post autor: agb »

Witam, takie pytanie mnie nurtuje...

Z jednej strony wg przepisów mamy
Nie potrzebujesz zezwolenia, gdy chcesz wyciąć:
(...)
drzewa, których obwód pnia na wysokości 5 cm nad ziemią nie przekracza:
35 cm — w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
25 cm — w przypadku pozostałych gatunków drzew;
Źródło: https://obywatel.gov.pl/nieruchomosci-i ... -i-krzewow

Z drugiej MPZP mówi:
W zakresie ochrony przyrody ustala się:
1) zakaz wycinania lub niszczenia istniejącej zieleni - pojedynczych drzew lub ich skupisk, obsadzeń dróg i rowów oraz innych zadrzewień i zakrzewień, z wyjątkiem terenów niezbędnych dla lokalizacji obiektów kubaturowych i koniecznych wjazdów oraz parkingów, a także dróg i ulic;
I teraz nie wiem czy badyle, które niby są świerkami bez zezwolenia wyciąć można, czy też nie? A jeżeli nie, to od kogo w takiej sytuacji takie zezwolenie można uzyskać? Teren ma oznaczenie LsVI.
agb
początkujący
początkujący
Posty: 30
Rejestracja: piątek 09 wrz 2016, 13:17

Post autor: agb »

Ponieważ nie mogę edytować, dodam jeszcze tutaj, bo być może ma to znaczenie.

W MPZP mamy zapis

Plan wyznacza tereny zabudowy mieszkaniowej ektensywnej na działkach leśnych, oznaczene na rysunku planu symbolem MNe
Podstawowym przeznaczeniem terenów zabudowy mieszkaniowej jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna ekstensywna w formie domów wolnostojących (...)
Awatar użytkownika
Travers
początkujący
początkujący
Posty: 89
Rejestracja: poniedziałek 13 cze 2016, 11:24

Post autor: Travers »

Podstawowe pytanie to jaki tam jest użytek w ewidencji gruntów?
agb
początkujący
początkujący
Posty: 30
Rejestracja: piątek 09 wrz 2016, 13:17

Post autor: agb »

Jeżeli dobrze rozumiem pytanie, to część jest Tereny mieszkaniowe - B. A reszta - Lasy - LsVI. Pytanie dotyczy obszaru gdzie jest Lasy - LsVI
Awatar użytkownika
Travers
początkujący
początkujący
Posty: 89
Rejestracja: poniedziałek 13 cze 2016, 11:24

Post autor: Travers »

Ta część, gdzie jest Ls nie wycina się drzew w oparciu o ustawę o ochronie przyrody skąd pochodzi cytat o 25 i 35 cm. Zasady gospodarowania w lasach określa ustawa o lasach, zatem pierwszy krok to telefon do starostwa powiatowego czy jest sporządzona jakaś dokumentacja urządzeniową - inwentaryzacja stanu lasu lub uproszczony plan urządzania lasu. Wniosek do starostwa o wydanie decyzji określającej zadania z zakresu gospodarki leśnej. Jeśli jest UPUL to takie zadanie powinno być tam wpisane i nie trzeba decyzji, wtedy najlepiej skontaktować się z leśniczym który powinien pomóc i doradzić co i jak można zgodnie z UPULem zrobić. Jeśli usunięcie drzew okaże się faktycznie konieczne pod względem gospodarczym to zostanie wydana decyzja na taki zabieg. Nie wiem dokładnie jak wygląda tam sytuacja i co planujesz osiągnąć "wycinaniem badyli" bo takie sprawy zawsze rozpatruje się indywidualnie, zależnie od tego co faktycznie można naocznie stwierdzić na miejscu. Generalnie jest to las i lasem powinien pozostać, zatem wycięcie drzew w celu zrobienia terenu otwartego odpada.
agb
początkujący
początkujący
Posty: 30
Rejestracja: piątek 09 wrz 2016, 13:17

Post autor: agb »

Dziękuję za odpowiedź. Teraz jest to dla mnie znacznie bardziej zrozumiałe. Rodzi to jednak kolejny pytania:

1. Co rozumiesz przez Jeśli usunięcie drzew okaże się faktycznie konieczne pod względem gospodarczym to zostanie wydana decyzja na taki zabieg. Dokładniej czym jest wzgląd gospodarczy
2. Rozumiem, że UPUL (wdziałem w BIP starostwa informację, że został uchwalony) jest tutaj decydujący i nadrzędny nad zapisami MPZP?
3. W kwestii wycinania badyli - nie chodzi mi o otwarty teren. Działka jest na terenach mieszkaniowych. Przez co najmniej 10 lat nikt na niej nic nie robił. Rosną na niej głównie sosny o średnicy pnia >100cm i brzozy o średnicy >75cm. Dodatkowo mniejsze dęby, czereśnie, i pojedyncze drzewa innych gatunków. Przez badyle mam na myśli samosiejki głównie świerka o średnicy w granicach owych 25cm. Nie to żadnych walorów estetycznych, czy opałowych. Urosło wskutek zaniedbania działki. Na działkach wokół są głównie owe sosny i dęby, a między nimi trawa i jakieś własne nasadzenia. O doprowadzenie do takiego stanu mi chodzi (zostawić duże dorodne drzewa, nie dopuścić do całkowitego zarośnięcia czym popadnie.)
4. Z lektury forum rozumiem, że UPUL określa ile i jakiego gatunku drzew można ściąć. Co w przypadku gdybym chciał dokonać wycinki innej niż określa UPUL lub ponad to co określa on? Czy jest to możliwe, i do kogo muszę się zgłosić z ewentualnym wnioskiem?
Awatar użytkownika
Travers
początkujący
początkujący
Posty: 89
Rejestracja: poniedziałek 13 cze 2016, 11:24

Post autor: Travers »

Ad 1. W UPUL lub inwentaryzacji stanu lasu są określone zadania gospodarcze do wykonania w lesie. Jeżeli to co chcesz zrobić jest z nimi zgodne to nie ma problemu. Jeżeli macie zatwierdzony UPUL to dowiedz się czy Twoja działka jest nim objęta i jakie są tam zadania do wykonania. Od tego trzeba zacząć. Generalnie z przerzedzeniem podszytu nie powinno być problemu i o ile chcesz odrobinę las "odkrzaczyć", myślę że skoro macie UPUL to jakieś czyszczenia i trzebieże powinny być tam przewidziane. Skonsultuj się z leśniczym na swoim terenie, żeby pomógł doradzić czy to co zamierzasz ma sens i jeśli tak to co warto usunąć a co zostawić.
Ad 2. UPUL a MPZP to dwie różne rzeczy. MPZP to akt prawa miejscowego i on jest nadrzędny nad wieloma rzeczami. UPUL to dokumentacja urządzeniowa określająca zadania do wykonania w sposób właściwy dla możliwości produkcyjnych danego lasu. UPUL to tak jakby instrukcja obsługi konkretnego lasu ;)
Ad 3. To nie jest tak do końca jak się wydaje. Duże drzewa w wieku rębności się wycina dając miejsce nowym. Wykorzystać można odnowienie naturalne lub sztuczne. Piszesz, że samo się zasiało... no cóż to jest przecież las, to normalne że różne rośliny same się tam sieją i tak ma być :P Całkiem możliwe że drzewa o których piszesz kwalifikują sie pod trzebieże wczesne, ale jak już napisałem wcześniej - UPUL
Ad 4. Pozyskanie drewna niezgodnie z UPUL jest możliwe, ale tylko w uzasadnionych przypadkach losowych. Decyzję wydaje starosta na wniosek właściciela lasu. Podkreślam jednak, że musi to być potwierdzony przypadek losowy.
agb
początkujący
początkujący
Posty: 30
Rejestracja: piątek 09 wrz 2016, 13:17

Post autor: agb »

Dzięki wielkie za wyjaśnienia. Jutro jadę do starostwa, więc przy okazji zypytam o UPUL.
Awatar użytkownika
Travers
początkujący
początkujący
Posty: 89
Rejestracja: poniedziałek 13 cze 2016, 11:24

Post autor: Travers »

Daj znać czego się dowiedziałeś, to będzie można myśleć co dalej.
Pozdrawiam
agb
początkujący
początkujący
Posty: 30
Rejestracja: piątek 09 wrz 2016, 13:17

Post autor: agb »

W starostwie nie było nawet osoby, która by potrafiła powiedzieć czy UPUL jest... W tym tyg kolejne podejście, bo ma być ktoś, kto się tym zajmuje.

Obawiam się, że w starostwie niczego się nie dowiem i dopiero jak pojadę z wypisem z UPUL do nadleśnictwa, dowiem się czegoś.
agb
początkujący
początkujący
Posty: 30
Rejestracja: piątek 09 wrz 2016, 13:17

Post autor: agb »

W końcu udało się otrzymać UPUL. Nie jest to dla zwykłego śmiertelnika, co można było przewidzieć :P Poniżej zdjęcia

https://goo.gl/photos/MGnxrw8h5tbmhxgM6

Ktoś jest w stanie to odszyfrować? Moje to chyba to na zielono zaznaczone. Na tej mniejszej stronie, nawet by się powierzchnia zgadzała. Nie wiem czy w tym tyg. uda mi się do nadleśnictwa pojechać.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

agb pisze:Ktoś jest w stanie to odszyfrować?
Leśnik bez problemu :)
Masz siedliskowy typ lasu o nazwie bór mieszany świeży (BMŚW), rośnie tam sosna (SO) w wieku 100 lat. Z prac zaplanowanych masz do wykonania rębnię gniazdową zupełną III A ( http://rebnie.wl.sggw.pl/RebniaIIIa.htm#Rozdzial0 ) z planowaną masą do pozyskanie 1566 m³, masz też wykonać melioracje agrotechniczne (MA - http://www.lasypolskie.pl/viewtopic.php?t=16007 ) oraz fitomelioracje (FIT - http://www.encyklopedia.lasypolskie.pl/ ... iologiczne ). Następnie czeka cie odnowienie w rębniach złożonych (ODN-ZŁOŻ) czyli musisz posadzić nowy las), pielęgnować te uprawy (PIEL - http://jsforest.w.interiowo.pl/Pielegna ... dnikow.htm ) a w odpowiednim momencie wykonać czyszczenie wczesne (CW - http://www.encyklopedia.lasypolskie.pl/ ... wczesne-cw ). Oczywiście w miarę potrzeb masz też wykonywać poprawki (POPR - http://www.encyklopedia.lasypolskie.pl/ ... p:poprawki oraz http://www.encyklopedia.lasypolskie.pl/ ... -wykonania).
To tak w największym skrócie. Mam nadzieję, że podane linki pomogą w zrozumieniu o co chodzi. Ale i tak będziesz musiał skorzystać z fachowej porady kogoś od lasów niepaństwowych, tam u ciebie na miejscu. Choćby w sprawie prawidłowego wyznaczenia powierzchni do odsłonięcia i doboru gatunków do odnowienia.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

agb
początkujący
początkujący
Posty: 30
Rejestracja: piątek 09 wrz 2016, 13:17

Post autor: agb »

Dziękuję za wyjaśnienie. Wszakże jest to 1500m2 na terenach mieszkaniowych, a mam wrażenie, że obowiązki jakbym co najmniej miał Puszczę Kampinoską we władaniu :shock: Wygląda, że najlepiej się do tego wcale nie dotykać...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Się pierdykłem i popatrzyłem na pietro wyżej działkę a nie na tę ostatnią :( Tak to jest jak się używa napojów przed snem...

Poprawiam:
Rębnia zupełna pasowa Ib - http://rebnie.wl.sggw.pl/RebniaIb.htm
Planowana masa 9 m3
Odnowienie zrębów (ODN_ZRB)

PIEL i reszta b.z.

Przepraszam za ślepotę :oops:

PS. Nie bardzo rozumiem skąd we wskazaniach Rb IB a w zestawieniu zadań Rb IIIA?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

agb
początkujący
początkujący
Posty: 30
Rejestracja: piątek 09 wrz 2016, 13:17

Post autor: agb »

Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale wskazania również są zaznaczone na zielono(na dole). I one, wygląda, że są dla ok 200 działek w tym mojej. I tam również IIIa widzę. Zadania natomiast są chyba tylko dla mojej konkretnej działki.

P.S W zadaniach dla konkretnej mojej działki jest tylko wartość 9m3 dla IIIa. Dla PIEL, CW, itp nie ma żadnych wartości.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Zaraz to ustalmy - na pierwszym zdjęciu co jest? A na drugim?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

agb
początkujący
początkujący
Posty: 30
Rejestracja: piątek 09 wrz 2016, 13:17

Post autor: agb »

wg mojej interpretacji opis transakcyjny dotyczy ok 200 działek o łącznej pow. 26,38ha - w tym mojej (numery działek wymienione poniżej - w tym moja). Druga strona, gdzie są zadania w zakresie gospodarki leśnej - konkretnie mojej działki. Nawet zgadza się pow. jak wspomniałem wcześniej - 0.15ha. Owe 15ha to część oznaczona w ewidencji gruntów jako LSVI.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66911
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Bo pielęgnacje wszelakie wykonuje się powierzchniowo, czyli dotyczą tego, co będzie odnowione. Rębnia i trzebież to zadania polegające na wyjęciu określonej masy. Dlatego wartości podawane są w m3.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Travers
początkujący
początkujący
Posty: 89
Rejestracja: poniedziałek 13 cze 2016, 11:24

Post autor: Travers »

Rozumiem, że chodzi o wartości zaznaczone na zielono. Na pierwszym jest opis taksacyjny wg oddziałów i pododdziałów, a one mogą obejmować wiele działek. Na drugim są zadania dla konkretnych właścicieli działek i tam masz rębnię IIIa czyli rębnia gniazdowa zupełna na powierzchni 0,15ha i do pozyskania jest 9m3, a dalej na tej samej powierzchni masz typowe zadania związane z odnowieniem, czyli melioracje agrotechniczne, odnowienie (czyli posadzenie nowych drzew) a w dalszych latach pielęgnacja (ciecia na etapie uprawy) i czyszczenia wczesne wczesne (czyli cięcia w młodniku) oraz poprawki i uzupełnienia. Zadania te są do wykonania w ciągu 10 lat obowiązywania UPUL.
agb
początkujący
początkujący
Posty: 30
Rejestracja: piątek 09 wrz 2016, 13:17

Post autor: agb »

Tak, te zaznaczone na zielono. Rozumiem, że gatunki składające się na owe 9m3 do ustalenia z nadleśniczym?
ODPOWIEDZ