Zgoda gminy na wycinkę drzew i krzewów będzie niepotrzebn

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Post autor: syferus »

Mam pytanie jeszcze odnośnie wycinki drzew i naliczania opłat. Kiedy je się nalicza, a kiedy zwalnia z opłat? W przypadku gdy działka jest rolna (plan i ewidencja) z uchwałą intencyjną zmieniającą przeznaczenie pod zabudowę jednorodzinną, uzasadnionym jest naliczenie opłat? Jak należy traktować uchwałę intencyjną o zmianie mpzp? Jakby jej nie było w tym przypadku? Co należy napisać we wniosku?
Na przykładzie. Znam sytuację, że ktoś (os. fiz) dostała decyzję na 200 brzóz na PU w planie, bo ma dzierżawić grunt jakiejś firmie od autostrad. Czy poniesienie opłat zależy tylko od treści uzasadnienia? Że chce przywrócić kulturę rolną, a nie pod jakąś asfalciarnię?
"Grunt to podejście"
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Ale chodzi ci o grunt nieleśny (bo nie siedzę wątku)?
Jeśli tak to osoby fizyczne są zwolnione z opłat za wycinkę. Natomiast UG zawsze może odmówić wydania zgody lub uzależnić wydanie zgody od dokonania nasadzeń zastępczych.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Post autor: syferus »

Tak, nieleśny. I to tyle? A jak jest z tymi obwodami? Nie chcą u mnie dawać powyżej tych ustawowo przedstawionych max. obwodów.
"Grunt to podejście"
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

To są jakieś max obwody? Są obwody, do których nie wymaga się pozwolenia, ale żeby były jakieś obwody maksymalne? Pierwsze słyszę. No chyba, że pomnikowe...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Post autor: syferus »

Nie pamiętam jaki to art. rzekomo ustawy o ochronie przyrody. Na podstawie niego mają jakieś "ale" w odniesieniu do sporych obwodów, na pewno >50 cm obwodu u sosny i jest problem.
"Grunt to podejście"
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

syferus pisze:Nie pamiętam jaki to art. rzekomo ustawy o ochronie przyrody. Na podstawie niego mają jakieś "ale" w odniesieniu do sporych obwodów, na pewno >50 cm obwodu u sosny i jest problem.
Masz wyżej, że opłat nie ponosi 'osoba fizyczna dokonująca usuwania drzew lub krzewow bez związku z działalnością gosp.'. Dokładniej:
Art. 86. 1. Nie nalicza się opłat za usunięcie: /.../
2) drzew lub krzewów, na których usunięcie osoba fizyczna uzyskała zezwolenie na cele nie-związane z prowadzeniem działalności gospodarczej;
a dalej jest:
7) drzew, których obwód pnia mierzony na wysokości 130 cm nie przekracza:
a) 75 cm
– w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
b) 50 cm
– w przypadku pozostałych gatunków drzew
– w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego lub do innego użytkowania zgodnego z przeznaczeniem terenu, określonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
No i sosna to pozostały gatunek.
Jak znam koncept urzędniczy to tak to sobie wykoncypowali.
Zgoda na usuwanie jest wybitnie uznaniowa, ale urzędy wiele razy po łapkach w SA dostały za uznaniowość 'nie, bo nie'. Ale jak urzędnik ma łeb na karku, to uzasadnienie odmowy składnie i dogłębnie rozwinie - klapa.
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Post autor: syferus »

A jeśli dana osoba za miesiąc czy za kwartał, czy za rok, czy nawet 10 lat ma zamiar podjąć działalność gospodarczą na działce stanowiącej przedmiot wniosku? W tym przypadku chyba tylko nierozsądni albo bogaci ujawniają swoje zamierzenia inwestycyjne. Przecież można napisać "zmiana aranżacji działki", kto udowodni, że ma się niecne plany?
"Grunt to podejście"
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Obwód >50 cm u sosny to nie jest żadne halo.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105128
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

syferus pisze:na pewno >50 cm obwodu u sosny i jest problem
No jasne, że jest. Od tego obwodu muszą się drzewem zająć, oderwać od herbaty i plotek a zacząć liczyć. Bo do tego obwodu nie trzeba naliczać opłat. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Nie jest problem w sensie nie jest to jakaś porażająca dymensja...
Poza tym z tego co pamiętam to obwód graniczny to 35 cm.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105128
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Jaźwiec pisze:Poza tym z tego co pamiętam to obwód graniczny to 35 cm.
Gdzie tę wartość zapisano? Ja wiem tylko o tych cytowanych przez porebę - w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego: 75 cm
- pozostałe gatunki: 50 cm.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Post autor: syferus »

Ale powiedzcie mi, w jaki sposób sprawdza się czy wycinka ma związek z później podjęta (niech będzie i jeden dzień od wydania decyzji przychylnej) działalnościa gospodarczą wykonywaną przez osobę fizyczną?
"Grunt to podejście"
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Cel wycinki. Na potrzeby działalności czy nie?
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Piotrek pisze:
Jaźwiec pisze:Poza tym z tego co pamiętam to obwód graniczny to 35 cm.
Gdzie tę wartość zapisano? Ja wiem tylko o tych cytowanych przez porebę - w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego: 75 cm
- pozostałe gatunki: 50 cm.
Cholera. Znowu się ustawa zmieniła?
Jak nie było to nie było, jak zmieniają to co chwilę...
Sorki. Jak ostatnio wycinałem to było 25 i 35 na wysokości 5 cm.
A tu? https://www.mos.gov.pl/srodowisko/przyr ... i-krzewow/
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Jaźwiec pisze:
Piotrek pisze:
Jaźwiec pisze:Poza tym z tego co pamiętam to obwód graniczny to 35 cm.
Gdzie tę wartość zapisano? Ja wiem tylko o tych cytowanych przez porebę - w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego: 75 cm
- pozostałe gatunki: 50 cm.
Cholera. Znowu się ustawa zmieniła?
Jak nie było to nie było, jak zmieniają to co chwilę...
Sorki. Jak ostatnio wycinałem to było 25 i 35 na wysokości 5 cm.
A tu? https://www.mos.gov.pl/srodowisko/przyr ... i-krzewow/
Obwód w odziomku (25/35cm) decyduje, czy wymagana jest zgoda na wycinkę, obwód na 130 cm decyduje o wysokości opłat, w przypadku usuwania w celu dopasowania do przeznaczenia w m.p.z.p. decyduje czy opłata będzie w ogóle naliczana - wtedy pojawiają się graniczne 50/75cm
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105128
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Aaa, bo mówimy o dwóch różnych rzeczach. :doh: Ty o braku konieczności uzyskiwania zezwolenia na wycięcie, a ja o braku opłat za wycinkę. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

syferus pisze:Ale powiedzcie mi, w jaki sposób sprawdza się czy wycinka ma związek z później podjęta (niech będzie i jeden dzień od wydania decyzji przychylnej) działalnościa gospodarczą wykonywaną przez osobę fizyczną?
Mój przykładowy model nr 8:
Brzdęc-Kawecki to właściciel działki, ma on w głębi posesji ruderkę z wytwórnię śrubek działającą pod firmą Śrubeximp. Od frontu ma chałupkę z ogródkiem. I w tym ogródku rośnie sobie rosochate cóś, co drze plandeki tirow podstawiających się po odbiór wytworów Śrubeximpu. Brzdęc-Kawecki pisze uniżoną prośbę do Pana Wójta aby zezwolił na wychlastanie tego rosochatego prośbę swą motywując tym, że jak rano po bułki podąża to rosochate mu czapkę z głowy gałęziami zrzuca, na altankę przed grillem niebezpiecznie trzeszcząc się pochyla, i dekomponuje cały piękny zamysł Sz.Małżonki chcącej w ogródku zielska ozdobne posadzić. Jednocześnie solennie bijąc się w pierś oświadcza, że wycinka rosochatego nie ma nic-a-nic wspólnego z tym, że na zapleczu Śrubexim działa.
No i fajnie, Wójt w łaskawości swojej już by się zgodził nie naliczać ni grosza osobie fizycznej Brzdęc-Kaweckiego,
...
ale powziął był oświadczenie złożone do protokołu przez byłego pracownika Euzebiusza De, że słyszał jak jego były plenipotent uspokajał jednego tirowca, że ostatni raz już podarł plandekę bo Brzdęc-Kawecki rosochate wycharata. Zgody udziela, w decyzji opłaty nalicza, szczegółowo w uzasadnieniu się rozwodząc dlaczego nie dał wiary oświadczeniom strony o chęci niezwiązanej z działalnością. Brzęc-Kawecki pisze do SKO...
Oczywiście historia może mieć inne zakończenie, gdy pominiemy tekst po 'ale powziął'.
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Ale dalej jest tak, że Brzęc-Kawecki pisze do SKO i taż szkolna kasa oszczędnościowa zwraca sprawę do rozpatrzenia ponownie Wójtowi powołując się na fakt braku rozstrzygnięcia na korzyść strony - jak to drzewiej bywało, czy też oszczędności również dopadła dobra zmiana?
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Jaźwiec pisze:Ale dalej jest tak, że Brzęc-Kawecki pisze do SKO i taż szkolna kasa oszczędnościowa zwraca sprawę do rozpatrzenia ponownie Wójtowi powołując się na fakt braku rozstrzygnięcia na korzyść strony - jak to drzewiej bywało,
Jeszcze nie widziałem takiego uzasadnienia, ale ... znajomy radca mawia "Niezbadane są wyroki boskie i sadów rejonowych" to i SKO pewnie to dotyczy ;-)
SKO zazwyczaj, jak nie ma wtopy formalnej, klepią decyzje wójtów, potem w WSA jeśli jest zwrotka do ponownego, to z powodu "niewystarczającego uzasadnienia, wyważenia interesów jednostki nad ochroną środowiska" itp.
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

poreba pisze:"niewystarczającego uzasadnienia, wyważenia interesów jednostki nad ochroną środowiska"
O! To, to, to! Tak mi mów! :lol:
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
ODPOWIEDZ