Rejestracja lasu?

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Krzysiek88 pisze:W takim razie jest błąd na stronie gminy
Zbyt szybkie wnioski. Nie pisałeś nic o piśmie z gminy. Pokaż to pismo a wówczas możemy dyskutować.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Krzysiek88
początkujący
początkujący
Posty: 83
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 21:50

Post autor: Krzysiek88 »

Piotrek pisze:
Krzysiek88 pisze:W takim razie jest błąd na stronie gminy
Zbyt szybkie wnioski. Nie pisałeś nic o piśmie z gminy. Pokaż to pismo a wówczas możemy dyskutować.
Nie ma pisma, po prostu na stronie gminy oprócz powyższego pisma dodali swoje "3 grosze" ale źle je sformułowali i stąd moja gafa/niedopatrzenie :] Jest dokładnie tak jak pisałeś, informują, że będą się kręcić po "polach" i żeby się nie niepokoić.
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

ale tak prosto:
CO CHCESZ OSIĄGNĄĆ?
Bo nie wiem-y czy badasz swoją sprawę pod kątem ewentualnej odpowiedzialności za posadzenie lasu na gruncie rolnym do tego nie przeznaczonym w MPZP.
Czy może nie zważając na ową niezgodność chcesz wpisać las do ewidencji.
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Travers
początkujący
początkujący
Posty: 89
Rejestracja: poniedziałek 13 cze 2016, 11:24

Post autor: Travers »

Pismem nie ma się co martwić, nikt tam nie będzie sprawdzał zgodności z ewidencją, przecież jest tam wyraźnie napisane, że to monitoring siedlisk a nie "policja geodezyjna" ;) Tak czy inaczej właściciel gruntu ma obowiązek w terminie 30 dni od zmiany sposobu użytkowania zgłosić taką zmianę w ewidencji gruntów we właściwym miejscowo ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej (starostwo lub urząd miasta na prawach powiatu). Jeśli zmieniłeś sposób użytkowania z roli na las, a jest to sprzeczne z MPZP to zmienić się w ewidencji gruntów nie da, bo MPZP to akt prawa miejscowego i zamiar zalesienia trzeba było skonsultować w gminie, która go uchwala a nie z sąsiadem. Nie znam się bardzo na geodezyjnych sprawach (tyle o ile), ale nikt ci tego nie przeklasyfikuje na las, jeżeli w MPZP nie było przeznaczenia na las. Jeżeli w MPZP były grunty rolne, to masz zadrzewione grunty rolne (czyli w pewien sposób odłogowane), ale są to nadal grunty rolne, masz prawo ich nie uprawiać, mają prawo zarosnąć nieuprawiane, ale to cały będzie rola. Nie będziesz tam prowadzić gospodarki leśnej a w celu wycięcia drzewa będziesz musiał składać wniosek do wójta/burmistrza/prezydenta miasta. Będę w pracy to poszukam czy są jakieś konsekwencje nie zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania...
Krzysiek88
początkujący
początkujący
Posty: 83
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 21:50

Post autor: Krzysiek88 »

Teraz już wszystko rozumiem i nic nie chcę "OSIĄGNĄĆ". Temat zamknięty odnośnie tego pisma.

Ale kolega wyżej poruszył stary wątek, więc zacytuje stary wpis innego użytkownika:
Po pięciu latach zlecisz prace geodecie (klasyfikatorowi gruntów) i zmienisz wpis w ewidencji gruntów w starostwie - w ten sposób możesz mieć las (Ls).

Jeśli nie zrobisz tego będziesz miał zadrzewienie - to jest drzewa na roli (Lz-R).

Różnica dla wzrostu drzew jest żadna. Teoretycznie las umożliwia ci gospodarowanie nim według planów/decyzji tworzonych przez starostę. Natomiast na wycięcie drzew w zadrzewieniu musisz mieć zgodę burmistrza.

To o czym słyszałeś to zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (może być w nim zakazane zalesienie danego gruntu). Jeśli tego dokumentu nie ma dla terenu obejmującego twoją działkę - nie masz się czym martwić. Na ogół gminy nie posiadają mpzp... a jeśli posiadają to rzadko wchodzą w kompetencje narzucania sposobu użytkowania gruntów na wsiach "w polach". Jeśli nawet jesteś nieszczęśliwcem i mimo swej woli gmina zakazuje ci zalesienia działki przez zapisy w mpzp... to nie ma żadnej możliwości by nakazać ci wyciąć zadrzewienie. Stąd to co posadziłeś będzie rosło...

Jeśli wolisz gospodarować lasem - radzę ci zamienić grunt na Ls, ale tylko jeśli nie zamierzasz kiedyś użytkować go jako roli, czy w jakikolwiek inny sposób.
Dodam, że jak sadziłęm las znajoma powiedziała mi, że sadz a po 5 latach trzeba geodecie i gminie zglosic go po prostu.

Tak ze mysle ze wszystko jest dobrze choc dziekuje koledze TRAVERS za poszerzenie mojej wiedzy
Awatar użytkownika
Travers
początkujący
początkujący
Posty: 89
Rejestracja: poniedziałek 13 cze 2016, 11:24

Post autor: Travers »

Poszperałem, popytałem i oto co udało mi się znaleźć...
Prawo geodezyjne i kartograficzne
art. 22 ust. 2 [Organ prowadzący ewidencję gruntów i budynków oraz gleboznawczą klasyfikację gruntów. Obowiązek aktualizacji danych]
Podmioty, o których mowa w art. 20 ust. 2 pkt 1, zgłaszają właściwemu staroście zmiany danych objętych ewidencją gruntów i budynków, w terminie 30 dni, licząc od dnia powstania tych zmian.
art. 48 ust. 1 pkt 5 [Odpowiedzialność wykroczeniowa za naruszenie przepisów ustawy-Prawo geodezyjne i kartograficzne]
Kto: (...) wbrew przepisom art. 22 ust. 2, będąc obowiązany do zgłoszenia zmian danych objętych ewidencją gruntów i budynków, nie zgłosi ich do właściwego organu w ciągu 30 dni od dnia powstania zmian (...) - podlega karze grzywny.
W praktyce jednak nie słyszałem żeby kogokolwiek ścigano czy ukarano, nie sądzę żeby ktoś się interesował tym, że na roli nagle rosną drzewka i robił z tego wielkie halo, nie mniej taki przepis istnieje i warto o nim wiedzieć.
Krzysiek88
początkujący
początkujący
Posty: 83
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 21:50

Post autor: Krzysiek88 »

Dziękuje Travers, wyczerpałeś temat "prawnie" i "po ludzku" :)
ODPOWIEDZ